• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Motokultivator LABINPROGRES

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,818
@ZJ bolje mu je da ide prvom brzinom mtk,a i prvom brzinom frezanja ,a gas negdje na 3/4. Tako ja radim kad rođaku frezam maline,najbolje mi se pokazalo
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,715
Pošto su sadnice mlade, biti će tu frezanja, pogotovo ove godine kiša svaki dan.
Lipo pofrezaš i za cca 20 dana trava lijepo pošine i opet iz početka. A tako je to kad je novi nasad, treba održavati nekoliko godina dok sadnice porastu.
 

Mil_Ko

Aktivni član
Tu od
3 Lip 2023
Poruka
166
Pošto su sadnice mlade, biti će tu frezanja, pogotovo ove godine kiša svaki dan.
Lipo pofrezaš i za cca 20 dana trava lijepo pošine i opet iz početka. A tako je to kad je novi nasad, treba održavati nekoliko godina dok sadnice porastu.
Ti ljudi su kupili traktor, ali nije im stigao još. Pa dok ne stigne da ne bude neisfrezirano. Svakako ne bih lomio mašinu na 4 hektara svakih mesec dana. Ovo je samo jednom

ako je samo jedan prohod po strani to je onda ukupno frezanja manje od pola hekra .
1 brzina , brza freza i gas .. oklop freze spusti do noževa , gledaj da je dubina oko 10 cm
Kako misliš da je oklop do noževa? Ja sam dobio i neke skije...
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,640
Skija ide ispod freze
Kako misliš da je oklop do noževa? Ja sam dobio i neke skije...
Na prvoj slici spusti u najnižu rupu prema noževima..ako nemaš dio označen na drugoj slici štitnik ti na neki način održava dubinu u kombinaciji s hvalitetom obrade.
Druga slika je rilo koje pomaze da mtk ne poleti..inače to poljetanje je jako opasno kod mtk.
Iza svakog poljetanja sljedi spustanje koje je s motorom/nosom u zemlju a freza u zrak..ti potrčiš za njim i podleti ti noga pod frezu
Poljetanje je ako ideš u tvrdu zemlju na veču dubinu..znači ako je zemlja mekša rilo može dublje a ako je tvrdo rilo nejde ni da se objesiš na ručke.
Opasan je to stroj .nemoj se zajebavati..
Dobro je ako kmaš oko 100 kg..Nikad dok ne uhvatiš grif ne frezaj niz brijeg..Ja se npr. ponekad vozim niz brijeg na frezi..

Ja nikad ne radim s rilom.
 

Prilozi

  • 20230613_095548.jpg
    20230613_095548.jpg
    38.3 KB · Pregleda: 16
  • 20230613_095629.jpg
    20230613_095629.jpg
    33 KB · Pregleda: 16

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
3,157
Sve ti je puknuti dobro napisao,jedino je kod mene poklopac kao na slici ma drugoj rupi odozgora,i rilo dobro dođe dok su noževi novi,a poslije smeta jer se na njega nabire korijenje i trava i ne pusti frezu u dubinu,ja sam ga isto skinuo,ali ako prije nisi sa njom radio i ako se sa njim da raditi bolje da ti je gore dok ne uloviš praksu
Ja već moju po zvuku motora skužim kad se sprema poletit
Poklopac ti je najbolje namjestit tako da ti u radu bude na podu toliko da ti zemlju ne baca u noge i pamet u glavu
 

