• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

navodnjavanje kap po kap

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,674
Onda sam ja sretnik, kod mene voda na oko 4m. a cijevi su mi na 7m.

kod mene je na 2.8 metara nivo, a cijev sam stavio na 5.6 metara i nemoš ispumpat...to mi je kod kuće di imam samo 600 kvadrata plastenika... za ostale površine samo iz vodotoka zagrabim...:mrgreen:
 

čiko

Član
Tu od
19 Lip 2011
Poruka
266
kod mene je na 2.8 metara nivo, a cijev sam stavio na 5.6 metara i nemoš ispumpat...to mi je kod kuće di imam samo 600 kvadrata plastenika... za ostale površine samo iz vodotoka zagrabim...:mrgreen:
Lako tako kada se živi uz rijeku, cca 50m :mrgreen:
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,674
ima jedna poslovica koju mi uz rijeke dobro znamo:
LAKŠE NAMOČITI NEGO POSUŠITI
:partyman:

a krevet mi je točno 35 metara od Kupe...bušotina ipak 70...
 

prigorac

Član
Tu od
26 Ožu 2012
Poruka
71
navodnjavanje

mene zanima za Zagreb Sesvete gdje se može povoljno nabaviti crijevo i što je još potrebno za navodnjavanje kap po kap.
također me zanima da li mora biti pumpa ili može prirodni pad, teren je na uzbrdici pa bi vodu stavio na najvišu točku ( cca 6 m visine )
i koliko bi koštala ta invensticija za cca 300 - 500 m crijeva kap po kap.

unaprijed vam havala
 

kils

Član
Tu od
15 Svi 2011
Poruka
326
mene zanima za Zagreb Sesvete gdje se može povoljno nabaviti crijevo i što je još potrebno za navodnjavanje kap po kap.
također me zanima da li mora biti pumpa ili može prirodni pad, teren je na uzbrdici pa bi vodu stavio na najvišu točku ( cca 6 m visine )
i koliko bi koštala ta invensticija za cca 300 - 500 m crijeva kap po kap.

unaprijed vam havala

imaš sve u malo bolje opremljenijim agrarijama ,slobodnim padom može ja tako zalijevam ,koristim vodu iz bunara ,točim ju pumpom u rezervoar 2000 litara podignut nekih 80 centimetara od tla i poslije kad voda malo odstoji otvorim slavinu i funkcionira,ja imim oko 300 metara i spojio sam običnim šlaufom i T komadima
 

Prilozi

  • P3180009.jpg
    P3180009.jpg
    28.6 KB · Pregleda: 1,195
  • P6010033.jpg
    P6010033.jpg
    51.3 KB · Pregleda: 565
  • P6010034.jpg
    P6010034.jpg
    50.2 KB · Pregleda: 567

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
kopanje arteškog bunara na cca 350 met sa materijalom oko 15,000 kn i vode koliko hočeš


Šta je sa informacijama o arteškom bunaru, mislim da si ostao dužan informacije o točnoj cjeni.
 
I

ihorzic

Guest
Zvali su me drugi na poruke i dao sam im kontakt mog bratića koji se dogovara sa kopaćima
e sad da nebi ja ponaosob svakom govorio nazovite njega na 098 9105229 Darko i razgovarajte detaljno ,.

Ja nakon današnje poljoprivredne emisije i plačanje vode od arteškog stvarno imam loše mišljenje o politici prema poljoprivredi
 

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
Zvali su me drugi na poruke i dao sam im kontakt mog bratića koji se dogovara sa kopaćima
e sad da nebi ja ponaosob svakom govorio nazovite njega na 098 9105229 Darko i razgovarajte detaljno ,.

Ja nakon današnje poljoprivredne emisije i plačanje vode od arteškog stvarno imam loše mišljenje o politici prema poljoprivredi

gledo al ne kontam na koju če foru naplačivat po m2 ili če nam stavit vodomjere ?
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
gledo al ne kontam na koju če foru naplačivat po m2 ili če nam stavit vodomjere ?

Ja imam neke informacije, doduše neprovjerene, da bi trebalo ići po površini. Neću govoriti koliko jer ono što sam čuo nije sigurno, ali mogu vam samo reči da ako bude tako, neće biti previše.
 
I

ihorzic

Guest
Ja imam neke informacije, doduše neprovjerene, da bi trebalo ići po površini. Neću govoriti koliko jer ono što sam čuo nije sigurno, ali mogu vam samo reči da ako bude tako, neće biti previše.

