• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Motokultivator LABINPROGRES

Dongfeng

Dobro znana faca
Tu od
9 Tra 2013
Poruka
1,378
@Brgud, ne zamjeri, ali procitaj malo detaljnije sta je čovjek napisao. Ove felge su već na prikolici i na njima su gume 13 cola.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,587
Ovako na prvi pogled felge na slici me asociraju na Fićine, a vjerojatno nisu (šta nisu oni stariji 101 imali takve felge 13 na koje je išao onaj kromirani poklopac, sličan onome na Fići). Auto gume 13 cola (ne znam kojih točno dimenzija) su najbliže gumama 5 - 12 sa ripnama (ali ipak je određena tolerancija), tako da nisu 100 % sinhronizirane sa prednjim pogonom ako su na njemu gume original sa ripnama 5 - 12. :icon_thumright:
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,604
Meni to izgleda kao da su fićine felge.
Ako jesu odgovaraju, ja ih imam gore na svojoj prikolici.
Najbliže 13" su 145/155 R13.
 

ChykaKure

Aktivni član
Tu od
4 Velj 2013
Poruka
284
175/70/13 mjereno metrom po sredini tarne povrsine gume odgovara 1/1 ripnastoj 5x12! 180cm ako me pamcenje sluzi.
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,034
Evo od neki dan voznja drva sa susjedom, 5 15 gume gore najbolje za prikolicu, sa 5 12 je sporiji i niži
 

Prilozi

  • image.jpg
    image.jpg
    81.5 KB · Pregleda: 116

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,769
175/70/13 mjereno metrom po sredini tarne povrsine gume odgovara 1/1 ripnastoj 5x12! 180cm ako me pamcenje sluzi.
Ako si mjeril po sredini ripne, to baš nije točno, jer guma traktorskog profila ima efektivno manji promjer nego na ripni. I bolje je da je prikolica sporija od MTK, em radi zavoja, em radi toga da se dade prostora za trošenje prednjih guma (traktorskog profila).
Ja bi išel radije na 165/70-13.
 

superspecial

Član
Tu od
6 Tra 2015
Poruka
45
Gume su gore 13 cola sava eskimo,sad nisam siguran za dimenziju.
Mislio sam ici do sume po drva...ne pretjerano po pol m. maksimalno...
do sume am cca. 2km. uzbrdica i nizbrdica...cca nagiba 20%
a suma ko suma ima svega..
bojim se da nebi sa ovim savama zapeo...ili da ne puknu..
zato bi htjeo te sa ripnama....

Felge mi se cine orginal...ne cini mi se na prvu kao da je nesto kemijano sa prikolicom.
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,604
Te savine su sigurno jače nego one sa ripnama,a ako nema blata ne budeš sigurno zapeo,barem ne dok je prikolica puna.
 

Dongfeng

Dobro znana faca
Tu od
9 Tra 2013
Poruka
1,378
Samo tjeraj, kod mene su auto gume na prikolici dobrih 15 godina i nema nikakvih problema. ako se bojis zapadanja ponesi lance i stavi ako bude potrebe. Ja uvijek nosim lance u rezervnom tocku.
 

ChykaKure

Aktivni član
Tu od
4 Velj 2013
Poruka
284
Ma shvacam da ona propadne na mekom terenu, ripna se usadi a onda unutrasnjost diktira visinu. Morao bih vidit sta ima na lageru, imam jedno 20 komada guma... Najsretnije rjesenje bi bilo sve 4 iste ripnjače i polako... A skupo sve...
 

superspecial

Član
Tu od
6 Tra 2015
Poruka
45
kako to mislis...unutrasnjost diktira visinu?
sto se tice guma....razmisljam...kako jedna sava moze biti bolja od ripnjace u sumi?
Suma ko suma ima djelova koji su stalno pod vlagom...lisce...mahovina...blato....
sto nije poanta ripnjace da grebe...i sto nije bit kardanaske prikolice da i ona tjera ako prednji kotaci proklizu ili zapnu..npr. uzbrdica na nekoj livadi recimo sjenokosi??

prikolicu sam uzeo iskljucivo da se mogu odvest do sume po pol .m . drva.. onako za zaje...
motokultivator nece nikad se vozit po cesti.

I sad rezime ako su orginalne felge gore i na njima je savica 13 cola.

Koju gumu da trazim da kupim a da ide bez beda na te felge?
koje oznake??
vidim ima na juskalu nekih al su 16 colne.
 

ChykaKure

Aktivni član
Tu od
4 Velj 2013
Poruka
284
Ma kontaš, ripna upadne u meko tlo, automatski se stroj spušta za dubinu ripne, oslanja se na onaj unutarnji sloj gume, ne na ripnu, tako djeluje niže pa je bolje da guma ide malo u minus, da nije na nuli, jer bi onda prikolica gurala stroj. Razlika je od tvrdoće podloge.

pa eto kako je kolega preporučio 160-165/70, podržavam... :)
 

flayer

Član
Tu od
6 Velj 2015
Poruka
36
pozdrav,
imam kopačicu labinprogres adria od 8ks- dizel.
tija bi ugradit svjetlo kad vučem prikolicu, vidim da u masci ima predviđen otvor za svitlo.
e sad problem je sljedeći, nabavim led svitlo, mali akumulator koji ću nekako montirat na labinku al kako riješit altenator koji će punit tu bateriju.
ima li neko iskustva u vezi navedenog?
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Možda možeš staviti protektirane13 sa ripnama ko što imaju neki lovci na autima. To su ko neke kroserice sa čepovima.

