• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Motokultivator LABINPROGRES

sttipa

Iskusan lik
Tu od
6 Tra 2013
Poruka
2,200
Pozdrav. Treba bih pomoć znalaca.

Imam MTK Labinprogres junior mondial 8ks. Stroj radi u redu no imam problem s roto kosom. Kosa je kao na linku ispod:

www.njuskalo.hr

roto kosa za motokultivator labin progres

roto kosa za motokultivator labin progres roto kosa labin progres jako lijepo kosi,
www.njuskalo.hr
www.njuskalo.hr

Naime, kad krenem kosit, kosi neko kratko vrijeme oke i onda počne neki zvuk kao da ruži pa ponovno krene kosit (bez tog zvuka) i tako stalno u krug. Naravno, kardan je uključen, nije da izbacuje.

Promijenio sam tanjurastu oprugu (TANJURASTA OPRUGA 50 - Entrada) no i dalje je stvar ista.

Da li netko možda zna što bi mogao biti problem?

Hvala.

Josip
@josip.hars da li posjedujete frezu i da li se zvuk javlja i kad nju koristite...
Mozda polugica invertera nije dobro sjela?
 

josip.hars

Novi član
Tu od
27 Svi 2023
Poruka
4
@sttipa imam da frezu i frezam s njom uredno bez problema. Ne javlja se zvuk.

Ako sam dobro skužio, krenem kosit i sve 5, kosi ona no u nekom trenutku prestane se jako vrtit nož nego onak, inercijom i onda kad se pokušava ukopčat ponovno da se krene jako vrtiti, onda se čuje taj zvuk.

Ako je problem u roto kosi,morat ćeš rastaviti reduktor kose,najvjerojatnije ti je neki ležaj nastradao,a usput češ vidjet i stanje zupčanika,makar sumljam da su zupčanici
Pušta mi semering na ulazu u reduktor pa sam zato otvarao i čini mi se da su zupčanici u reduktoru oke. Ne bi onda uopće kosila i ružila bi kosa cijelo vrijeme. Kao da baš zeza ta tanjurasta opruga, ta šta glumi lamelu kad naiđe na otpor da prokliže.

Da li bi mogao biti problem spoj MTK i kose? Pitam jer vidim da ona spojna čahura kardana mi pleše lijevo desno. Da li bi trebalo nju ušarafit da bude fiksna?

Mislim na ovakvu čahuru: ČAURA SPOJNA KARDANA P.V. ZETOR 7341 TURBO | Masiva

Kad sam kupovao MTK i sve te priključke, čovjek mi je rekao da samo na stranu kose (na kardanu kose jel) stavim jednu deblju podlošku koju mi je on dao, pa ide čahura i onda sve spojim na MTK.
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
3,009
Nismo vidoviti,pa je teško tako na daljinu;ako su zupci na toj čahuri ok,onda mali luft nije problem
Neznam koliko se razumiješ u mehaniku,ali to što ti pušta semering je najvjerojatnije uzrok loš i polomljen ležaj,pa bih ti tu savjetovao da pogledaš
Znači ležaj ti ima vanjsku,unutarnju košuljicu ,kuglice i prsten koji drži kuglice na mjestu
najčešće se desi da popuca prsten kuglica,i dok su kuglice još koliko toliko na svome mjestu sve funcionira,ali kad odu više u jednu stranu,osovina se pomiče i nastaje preskakanje zupčanika(smanji ti se brzina i nastaje ruženeje)istovremeno osovina nije u centru semeringa i propusti i semering ulje
Ako je do te tanjiraste opruge,sa njom se nisam baš susretao i o njoj nemam pojma

Ali bez slika teško je tu nagađati
 

josip.hars

Novi član
Tu od
27 Svi 2023
Poruka
4
Mašala, hvala na savjetu. Nisam znao da bi to što curi ulje iz reduktora mogao biti problem.

Nisam baš toliki tutle oko mehanike, no nemam konkretnog iskustva. Šarafam kad naiđem na neki problem :)

Pogledam pa se javim.

Hvala još jednom.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
3,009
Može biti da je ležaj poderan na način kako sam ti opisao,a može biti i kako je kolga brgud napisao i samo luft
Ležaj nesmije imati nikakav luft,ako ih mijenjaš zamijeni odmah i semering
 

josip.hars

Novi član
Tu od
27 Svi 2023
Poruka
4
Nemam ništa niti ležaj niti semering tako da ću kupiti oboje pa zamijeniti sve.

Da li imate neku preporuku gdje gledati? U Kutini imam Auto-poljostroj trgovinu, ne znam da li oni toga imaju?
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
3,009
Nisam blizu,pa neznam,
Ali svakako najprije skini stari za uzorak,pa kad otvoriš ,vidjeti ćeš u čemu je problem
kad već kupuješ uzmi neki kvalitetniji(SKF,FAG,KOYO)ako nema bit će i jeftiniji za neko vrijeme
Potraži neku trgovinu ležejevima
Ako ćeš preko neta ima ih dosta
 

VikendSeljacina

Aktivni član
Tu od
4 Ruj 2010
Poruka
216
Josip.hars
Jel ima ulja u reduktoru kose?
Ležaje i semeringe možeš naručiti dostavom npr. iz Trgoagencije.
Ako si kupio novu kosu trebao si sa njom dobiti i katalog dijelova.
U njemu ti piše koje semeringe i ležaje trebaš.
 

west

Aktivni član
Tu od
9 Srp 2021
Poruka
151
@josip.hars
Da ne kosis previsoku travu, mravinjak, krticnjak, prebrzo...?
U tim situacijama ces udaviti motor i usporice kardan, ne bi trebalo strugati, eventualno ugasi motor ako je bas veliko opterecenje. Podigni malo pa vidi kako se ponasa
 

eldares

Novi član
Tu od
18 Tra 2024
Poruka
2
Pozz trebam pomoć,imam labinku miješa mi naftu u ulje,mjenjao pumpu ,diznu opet isto.Dešava se poslije par dana rada.
 