Nebu vraga preveć !!!!!!!!
Kad pogledaš koliko je sad cijena za domačinstvo - puno a kad te oderu za usjeve ne bu dobro.
Sve mi se čini da bumo skrivali zdence ili pumpe koje vuku vodu.

Svaka čast POLITICI :prayer: :prayer: :prayer: :prayer: :prayer:što nam pomaže

:butthead::butthead::butthead::butthead: evo im svima koji trže lovu na navodnjavanje
 

sarago

Novi član
Tu od
12 Ožu 2012
Poruka
27
Prije daljnje rasprave vidi kakvi se venturi uopće mogu naći na tržištu

Znači, mogu nabavit dvije vrste venturi cijevi, obje su sa navojem 3/4 " .

065d0deefb565a332fc4c177f005c0cf.jpg


5363492912bd4758f94af2b42909f35f.jpg


glavni dovod vode je alkatenom od 20mm i to se nemože mjenjati. Dali ima veze ako glavnu i bypass granu veturija napravim od istog promjera cijevi, 20mm(kao slika 2) ili da stavim glavnu granu od 25mm a bypass od 20mm? Jer na slikama(slika 3) je glavna grana i dovod od većeg promjera cijevi, a bypass od manjeg.
 

D&D

Član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
275
Trebam cistrenu/rezervoar/spremnik ili neku sličnu posudu za navodnjavanje zapremine minimalno 3 m3...poželjno i veće...ima tko ideju gdje potražiti tako nešto ?
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,674
napravi sam, trebaš samo malo drveta i sabiješ si bazen u koji staviš geomembranu ili čak obični najlon za plastenik...
:mrgreen:
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Trebam cistrenu/rezervoar/spremnik ili neku sličnu posudu za navodnjavanje zapremine minimalno 3 m3...poželjno i veće...ima tko ideju gdje potražiti tako nešto ?

imaš na njuškalu vodotoranj od 18 kubika za 3000kuna. neznam zašto tako jeftino,jedino problem montaže,veliko je i teško.
 

D&D

Član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
275
napravi sam, trebaš samo malo drveta i sabiješ si bazen u koji staviš geomembranu ili čak obični najlon za plastenik...
:mrgreen:

Pošto će to biti punjeno traktorsokm cisternom a pražnjenje slobodnim padom tj biti će odignuto cca 1,5 m od zemlje takav tip konsktrukcije mi nebi pasao. RAzmišljao sam i o betonu (građevinac sam) ali usred ničega praviti nešto tako...suludo je...i košta a osim toga i predugo traje
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Znači, mogu nabavit dvije vrste venturi cijevi, obje su sa navojem 3/4 " .

065d0deefb565a332fc4c177f005c0cf.jpg


5363492912bd4758f94af2b42909f35f.jpg


glavni dovod vode je alkatenom od 20mm i to se nemože mjenjati. Dali ima veze ako glavnu i bypass granu veturija napravim od istog promjera cijevi, 20mm(kao slika 2) ili da stavim glavnu granu od 25mm a bypass od 20mm? Jer na slikama(slika 3) je glavna grana i dovod od većeg promjera cijevi, a bypass od manjeg.

Veći promjer na ulasku u venturi je radi gubitka tlaka tijekom "rada" venturija; pa je stoga logičnije da je izlaz manji, kako bi se sačuvao tlak (uz jednaku količinu protoka, smanjivanjem promjera cijevi raste tlak; to je već hidraulika).
Budući da je tebi dovod od 20 mm, i to ne možeš mjenjati, predlažem ti da ipak uložiš još svega 120-tak kuna (ta nije kraj svijeta za još 120 kuna) i kupiš dva navojna ventila i dva manometra (svaki dio je cca. 30-tak kuna). Montiraj to kako je bilo na jednoj od predhodnih slika (navojni ventil - manometar - venturi - manometar - navojni ventil) i onda otvaranjem/zatvaranjem navojnih ventila reguliraj tlak (ulaz/izlaz iz venturija) i time količinu vode koju će venturi isisati.
Za još 300-tinjak kuna imaš i mali vodomjer, koji bi trebao doći ispred prvog navojnog ventila, i sustav je kompletan. I onda ćeš vrlo precizno raditi.

Naravno, raditi će i bez svih ovih preipetija, ali teško da češ znati koliko vode ide i koliko vode isisava :(

p.s. Na ulaz od 25 mm, samo umetni reduktor na 20 mm.
p.s.s. Baypas će ti svakako trebati (znači još jedan ventil; tu može kuglasti) kada ti venturi ne radi, da sve to ne skidaš pa ponovo vraćaš.
 

Najnoviji postovi

Na vrh