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,769
Nikak. Netreba ti punjenje, već bateriju napuniš doma i imaš za 5...10h svjetla.
 

superspecial

Član
Tu od
6 Tra 2015
Poruka
45
ok...hvala na savjetima...

Zakljucak je da gume sa ripnama su vrlo vjerovatno dobre za recimo kamenitije terene tipa krš...
dok ako je u pitanju suma ili livada...gdje je mjestimice blato...ripna ko ripna nema neku ulogu u potezanju tereta...cak i kontra efekt ...po nekoj logici...vise bi se ukopavala...jelte? :)
nema mi druge nego prvom prilikom je zakacit i isprobat prvo praznu po livadi pa đir po sumi i tovarit pomalo..i vidjet sto se da izvuc iz nje.


Jos jedna tehnikalija....

posto kardanska cijev koja je na prikolici slobodna u dijelu gornjem....dali ona mora biti obvezno slobodna ili mora imat neki hod???
pitam iz razloga

sto je covjek od kojeg sam je kupio inace tokar i slozio je jedan nosac sa semeringom koji bi se trebao privarit ili ti pozavijat na nosecu kontrukciju u predjelu nozne kocnice u onom uskom VE djelu .
e sad njegova nakana je bila da taj se semering navuce na kardan i sluzi da kardanska cijev uvjek bude u istoj regulaciji ...odstojanju...nuveluda ne visi popodu kada se otkaci prikolica .


ako me shvacate....naravno tehnicki je dobro izmjerio da kad se prikolica zakaci na kultivator i spoji na kardanski izlaz bude ne napeta znaci u istom je pravcu sa izlazim.


on nikad nije stigo taj dio priheftat jer ju je u meduvremenu odlucio prodat :)


mene zanima posto vidim da kardan ima ima i na ulazu u prijenos prikolice i u ulazu na kardan na kultivatoru spojeve tak izvedene da su oni gibljivi..

dali bi ja ucino sto lose kada bi tu cijev fiksirao sa tim semeringom????

osobno mislim da nebi.

jer kada bi cijev imala fore da plese na spoju kardana...onda bi potrgala zubcanike...ili je to sasvim nesto drugo u igri.

ponavljam nisam tehnicke struke pa mi svasta pada na pamet.

valjda bi ovi u progresu izveli vec nesto da se ta cjev ne vuce po podu kad se otkaci sa kultuvatora ..ili je to samo previd nekog od konstruktora??
 
Posljednje uređivanje:

Dongfeng

Dobro znana faca
Tu od
9 Tra 2013
Poruka
1,378
To što je on htio je vjerovatno centralni ležaj, mada se on postavlja gdje imaš zglob na sredini kardana,a ne gdje je kardan iz jednog komada. Ako hoćeš da ti ne pada kardan na zemlju kada otkacis prikolicu, savij naprijed flah u obliku"U" i zavari za "rudu". To uradis na zakacenoj prikolici tako da ga spustis par centimetara ispod zakacenog kardana
 

flayer

Član
Tu od
6 Velj 2015
Poruka
36
Ma znam da led svitla ne troše puno struje, al me altenator prvenstveno zanima jer bi signalizaciju proširija i na prikolicu, a neda mi se stalno punit akumulator.
Kako stvar funkcionira na kultivatorima koji to imaju, kako je spojen altenator?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,769
Motori koji tvornički imaju anlaser, imaju i ugrađen alternative na zamašnjaku.
Ti to ne možeš kasnije ugraditi, ali možeš potražiti na auto-otpadu neki najmanji alternator i ugraditi ga gdje ti ne smeta, i pogodit ga remenom s remenice na radilici. Tada moraš uvijek imati spojen akumulator ili skidati remen kad akumulatora nema.
Ako upotrijebiš današnje moderne LED svjetiljke i akumulator, od nekih 45Ah, ti bude dovoljan za tjedan dana rada.
Na punjač ga ionak možeš priključiti svakog dana navečer nakon posla.
 

ChykaKure

Aktivni član
Tu od
4 Velj 2013
Poruka
284
Ufff ma pogresno smo se razumili, pajdo, kramponke bi meni uvijek bile prvi izbor za sve opcije. Ne znam jesi kad vukao prikolicu stajnjaka po livadi, bez ripni ni probavat. Druga stvar je nosivost, vidim po katalozima da te male kramponke imaju manju nosivost od autoguma, a i jeftinija nam je svima opcija naci stare autogume nego kupovat nove kramponke. Sto se tice tog kardana, pogledaj malo temu samogradnja kardanske prikolice, tamo je dublje analizirano. Trenutno pravim kardansku prikolicu i taj kako ti velis semering ti uvelike cuva krizeve i lezaje na izvodu kardana i diferencijala, i smanjuje vibracije. Na mom kardanu je tvornicki ugradjen pendlager, tako da cu ga samo prisarafit na rudu.

Pozdrav
 

Najnoviji postovi

Na vrh