DGimt

Aktivni član
Tu od
27 Ruj 2022
Poruka
229
Pozdrav,
nisam već neko vrijeme pisao na forumu jer je sve bilo u redu :) Tj. bar sam tako mislio. Problem sam riješio, pa evo priče, možda će nekom biti od koristi. Imam mtk Labinprogres Mondial Senior, oznaka motora ACME ALN330BW. Mtk je već sigurno 3-4 godine teže palio, trebam ga potezati 10-15 puta, a kad upali onda ima prilično jednoličan gas koji jako malo reagira na pomak ručice. U radu je imao snage. S obzirom da je već u godinama, nekako sam se nesvjesno navikao na takvu situaciju. Do prije nekoliko dana kad sam primijetio da mi se rastopila plastika na kutijici uz rub motora. Kad sam stavio ruku, osjetio sam ispuhivanje u ritmu pomaka klipa, a spoj glave i bloka je bio čađavo mastan. Nema druge, odšarafio sam glavu, a na dihtungu 1cm prolaza gdje ga fali. Valjda se malo po malo proširivala rupa i sad je došlo do toga da je sve postalo uočljivo. Kupio sam drugi dihtung, očistio sve što je bilo čađavo i masno. Preporod! Mtk je nakon toga upalio hladan iz drugog potezanja, gas reagira od 0 do kraja. Nekad si čovjek misli pa kako to nisam uočio već prije...
WhatsApp Slika 2024-04-19 u 20.32.19_2fd4d2cc.jpg WhatsApp Slika 2024-04-19 u 20.32.19_54f792d7.jpg WhatsApp Slika 2024-04-19 u 20.32.19_0a372bd8.jpg
 

Mil_Ko

Aktivni član
Tu od
3 Lip 2023
Poruka
164
Šta mislite o upotrebi 15w40 ulja? Sae 30 koje sad koristim postane kao voda na visokoj temperaturi.
 

Pirko

Novi član
Tu od
16 Svi 2020
Poruka
22
Može li 15w-40 u malog labina, benzinca? Po meni svi ti mali benzinci bi trebali ići na SAE30?
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,771
"Dečki" more svako ulje, samo najte ulijati Hypenol, suncokretovo ili koščično (bučino), važno je da ga ima, motor je glup ko "curak" kaj on zna s čim ga podmazuješ, važno mu je da mu je masno, saftno i toplo. Ionak te motorčeke terate bez ulja i milosti.
I najte se srediti, ovo sam natipkal na temelju loših iskustava Ovdje sličnima.
Natoči "motorno ulje u motor" pali pilu i radi posao. Ko da Ferari zna u čemu se vrti njegova radilica... 🥂
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,558
Ako se držite teze "svi mali motorići idu na ulje sea30"! Onda prema tome se držite toga i u sve krkajte to ulje.
Ali uvijek postoji ali, kao pojedinac nema sve motoričkim, nego ima jednoga ili eventualno dva.
Bilo kako bilo , uvijek je bolje koristiti ulje 15w40, a vi možete ča se mene tiče koristiti ulje iz friteze. 😎
 

Mil_Ko

Aktivni član
Tu od
3 Lip 2023
Poruka
164
Ja kosio nešto kad je ono bilo vruće i pogledam ulje, a ono kao voda i preko MAX na meraču. Ja sam pomislio da je gorivo prešlo u karter. Sad pogledam kad se ohladilo ono se zgusnulo i na crti je gde i treba da bude. Preko max je bilo pretpostavljam zato što je toliko tečno da je vrlo malo ostalo na zidovima nego se sve slilo u karter. Sad prelazim na 15 40
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
3,009
Sae 30 je monogradno ulje,a 15w40 je multigradno i u svakom slučaju bolje ulje
Ali kao što su kolege prije napisali,bitnije je da ga ima i da se mijenja nego koje je
 

Mil_Ko

Aktivni član
Tu od
3 Lip 2023
Poruka
164
Nešto mi se čini da sam u nekoj knjizi pročitao da ide sae 30 u te motore, ali nisam siguran. Mislim da se pominje i 15 40. Uglavnom sada pred sezonu menjam prelazim na 15 40.

Da li neko može lada bude blizu svog labina da izmeri dužinu merača za ulje i da napiše. Nemam merač, a ne bih ni da preteram u količini ulja u menjaču. Malo mi pokazuje ulje na kardanu, verovatno je semering malo popustio pa bih hteo da proveril da ne fali.
Eto ako neko može da okači dužinu merača i na kom milimetru su oznake min i max pa nekom šipkom da izmerim. (labin 14 ks, dmb motor, okretne ručke al verovatno su svi menjači isti).
 

Najnoviji postovi

Na vrh