• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oporavak kosilice Castel Garden

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,750
Kupljenec, nisi upoznat s cijenama rezervnih dijelova za B&S, zato nemoj čovjeka manipulirati (za pivu, dve), molim te. Ostanimo fer i da si svi zajedno pomažemo.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,750
Ako to nisi nikad radio bolje daj nekom majstoru da ti to napravi, to nije puno posla pa mislim da za pivu dve ti ga neko složi.
To nije puno posla - nije točno malo više kvalitetnog posla je to.
Za pivu, dve - koliko koštaju karike, koliko brtva glave, ostale brtve, bez daljnjeg nabrajanja, a koliko 2 pive? Ne mislim tu na cijenu rada, to je trošak jednako nula.
 

MirkoF

Novi član
Tu od
15 Pro 2020
Poruka
25
Hvala momci puno na svemu. Kosačica je već bila kod majstora i za ruke mi je uzeo 40 eura plus cena delova a nije urađeno ništa da bude dobro. Radila je kosilica svega mesec dana i pola stvari koje sam mu rekao nije uradio pa zato ovde molim za pomoć. Alata imam dovoljno, stalno nešto majstorišem pa sam želeo uz vašu malu pomoć sam to da sredim. Kosilica kada se upali izbacuje jak plavi dim da ne vidim ni komšiju preko puta :)
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,750
Kupljenec, ja ne čitam tvoje misli, nego ono što pišeš. Kužiš stari moj? :)
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,750
MirkoF, alat ti treba colovni, ako imaš male colovne gedore odlično, a plavi dim je posljedica sagorjevanja motornog ulja.
 

MirkoF

Novi član
Tu od
15 Pro 2020
Poruka
25
Imam još jedno pitanje. Ovo na slici je klip od Tomosa a kosilica ima verovatno klip sa tri udubljenja koliko sam uspeo da vidim po slikama. Da li postoji neki zarez-graničnik za karike kao kod Tomosa što ima pa se samo na taj način mogu staviti karike na klip ili tako nešto kod kosilice ne postoji nego je svejedno kako se stave ?

Imam sve vrste gedora.
 

Prilozi

  • Klip za kosilicu.jpg
    Klip za kosilicu.jpg
    33.1 KB · Pregleda: 10

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,750
Klip B&S nema graničnik koji bi sprječavao rotaciju karike.

Ovo je poderani cilindar i poderane karike takvog motora, koji je kod mene plavo dimio:
 

Prilozi

  • WP_20180416_12_12_46_Pro.jpg
    WP_20180416_12_12_46_Pro.jpg
    38.1 KB · Pregleda: 19
  • WP_20180416_12_17_59_Pro.jpg
    WP_20180416_12_17_59_Pro.jpg
    32.6 KB · Pregleda: 19
  • WP_20180416_12_18_21_Pro.jpg
    WP_20180416_12_18_21_Pro.jpg
    37.4 KB · Pregleda: 19

MirkoF

Novi član
Tu od
15 Pro 2020
Poruka
25
Klip B&S nema graničnik koji bi sprječavao rotaciju karike.
Ovo mi je bilo bitno isto da znam. Hvala puno na informacijama. Reci mi samo još jednom kada vraćam cilindar na klip da li klip tada skroz treba da izađe iz radilice ili da bude skoro uvučen ili to nema veze? Čime podmazati klip kada ga vraćam nazad? Može li obično brigsovo ulje ili je bolje nešto drugo? Ostalo pišem za koji dan kada otvorim kosilicu. Hvala puno na svemu.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,750
Mislim da ti klip bude najlakše ugurati od radilice prema glavi cilindra, pretpostavljam da je na vrhu značajan zub (nepotrošeni dio plašta cilindra, jer tu ne voze karike).
Klip s novim karikama podmaži s motornim uljem koje imaš.

Dobro si pazi na točnu podešenost razvoda ventila - bregastu osovinu, podešenost točke paljenja preko zupčanika na radilici itd.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,554
A da se i ja malo uključim u ovu temu.
Prije svega pozdrav # MirkoF i dobro došao na Poljoprivredni forum.
Po opisanome mogu zaključiti da je motor dosta istrošen. Prema tome ako se želiš malo pozabavit njime i usput nešto naučiti. Zašto ne, pogotovo kako si već rekao da je bila kod majstora na viđenju (bez nekog posebnog) poboljšanja.
Za početak skini glavu i vizualno pogledaj stanje, kad je klip u GMT koliko ima lufta, u kakvom je stanju cilindar i naravno provjeriti zazor ventila u vođicama. Ostalo pitaj kad ustanoviš nabrojeno.