Mil_Ko

Aktivni član
Tu od
3 Lip 2023
Poruka
166
Hvala ljudi. Baš mi znače ovi saveti. A koliko vlage sme da ima u zemlji da bih frezirao? Ili zemlja mora da dobije pokoricu pa tek onda?
Reče mi neki čikica koji isto ima ovakav labin da bolje ide kad je trava 20 cm nego kad je pokošeno. Kad je pokošeno motike udaraju u bokore i teže ide. Jel to istina ili da pokosim prvo? Sad je trava oko 20 cm na toj parceli. Ona je 15 ari i idem samo po jedan prohod uz voćke.
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
3,157
Možeš kositi,al ija nebi,jer bespotrebno trošiš vrijeme,novac i mučiš se,dok pokosiš,isfrezat ćeš
Inače ide lakše na pokošenom
Nije dobro da je presuho,ali ni da je blato
Ako ti je blato lijepi se za frezu i teže vrti,ako je presuho onda "skače"
Najljepše ide kad je na vrhu suha korica,a unutra ima još malo vlage
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,640
Da ide lakše po travi sigurno ne..hvata se za motike..pokošena suha ili polusuha hvata se još više
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
3,157
Najlakše ćeš održavati da na početku u proljeće dok još ima vlage isfrezaš "pošteno"
A poslije kad travica nikne "proletiš" u drugoj brzini samo da ju razmrda
Tako ja napravim i nemaš brige
 

sttipa

Iskusan lik
Tu od
6 Tra 2013
Poruka
2,270
Skija ide ispod freze

Na prvoj slici spusti u najnižu rupu prema noževima..ako nemaš dio označen na drugoj slici štitnik ti na neki način održava dubinu u kombinaciji s hvalitetom obrade.
Druga slika je rilo koje pomaze da mtk ne poleti..inače to poljetanje je jako opasno kod mtk.
Iza svakog poljetanja sljedi spustanje koje je s motorom/nosom u zemlju a freza u zrak..ti potrčiš za njim i podleti ti noga pod frezu
Poljetanje je ako ideš u tvrdu zemlju na veču dubinu..znači ako je zemlja mekša rilo može dublje a ako je tvrdo rilo nejde ni da se objesiš na ručke.
Opasan je to stroj .nemoj se zajebavati..
Dobro je ako kmaš oko 100 kg..Nikad dok ne uhvatiš grif ne frezaj niz brijeg..Ja se npr. ponekad vozim niz brijeg na frezi..

Ja nikad ne radim s rilom.
Kad smo vec kod rila...zna li netko gdje ima za kupiti rilo....uspio sam ga potrositi....
Hvala
 

Mil_Ko

Aktivni član
Tu od
3 Lip 2023
Poruka
166
Evo uspeo sam sam da zakačim frezu. Nije strašno, najteže mi je bilo da svučem kardan od prikolice, nije hteo nikako da spadne. I bilo mi je teško da je snesem sa prikolice.

Elem, dosta je vlažno, ali frezira lepo. Gume su mi loše pa kad pritisnem mnogo šlajfuje dok ne popustim. I mislim da motičice moraju da se menjaju jer neke su pojedene skoro do krivine.

Kako se to menja i koliki je posao?
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
3,157
Kardan ti se teže skidao,jer ti je vjerojatno bio uključen na ručkici pa ti je bio napet,drugi put isključi kardan na ručkici i očisti dobro utore,i podmaži silikonskim sprejem utore i cijev kardana di se uvlači i izvlači
Mijenjanje motika nije neki strašan posao,ali ih trebaš pažljivo vraćati nove u spiralu,i obavezno rukavice jer su noževi na krajevima jako oštri
 

Mil_Ko

Aktivni član
Tu od
3 Lip 2023
Poruka
166
Da, čistio sam frezu od trave i stvarno su vrhovi mnogo oštri.

Jel mogu da se zamene motičice dok je zakačena frezi i kako se to uopšte radi? jel se rasklapa nešto?
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,818
Može,tako ti bude lakše. Ne raskapa se ništa,samo uzmi 2 ključa 17 i udaraj,kako jednog skineš,odmah staviš novi. Samo pazi,imaš lijeve i desne noževe. ;)
 

Mil_Ko

Aktivni član
Tu od
3 Lip 2023
Poruka
166
Jel levi idu na levu polovinu osovine ili ide levi pa desni naizmenično? Uglavnom treba da kupim 12 levih i 12 desnih?
 

Najnoviji postovi

Na vrh