• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...2

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

FeLiXxX

Aktivni član
Tu od
6 Pro 2010
Poruka
1,037
men se javlja problem isto tako da mi stalno prva brazda ide dublje pa se vidi razlika ali mi guma gazi zadnju brazdu pa se ne primjeti ko ne zna al ja vec vidim inace. Ako zaravnjam plug onda mu treba dosta vise da udje u zemlju pa mi ostaju sire uvratine cak sam prebacio tocak na sredinu pluga i od tad malo bolje ore zato sam i pito za sirinu jer je moj zetor 200 mm gume po 40 znaci ostane 120 unutrasnja a vozi plug 3X12
 

swizach

Iskusan lik
Tu od
12 Srp 2007
Poruka
1,585
a kako nastelati jednobraznjak na malim traktorima?imam leoparda mislim 14 coli i AC traktor,vanjska sirina guma 120cm,kako god napravim nikak nejde kak treba
 
Tu od
26 Sij 2012
Poruka
150
img20121109143949.jpg

img20121109143541.jpg

img20121109143521.jpg

img20121109143505.jpg

img20121109115509.jpg

img20121109110413.jpg

img20121109101656.jpg

img20121109095837.jpg

img20121109093847.jpg
 
Posljednje uređivanje:

masni 6200

Član
Tu od
18 Sij 2013
Poruka
67
molim pomoc imam lemkena opala 110 ravnjaka 4-brazdnog,ne zaara bas najbolje kukuruzovinu iza beraca s frezom,tj. stopa se,kad je izmalcano ide super,dal je mozda problem u stelanju pluga ili je to jednostavno tak,e da plug ima pretpluznjake
 

rajnski

Član
Tu od
22 Svi 2010
Poruka
184
a kako nastelati jednobraznjak na malim traktorima?imam leoparda mislim 14 coli i AC traktor,vanjska sirina guma 120cm,kako god napravim nikak nejde kak treba

Mene isto zanima kako nastelati jednobrazni plug bez zatezanja španera i da volanom ne moraš vući u lijevo jer linija sila vuče traktora i otpora pluga se nikako ne poklapaju?
 

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,295
Skini pretplužnjake ako se kuruzovina na njih štopa
Ne! Naprotiv ostavi ih gore ali treba ih podesiti,jer nije isto oreš li 20 ili 30cm.Sa svakom promjenom dubine brazde,podešavaš i dubinu rada pretplužnjaka.
 

Dado121

Aktivni član
Tu od
14 Kol 2010
Poruka
2,144
Ako imaš deflektore na plugu onda si skini pretplužnjake,da to je gadno što ih stalno moraš namještat,zašto neoreš svugdje jednako,ja svugdje orem jednako i dogodi se da se zaštopa plug ali ne stalno i nemam predplužnjake samo deflektore i zna mi se zaštopat na 2brazdi najviše,na trečoj nikad jer imam crtalo i on sječe kuruzovinu
 
B

Bobo

Guest
Mene isto zanima kako nastelati jednobrazni plug bez zatezanja španera i da volanom ne moraš vući u lijevo jer linija sila vuče traktora i otpora pluga se nikako ne poklapaju?

Jednostavno je. treba poklopiti vucnu silu traktora sa silom otpora pluga.

tocka sile otpora pluga se nalazi na vecini pluznih tjela na prvoj trecini lemesa gledano od spica te toliko otprilike i "okomito" projicirano na dasku. Ako ste ikad vidjeli poderan IM plug 10" ili 12" znate gdje se daska najvise trosi.


Dakle, vasi uski traktori su recimo 90cm siroki (unutarnja mjera) logika nalaze da je tu vucna sila traktora na sredini tj na 45cm. tih 45cm predstavlja zahvat pluga koji se nalazi desno od sredisnjice traktora (od traga desne gume do sredine vucne sile traktora) i tu jos treba nadodati onu jednu trecinu zahvata koji nam fali da se vucne sile poklope a to je jos 15cm. ovih 15cm "viri" od sredisnjice traktora na lijevu stranu.

Dakle, traktor kojem je trag 90cm idealno bi mogao orati s jednobraznim plugom zahvata 60cm sto je u praksi nemoguce. Tu dolazi do vaseg problema i tad bi se trebalo gledati da se linije vuce i otpora sjeku neposredno ispred traktora i tako "nisanimo" plug u radu. Ima na youtubeu jedan clip gdje covjek objasnjava podesavanje pluga i razvukao je konce ispod traktora i nisanio je linije vuce i otpora samo ga sad ne mogu naci. Cim nadjem, postavljam.

