• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Plastenici

panci lj

Član
Tu od
11 Stu 2012
Poruka
263
jedno pitanje. dali postoji pravilo kak postavlajt plastenik u odnosu na strane svijeta

Koliko ja znam obavezno sjever jug ali neka se o tome izjasne i iskusniji članovi,siki,cabage,kontam......
Ipak sam i ja samo početnik sa sezonom više.
 

ivicakrc

Član
Tu od
12 Stu 2012
Poruka
35
jedno pitanje. dali postoji pravilo kak postavlajt plastenik u odnosu na strane svijeta

mislim da je:
pojedinačni plastenik, sjever-jug
blok plastenika, istok-zapad
a ako kod tebe ima jakih vjetrova a plastenik nije zaštićen onda čelo plastenika odakle puše vjetar bez obzira na strane svijeta.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,674
istok-zapad, ili što bliže tom smijeru...tako da imate sunce po cijeloj dužini plastenika većinu dana...
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
U ranoj proizvodnji bolji je položaj sjever - jug ( ne pregusto jer će se zasjenjivat). Također je sigurniji plastenik od snježnih nanosa sjever - jug. Za kasnije berbe bolje je istok zapad kao i za gusto podizanje plastnika. No to ste već sve spomnuli... Poz
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,674
U ranoj proizvodnji bolji je položaj sjever - jug ( ne pregusto jer će se zasjenjivat). Također je sigurniji plastenik od snježnih nanosa sjever - jug. Za kasnije berbe bolje je istok zapad kao i za gusto podizanje plastnika. No to ste već sve spomnuli... Poz

ne sjever-jug kontam, ne valja to zbog hladnog vjetra koji ide u plastenik i zasjenjivanja...
imaš čak ljudi koji sjevernu stranu plastenika (pričam o položaju istok-zapad) zatvaraju slamom ili nekom drugom izolacijom jer ta strana donosi samo gubitak topline a niti svjetlost tuda ne ulazi...za ranu proizvodnju je najbolja južna ili jugo-zapadna ekspozicija terena, a ne okretanje plastenika sjever-jug...
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Znam Darijus, ti si za sada jedini koji je rekao onako kako sam ja postavio plastenik. Ostali bi se kladili u štogod hoćš da se stavlja sjever jug. Svi mi se smiju, svi plastnici u bližoj i daljoj okolici su sjever - jug. Ja kontra i spuca mi ga snijeg i sad mi s opet smiju :) Meni je jednostavnije bilo da postavim plastenik u smjeru voćnjaka ali to tako ne ide :)

Ove godine baš promatram plastenik. Najveća tmperatura i najmanja vlaga mi je u dijelu plastnika na istoku. Zapadna strana je orošena i nije toliko topla. Sunce je nisko i ranije zađe, tako da ima tu utjecaja. Drukčije su točke isijavanja.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,674
snijegu se doskoči drugačije, a ne okretanjem plastenika u "krivom" smijeru...
šteheri iliti upore bi riješile tvoj problem, uzmi motorku i u prvoj zarasloj grabi nareži makar vrbovine i neće ti se nitko smijati...jer drvo na stojećki i žena na ležećki se ne lomi lako...
 
Tu od
19 Lip 2011
Poruka
249
kaj se tice snijega i vjetra, el nebi bilo bolje radi toga ga slozit sjever-jug? mislim ono, bila bi manja povrsina plastenika pod udarom
 

denisv

Član
Tu od
18 Svi 2012
Poruka
635
Uglavnom pričate o položaju plastenika koji je postavljen u ravničarskim predjelima. Niko ne spominje položaj plastenika koji se nalazi u kotlini ili na nekom drugom terenu (brdskom).
Moji plastenici se nalaze u kotlini između dva uzvišenja. Konfiguracija je takva da se pravac duže strane proteže u pravcu sjever-jug. Dakle, zbog razlika u temperaturi vazduha i atmosferskog pritska strujanje se uglavnom odvija u pomenutom pravcu. Tako da htio ne htio ja sam ih postavio tako da čeona strana bude na sjeveru. Što se tiče kretanja sunca (odnosno zemlje kad stvari posmatramo na višoj razini :mrgreen:) sjeverna strana bi se mogla ozidati i blokovima. Samim kretanjem vjetra ispada da je u ovom slučaju i najmanja disipacija toplote, a zbog pomentog položaja i najbolja osunčanost biljaka.
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Uglavnom pričate o položaju plastenika koji je postavljen u ravničarskim predjelima. Niko ne spominje položaj plastenika koji se nalazi u kotlini ili na nekom drugom terenu (brdskom).
Moji plastenici se nalaze u kotlini između dva uzvišenja. Konfiguracija je takva da se pravac duže strane proteže u pravcu sjever-jug. Dakle, zbog razlika u temperaturi vazduha i atmosferskog pritska strujanje se uglavnom odvija u pomenutom pravcu. Tako da htio ne htio ja sam ih postavio tako da čeona strana bude na sjeveru. Što se tiče kretanja sunca (odnosno zemlje kad stvari posmatramo na višoj razini :mrgreen:) sjeverna strana bi se mogla ozidati i blokovima. Samim kretanjem vjetra ispada da je u ovom slučaju i najmanja disipacija toplote, a zbog pomentog položaja i najbolja osunčanost biljaka.



Kad se govori o postavljanju plastenika u odnosu na strane svijeta evo pitanje: širina parcele je dvadest metara a postavljena jesjeverozapad-jugoistok a postavlja se plastenik šezdeset metara dali je bolje postavit plastenik sjever-jug ili istok zapad. Sa ovim sam htio samo da kažem kako je teorija lijepa sve kaže šta treba napravit ali već sam ovdje pisao da teorija i praksa jako rijetko idu zajedno. Plastenik se postavlja onako kako to dozvoljava parcela pošto mi još nismo a vjerovatno nećemo nikad ni dostić to vrijeme da imamo takve parcele da bi mogli poslložit teoriju i praksu zajedno.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Ono po svim predavanjima svi preporučaju sjever-jug. Moji si istok zapad. Istina jest da kad sunce izlazi čak i u najtoplijem dijelu godine do 8-9 sati ima sjene u plasteniku i temperatura se ne diže prebrzo. Kak bi se kretala temperatura da je postavljen drugačije ne znam. I dalje ako budem postavljao plastenike vjerojatno ću morati istok-zapad jer mi parcele tak diktiraju, ili ako se ide obratno onda se gubi prostor na parceli.

I koliko sam primjetio zadnje dvije godine dosta pušu baš sjeverni vjetrovi i dosta su hladni i nebi volio da mi ulazi takav vjetar u plastenik.
 

denisv

Član
Tu od
18 Svi 2012
Poruka
635
I koliko sam primjetio zadnje dvije godine dosta pušu baš sjeverni vjetrovi i dosta su hladni i nebi volio da mi ulazi takav vjetar u plastenik.

Zato je krovno provjetravanje zakon.
 
Tu od
19 Lip 2011
Poruka
249
Zato je krovno provjetravanje zakon.

ja cu do kraja godine postavit 2 plastenika sjever-jug, radi parcele mi tak odgovara, a kasnije dok cu se sirit onda cu imat prostora da biram el ocu sjever-jug ili istok-zapad, pa kak bude bude
 

fico

Član
Tu od
21 Velj 2012
Poruka
46
picture.php


Plastenici kucne radinosti.Ovaj ljevo je 32X8X4,5 star 6-7 godina ,Sretan sam da su mi na "nogama " a bojao sam se da bi moglo to sve i na zemlju ipak ja nisam niti bravar niti varioc a pogotovo ne atestirani, al evo vodovodne cijevi su izdržale.
Ovaj plastenik do njega je 6,5 metara dužine 24m visina 3 .
Cijev fi40 varena samo na sredini a imam i multi plastenik isto sam radio i on je isto izdrzao .
To je ovaj al na slici se mozda nece kuzit da su to dva spojena plastenika, kad sam fotkao cilj mi je bio da se vidi padanje snjega s njega.
picture.php


Naravno u V prorezu snjega koliko očeš al može to konstrukcija podnjet.
 

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,420
na vrata si stavio najlon :icon_scratch:

ili je ona plastika, pošto ?
 

fico

Član
Tu od
21 Velj 2012
Poruka
46
na vrata si stavio najlon :icon_scratch:

ili je ona plastika, pošto ?

Vrata su mi zbrda zdola, malo ima malo nema , zimu ionako ne radim pa nikad nisam imao poticaj da ih dovršim, a jedino bi bio zadovoljan sa polikarbonatom a on je i dan danas skup.

Sve ovo što se vidi na slici to je napravljeno od najlona, prednja ćela imaju lajsnu na koju mogu zakopcat prednju foliju, i onda se to da fino zategnut.
Inace svi plastenici imaju bočno provjetravanje.
 

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,420
e da baš sam htjeo pitati za polikarbonat i dalje je skup, ja sam nešto iskemijao za najlonom, vidit ćemo kako će se pokazati jer ne smijem ga po sredini pričvrstiti jer bi to vjetar iskidao za 2 dana, pa će biti nešto fleksibilno :=-:
 

fico

Član
Tu od
21 Velj 2012
Poruka
46
Slikano Zagreb,05.02.2013. 40X5,5X2.8 (ustvari nemam pojima koliko je visok mozda je 3 m al vise od 3 nije) vodovodna pocinčana od 1".Luk od luka 2m.Jedino prvo polje sam stavio još jedan luk pa je onda razmak od prvog do trećeg luka 1m,
picture.php


Niti njega snjeg nije rušio, niti se išta čistilo s njega , sav snjeg je prirodno pao s njega.
Nije betoniran nego je samo zapiknut u zemlju, Dva čovjeka ga u jednom danu presele .
Po sljemenu mu ide jedna pocinčana od 3/4 " i to je sve što ga drži.Nikakve poprećne , nikakav V ili W, nema križeve , nema dijagonale. Ima bočno provjetravanje, špage su preko njega u križ .cokla nema. Meni služi za ljetnu proizvodnju .Vrata nema , uvijek neku glupost samo zakopčam.Ko bi si dao truda i da u njega uloži još malo novaca mogao bi ga dotjerat odlično .

Evo još jedna fotka iznutra
picture.php


Ovaj unutar njega to su ovi tuneli koji se dobiju od 6 metara cijevi, baš je dobro ispalo da se vidi koliko je ovaj ustvari veći.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,674
@fico
ja zbilja ne znam tko vidi tvoje slike, ali ja ne...:icon_e_geek:
i vidim da nitko ne reagira...al ja se zbilja trudim i ne vidim...:icon_scratch:
 

Najnoviji postovi

Na vrh