• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Plastenici

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Pozdrav!
Eto,ako Bog da sezonu ko prošlu,za kojih par mjeseci bi i mi krenuli sa postavljanjem plastenika od kojih 300m2,sa bočnim i čeonim otvaranjem,vratima,te dvostrukom folijom na napuhavanje. Plastenik bi služio za smještaj kontejnera sa presadnicama,uz neko grijanje,najvjerojatnije na drva.
Zasad imam 550m2 sirotinjskih plastenika,na 200m2 su kontejneri,u ostalima posijana paprika,u i zemlju pikirana rajčica,te presadnice raznog cvijeća,te oko 200m2 malih tunela vani u kojima se proizvode presadnice paprike i ranog kupusa za vlastite potrebe.ovih 300m2 bi rijesilo moj problem sa kontejnerima,pošto su dosadasnji plastenici dosta skučeni,iskorištava se svaki kvadrat prostora,a u njih se i siju visoke mahune,pa nakon sezone flanaca skida se najlon dolje i jos se 3 mj. beru mahune. plastenici su dimenzija 21x5m,pokriveni sa jednim komadom najlona,pa tu ima dosta posla s otvaranjem,zatvaranjem,bocne stranice su niske,a sve puno robe. sa novim plastenikom ocekujem preporod!
evo koja slikica-



Uploaded with ImageShack.us




Uploaded with ImageShack.us

a ovako to izgleda kad se skinu najloni,slika je od prije dosta godina,tad smo imali samo tri plastenika



Uploaded with ImageShack.us

plastenici su jako jednostavne konstrukcije i izrade,po komadu kostaju oko 2500kn,i izvrsno rjesenje za nekoga tko ima manje flanaca i tko tek pocinje. kod nas su bili samo privremeno rješenje,a eto,koristimo ih več 10 godina. u zadnjih 5 godina je proizvodnja presadnica od sporedne djelatnosti na našem imanju postala glavna,od tih malo kvadrata može se dobiti skoro kao i od mojih desetak ha zemlje,gdje raste večinom povrče.
 

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,420
Da 2kW su kaloliferi s time da biraš 1 ili 2 grijača. Jedan kalolifer ti je dosta za recimo 15-20 kontenjera klijališta (zaboravio sam već)... Zato je bolje pikirati !

Možeš još bubnit termostat na kabal i biraš stupnjeve. Znači staviš na kaloliferu na njegovovom termostaut na max (znači radi non stop) i na ovom svom novom gdje je numerirano po stupnjevima odabereš recimo 20 C.
 

Zagi82

Član
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
508
@gogo predivne slike. Kako kontejnere lijepo vidjeti :smile:

Jedan kalolifer ti je dobro sta za recimo 15-20 kontenjera klijališta (zaboravio sam već)... Zato je bolje pikirati

Ne kužim kaj mi sa tim očeš reći. Pa nemrem sad još pikirat.
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
hvala Zagi! i meni se nekak lijepo cinilo pa sam zato uslikal. novi agrili,novi najlon,nova sezona...
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,674
@zagi
kod označavanja najlona, ako je broj na njemu 5 sezona, onda mu je trajanje 2.5 godine, jer po njihovom računu jedna godina ima dvije sezone (ljetna i zimska)...
a vjerujem da je to dijelom i marketinški trik za neupućene...
...drugo je ako ti da garanciju na 5 godina, ali to su kod cipra imali samo za francuski najlon...

@ gogo
mi se to čini ili si kontejnere direktno na zemlju postavil?
ako su na zemlji, korijen ti preraste iz kontejnera i ukorjeni se dolje...i to je najgora varijanta za grijanje jer je dolje najhladnije...
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
@ darijus- slike su prošlogodišne,i kontejneri jesu na zemlji,ali smo ih redovito okretali i premještali,pa se nisu stigli ukorijeniti u zemlju. ove godine smo napravili jos jedan "veliki" iskorak u proizvodnji,i postavili prostirke ispod njih.:icon_super: prije ih nismo postavljali upravo zbog tih mahuna koje se siju unutra,al sad sam si dao truda,i sve ih po mjeri izrezao,ostavio rupe,i to je sad to.
kaj se tice grijanja,svih ovih godina nismo imali potrebe za tim,jer su se plastenici punili nesto kasnije,i nije bilo mrazeva u 4. i 5. mjesecu kao sad. iznad kontejnera su se postavili mali lukovi,3 sloja agrila,i nemaš brige. zadnje dvije godine smo krenuli s punjenjem vec u krajem veljače,pa se javila potreba za grijanjem. grijem plinskim topom na bocu,i održavam temperaturu 5-7c, tek toliko da se ne smrzne. naravno,sad netko mora cijelu noc to imati na brizi,tesko je stalno ulaziti i izlaziti iz plastenika, pa u pravom plasteniku namjeravam postaviti grijanje na drva,s prostirkom ispod i agrilom iznad biljaka. naloži se vatra,i barem sat i pol si bez brige,nema gorenja plina,mislim da je to i zdravije...
jako mi se sviđa kako je to uredio jedan član,sa onom peči i dimnjakom unutra,i cijevima po podu...izgleda mi prava stvar,pogotovo kaj ja ne trebam unutra visoke temperature. imam 15 000m2 okucnice,mogu ga smjestiti kako hocu i kamo hocu,blizu je struja,sve okolo su zgrade i drvece,to bi trebalo stititi od vjetra,snijeg nije problem,nisam lijen to ocistiti... mislim da su glavni uvijeti ispujeni,računice ima,sad samo cekamo kraj sezone.ne radi se o nekom drastičnom povecavanju kolicine,problematika nam je svima relativno poznata,imamo i nekog iskustva,čisto da si olakšamo posao i još malo dignemo kvalitetu. ipak zivimo samo od poljoprivrede,i ulaganja su potrebna.
 
R

rodovina

Guest
Pozdrav svima. Nov sam na forumu, nov sam u povrtlarstvu pa vas molim za strpljenje i toleranciju ako sam nezrel i zelen u nekim stvarima.
Dakle, imam 24 godine. Od svoje osamnaeste godine radim u državnoj firmi uredski posao. Plaća je solidna, radno vrijeme takvo da mi ostaje dosta slobodnog vremena. Zasnovao sam obitelj i sredio si stambeno pitanje.
Odnedavno imam taj osjećaj nezadovoljstva zato što zarađeni novac (ne teškom mukom i nikakvim fizičkim radom) trošim na stvari koje mi nikada neće niti dio tog novca vratiti. Ili kako se u poslovnim krugovima kaže, ne obrćem kapital :D Moj otac je najvrijedniji čovjek kojeg poznajem, koji nema pola sata mira, pa vjerojatno i genetika ima svoje prste u svemu tome.
Svi smo veliki zaljubljenici u povrtlarstvo i oduvijek imamo veliki vrt sa brojnim kulturama, mnogo radimo oko njega, stoga ne čudi moja ljubav prema povrtlarstvu.

Tokom ove godine planiram svakako dignuti plastenik, jer ne želimo više biti ovisni o hirovima majke prirode. Planiramo dići plastenik nekih stotinjak kvadrata za svoje potrebe. Ali u planu mi je ako to bude funkcioniralo, kad malo uđem u posao , i uložiti nekakve novce u nekoliko plastenika i dignuti proizvodnju.
Ponavljam. Još sam poprilično nov u svemu ovome pa mi treba nekoliko savjeta.

1. Može li se predanim, poštenim radom kroz neki vremenski period od 5-10 godina vratiti nekakav uloženi kapital, i može li se se zaraditi na uzgoju povrća u plastenicima bez uobičajenih glavobolja s kojima se svakodnevno susreću Hrvatski ratari i stočari?

2. Kakva je stvar sa administracijom kod nas, kod ulaska u posao sa plastenicima? Mogu li se pribaviti svi potrebni elaborati, dozvole i projekti bez čira na želucu, ili je to, kao i puno stvari kod nas, trakavica koja nema kraja.

3. Čitao sam nešto o bespovratnim poticajnim sredstvima za podizanje plastenika iz EU fondova. Znam da je izrada projekta mukotrpan i dug posao koji iziskuje puno vremena i novca, ali spreman sam na odricanja i letanja od vrata do vrata ako ima realne šanse da dođem do cilja. Ima li netko iskustva sa tim ili kakav savjet?

I za kraj jedno debatno pitanje.
Što očekujete od ulaska u Europsku uniju. Hoće li nam veće tržište pogodovati, ili će nas jeftinija hrana i proizvođači sa boljim uvjetima i boljim startnim pozicija ugušiti?

Oprostite na malo dužem postu, ali želio sam vam detaljno objasniti svoju situaciju i obećajem da ću dalje biti konkretniji i puno kraći :D Unaprijed zahvaljujem
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Lijepo je vidjeti mladog entuzijasta u želji za poslom od kojega bih ja već najradije pobjegla.Evo,vidi kada sam ustala,sad,danas baš nisam morala,ali kroz koji dan to će biti moje normalno radno vrijeme,s time da će se pomaknuti za najmanje sat i pol unaprijed.:icon_razz:
Odlučiš li se napraviti plastenik za sebe,i imaš li mogučnosti,napravi metalni,široka vrata sa obje strane,barem metar osamdeset visine bočne ravne stranice prije početka luka,i po mogučnoct zaobljen ,a ne kosi krov.Onih stoosamdeset će ti omogučiti nesmetan rad uz rub plastenika i normalan rast prvoga reda,a zaobljen krov daje veći volumenun unutarnjeg prostora što je posebno bitno u hladnim i vrućim danima.Čim je unutarnij volumen veći u hladnim se danima akumulira više toploga zraka i unutra je navečer duže vremena toplije što omogučava biljkama u ranoj oproizvodnji bolji rast.U vručinama se takav plastenik lakše prozračuje,snižavanje temperature je efikasnije,što opet pogoduje biljkama i omogučuje bolji rast.Pogotovo jer svaka biljka na temperaturi većoj od 35 stupnjeva zatvara puči i prestaje sa rastom sve dok se ne spusti kako bi smanjila transpiraciju.A ljeti zna u plasteniku biti i četerdeset.Nikako nemoj raditi bočne stranice bez mogučnosti otvaranja.Nije to teško napraviti,a mogučnost provjetravanja je puno bolja nego samo sa vratima.
Za postavljanje plastenika nisu potrebne nikakve dozvole,ako nemaju izgrađene trakaste temelje.A nemaju-ili ne moraju imati.Profi plastenici se rade uglavnom na stupovima ili pilotima,evo,moja dva po sedamsto m/2 su na pilotima već deset godina i makla se nisu,a treći je na stupićima .To su montažni objekti,a udruga povrćara se izborila da za njih nikakvih papira ne treba.Nešto je drugačije sa onima koji se grade sredstvima EU fondova-nisam sto posto sigurna,ali koliko znam,za njih su se tražili građevni papiri,sad,da li samo lokacijska ili i građevna dozvola ne bih znala,ali to,ako i riješiš, za sobom povlači nove probleme.Opčinske.Automatski ti općina ima pravo naplatiti komunalnu naknadu,slivne vode,što ne objekte takvog volumena iznosi poprilično.Da li se tu nešto izmjenilo,ne znam,mi smo radili sve za gotovinu,a da radim opet,opet bismo tako.

Zarada u plasteničkoj proizvodnji?Dvije godine najmanje za otplatu investicije.U prosjeku.Može manje - koji mjesec, a može i tri.
Od dvije tisuće kvadrata jedna obitelj može solidno živjeti-dvije ne mogu-,s time da je radno vrijeme u sezoni od pet ujutro do pol devet navečer.Ma dobro,sve ovisi kakav standard tko želi imati,to je stvar osobne percepcije.
Drži se ti za sada plastenika od sto kvadrata,to će ti biti više nego dovoljno za osobne potrebe,a budeš sa njim mogao nahraniti i sve susjede i rođake,i naplatiti im,naravno ako misliš da treba.
Pa kada vidiš što se i kako radi,želiš li razmišljati o nečemu više,lako ćeš sam donjeti odluku.
Eto,ako sam što izostavila,a ti pitaj.
 
Posljednje uređivanje:
R

rodovina

Guest
Johabica. Zahvaljujem na tvom iscrpnom i jako korisnom odgovoru. Ovi tehnički podaci su mi jako važni jer zaista nisam upoznat sa funkcioniranjem cjelokupnog procesa uzgoja u plastenicima, pogotovo sa ovim sitnim cakama koje povećavaju funkcionalnost a mnogi za njih ne znaju kad ulaze u zahvate poput gradnje plastenika.

Što se tiče financijske strane priče, također sam poprilično zadovoljan odgovorom. Meni zaista neka velika zarada i bogaćenje na plasteniku nije bila namjera. To bi mi bio više kao hobi, kojim bi usput i zaradio nešto uz plaću. Bitno je da nekakve zarade ima, da se može otplatiti uloženo, i da se ne radi u prazno, jer znam pričajući sa ljudima i čitajući ovaj forum, kako je rad u plasteniku zaista naporan i oduzima puno vremena.

U prošlom postu sam zaboravio upitati, kako funkcionira stvar sa otkupom, većih količina naravno?
Možda letim previše unaprijed, raspitujem se za otkup na više a još nisam napravio ni plastenik za sebe, ali zanima me dugoročni pogled na to, jer se nadam ozbiljnom bavljenju time.
Znam da se manje količine mogu prodati doma na OPG-u ili na placu itd., ali postoje li otkupci na veliko kod nas.
Kako plasirati veću količinu proizvoda?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Ma obzirom da Žitnjak u Zg sustavno propada,a uvođenjem fiskalnih blagajini pitanje je hoće li se uopće više tamo moći neke količine robe prodati iz razloga što će trgovci sve morati prodavati legalo-moram reći da ni sama još ne znam kako će to funkcionirati-a ući u neki prehrambeni lanac možeš samo ako padneš na koljena sa cijenom, ne znam koliko će biti isplativo.Evo,ti reknem-naša kći radi u upravi jednoga,i cijelokupnu svoju proizvodnju bismo mogli plasirati njima,ne samo plasteničku,već i vanjsku-koju sada nemamo-dali smo 10 ha u zakup-ali ne želimo.Jer nam je poznat sistem na koji to funkcionira,a nismo od onih kojima je cilj velika proizvodnja sa podnošljivom,ili na rubu isplativosti, dobiti.Malo smo si posložili stvari i odlučili od prošle godine raditi drugačije-manje posla-više novaca.Želiš li dobiti informacije o trgovačkim lancima morati će ti netko drugi odgovoriti-ako ti bude htio reći istinu.
Plastenički posao zahtjeva puno radne snage koja košta,a uz ostale troškove proizvodnje i amortizacije mora se napraviti dobra kalkulacija da bi se dobro poslovalo.Ukoliko želiš ići na hektarske proizvodnje,kalkulacija će sigurno biti pozitivna ako nađeš kupca,iako smo imali prilike prije neki tjedan vidjeti kaštelanske plastenike u kojima je i uprava,na čelu sa direktorom brala salatu-i zbog manjka radne snage-to možeš isčitati zbog cijene radne snage,i zbog neisplativosti platiti je u odnosu na cijenu proizvoda.A recimo,nekih dvije tisuće kvadrata može jedna obitelj odraditi sama samo,je da se naradiš ko konj,ali što zaradiš,tvoje je.
Ili postaneš član neke zadruge,pa preko njih plasiraš robu,ako nemaju onaj sistem-robu preuzmu,pa ako je prodaju plate,ako ne-nikome ništa,što bi ti opet netko(koliko znam)od forumaša nešto mogao reći ako ti želi reći istinu.Nije da nema i pozitivnih informacija,samo su nekako rijeđe od negativnih.
Evo će se sigurno i netko drugi javiti kada se razbude,pa ćeš čuti više toga i odvagnuti činjenice i izvesti vlastiti zaključak.I kao što već tisuću puta ponavljam za sve nove proizvođače,sve kalkulacije na papiru ne vrijede,jer je realnost uvijek,ali baš uvijek, sasvim drugačija.:icon_razz:

Evo je kod nas trenutno tako,a što će se dogoditi nako prvog sedmog-vidjeti ćemo.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
1. Može li se predanim, poštenim radom kroz neki vremenski period od 5-10 godina vratiti nekakav uloženi kapital, i može li se se zaraditi na uzgoju povrća u plastenicima bez uobičajenih glavobolja s kojima se svakodnevno susreću Hrvatski ratari i stočari?

Pozdrav tebi!

Evo ja ću ti najjednostavnije kroz svoj primjer pokušati odgovoriti. I sam sam sa 24 godine posadio svoje prvo povrće. Tada je to bila ral ranog kupusa, 4000 komada rajčice i pola rali karfiola. Kupusa je tu godinu bilo na bacanje i tako smo i mi svoj kupus bacili, rajčicu uglavnom prodali, a karfiol polovično.
Sve što sam od roditelja za poljoprivredu dobio su bili traktor i priključci na korištenje dok njima ne trebaju, ral i pol zemlje.
Danas radim 25 rali zemlje i sve će ove godine biti pod povrćem, plus 5300 m2 plastenika.
Prvo i osnovno je ulaganje u navodnjavanje i zemlju, dalje sve dolazi svojim tokom.
Svu proizvodnju prodajem današnjoj firmi Plodovi fructus iz Donjeg Miholjca, a prodavao sam istoj firmi od samog početka i planiram i dalje. Da su lopovi sigurno ne bih razvio svoju proizvodnju, cijene su im uglavnom tu negdje ko i na žitnjaku ako ne i više.

Dakle, ustrajnost se do sada isplatila, što će biti nakon ulaska u EU ne znam, radit ću dok god bude rentabilnosti, a onda ću razmišljati što dalje.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,674
@gogo...
čuj, a da mahune posadiš u kontejnere i presadiš ih kad makneš flance?
nisi došal na tu ideju...al dobra je, ja sam tak lani radil...
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
@gogo...
čuj, a da mahune posadiš u kontejnere i presadiš ih kad makneš flance?
nisi došal na tu ideju...al dobra je, ja sam tak lani radil...

mahune se siju u jednu jamicu po desetak sjemenki da se dobije jaki grm,ne znam kak bi to izgledalo u kontejneru. znamo ih posijati u oko 50 kom u velike tegle da imamo za rezervu ako koji grm ne izađe van,al brzo rastu,trebaju im štapovi da ih drže,a da sve sijem u tegle opet bih morao nekamo smjestiti 350-400kom tegli tak da mi dođe na isto. sve presadnice se siju i pikiraju u rundama s određenim vremenskim razmakom,tak da su plastenici cijelu sezonu puni,a tek pred kraj kad se pocnu prazniti,a najlon je jos gore,opet idu unutra kontejneri s paprikom,kupusom,patlidžanima,feferonima koji mi trebaju za sadnju na polje. za to vrijeme bi mahune u teglama bile visoke 2m... jednostavno drugačije neide,a makar je sve to skupa pain in the ass, najbolje se iskoristi prostor,a te jadne mahune zahtjevaju minimum ulaganja,a idu na tržnici ko lude,prosjek je uvijek oko 12kn/kg.
 

Josa

Član
Tu od
26 Ožu 2013
Poruka
78
Pozdrav!
Eto,ako Bog da sezonu ko prošlu,za kojih par mjeseci bi i mi krenuli sa postavljanjem plastenika od kojih 300m2,sa bočnim i čeonim otvaranjem,vratima,te dvostrukom folijom na napuhavanje. Plastenik bi služio za smještaj kontejnera sa presadnicama,uz neko grijanje,najvjerojatnije na drva.
Zasad imam 550m2 sirotinjskih plastenika,na 200m2 su kontejneri,u ostalima posijana paprika,u i zemlju pikirana rajčica,te presadnice raznog cvijeća,te oko 200m2 malih tunela vani u kojima se proizvode presadnice paprike i ranog kupusa za vlastite potrebe.ovih 300m2 bi rijesilo moj problem sa kontejnerima,pošto su dosadasnji plastenici dosta skučeni,iskorištava se svaki kvadrat prostora,a u njih se i siju visoke mahune,pa nakon sezone flanaca skida se najlon dolje i jos se 3 mj. beru mahune. plastenici su dimenzija 21x5m,pokriveni sa jednim komadom najlona,pa tu ima dosta posla s otvaranjem,zatvaranjem,bocne stranice su niske,a sve puno robe. sa novim plastenikom ocekujem preporod!
evo koja slikica-



Uploaded with ImageShack.us




Uploaded with ImageShack.us

a ovako to izgleda kad se skinu najloni,slika je od prije dosta godina,tad smo imali samo tri plastenika



Uploaded with ImageShack.us

plastenici su jako jednostavne konstrukcije i izrade,po komadu kostaju oko 2500kn,i izvrsno rjesenje za nekoga tko ima manje flanaca i tko tek pocinje. kod nas su bili samo privremeno rješenje,a eto,koristimo ih več 10 godina. u zadnjih 5 godina je proizvodnja presadnica od sporedne djelatnosti na našem imanju postala glavna,od tih malo kvadrata može se dobiti skoro kao i od mojih desetak ha zemlje,gdje raste večinom povrče.

Gogo1990 možeš li mi šta pobliže reći o ovim plastenicima koje već imaš,krenuo bih u izgradnju jednoga pa me zanima plastenik sa nekim manjim ulaganjem-spominješ 2500 kuna.Neka izađe i malo više ali me zanima najbolje rješenje za otprilike 25x6 metara plastenik.Može na PM da ne kvarim temu ovdje iako bi možda još koga zanimalo.
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
pa ne vjerujem da kvarimo temu tako da...
pitaj bilo kaj te zanima. ovi moji plastenici takvi kakvi jesu do sad su izdržali sve udare vjetra,snijeg smo s njih redovito čistili,ali ga je znalo biti po petnaestak cm i nije bilo problema.
ako te ne brine visina bočnih stranica (moraš biti sagnut kad hodaš) preporucam ti takav plastenik,mogu ti sve izmjeriti i napisati,ali 25x6... mislim da to bez nekakvih dodatnih pojačanja ne bi islo po ovakvom mom jednostavnom modelu. njega bi mogla i manja količina snijega srusiti,možda bi bio osjetljiviji na vjetar... ima ovdje ekipe koja bi znala vise reci o tome.
moji su 21x5,mozda da napravis takva dva i miran si.
 

Josa

Član
Tu od
26 Ožu 2013
Poruka
78
Izmjeri,napiši,poslikaj...:eek:: Sve me zanima! Molim i ostale za pomoć u smislu savjeta i slika svojih plastenika.Ja sam novi na forumu i općenito u povrtlarstvu pa me zanima sve,od zemlje koja se koristi u plastenicima,gajbama,cjelokupni postupak kod sadnje i pikiranja,navodnjavanje,redosljed kultura u plasteniku,datumski kada sa čime krećete,trebam poučno štivo za početnike ukratko. Listam ovaj forum i kupim tu i tamo u temama ponešto ali bi bilo puno lakše da ima sve na jednom mjestu. Ili da otvorim temu tipa ˝Povrtlarstvo i plastenici od A-Ž ili za početnike˝ ?!
 

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,420
Evo voljan sam ti pomoći jednom temom koju ću otvoriti sutra, za početnike, najprije ću objasniti (detaljno popraćeno slikama koje već imam) kako napraviti plastenik recimo 6x25 ili 4,5x25 sa uputama i cijenama te manama mojeg načina izrade uvijek ima načina za poboljšanje negdje gdje se ja nisam sjetio ili je već bilo kasno.

Takvu temu sam već imao duže na umu ali sada tek imam dovoljno materijala, ostali članovi neka nadopunjavaju sa pitanjima i odgovorima... Neka budu neke usnove na jednom mjestu.
 

Josa

Član
Tu od
26 Ožu 2013
Poruka
78
Važi Samko,hvala unaprijed! Naletit ću na vino kad dođem do ovih mojih lovaca u Iloku!:icon_pidu:
 

independent

Član
Tu od
17 Pro 2012
Poruka
161
zbrinjavanje bijele folije (najlona)

Da ne otvaram temu ,mislim da to spada ovdje.

Kamo sa najlonom koji je odslužio svoje?

Imam 2-3 m3 što su moji čuvali za pokrpat ako gdje pukne novi, al je sad za zbrinut više nema svrhe da se čuva.
Ne smije se spaljivat, odlagat na divlja odlagališta , legalna odlagališta ga ne žele primit...:mad:
 

Najnoviji postovi

Na vrh