Da osnovno utvrdiš, a to je (stanje istrošenosti cilindra). Nabaviš nove karike i okrećeš zamajac (da klip ide u DMT) i novu kariku staviš u cilindar (malo niže od ) traga prve karike, i odmah ćeš vidjeti kolika je istrošenost i da li bi zadovoljavalo za standardnim karikama.
 
Posljednje uređivanje:

MirkoF

Novi član
Tu od
15 Pro 2020
Poruka
25
Hvala puno na korisnim informacijama. Svaka vam čast.Dalje pišem kad sve rastavim i priložim slike ovde na forum.
 

floion

Član
Tu od
18 Ruj 2013
Poruka
163
Evo ovako. Bilo bi dobro pomoci covjeku i govoriti mu u etapama i bez previse nepotrebnih informacija.
Kod ovog motora da bi zamijenio karike nema potrebe da skida zamajac (magnet).
Klip nema utore koji ne dozvoljavaju da se okrece karika jer je ovo cetverotaktni motor.
Postupak i redoslijed kojim bi ja radio je:
1. Skinuo noz kosilice,
2. Skinuo motor sa kucista,
3. Odvrnuo auspuh i karburator,
4. Odvrnuo svjecicu i skinuo glavu, a prethodno bi isuo ulje.
5. Zatim bi okrenuo motor i odvrnuo one sarafe koji drze polovinu bloka motora. To je onaj dio motora koji je zavrnut za kuciste kosilice.
6. Nakon skidanja ovog dijela imamo pristup unutrasnjosti i mozemo vidjeti klipnjaci koju treba odvrnuti od radilice i lagano izvuci klip prema gore. Ovdje treba prilikom skidanja obratiti paznju na buckalicu i onaj zupcanik mali od plastike.
7. Provjeriti stanje klipa, cilindra, klipnjace koja je mozda dobila luft na spoju sa radilicom.
8. Prilikom zamjene karika i kada klip sa klipnjacom zavrnes za radilicu treba obratiti paznju da bregastu osovinu i radilicu uzubis tj da vidis da li je ostalo uzubljeno. Moraju se na zupcanicima poklopiti tacke. Na oba zupcanika ima po jedna tacka koje moraju da se poklope.
9. Provjerio bi i semering na dijelu bloka koji je skidan.
Zrebalo bi i lezajeve ali sada to prelazi okvire projekta, a opet bi bila generalka po skolski odradjena.
Znam da je post dug, a znam i da sam dosta toga preskocio i zaboravio.
Druze kako budes radio javljaj sta te muci i slobodno se upusti u projekat jer ces samo tako nauciti.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,994
Ako se ja ne varam blok motora je nikasil i on ako se potroši nema zuba ko na gizi.
Ako se i flek vidi pokoj vječni daruj joj gospodine, a nedaj bože ris.

Ništ ga ne košta da rastavi i vidi kakvo je stanje pa onda odluči kaj bu s tim napravil dalje.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,750
Pogledajte malo one tri slike koje sam prije postavio, dok sam mjerio istrošenost karika i tog motora. Jasno se vidi na vrhu, a kariku sam radi mjerenja stavio ispod.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,994
Ja vidim samo crni rub do kojeg briše prva karika.
Jel aluminijski cilindar s nikasilom ili je piksa centrifugalnog ljeva?
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,750
Ovom B&S motoru kojeg sam svojevremeno rastavio, više ne bude pomoglo ni 10 novih karika.
Nagledao sam se svakakvih motora kosilica.

(Jednom mojem Indijancu od nazovimo "4 konja", je prije 12 godina klipnjača provirila izvan kučišta i rekla mi "dobar dan tugo" 😖😩😢. Onda sam kupio, pa nakon probe, odmah drugi dan, vratio Hondu u Pevec (nisam joj mogao poloviti sve njezine reklamirane konje, negdje su mi se posakrivali). Tada sam odmah uzeo drugu kosilicu s motorom B&S 190 cc, koji me služi još dan danas. Ove sezone je i on počeo davati "nakon starta" prve plave dimne signale. Volim taj motor i budem ga nastojao prije nove sezone košnje generalno urediti.)
 

Prilozi

  • P9110002.JPG
    P9110002.JPG
    22.4 KB · Pregleda: 13
  • P9110003.JPG
    P9110003.JPG
    31.6 KB · Pregleda: 13
  • P9110004.JPG
    P9110004.JPG
    36.9 KB · Pregleda: 13
Posljednje uređivanje:
  • Volim
Reactions: ZJ

Najnoviji postovi

Na vrh