• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oteljena junica nema mlijeka?!?

K

Ketty

Guest
Otelila nam se junica, sve je prošlo OK međutim ima svega 1-2 litre mlijeka i to u prednjim četvrtima. Iz jedne stražnje izlaze neki smrdljivi gnoj a iz četvrte ništa. Veterinar kaže da nema pomoći. Ima li tko slična iskustva???
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
kolko ima kila, sad je kolinje, u klaonicu i rješavaj to za kobasice, ako nema mlijeka znači da je problem se javio od gena roditelja, pogotovo ako je junica kupljena.

rješavaj, jer krava jede svaki dan a nikad od toga ništa, čak ni veterinar sa autom ljekova po opisanom stanju ne može pomoći.
ja bi pomogo da ju vidim al po opisu sumnjam
 
K

Ketty

Guest
Junica je kupljena, crni holstein, veterinar tvrdi da je problem što su je druge junice sisale prije telenja i da ima mastitis te da se to može popraviti poslije idućeg telenja ali i ne mora. Pa sad budi pametan. S jedne strane nam je žao prodavati ju a s druge nema koristi od držanja ak nema mlijeka...
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
rješavaj, holstein nema u genima sisanje drugih telaca , junica i drugo, to ima simentalac, znači problem je u podvaljivanju nečega što se znalo da neće biti dobro.

jamačno je ta junica bila lijepa i jeftina???????????????????????????????? to ne postoji

rješavaj dok ne stvori velike dugove, vozi u klaonicu, i prodaj meso da bar dio troška namiriš
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
rješavaj, holstein nema u genima sisanje drugih telaca , junica i drugo, to ima simentalac, znači problem je u podvaljivanju nečega što se znalo da neće biti dobro.

jamačno je ta junica bila lijepa i jeftina???????????????????????????????? to ne postoji

rješavaj dok ne stvori velike dugove, vozi u klaonicu, i prodaj meso da bar dio troška namiriš
Nije ona sisala druge , nego su nju sisali ..daklem nije sisala samu sebe?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
na jednu se ne doji, a ruga je upaljena i ide smrdljivi gnoj znači da je jako mala vjerojatnost da ju budeš izlečil, pa ako ti treba krava koja se doji na 2 sise ko koza i na nje ima malo mlijeka ostavi ju
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
855
rješavaj, holstein nema u genima sisanje drugih telaca , junica i drugo, to ima simentalac,

Ti to ozbiljno?
To nije genetsko, nego je loša navika i loša kontrola prilikom uzgoja. I može se pojavit bez ikakve relacije sa pasmom.

Očito nema mlijeka zbog zaostalog mastitisa.
Trebalo bi da ju tretirate za mastitis, a pitanje je isplativosti tog troška i kakve su šanse za pozitivan rezultat terapije.
 
K

Ketty

Guest
Nije junica sigurno ništa podvaljeno jer smo od istog vlasnika kupili već šest grla i s ostalima nije bilo problema. Nema koristi od ostavljanja ali ni od prodaje jer cijena za holstein je nikakva a nemamo ni puno podmlataka jer mi se u zadnja tri mjeseca otelilo 10 teladi od čega je svega dvoje bilo ženskih :madmana: pa smo jako neodlučni.:scratch
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
855
Sigurno je junica na jednu sisu suha.
I druga je vjerovatno uništena.

Sad, da li ima išta mlijeka na prve dvije četvrti?
Mislim kad opipaš, imaš osjećaj, da ima što u njima, pa ne 'ispusti', ili je samo otok? Si testirala mlijeko na reagent?

Izmeri joj temperaturu, da vidiš, kakvo joj je opšte stanje.

Ako nema temperature, možda ima šanse da se još izvuče.

Može sasvim normalno da muze i na dvije sise. Bitan joj je vamp i prehrana. A sigurno se ju ne bude držalo sto godina. A može se must dok ne izrastu junice za zamjenu.

