• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Navodnjavanje voćnjaka

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,245
Hm, a koliko bi potrošila rakovica 80 ks za sat vremena tj. pri 2600 okretaja/minuti?
Koliko ks ti treba za tu pumpu pri tim okretajima?
Nijedan od ovih većih traktorskih motora (pa ni FIAT) se nesmije trajno vrtiti toliko (2600). Kako radi na punom gasu, potrošnja može biti visoka, dakle do 2,5dl/KS/h, dakle do 20 litara/sat.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
U puno to nešto, no koliko ima maksimalni broj okretaja motor iz tamića? On je drukčije "očepit" nego na imt 577? I koliko bi belarus 82 potrošio na sat vremena da vrti kardan 540? Poz i hvala ZJ.
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
Što direktniji prijenos to bolje.....kod traktora su ti dodatni gubici i ako bi bio isti motor, traktor bi morao trošiti više....
Ne znam dal si primjeto da generatori preko traaktora imaju puuno manji učinak nego klasični generatori....i za 15kw, snaga od 60ks je previše pa kakvve god udare imali kod ukljućivanja.....
ZA detalje se raspitaj kod dečki u Končaru......
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Gledam malo potrošnju kod kineza pišu gram/kw/h. Drastično manja potrošnja ispadne. A valjalo bi od Rakovice viditi krivulju momenta i potrošnje, možda bi se 2600 moglo reducirati na 1300, onda Rakovica radi samo malo jačim gasom od lera, snage ime da izdrži redukciju a potrošnja bi bila manja. Što mislite?
@jeffy treba viditi krivulje, sve je to matematika i fizika. Poz
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
To još nije faza kada treba gledati krivulju motora....treba prvo dimenzionirati snagu potrebnu generatoru....nažalost te podatke ja nemam:oops:. Ali bitno je to da se koristi što manje prijenosnika snage...jebaš common rail, tlakove ubrizgavanja od 2 kbar i ne znam kakve komore za izgaranje, ako ćeš snagu prenositi desetcima zubčanika i punu vreču ležajeva....
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Ne ne ne, moraš u startu poznavati rad motora, tj. okretni moment i krivulju sa potrošnjom, recimo npr. Rakovicin motor ima najmanju potrošnju, najveći okretni moment i dovoljnu snagu za pumpu na 1500 okretaja. Onda gledaš zadane karakteristike pumpe, ona npr. treba 2600 okretaja. Pazi vamo, onda odeš kod Bobe sin od starog Otta, i kažeš trebam prijenos sa 1500 okretaja na 2600 okretaja cca 25 kw. On kaže o ho, to bi trebalo žešči spoj biti. Pita kad treba biti gotovo, i odmah odgovara jučer jel? :) I kaže dođi sutra do 12 h, ali ti ipak dođeš preksutra oko 12 h, jel uvijek dođe neki sa alu felgom razbijenom :) Poneseš 100 kn naplati ti 40 kn i to je to ;)
Namontiraš remenice, ili zupčanike ili što god već, kupiš za povezivanje kolutova i to je to :) Jednstavno zar ne?
Skuplja varijanta je da odeš u bivši EMŠC u radionu ispričaš istu priču i daš broj telefona, nako par sati ti javi da je cijena 700 - 1000 kn i da to mogu odraditi :)
He he malo šale ali tako to ide. Moraš imati dobre ulazne parametre da bi stvar dugotrajno funkcionirala. Što ti vrijedi neka redukcija 1:4 kada bi motor radio 650 okretaja i ne bi imao ni 5 kw snage? ;) Poz
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
Koji će ti šipak podatci od motora kad još ne znaš brutto snagu generatora, a kolko vidim niti sa pumpom nisi na čisto:blackeye....pa valjda se prvo radi proračun pumpe, zatim se odabire pumpa, pa se valjda onda odabire generator, a tek na kraju pogonski motor....ili si ti mislilo krenut od motora:D

E, ajd mi ovo objasni, nije valjda što mislim da je.....
"Što ti vrijedi neka redukcija 1:4 kada bi motor radio 650 okretaja i ne bi imao ni 5 kw snage?"
 
