• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oporavak kosilice Castel Garden

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,749
Evo ovako. Bilo bi dobro pomoci covjeku i govoriti mu u etapama i bez previse nepotrebnih informacija.
Kod ovog motora da bi zamijenio karike nema potrebe da skida zamajac (magnet).
Klip nema utore koji ne dozvoljavaju da se okrece karika jer je ovo cetverotaktni motor.
Postupak i redoslijed kojim bi ja radio je:
1. Skinuo noz kosilice,
2. Skinuo motor sa kucista,
3. Odvrnuo auspuh i karburator,
4. Odvrnuo svjecicu i skinuo glavu, a prethodno bi isuo ulje.
5. Zatim bi okrenuo motor i odvrnuo one sarafe koji drze polovinu bloka motora. To je onaj dio motora koji je zavrnut za kuciste kosilice.
6. Nakon skidanja ovog dijela imamo pristup unutrasnjosti i mozemo vidjeti klipnjaci koju treba odvrnuti od radilice i lagano izvuci klip prema gore. Ovdje treba prilikom skidanja obratiti paznju na buckalicu i onaj zupcanik mali od plastike.
7. Provjeriti stanje klipa, cilindra, klipnjace koja je mozda dobila luft na spoju sa radilicom.
8. Prilikom zamjene karika i kada klip sa klipnjacom zavrnes za radilicu treba obratiti paznju da bregastu osovinu i radilicu uzubis tj da vidis da li je ostalo uzubljeno. Moraju se na zupcanicima poklopiti tacke. Na oba zupcanika ima po jedna tacka koje moraju da se poklope.
9. Provjerio bi i semering na dijelu bloka koji je skidan.
Zrebalo bi i lezajeve ali sada to prelazi okvire projekta, a opet bi bila generalka po skolski odradjena.
Znam da je post dug, a znam i da sam dosta toga preskocio i zaboravio.
Druze kako budes radio javljaj sta te muci i slobodno se upusti u projekat jer ces samo tako nauciti.
- Pitanje za točku 3., zašto skidati auspuh?
- Napomena uz točku 4., ulje bi trebalo ispustiti među prvim koracima.
- Napomena uz točku 6., nije uvijek moguće klip izvaditi prema gore, naročito ako je na vrhu cilindra tzv zub. Nađe se i takva istrošenost cilindra u praksi.
- Pitanje uz točku 9., o kakvim se ležajevima ovdje radi? Koliko sam ja vidio, na jako puno otvorenih motora "te serije i kubikaže", niti jedan nema nikakav ležaj za radilicu, nego samo obrađeno kučište. Nema ležaja niti na jačoj seriji motora od 190 cc, a kamoli na ovoj s manjom kubikažom.

Nadam se da kolega forumaš, ako prihvati savjete o ugradnji klipa "s gornje strane cilindra" ima na raspolaganju potrebnu šelnu, da ne potrga nove karike. Na taj način ne bi morao skidati zamašnjak motora i vaditi radilicu...

Ukoliko se opredjeli za ugradnju klipa s unutarnje strane, s donje strane cilindra, to podrazumijeva prethodnu demontažu zamašnjaka i vađenje radilice. Iza toga mora znati postaviti paljenje u fazu, itd.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,992
Ja sam uvijek za opciju čim bržim putem do završetka posla.

Ako vadi klip dole ima hrpu problema bez veze i hrpu stvari koje skida bez veze i postoji mogučnost da ih ošteti.
Ima motora na kojima klip ide dole van, ali isto tak ima i hrpa na kojima nejde dole van a isto tak imaju ajnzec. Za skidanje ruba (ajnzeca) postoji alat a ako je mali klip bez brige i oštečenja ide gore van. Ide i ako je veliki rub ali postoji mogučnost oštečenja klipa ali to je ionak svejedno jer treba iči na veču mjeru a rješenje stavljanja karika 1 ili jače specijale bez zamjene klipa nije popravak.

Da bi stavil klip odozdo isto treba šelnu jer šerafcigeri nisu poželjni, a šelnu se doma napravi za minutu ili dvije kakvu god trebaš. Dulje traje potraga za potrebnim materijalom nego izrada alata za ugradnju karika.
Ako je šelna za ugradnju prstenova problem, kakve tek komplikacije budu kad te iste prstenove bude trebalo ugraditi na klip.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,553
Pliz , nemojte čovjeka daviti sa preopširnim bi stvarima, pa da onda ne kuži ni bijelo a još manje crno.
Klip svakako ide van gore, bez obzira (na rub) na vrhu cilindra. Cilindar se nije suzio na vrhu, a isto tako klip + karike (nisu nabubrile), pa da ne bi mogao izaći van (prema gore, glavi).
Taj motor nema ležajeve (klasične kuglične), nego ima ležajeve u bloku i poklopcu bloka. Takve ležaje Moreno nazvati (čahurasti ležajevi).
Ako radilica ima luft na tim ležajevima, onda možeš zaboraviti na bilo kakav popravak tog motora.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,992
A kaj tek bude kad dojdemo do ugradnje karika.... kakrika je bitno kak je okrenuta kaj ide gore, kaj dole. Klipnjaču se isto može naopako ugraditi na radilicu pa nema bučkanja...
Hrpa komplikacija na koje treba obratiti pažnju pa je bolje unapred upozoriti forumaša da si neke stvari pobilježi ako nezna kak idu.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,553
Ma da, samo što je tema krenula od zamjene karika. I što prije toga treba uspostaviti dijagnozu. Početi od početka a ne od kraja.🙄
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,749
Nema ležajeve, nego ima fino obrađeni provrt (kao rajberom), nikakve ležajeve nema taj mali B&S. Ovdje ja prestajem s raspravom.
Ako me forumaš bude u nastavku jasno pitao, ja mu budem dao jasan odgovor, na sve ono što znam o tim motorčekima.

(Sad mi je žao kao psu što sam dao otpremiti malu prikolicu dijelova za kosilice i dosta rastavljenih motora, a da ih prije toga nisam fotografirao, onako "za ovakve potrebe", kao ispravak netočnog navoda, replika itd., jasno mi je, na forumu smo i to poštujem 100%. Ne znači da se nešto nekome drugome ne događa, ako se Vama dragi kolege, majstori, baš to nije dogodilo.
Ove sam godine na proljeće 2 put vodio rat s ovlaštenim Honda serviserom. Uvjeravao me da nikada u njegovoj praksi nije puknuo niti jedan ventil, jer sam ga pitao za drugi, novi. Izvadio sam iz džepa moj, puknuti - pitao je "a smijem ga fotografirati da im pošaljem u centralu neka vide", smiješ care, smiješ. Nije mi on nabavio potreban ventil, riješio sam problem sam, ta Honda radi.
Drugi je slučaj bila kosilica 2 godine stara, 2 put u garanciji na popravku u ZG, od oca je, od mojeg starijeg zeta. Dok je krepala i treči put, tražio je da se ja uključim. Riješili smo mu sve za sat vremena, doma kod njega, na stolu ispred garaže, i radi i pali kao mina cijelu sezonu.
Reči će te: to su tako male priče za malu i veliku publiku, razlika je samo u tome što su iz života i istinite. Živi i zdravi mi svi Vi bili!)


Kolega, gospodin forumaš neka sam odabere način kako bude postupio. Definitivno, sada iza nas bude u organizacijskom košmaru :)
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,992
Tak je plus, te klipnjače su aluminijske bez ležajeva. Neznam dali je na njih stavljana kakva slitina ko na klasične ležajeve radilice pa onda obrađeno. Najvjerojatnije je jer bi se aluminij brzo potrošil bez obzira kaj vozi po različitom materijalu na filmu ulja.
Na tim motorima klipnjača obično pukne prije nego se stigne poderati.

To ovak izgleda.

20201217_143707.jpg
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,648
Nije to obični aluminij već neka tvrda slitina (Al Mg Si 0.5; Al Cu BiPb;Al Mg Si–1 ili slično)
I to samo obrađeno mjesto je klizni ležaj.

Druga je stvar kaj pod pojmom klizni ležaj podrazumijevamo "polumjesece".

Samo za primjer:
Noviji Lombardini dieseli imaju isto takve klipnjače, dok su straiji (6LD serije) imali aluminijske klipnjače sa zamjenjivim kliznim ležajima).
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,553
IMG_20201217_125340[1].jpg IMG_20201217_125405[1].jpg IMG_20201217_125445[1].jpg
Mali slikovni prikaz ležaja radilice (u poklopcu), možemo mi to zvati (bilo kako?) ali to je ležaj radilice. Slijedeća slika je radilica koja je vozila po tom ležaju. I treća slika je cilindar, ne izgleda mi niklovan.
To je od motora Briggsa 2 KS (horizontalni) koji je bio na motokopačici Mio 265.

Pošto se tu prvenstveno priča o Briggsovom (okomitom) motoru s kosilice, moguće je da su elementi slični.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,749
Poštovani kolega brgud, hvala ti, dijelovi tih B&S motora ne da su samo slični, nego su neki i međusobno zamjenjivi.
Veeeeeliko ti hvala na ovim slikama.
Moji su dijelovi tih motora, "u takvom stanju" otišli iz garaže na prikolici, ali bez fotografiranja. Sada zaista žalim što nisam škljocnuo mobitelom određene "potrošenosti" na pojedinim dijelovima tih motora, a bilo je svega vraga...
 

floion

Član
Tu od
18 Ruj 2013
Poruka
163
Lezajevi imaju na bloku i poklopcu bloka. Lezajevi i semerinzi. I to je tako, a na klipnjaci ih nema.
Auspuh se ne mora skidati. Ja sam napisao da bi ga ja skinuo.
Klip u bilo kojeg motora se iskljucivo stavlja odozgo zajedno se klipnjacom. Ostali koji ne rade tako su dundzer majstori. Da bi dole izvadio klip potrebno je da skine i magnet, a to vec zna biti tesko bez odgovarajuceg radapcigera, a zatim da izvadi kajlu i izvuce radilicu van pa tek onda da izvuce klip. Ne samo da je to dosta teze nego se bespotrebno radi.
Ja sve sto sam napisao stojim iza toga, a i drugi su potvrdili.
 
Posljednje uređivanje:

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,749
Daj barem jednu fotografiju ležaja u bloku motora, molim te.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,553
IMG_20201217_200349[1].jpg IMG_20201217_200321[1].jpg
Nema se tu ništa posebno vidjeti (isto kao i na poklopcu).
Imam tamo negdje u šupi jednu kosilicu sa Brigsovim motorom 3,5 KS (okomiti), u boljem stanju od ovoga. Nisam ga otvarao.

Veri intresting: klipnjača bez ležaja? Zar i takvih postoji? :hahah:
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,749
Hebemu i svemu, znam da sam čorav, ali ja tu ne vidim nikakvu uprešanu puškicu kao lager / ležaj, ne vidim nešto kao igličasti lager, ne vidim kuglični lager?
Rastepel sam dosta takvih B&S motora i bogami ih nigdar nisam niti videl.
Ili sam ja od tih motorčeki ponorel pa više ne pamtim, ili ležaja tu nema, tu je za mene samo rupa u kučištu i semering, kroz koje je porinuta radilica, je li tak ili nije?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,648
Kolega Plus, imate praf: ni ozbiljniji B&S Intek s dva cilindra nema posebne uprešane hilze, već se radilica vrti u "aluminijskom" lageru, tj kućištu. Pogledati od 9. minute:
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,749
Hvala kolega ZJ.

(Svi koji to žele vidjeti - vide, da na tom malom i slabom B&S motoru kakav je od forumaša iz Beograda, nema u kučištu - bloku ležaja za radilicu kojeg bi se moglo na remontu zamijeniti. Ukoliko se ta u tvornici "rajberom obrađena rupa" ošteti, potroši i slično, jedini je realni popravak "kanta za smeće".
Imam iskustva s tim takva kakva imam, a smijem tvrditi da su te rupe za uležištenje radilice odlični "klizni ležajevi" sve dotle dok imaju na sebi i zadnju kap ulja. Jednako tako i ti semerinzi izdrže duže nego neki drugi dijelovi motora, to su zaista robusni detalji.
Svi ti motori uglavnom izdrže duže nego ostali dijelovi same kosilice, sve od trave prije istrune i raspadne se nego ode taj "mali motorček".)
 

Gorki

Član
Tu od
7 Lip 2019
Poruka
78
Sve ima svoj vijek trajanja. Meni pukla klipnjača sad možemo razglabati zašto, kako itd?
Vozi na otpad i kupuj drugu potrošačko društo i kod nas stiglo
 

MirkoF

Novi član
Tu od
15 Pro 2020
Poruka
25
Sutra otvaram motor pa ću slikati sve. Posebno klip ću uslikati da vidite da li treba zamena.
 

MirkoF

Novi član
Tu od
15 Pro 2020
Poruka
25
Stigao sam do dela da skinem magnet ali nisam uspeo. Kako se on skida? Odšrafio sam maticu pa sam skinuo ali magnet nece napolje.
 

Prilozi

  • Kosilica 1.jpg
    Kosilica 1.jpg
    60.2 KB · Pregleda: 20
Posljednje uređivanje:

Najnoviji postovi

Na vrh