U ovoj godini su u našom stadu dvije krave koje muzu na dve sise. Nismo ih vodili, i polako su na kraju isplative proizvodnje, pa mlađa ide u A klaonicu prvom turom, dok starija još može malo ostat.

Starije je imala standardnu laktaciju 9515 litara i još muza 24 litara dnevno, dok je prvotelkinja proizvela u 120 dana 3247 litara i muze dobrih 16 litara.
To možda nije usporediv podatak, jer se nisu vodile, a može ti bit u korist.
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Ti to ozbiljno?
To nije genetsko, nego je loša navika i loša kontrola prilikom uzgoja. I može se pojavit bez ikakve relacije sa pasmom.

Očito nema mlijeka zbog zaostalog mastitisa.
Trebalo bi da ju tretirate za mastitis, a pitanje je isplativosti tog troška i kakve su šanse za pozitivan rezultat terapije.

tine nisam ni ja vjerovao dok nisam tjedan dana hodao po nizozemskoj, naime, a uvjerio sam se, a oni su dokazali, simentalska pasmina ima u sebi u svojim genima sisanje druge životinje, jer su tako tradicionalno uzgajani simentalci, znači sisanje krava a i tele teleta.
ja sam pitao da li je tu junicu možda sisalo simentalsko tele, jer vrlo je mala vjerojatnost da se pojavi mastitis odmah po telenju i da bude uništeno vime.

holsteini su genetski određeni da se jako rano odbijaju od sisanja, a to vidim i kod sebe u štali da nikad ne sisaju drugo tele .

genetski je možda uništilo drugo tele koje je predodređeno da sisa ovu junicu o kojoj je riječ, a njeni geni to nisu učinili.

nema tu liječenja pogotovo kad je situacija novčana vrlo napeta kod svih, znači rješenje je prodat u meso i kupit junicu koja je stelna par mjeseci kad se dade provjerit jer su takva grla jeftinija.

tine nisu nizozemci glupi, a najsmješnije mi je bilo kad su jasmina i ostali naše savjetodavce učili kako se sije grašak , a naši ljudi rekli e to valja poslušat jer to je iz eu, a oni pokupili tehnologiju kod mene.
ja iznosim mišljenje a junicu nisam vidio kao ni ti.
tine daj mi reci kad dolaziš da zna baka fiš paprikaš složit i zvrcni me preko skajpa trebam te nekaj
 
K

Ketty

Guest
Gle, junice su bile smještene po boksovima prema visini bređosti, dakle nisu bile u blizini teladi. Junica je ovak OK, nema temperaturu, normalno jede al na ove dvije sise daje najviše 5 litara dnevno. Mislim da ju budemo najvjerojatnije prodali skupa s drugom koja pak svaki treći dan ima temperaturu i ne ustaje i ne želi jesti. Užas i katastrofa.:madmana:
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
i krava kravu sisa, a to ne možeš znati šta se je događalo jer je junica kupljena, pa čak i da je u najboljoj namjeri prodana, al ok tu je šta je, situacija je loša.

hm sad ovaj iskaz o drugoj životinji daje malo na razmišljanje.
da li je ova junica sa sjebanim vimenom jača tjelesno od one sa temperaturom???????????

možda na kraju se ispostavi da je neka bolest, premda malo vjerojatno na obje krave, ali možda ova sa vimenom bolesnim jače dura bez da uočite te tegobe.

neznam , treba to malo jača analiza, al mislim da ni tine ni abrkili ni ja baš ne možemo pomoći

mogu ti pomoći na način da ti kažem da paziš na ostalu stoku prije neg se dogodi nedajbože neka veća napogoda.
prati sve krave i svu stoku kako se ponaša

ne vidim kravu i ne mogu konkretno ništ reć jer nisam u tvojoj štali a žao mi krave
 
K

Ketty

Guest
Ostale životinje izgledaju OK. Veliki je problem što smo u fazi formiranja stada pa se mješaju životinje iz različitih štala i nikad ne znaš što ti koja životinja donese. Ova druga krava je tjelesno mnogo slabija od ove i mnogo mlađa. Otelila se s nenavršenie dvije godine al to je zato jer nije UO prirodnim namjernim ili slučajnim pripustom. Telenje je bilo poprilično teško: i ona i tele su skoro zaglavili pa mislim da je njezino stanje povezano s tim. Zbog svega mislim da bi bilo najbolje obje životinje izlučiti iz stada.
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
da gadno je al mišljenja sam da treba maknit obje iz štale.
kad ih prodate kupite junice koje su manje stelne jer su jeftinije, da barem nadomjestite rupu u proizvodnji jer kolko vidim tek formirate stado, pa svaka životinja fali.
samo nemoj dopustit da te krave stvore još veče troškove
 
M

MOCO

Guest
Dali je pred telenje nalila i formirala vime? dali se dade lako muziti ili se rita?

ja sam već 2x u mojoj praksi imao iskustva s dvije različite junice (jedna iz mog uzgoja, druga uvežena iz austrije) jedna redholstein,druga simental, da zadnje četvrti uopće nisu formirale žljezdano tkivo. Znači vime raste kako se približava dan telenja, ali odozada samo kožni nabori vise prazni ili ih malo edem popuni ; to se raspozna tako što donji dio bude otečen, a gornji prazan kako kad nosiš vrečicu iz trgovine dopola punu. Nije bilo nikakvog mastitisa, somatske oko 200t, mlijeka ni za tele napojit,mužnja je dugo trajala i nisu je volile stalno su cupkale.

Neznam dali sam u pravu ako mislim da sam ja pogriješio prilikom predtelidbene pripreme obe te junice, jer nisam na vrijeme pojačao energetski dio obroka, a one su se otelile 7 dana ranije.
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
nekad dok su naši stari hranili krave nisu ni znali za uvod u mlječnost a krave su dojile na sve 4 sise podosta mlijeka, tako da nema veze sa uvodom u mliječnost baš, neka glupost se je dogodila sam nemremo otkrit šta točno
 
K

Ketty

Guest
Ma ova je normalno nalijala i vime izgleda sasvim OK, čak je prije telenja bila nemoguća, nismo smjeli doći blizu nje već se ritala i pomicala u jednu stranu a sad ju muzemo bez ikakvih problema. Samo su stražnje sise manje i tvrde na dodir ali ne tvrde kao natečene nego kao da u njima postoje neki čvorovi, ne znam kak da vam to opišem.
 

ljiljanakn54

Član
Tu od
23 Srp 2011
Poruka
96
Otelila nam se junica, sve je prošlo OK međutim ima svega 1-2 litre mlijeka i to u prednjim četvrtima. Iz jedne stražnje izlaze neki smrdljivi gnoj a iz četvrte ništa. Veterinar kaže da nema pomoći. Ima li tko slična iskustva???

Moje je iskustvo sa tim smrdljivim mlijekom gotovo gnojem da je ta cetvrt izgubljena za tu drugu pitam da li ima ista mlijeka i kakvo je , definitivno se ne isplati drzati ali treba vidjeti 10 tak dana koliko ce davati mlijeka pa je pridrzati jos malo mozda povrati i u tu trecu sisu. Zatim ne znam da li praktikujete da dajete oteljenim kravama i junicama kod edemskog vimena tablete "edoveta" da opusti vime a dat joj i 4 kubika oksitocina da spusti svo mlijeka da budete sigurni koliko mlijeka ima jer mozda zbog bola od te bolesne cetvrti i ne spusti mlijeko kako treba
 
K

Ketty

Guest
Sve je to ona dobila+ injektori u te dvije četvrti al i dalje je sve isto. Prošlo je 17 dana od telenja a ona i dalje ima par litare mlijeka dnevno. Presuđeno im je. Odlaze obje sam da dođe kupac.:cry:
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
Ketty dal se nazire kakav kupac il daju tak puno da se ne možeš odlučiti za ponudu,gamad jedna od pretržaca,baš koriste takve prilike kad se nekom desi sranje
 

Najnoviji postovi

Na vrh