Posljednje uređivanje:

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
A jesi ga zgrunfao :) Manje pive više zelenog čaja. Ne spominjem generator u ovoj opciji, spominjem rakovicin motor što imam i pumpu koju sam odabrao :)
Što se tiće grešaka bila je za booster kod stihla, nisam znao da nije električni nego da je dodan neki propelerčić koji manje više ni nedjeluje, mada sam napisao da ne znam i da ga nisam vidio ti si napao i pokazao da je neki blam mehanički :)
Drugi je bio pretlak - potlak lapsuz, ali znamo na što se mislilo :)
Stravične greške ha ha.
A ti ga trčiš na rudo bez veze :p
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
MA nije problem greška, nego biti uporan u njoj:p
Moguće da več polako mješam, jer ste sve moguće opcije napomenuli....pumpa ova, pumpa ona, bunar ovaj, graba ona....
PA iz za spajanje direkt pumpe na motor, prvo se dimenzionira pumpa. Jer pumpu ne možeš nači za svaki protok i tlak, br okretaja, ali povezati prijenosom sa motorom je puno lakše.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Uh, kako god, hajd` sad smo na pravom putu :) Tvoja preporuka za povezivanje dizel motora snage 52 kw max okretaja kao tamić i pumpe koja treba min 2600 o/min. Što predlažeš? Poz
 

KOBAC

Član
Tu od
13 Svi 2008
Poruka
419
Doznao sam da je Vlada 21. travnja ove godine donijela posebnu uredbu o naknadi za priključenje vode prema kojoj vlasnici plastenika i poljoprivrednog zemljišta, kakav je moj slučaj, plaćaju naknadu u visini jedne petine prosječne plaće u zemlji, što je u skladu s europskom praksom.

U konkretnom slučaju trebao sam platiti jedva 1200 kuna. Kad sam pokušao uvjeriti ljude u Vodovodu da je to tako, pokazalo se da uredba postoji, ali da premijerka do dandanas, a prošlo je od tada pola godine, nije potpisala tu uredbu - kaže Bagić.

Pokušavao je Bagić dva puta požurnicom odobrovoljiti premijerku da stavi svoj potpis na uredbu i tako, ne samo njemu, već i drugima, uštedi novac.

- Prvu požurnicu sam poslao 12. kolovoza, a drugu mjesec dana kasnije. Umjesto da premijerka nađe vremena i stavi potpis na tu uredbu, u međuvremenu sam dobio dopis premijerkine šefice Ureda Banić da je moju “žalbu” na visinu naknade (?!) za priključenje proslijedila nadležnim ministarstvima?!

Ne mogu doći sebi. Ja molim da se potpiše već usvojena uredba kako bih, umjesto 9000 kuna, koliko sam na kraju morao platiti Šibeniku, platio tek 1200 kuna, a oni tu moju molbu krste žalbom. Trebalo bi provjeriti koliko je u tih pola godine na sličan način, krivicom premijerke, “opljačkano” poljoprivrednika - govori Bagić.

Nažalost, Bagić je već godinama na ratnoj nozi s državnom administracijom u Zagrebu.

- Već šest-sedam godina u Ostrovici kod Bribirske glavice pokušavam zasaditi veliki maslinik. Država me u tom onemogućuje jer nitko ne želi razgraničiti moje idealno suvlasništvu u zajedničkoj parceli s državom. Uz to, ne žele mi ostatak te parcele dati u koncesiju, već i dalje leži zapuštena. Potrošio sam brdo novca, živaca i tko zna koliko vremena da to riješim, ali uludo.

Sada mi ne predstoji ništa drugo već izračunati izgubljenu dobit proteklih godina i tužbom je naplatiti od države. Prve procjene govore da bi se moglo raditi o sumi od desetak milijuna kuna. Do sada sam se borio da mi država omogući da radim i nešto stvaram, a sada ću, uz pomoć odvjetnika, kojima ću, ako treba, dati pola iznosa, pokušati doći do novca bez motike. Žalostan sam zbog svega, ali nemam drugog izbora - kaže Zdravko Bagić.



evo jedan interesantan članak iz slobodne o našim pravima i državi koja to ne provodi ! mene bi takvo rješenja potpuno zadovoljilo jer bih imao cca 100.000l vode za cca 700,ookn ( 7,00kn/m3- 1.000l - nema kanalizacije u trošku ) a imam 100m do vodovoda. s tim da se u EU plača paušal po HA i ne treba ti vodomjer a to bi bilo još jeftinije!

samo je ostao jedan mali problemčić kako se za to pravo izboriti!

imam nekakve informacije da je u istri to več odavno normalna stvar i samo trebaš zatražiti vodu do parcele i vodovod ti ju dovede! eto istrani ako je netko čuo za to nek se javi da i mi stisnemo svoje vodovode!!
 

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
Ne ne ne, moraš u startu poznavati rad motora, tj. okretni moment i krivulju sa potrošnjom, recimo npr. Rakovicin motor ima najmanju potrošnju, najveći okretni moment i dovoljnu snagu za pumpu na 1500 okretaja. Onda gledaš zadane karakteristike pumpe, ona npr. treba 2600 okretaja. Pazi vamo, onda odeš kod Bobe sin od starog Otta, i kažeš trebam prijenos sa 1500 okretaja na 2600 okretaja cca 25 kw. On kaže o ho, to bi trebalo žešči spoj biti. Pita kad treba biti gotovo, i odmah odgovara jučer jel? :) I kaže dođi sutra do 12 h, ali ti ipak dođeš preksutra oko 12 h, jel uvijek dođe neki sa alu felgom razbijenom :) Poneseš 100 kn naplati ti 40 kn i to je to ;)
Namontiraš remenice, ili zupčanike ili što god već, kupiš za povezivanje kolutova i to je to :) Jednstavno zar ne?
Skuplja varijanta je da odeš u bivši EMŠC u radionu ispričaš istu priču i daš broj telefona, nako par sati ti javi da je cijena 700 - 1000 kn i da to mogu odraditi :)
He he malo šale ali tako to ide. Moraš imati dobre ulazne parametre da bi stvar dugotrajno funkcionirala. Što ti vrijedi neka redukcija 1:4 kada bi motor radio 650 okretaja i ne bi imao ni 5 kw snage? ;) Poz

a jel ti nije jednostavnije stavit drugi motor sa večim brojem okretaja ,npr. vw golfa 1,6
na 2600 radi sasvim ok, mislim da je i manja potrošnja, lakši, tiši, u slučaju kvara nađeš drugu mašinu za 15 minuta, i netreba ti redukcija, čak je i fleksibilan po pitanju broja okretaja, a ide i ide...
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
A koju snagu pumpa zatjeva pri tih 2600....gledam malo, taj motor postiže max snagu pri nekih 2600o/min, ali to je max snaga i to motor nije u stanju davati trajno...max moment je pri 1500o/min. Pa ako motor razvija dovoljnu snagu pri 1500-2000o/min, to bi onda bilo idealno( za to jesu potrebni dijagrami ;) )....tada bi trebalo multiplicirati broj okretaja da se dobije potrebnih 2600. Naj elegantnije je remenom, ako dozvoljava moment. Pri tom vjerojatno treba uzeti u obzir da niti motor niti pumpa ne podnose radijalna opterećenja remenskog prijenosa pa treba i to uzeti u obzir postavljanjem dodatnih ležajeva pod same remenice. Ili pronači neki reduktor tih karakteristika, kaj po meni nije najsretnije riješenje, ali tada nema radijalnih opt.?....u svakom slučaju dosta posla:shock:...

"ilegalac" Ako bi motor od golfa mogao tjerati pumpu, onda stvarno nema smisla ugrađivati ovu kvrgu....Ali me prije svega interesira koliku trajnu snagu daje golfov motor? Ak me sjećanje ne vara(nisam siguran) čini mi se da je vw1.6 u jednom viličaru imao 24kw..i tu se vjerojatno radilo o industrijskom motoru koji ima ugrađen automatski regulator:scratch
 
Posljednje uređivanje:

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
evo jedan interesantan članak iz slobodne o našim pravima i državi koja to ne provodi ! mene bi takvo rješenja potpuno zadovoljilo jer bih imao cca 100.000l vode za cca 700,ookn ( 7,00kn/m3- 1.000l - nema kanalizacije u trošku ) a imam 100m do vodovoda. s tim da se u EU plača paušal po HA i ne treba ti vodomjer a to bi bilo još jeftinije!

samo je ostao jedan mali problemčić kako se za to pravo izboriti!

imam nekakve informacije da je u istri to več odavno normalna stvar i samo trebaš zatražiti vodu do parcele i vodovod ti ju dovede! eto istrani ako je netko čuo za to nek se javi da i mi stisnemo svoje vodovode!!
Evo konkretnih podataka (Poreč):
1. Cijena priključka za vodu ......... 400,00 kn
2. Cijena montaže vodomjera ....... 400,00 kn
--------------------------------------------
Ukupno.................................... 800,00 kn + PDV

Napomena: Ako postoji slobodno mjesto za priključak u najbližem mogućem šahtu (uglavnom u naselju; nema šahtova van naselja). U navedeni šah ide vodomjer, a cijev+kanal do moje parcele je moj trošak (kod mene je to bilo cca. 1.000 m).
Alternativa: izrada novog šahta i dolazna cijev (ovisno o planu) onda je to extra trošak na gornju cijenu. Imaju svoje izvođače radova, i nema priče da sam to odradiš.

Kako mi prijatelj ima bager, bilo mi je jeftinije kopati do postojećeg šahta nego tražiti da mi vodovod odradi novi. I naravno, kopanje samo po javnoj površini (putu). Pa sada ako si 3-4 km od naselja, veselo ti bilo :shock:

Cijena vode:
1. Fiksni dio.............. 11,07 kn po mjesečnom obračunu
2. Varijabilni dio......... 4,99 kn/m3 potrošene vode
(PDV je već unutra u cijeni).

Skupo ili jeftino odluči sam. :confused:
 

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
"ilegalac" Ako bi motor od golfa mogao tjerati pumpu, onda stvarno nema smisla ugrađivati ovu kvrgu....Ali me prije svega interesira koliku trajnu snagu daje golfov motor? Ak me sjećanje ne vara(nisam siguran) čini mi se da je vw1.6 u jednom viličaru imao 24kw..i tu se vjerojatno radilo o industrijskom motoru koji ima ugrađen automatski regulator:scratch

1,6 d ima 40kw na 4800 okrtaja i okretni moment 71nm na 2500 okretaja
dakle okretaji su mu taman tu negdje a i snaga vjerujem
ovo što kažeš za viličar , jel to znači da nije mogao preko 2500-3000 okretaja

a uostalom pa ima i 1,6 td ili još bolje 1,9 d sa nekih 70ks na niskih 4200 okretaja i največim okretnim momentom na 2400
relativno izdržljive mašine, jeftine i ekonomične, za cca 200-300 eura se nađu dobre
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
pumpagore.jpg

Evo graf pumpe treba ona preko 60 ks

1,6 td ima 51 kw
A kako riješiti prijenos? Poz
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
1,6 d ima 40kw na 4800 okrtaja i okretni moment 71nm na 2500 okretaja
dakle okretaji su mu taman tu negdje a i snaga vjerujem
ovo što kažeš za viličar , jel to znači da nije mogao preko 2500-3000 okretaja

a uostalom pa ima i 1,6 td ili još bolje 1,9 d sa nekih 70ks na niskih 4200 okretaja i največim okretnim momentom na 2400
relativno izdržljive mašine, jeftine i ekonomične, za cca 200-300 eura se nađu dobre

Ne znam okretaje, ali pretpostavljam da je tak kako si napisao.....
Znam recimo da je bubin industrijski motor na vatrogasnoj šprici imao 25ks pri 3000o/min i obavezno regulator okretaja
 

KOBAC

Član
Tu od
13 Svi 2008
Poruka
419
od bobostar

Evo konkretnih podataka (Poreč):
1. Cijena priključka za vodu ......... 400,00 kn
2. Cijena montaže vodomjera ....... 400,00 kn
--------------------------------------------
Ukupno.................................... 800,00 kn + PDV

Napomena: Ako postoji slobodno mjesto za priključak u najbližem mogućem šahtu (uglavnom u naselju; nema šahtova van naselja). U navedeni šah ide vodomjer, a cijev+kanal do moje parcele je moj trošak (kod mene je to bilo cca. 1.000 m).
Alternativa: izrada novog šahta i dolazna cijev (ovisno o planu) onda je to extra trošak na gornju cijenu. Imaju svoje izvođače radova, i nema priče da sam to odradiš.

Kako mi prijatelj ima bager, bilo mi je jeftinije kopati do postojećeg šahta nego tražiti da mi vodovod odradi novi. I naravno, kopanje samo po javnoj površini (putu). Pa sada ako si 3-4 km od naselja, veselo ti bilo :shock:

Cijena vode:
1. Fiksni dio.............. 11,07 kn po mjesečnom obračunu
2. Varijabilni dio......... 4,99 kn/m3 potrošene vode
(PDV je već unutra u cijeni).

Skupo ili jeftino odluči sam. :confused:

eto prava informacija. ipak je kod vas to moguče.mene su odbili. kod nas ni ta varijanta nije moguča ( kao da živimo u dvije različite države, cijena je nešto drugo ). tražili su nekakav objekat ( vikendicu ili sl. ) da bi uopće dovodili vodu.

meni bi ta varijanta bila OK jer sam 100m od zadnjeg ventila i cijena je oko 7,00kn/m3. ali nisam bio u situaciji da pravim proračune o isplativost jer sam odbijen.

znači od zadnjeg šahta to njive sam moraš financirati mrežu.

nisam shvatio cijenu. po tome ispadne da je 16kn/m3. koliko te je koštalo to zadovoljstvo sa dovlačenjem vode??
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Sve skuplje od 80 - 90 lipa po kubiku je preskupo!!! 90 lipa maksimalno sa uračunatom vodnom naknadom za HV. To je voda za navodnjavanje, ako je ovo pitka voda za 4,99 m3 to je nešto drugo, no tko bi sa pitkom vodom išta navodnjavao?
@Kobac Bobostar ti je napisao paušal 11,07 kn i to plaćaš svaki mjesec, a cijena po kubiku je na potrošnju. Poz
 

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
Ne znam okretaje, ali pretpostavljam da je tak kako si napisao.....
Znam recimo da je bubin industrijski motor na vatrogasnoj šprici imao 25ks pri 3000o/min i obavezno regulator okretaja

jbg, onda 1,9tdi 110ks na 4140 okr.
al teže naći i skuplji:?
 

Najnoviji postovi

Na vrh