• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Plastenici

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,420
e da je bar tako, ne bih ga ni pravio, imao bih dosta plastenika onda ,otplatiti se neće ove godine sigurno tek 3. godinu i to možda, moramo biti realni

ima još puno posla, moram izliti preostale kalupe, kupiti još jednu cijev, pospajati bočno i popreko, postaviti stubove, vrata postaviti, najlon kupiti, mrežu za zasjenjivanje kupiti, unutra foliju postaviti itd :icon_eyes:

onda na jesen peć od 60kW, cijevi dolje.....

ove godine bi trebao ići paradajz u njega čim prije ga završim, rasada je za tjedan 2 spremna, kasnije u godini još ne znam
 

Zagi82

Član
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
508
Pozdrav majstori,

Slažemo plastenik 20m x 4.5m i u njemu ćemo imati papriku, rajčicu i krastavce. Htio bi pitati kakvo bi nam grijanje bilo najbolje i najjeftinije jer želimo staviti kontejnere sa sadnicama unutra.
 

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,420
Preporučam grijanje na kruta goriva, kupiš plastične cijevi, napraviš tunele, postaviš cijevi dolje, nabaviš neku malu centralnu peć i tjt, dio sa klijalištem pregradiš i ubaciš neki el kalolifer unutra sa termostatom...

jeftino, a dobro

grijanje cijelog plastenika se po meni ne isplati

evo ovako ja imam u 2 plastenika, oprostite na kvaliteti slika

120329175729.jpg


img20130323172641.jpg


120207120921.jpg
 
Posljednje uređivanje:

Zagi82

Član
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
508
Preporučam grijanje na kruta goriva, kupiš plastične cijevi, napraviš tunele, postaviš cijevi dolje, nabaviš neku malu centralnu peć i tjt, dio sa klijalištem pregradiš i ubaciš neki el kalolifer unutra sa termostatom...

jeftino, a dobro

grijanje cijelog plastenika se po meni ne isplati

evo ovako ja imam u 2 plastenika, oprostite na kvaliteti slika

Uh lijepo! A to mi se bas i ne cini jeftino, centralno, pumpa, cijevi, dimnjak... :(

Vidio sam nekakve topove na lozulje, jel to kaj valja?
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Uh lijepo! A to mi se bas i ne cini jeftino, centralno, pumpa, cijevi, dimnjak... :(

Vidio sam nekakve topove na lozulje, jel to kaj valja?



To ti je izvrsna stvar samo neznak kako ga nahranit sa ložom a da se proizvodnja imalo isplati.
 

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,420
imao sam ja 4 termogena nova , master 30 kW , doduse na plin, otpakovao jednog i sebi ga ostavio, a druge prodao

gutao je bocu kroz noc na minimumu :icon_jook:
 

Zagi82

Član
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
508
imao sam ja 4 termogena nova , master 30 kW , doduse na plin, otpakovao jednog i sebi ga ostavio, a druge prodao

gutao je bocu kroz noc na minimumu :icon_jook:

bocu na noc? :icon_eyes:

Trebalo bi mi za iducu sezonu, ovu sezonu jos sadnice imamo po cijeloj garazi ali je tesko radi svijetlosti. Znaci na drva. A mozda nađem tokom godine neko staro centralno preko oglasa.
Opet troškovi... :s:
 

marijan1

Član
Tu od
16 Velj 2013
Poruka
225
bocu na noc? :icon_eyes:

Trebalo bi mi za iducu sezonu, ovu sezonu jos sadnice imamo po cijeloj garazi ali je tesko radi svijetlosti. Znaci na drva. A mozda nađem tokom godine neko staro centralno preko oglasa.
Opet troškovi... :s:


Da...troškovi i opet troškovi,pa održavanje,pa dobra ljetna grmljavinska oluja pa ti sve rastrga,pa opet ispočetka...

s obzirom da si početnik,neću te plašiti i zaustavljati jer znam da si sad pun entuzijazma i volje,ali plastenici su ti priča za sebe baš što se tiče troškova koji su danas u usporedbi od prije 20tak god. jako doveli u pitanje isplativost plasteničke proizvodnje kod nas na kontinentu.

ali zanimljivo je to-kome god velim da živim od povrtlarstva,prvo me pita "imaš plastenike?"
ja kažem "ne!" i onda me blijedo gleda,kao da povrće može rasti samo u plasteniku!?!

čak mi se neda zajebavat ni da dižem mali plasteničić od dvadesetak m2 jer platim čovjeku 60kn kontejner sadnica,i bok...

pročitaj ovu temu otpočetka i nači ćeš na 2.strani 2.post od člana salel koji potpisujem i ja

uostalom,sam promisli koliko možeš robe prodati u 2 tjedna koliko profitiraš plastenikom,a i nisu ti sve zime i proljeća ovakve ko ove godine...
 

Zagi82

Član
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
508
čak mi se neda zajebavat ni da dižem mali plasteničić od dvadesetak m2 jer platim čovjeku 60kn kontejner sadnica,i bok...

pročitaj ovu temu otpočetka i nači ćeš na 2.strani 2.post od člana salel koji potpisujem i ja

Trenutno imam blizu 60 kontejnera po 104 rupe (mislim da jesu 104) koje budu uskoro za pikiranje. To bi me kostalo da kupim sadnice oko 3600 kuna. Mislim da se ipak isplati plastenik, i mislim da nisu ljudi budale koje si plastenike podizu. Ipak imas kvalitetniju robu unutra koja nije tako izlozena vremenskim utjecajima i stetocinama i bolestima znači imaš lijepše povrće koje se bude lakše prodalo.
A imamo i otvorenog za povrće, kombinirat ćemo. A ovaj plastenik nije sad bila bog zna kaj kakva ogromna investicija. A za grijanje i sadnice moram nešto izmislit za drugu godinu.

:drink:
 

marijan1

Član
Tu od
16 Velj 2013
Poruka
225
gle,zagi,kao prvo,nemoj mi stavljati u usta tako teške riječi kao što je budala-ja nikoga ovdje ne smatram budalom,budale su oni koji pred dučanom na štengama piju pivu i teoretiziraju kak se niš ne isplati-to su za mene budale.

kao drugo,htio sam ti skrenuti pažnju da se ne zalijećeš sa ulaganjima koja će ti se poslije pokazati nepotrebnima-stječi iskustvo,ono ti je u ovom poslu važnije od svake teorije,koju isto moraš imati u malom prstu!

ulaži zarađeno

za flance,ok treba ti plastenik,ja sam proizvodnju bazirao potpuno na drukčiji način

kad formiraš tržište ,vidjet ćeš što tvoji kupci traže,što ti se od toga isplati a što ne

plastenik je skup,a koliko sam shvatio ti više radiš iz hobija pošto radiš u firmi i ti i cura,znači ograničeni ste vremenski

hoću ti reči:nemoj si hobi pretvoriti u robiju,hobi treba biti zadovoljstvo,a kad se još i zaradi,gdje češ ljepše...:(y):
 

Zagi82

Član
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
508
gle,zagi,kao prvo,nemoj mi stavljati u usta tako teške riječi kao što je budala-ja nikoga ovdje ne smatram budalom,budale su oni koji pred dučanom na štengama piju pivu i teoretiziraju kak se niš ne isplati-to su za mene budale.

kao drugo,htio sam ti skrenuti pažnju da se ne zalijećeš sa ulaganjima koja će ti se poslije pokazati nepotrebnima-stječi iskustvo,ono ti je u ovom poslu važnije od svake teorije,koju isto moraš imati u malom prstu!

ulaži zarađeno

za flance,ok treba ti plastenik,ja sam proizvodnju bazirao potpuno na drukčiji način

kad formiraš tržište ,vidjet ćeš što tvoji kupci traže,što ti se od toga isplati a što ne

plastenik je skup,a koliko sam shvatio ti više radiš iz hobija pošto radiš u firmi i ti i cura,znači ograničeni ste vremenski

hoću ti reči:nemoj si hobi pretvoriti u robiju,hobi treba biti zadovoljstvo,a kad se još i zaradi,gdje češ ljepše...:(y):

Gle, rekao si da pročitam 2. Post na drugoj strani ove teme i rekao si da ga potpisuješ i kaže da su ljudi budale koje dižu plastenik. Tako da ne stavljam nikakve riječi u usta.

Kaj se tiče hobija u pravu si, mora da se pazi da ne prođe u robiju. Meni najvažnije da neidem na kredit ili dug za povrtlarstvo.
Malo po malo i korak po korak. Lagano skupljat iskustva što se svega toga tiče.
 

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,420
bocu na noc? :icon_eyes:

Trebalo bi mi za iducu sezonu, ovu sezonu jos sadnice imamo po cijeloj garazi ali je tesko radi svijetlosti. Znaci na drva. A mozda nađem tokom godine neko staro centralno preko oglasa.
Opet troškovi... :s:

Možeš i drugačije ako već ne pikiraš što ti toplo preporučam jer bi onda u početku kad su najniže temp grijao jako malo.

Dakle napraviš tunele, kupiš neke el. kalolifere sa termostato obavezno koje će se same gasiti i paliti. Možeš i one u bauhausu po 80 kn valjda samo ih prije prvo isprobaj dobro. Staviš ih dok griju na samo 1 grijač jer se vole pregrijati pa se gase.

Spojiš to na produžni, u klijalište jedan kalolifer, pregrada pa drugi kalolifer za ostalo povrće.
Koliko ćeš ih staviti još ovisi koje su kvalitete, ali mislim da ti neće trebati više od 3 komada, to ćeš regulirati i sam kad vidiš kako se temp ponaša, u praznom tunelu naravno. U biti ovisi kada ideš u proizvodnju.

Prekriješ tunel najlonom i gore akril foliju. Račun za struju će biti veći ali bar polako otplaćuješ mjesec po mjesec i ulaganja su minimalna. Ja sam tako radio par godina i nije bilo toliko loše.
 

prigorac

Član
Tu od
26 Ožu 2012
Poruka
71
mene bi zanimlo koliko bi koštao plastenik ( rabljeni ) dimenzija 20x 6 m., i da li se isplati sam raditi, mislim dati pigati cijevi, ako da koja je ispaltivost.
 

Zagi82

Član
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
508
mene bi zanimlo koliko bi koštao plastenik ( rabljeni ) dimenzija 20x 6 m., i da li se isplati sam raditi, mislim dati pigati cijevi, ako da koja je ispaltivost.

Moj ti je 20x4.5(5) a cijevi su uv stabilizirane plastične i koštale su 40 HRK komad. (21 komada)
Drvene gredice sam kupio kod pilane, 30 kn komad. 4 Komada.
5 drvenih stupova po 3 metara visine. 40 kn komad, 5 komada.
Folija 5-godisnja 1500 kn.
pola gajbe pive oko 60 kn.

Nas je koštao novi oko 2700 HRK. A željezni, jako skupo. Kila željezne cijevi košta oko 8-10 kuna u trgocentru kada sam ja pitao.
 

prigorac

Član
Tu od
26 Ožu 2012
Poruka
71
Moj ti je 20x4.5(5) a cijevi su uv stabilizirane plastične i koštale su 40 HRK komad. (21 komada)
Drvene gredice sam kupio kod pilane, 30 kn komad. 4 Komada.
5 drvenih stupova po 3 metara visine. 40 kn komad, 5 komada.
Folija 5-godisnja 1500 kn.
pola gajbe pive oko 60 kn.

Nas je koštao novi oko 2700 HRK. A željezni, jako skupo. Kila željezne cijevi košta oko 8-10 kuna u trgocentru kada sam ja pitao.

e sada imaš koju sliku da si posložim kako si to složio, i gdje si to kupovao te pvc cijevi i da li se one ručno savijaju ili?
 

Zagi82

Član
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
508
e sada imaš koju sliku da si posložim kako si to složio, i gdje si to kupovao te pvc cijevi i da li se one ručno savijaju ili?

Imaš slike ovdje:

http://poljoprivredni-forum.com/showpost.php?p=904145&postcount=24

Cijevi su fleksibilne, saviješ kako ti treba. Kupili smo u Cipru, agrocentar blizu Krapine. Nisam siguran, mislim da su 8m duge.

E da, zaboravio sam ove spojnice. Sad neznam kolko koštaju. Stavio sam ih na gredice gore da cijev sjedne unutra. One se koriste da se folija prikopča za cijevi.
 

Zagi82

Član
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
508
Možeš i drugačije ako već ne pikiraš što ti toplo preporučam jer bi onda u početku kad su najniže temp grijao jako malo.

Dakle napraviš tunele, kupiš neke el. kalolifere sa termostato obavezno koje će se same gasiti i paliti. Možeš i one u bauhausu po 80 kn valjda samo ih prije prvo isprobaj dobro. Staviš ih dok griju na samo 1 grijač jer se vole pregrijati pa se gase.

Spojiš to na produžni, u klijalište jedan kalolifer, pregrada pa drugi kalolifer za ostalo povrće.
Koliko ćeš ih staviti još ovisi koje su kvalitete, ali mislim da ti neće trebati više od 3 komada, to ćeš regulirati i sam kad vidiš kako se temp ponaša, u praznom tunelu naravno. U biti ovisi kada ideš u proizvodnju.

Prekriješ tunel najlonom i gore akril foliju. Račun za struju će biti veći ali bar polako otplaćuješ mjesec po mjesec i ulaganja su minimalna. Ja sam tako radio par godina i nije bilo toliko loše.

Kolko Watt-a pa ima takav kalolifer odprilike?
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,674
@ zagi
folija 5 godina grancije u Cipru?...da ne piše na njoj možda 4 sezone ili 6 sezona? jel ona žuta(slovenka) ili ona mlječno bijela(grkljanka)?
...a kaloriferi su ti otprilike 2 kW ...
 

Zagi82

Član
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
508
@ zagi
folija 5 godina grancije u Cipru?...da ne piše na njoj možda 4 sezone ili 6 sezona? jel ona žuta(slovenka) ili ona mlječno bijela(grkljanka)?
...a kaloriferi su ti otprilike 2 kW ...

5-sezona folija. Vele da izdrzi pet sezona (godina). Nije zuta nego je mlijecno bijela.
 

Najnoviji postovi

Na vrh