Ovo je vrlo siroko i "labavo" objasnjeno. Postoji i formula za izracun ovih stvari a ja iz glave to ne znam. Jos pogotovo ako se radi o zglobnom traktoru kojem je linija vuce na sam dodir volana pomaknuta.

U praksi se to na njivi jako brzo ustima ako se u glavi zamisli sto i kako treba podesiti i kako ce se plug tada otprilike ponasati. ovako mi je to jako tesko objasniti.
 
L

ler

Guest
Svaka čast Bobo na stručnom objašnjavanju o oranju

Jednostavno je. treba poklopiti vucnu silu traktora sa silom otpora pluga.

tocka sile otpora pluga se nalazi na vecini pluznih tjela na prvoj trecini lemesa gledano od spica te toliko otprilike i "okomito" projicirano na dasku. Ako ste ikad vidjeli poderan IM plug 10" ili 12" znate gdje se daska najvise trosi.


Dakle, vasi uski traktori su recimo 90cm siroki (unutarnja mjera) logika nalaze da je tu vucna sila traktora na sredini tj na 45cm. tih 45cm predstavlja zahvat pluga koji se nalazi desno od sredisnjice traktora (od traga desne gume do sredine vucne sile traktora) i tu jos treba nadodati onu jednu trecinu zahvata koji nam fali da se vucne sile poklope a to je jos 15cm. ovih 15cm "viri" od sredisnjice traktora na lijevu stranu.

Dakle, traktor kojem je trag 90cm idealno bi mogao orati s jednobraznim plugom zahvata 60cm sto je u praksi nemoguce. Tu dolazi do vaseg problema i tad bi se trebalo gledati da se linije vuce i otpora sjeku neposredno ispred traktora i tako "nisanimo" plug u radu. Ima na youtubeu jedan clip gdje covjek objasnjava podesavanje pluga i razvukao je konce ispod traktora i nisanio je linije vuce i otpora samo ga sad ne mogu naci. Cim nadjem, postavljam.

Ovo je vrlo siroko i "labavo" objasnjeno. Postoji i formula za izracun ovih stvari a ja iz glave to ne znam. Jos pogotovo ako se radi o zglobnom traktoru kojem je linija vuce na sam dodir volana pomaknuta.

U praksi se to na njivi jako brzo ustima ako se u glavi zamisli sto i kako treba podesiti i kako ce se plug tada otprilike ponasati. ovako mi je to jako tesko objasniti.

Bobo sve si im stručno objasnio svaka čast ali osobna praksa je nešto drugo a i svako podneblje ima drugačiju vrstu zemlje pa je i oranje teže primjer krećem od sebe u mom kraju to jeste gdje ja imam zemlju imamo na parcelama ili njivama po 2 vrste zemlje primjer polak njive je praulja ili rakoladna zemlja a od druge polovice je hrastovača pa u takvim uvjetima treba biti maher složiti plugove i sve uskladiti hoću reći sa tim da nisu isti uvjeti oranja u Slavoniji ,Posavini,Međimurju i Banovini .
 

zcepic

Član
Tu od
17 Tra 2011
Poruka
369
Bobo sve si im stručno objasnio svaka čast ali osobna praksa je nešto drugo a i svako podneblje ima drugačiju vrstu zemlje pa je i oranje teže primjer krećem od sebe u mom kraju to jeste gdje ja imam zemlju imamo na parcelama ili njivama po 2 vrste zemlje primjer polak njive je praulja ili rakoladna zemlja a od druge polovice je hrastovača pa u takvim uvjetima treba biti maher složiti plugove i sve uskladiti hoću reći sa tim da nisu isti uvjeti oranja u Slavoniji ,Posavini,Međimurju i Banovini .

Ler iz kojeg si sela i ja sam sa Banovine, kod mene je fina mekana crna zemlja uz Petrinjčicu koja se lako ore
 
L

ler

Guest
Banovina

Ler iz kojeg si sela i ja sam sa Banovine, kod mene je fina mekana crna zemlja uz Petrinjčicu koja se lako ore

Općina ,Hrvatska Dubica Cerovljani
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh