• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...2

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.
N

Nevjernik

Guest
Ima u SE-KRi ali ista roba kao sto se prodaje u Rumi ali po duplo vecim cjenama. a Lazin rok isporuke ti moze potvrditi vise forumasa ukljucujuc i mene kojem je isporuka kasnila 20 dana zbog necijeg zavlacenja...

Kad ti govorim da se isplati otici u RUmu ti mi i dalje nemoj vjerovati.

Npr, jednom prilikom sam kupovao 6205ees lezajeve za rakete na beracu i pitam posto komad i kaze lik nesto oko 10kn (kineski CX lezaj) i uzmem ja 14-15 komada i iza mene odmah kupuje jedan poznati prodavac rezervnih djelova za traktore... Nedugo zatim pitam posto je kod njih isti taj lezaj kaze 33kn... a znam da je iz Rume donesao punu kutiju lezajeva i kojecega sto kod nas nema ni po pribliznim cjenama ;)

Pretpuznjaci su proizvod firme PLAMEN i dosta su kvalitetni i nosaci su napravljeni u vidu "cugova" koji pasu na 90% danasnjih plugova. pvenstveno su zamisljeni za IMT plugove ali idu na skoro svaki plug.

Onda cu jednom morati otići kad bude malo bolje vrijeme kuda idemo sve to loše stoji...
 

MF 698 t

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2012
Poruka
1,649
Stvar oranja i je da zatrpa masu.Ja kada orem na primjer nema ništa da ostane vani ne zaorano,i to se smatra oranjem.Može se orati i bez pretplužnjaka i pera na daskama,zaorati če se ali nikada tako čisto kao sa time.Nekome to ne smeta što je malo ili puno čupavo oranje,ali za mene to nje oranje.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Stvar oranja i je da zatrpa masu.Ja kada orem na primjer nema ništa da ostane vani ne zaorano,i to se smatra oranjem.Može se orati i bez pretplužnjaka i pera na daskama,zaorati če se ali nikada tako čisto kao sa time.Nekome to ne smeta što je malo ili puno čupavo oranje,ali za mene to nje oranje.

Potpisujem, ako kukuruzinje, trava ili strnje strši za plugom to nije oranje! Takov gazda nek si posloži plug ili nek se ostavi posla! Svaki pa i onaj najobičniji i najstariji plug može solidno orati ako se malo poigra s njime.
 

DELO1

Član
Tu od
9 Ožu 2009
Poruka
378
ja također volim čisto oranje, pa sam zbog toga i nabavljao drugi plug kupio jesenas landsberga okretača s dve brazde sa svom "opremom" (imam traktor 60 ks s prednjom vučom) radi odlično jedino je mali problem kod vršenog kukuruza kada idem kontra kombajna tad zna stabljiku kukuruzovine pogurati i jednim djelom ostaviti vani kada idem za kombajnom zaorava 100% tako da svaki drugi prohod zna viriti pokoji struk što me pomalo živcira jer to u proljeće zna sjetvo-spremač pokupiti i nagurati...
 

Jajo

Član
Tu od
13 Pro 2010
Poruka
351
ja također volim čisto oranje, pa sam zbog toga i nabavljao drugi plug kupio jesenas landsberga okretača s dve brazde sa svom "opremom" (imam traktor 60 ks s prednjom vučom) radi odlično jedino je mali problem kod vršenog kukuruza kada idem kontra kombajna tad zna stabljiku kukuruzovine pogurati i jednim djelom ostaviti vani kada idem za kombajnom zaorava 100% tako da svaki drugi prohod zna viriti pokoji struk što me pomalo živcira jer to u proljeće zna sjetvo-spremač pokupiti i nagurati...

Pa imalčiraj kukuruzovinu i nećeš imat baš nikakovih problema kod zaoravanja, biljna masa će se sasvim rastvoriti i pognojiti zemlju kolko tolko
 

DELO1

Član
Tu od
9 Ožu 2009
Poruka
378
upravu si ali to zahtjeva posjedovanje malčera i poskupljuje rad po površini, samo malčiranje zahtjeva određeno vrijeme i nešto kuna a cilj nam je što manja potrošnja po ha da bi bili rentabilni i na pozitivnoj nuli...
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Istina je ta da uz plug prekretač se lagano veže i malčer. Ajde još tko ima sječkaru na beraču kukuruza pa onda se može zaoravati u kontra smjeru, ali tko bere npr. s bourgoinom bez sječkare, to bez malčiranja oranja nema.
Za kombajnom koji nisko sječka kukuruzovinu nema problema kod oranja s prekretačem.
 
Tu od
25 Velj 2012
Poruka
587
Istina je ta da uz plug prekretač se lagano veže i malčer. Ajde još tko ima sječkaru na beraču kukuruza pa onda se može zaoravati u kontra smjeru, ali tko bere npr. s bourgoinom bez sječkare, to bez malčiranja oranja nema.
Za kombajnom koji nisko sječka kukuruzovinu nema problema kod oranja s prekretačem.
ma ima problema kad se ide orati odma iza kombajna..ako je suha okovina zna se štopati,bilo bi idealno da dođe dobar pljusak ili navesti malo gnojnice da se slegne i onda nema brige....samo gas:icon_pidu:
 
B

Bobo

Guest
Kolega dok je radio zemlju je svoje kukuruze sa 142rm brao u 2. brzini i pun varijator. stabljike nisu ni slomljene bila samo nagnute u smjeru kretanja kombajna. NO sve je zaorivao uspjesno s IMT 757.30 plugom JER je vrsio kukuruz "na slogove" tj u onom smjeru u kojem ce i orati i nikad problema nije imao sa stopanjem.

Plug okretac je drugi par opanaka...
 

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
ma ide bez malčiranja i dok projde z burgonijom..kod mene je prošle godine bral z trorednim bez sječke...pošto imamo podosta visoki plug ..jednostavno ideš u smjeru kak je i on bral i nebude se nabiralo nego bude lijepo zaoravalo bez problema... a ove godine sam ja bral sa koleginim jednorednim beračem jer je tata bil u toplicama... pošto su bili kišni dani ...poslije bratve jedva sam uspel prikolice posprajti pod suši i spusti se kiša kaj luda...za par dana sam išel orat i išlo je bez problema i isto se nije nikaj štopalo i gotovo sva masa je zatvorena pod zemljom...
 

Kićo

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2008
Poruka
1,807
Nema štopanja ako je plug kako spada, razmak mora bit najmanje 95-100 a visina 80cm i nema brige samo gas.
 

zeko

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2009
Poruka
1,633
Kod mene je plug Rabe razmak 110 a visina 80 tako da kukuruzovina ide bez brige..
 

MaTiJa NH

Dobro znana faca
Premium
Tu od
6 Kol 2008
Poruka
1,903
bila livada
DSC_0007.jpg


kukuruz silirani pun korova
DSC_0015.jpg

DSC_0016.jpg


rauloa

DSC00057-2.jpg


kukuruz

DSC01579.jpg
 

zeko

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2009
Poruka
1,633
E to je plug, plužina, i nedaj ga za nist.

Je zadovoljan sam taj sam plug prvi kupio a sada su mu vec daske pri kraju tako da trazi ubrzo generalku.
 
Tu od
25 Velj 2012
Poruka
587
ma ide lakše iza burgona koji netrga stabljiku ali kad je okovina suha onak uparena friška muka je to za svaki plug pogotovo ako je kuruza bila grupa 600 ili je bilo trave u njoj...:(rofl):
 

zeko

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2009
Poruka
1,633
ja iza Burgoina uzmem tanjuracu i potanjuram kko cu orati i nema zime.....
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Ma uredu je iza bourgoina ako se ore s ravnjaom, bitno je sam opobrati u smjeru oranja.
Orali smo mi iza burgona (imamo ga od 2004.g.) is 756.20 i sad s 757.20 i samo u smjeru branaj i zatrpa sve, dobri deflektori i samo piči. Nikakvo tanjuranje prije.
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh