• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

PLUG

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
osobno sam ga vidio uživo u šidu, ništa posebno, za mene plug ko i svaki drugi......ništa neznaš dok nedođe u zemlju.......
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
A joj plug je savršenstvo. Kako je čovjek zgrunfao pa to nije za vjerovati.
screenshot056dc.jpg

Taj plug ako zapadni svijet nije napravio onda nemaju pojma o plugovima. Da se razumijemo u životu nisam orao duže od 5 min (ne bi ni to da mi forumaš Petar nešto nije pokazivao) ali sam zato gledao puno oranja pogtovo njivi iz arendi koje su ubijene, kao što je i moja bila. Ovaj plug toliko pripremi zemlju da poslije mraza nemaš što zatvarati. On je kao vodoravna mješalica, vrlo rano sjeće zemlju, sitni i okreće je, ovisno o brzini traktora ta zemlja mjenja položaj. Mislim da je malo i rekao kad je rekao da je preformans 30% bolji. Kad se jednom dovedezemlja u red sa tim plugom ti je dalje malte ne kao roto drljača :) Još može dodati opciju crtalo da reže do 10 cm a onaj dole nož on ga zove sečivo da bude od dole do blizine crtala. Onda mu se ne bi odlamalo i promješao bi malo krupne komade sa sitnima. E sad kakva je izvedba iz garaže to ne znam, ali grunf je sigurno dobar.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
I ona njegova teorija da crtalo može max 5-10 cm u zemlju...heheheh....a moja crtala promjera 46 i 51 cm mogu 20 cm duboko rezati brazdu :)
 
B

Bobo

Guest
Iskreno, meni ovaj plug nije nesto poseban... nit okrece dobro nit je konstrukciono jak...

Nozevi umjesto crtala: davno izmisljeni
Spicevi na lemesima: davno izmisljeni
Promjena zahvata: davno izmisljena
Plasticni deflektori: davno zastarjeli
Sigurnosni vijak na pluznoj glavi: davno izmisljen

Ovo sto prica o oranju da spaneri moraju biti labavi i da plug sam sebi pravi put kroz zemlju je 100% istina ali to nije nista novo...

Iskreno da vam kazem ja ovdje vidim nista drugo nego jeftinu kopiju Vogela 850-950 ili nekog slicnog... Cak mu je i oznaka 850 ;)

Minus sto se cjeli plug naprijed za piramidu drzi samo jednim klinom, minus je sto nema promjenjiva cela na daskama - dvodjelne daske, minus su plasticni deflektori koji se ne daju stelati po visini (koliko ja tu vidim)... Ima tu dosta nedostataka i nikakvih inovacija.

Covjeku svaka cast na trudu ali ovo mora biti naj manje u pola cjene polovnog vogela da bi ga se isplatilo kupiti... Na vogelu makar dobijes i tocak i metalne deflektore i kvalitetnije daske koje se trose 5 puta sporije nego ove kovacke...


Inace, neko pravilo je da crtalo ide u dubinu do gornjeg ruba plaza. tako da se gledajuci sa strane dno crtala i vrh plaza poklapaju po visini. tu se dobiva cistoca brazde i dobiva se naj finije vodjenje pluga kroz zemlju. NO i ja kao i ostali tjeram crtalo koliko god ide u zemlju jer mi se ne da stalno podesavati za plitko oranje i duboko onda na plitkom ide donekle u zemlju a na dubokom do lezaja ;)

Gledajte malo strance i one plugove koji crtala imaju namontirana na federima da "preskacu" kamenje. koliko idu u zemlju, no kazem, obicno svi crtala zabadamo dokle god ide i onda jos malo ;)
 

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
i kod mene kad je na dubini kojim stalno oremo crtalo dojde do osovine tak kaj ipak prek pol zreže pa da je donekle čista ulica..
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Ne mora biti jak i masivan ako je dobro proračunat ;) Tip što kaže stoji, koliko sam ja uključio vijuge. Jedino mi nije jasno kako mu to "sečivo" ne nagrabusi jer tupa strana sa boka ide parat. Plug je všiše nego duplo jeftiniji Vogela ali vidi se proizvodna mala privreda ;) Vjerovatno bi sve dao napraviti na zahtjev. To "sečivo" bi trebalo dimenzionirat u puni trokut da para sa više strana.

Ako ste nekada radili neki projekat od ideje preko tehnologie do prototipa, znate koji je to naporan put! Svaka čast čovjeku i naravno uvijek je tuđe bolje ;) Poz
 
B

Bobo

Guest
Ne mora on ovo sjecivo nista dirati, po meni je previse okomito na pravac kretanja tako da bi se na njega eventualno korjenje od kukuruza moglo nahvatati i praviti otpor u vuci kroz zemlju. tako je kolega sa 100ks traktorom rastavio rabewerk okretac 3x12" na dva djela jer mu se nahvatalo svega i svacega na ta nozasta crtala a nije pri okretanju htjelo pasti, otpor je postao jaci od rame pluga i ode na dva djela... Da su ti nozevi malo polegnutiji prema daski, onda bi ta trava i kojesta mozda i spadalo s njega tj svlacilo se utjecanjem zemlje na samu travu i kut noza blagi i to bi islo..

Ne znam koliko tko od vas prati poljoinfo forum ali prije dvije jeseni su plugove lomili na nezamislivim mjestima koliko je oranje tesko islo. izbacivale su se grude velike kao televizori (CRT naravno) i ucale su rame, lemesi se motali kao kifle, trosili se lemesi na 10kj oranja, daske pucale, ma strava i uzas. rjetki su forumasi koji su poorali svoju zemlju bez nekih problema tako da tu dolazim do zakljucka da je ovaj klin s predje strane jednostavno pre slab da bi durao 3x14" zahvat sa 120ks traktorom u malo tezim uvjetima rada...

Na ostalo nemam zamjerke nikakve, covjek se trudi (to je neki njihov poznati mehanizator koji cesto sudjeluje u tim poljo-emisijama i bivsi radnik IMT-a) i tako izmislja prikljucke i poboljsava postojece da bi imao neki prihod...

Cinjenica je da je ovo kopija vogela ali po nizoj cjeni... Je li bolji ili nije, u to ne ulazim, nabrojao sam sto mu po meni fali...
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Moja njiva se nije orala od rata do prvi put 2010 godine. Jedino su mi dvije Valtre 150 i 190 ks parale njivu sa podrivačima u ljeto 2009. Nije bilo pucanja pluga, jedino se skinula jedna glava sa trobraznog pluga a kasnije je i crtalo nešto zakazalo. Od 2010 godine da danas njiva se redovno ore i freza. Danas kad gledam kako se ore kako se otvaraju brazde, premještaju , otvaraju kanali to je druga priča. Hoću napisati da plug traje koliko mu gazda ima prohtjeve i znanja. Ne ide ništa preko noći. Bolje nekad i pliće pa ponovit nego jednom lakomo.
Još da napomenem da mi skroz ore isti traktor, isti plug, isti traktorista i svaki put kad dođe na njivu podešava plug. On na svoje oranje ide samo sa frezom i to je to. Poz

4. Plastični nastavak plužne daske izrađen je, najčešće od plastike (po čemu je i dobio ime) a vrlo retko od čelika.
Postavljen je iznad tela plužne daske. Ima zadatak da poboljša prevrtanje i zatrpavanje biljnih ostataka, a istovremeno poboljšava i sitnjenje sam plastice. Ovaj nastavak takođe, omogućava da se postigne veća dubina oranja, jer on neće dozvoliti prelivanje zemlje preko daske u samu brazdu. Plastični nastavak preuzima ulogu i zamjenjuje u mnogome predplužnjak i zaorač stajnjaka i strnjike.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:
B

Bobo

Guest
Ovisi i od zemlje. Orao sam i ja za neki mali vocnjak s jednobraznjakom i moj otac ne pamti da je to ikad orano bilo a baka se sjeca kad je stari vocnjak sadjen... sta da ti kazem. 40 cm dubine i orano samo nizbrdo. uz brdo jedva 20 ;)

Gledaj, tamo po SRB je bila uzasna susa i u takvim uvjetima je nemoguce orati na 20cm, jednostavno plug iskace iz zemlje bez obzira na sve. onda moras malo dublje i desavaju se problemi, suho, traktor nema grip i onda opleti po gasu... da si pazljiv ne znam koliko, dzabe kad ti se nov raonik pomota ili kad daska pukne...

Meni je dovoljno kad dodjem u jednu "fleku" zutulje sto imam pa i traktor i plug skripe... doslovce se za dasku na plugu zalijepi i to sarafcigerom moram strugati... UZAs. da mi je sva zemlja takva, sadio bih vinograde ili vocnjake a netko ratari u takvoj zemlji i tjesi se da ima i teze...

Sve je relativno i istina je sto kazes da ovisi o ogregatu s kojim se ore i o majstoru koji ce ga postelati.

Onaj snimak u temi oranje sam pravio samo zato da se vidi da je moguce orati slabavim spanerima s neprimjerenim plugom za taj traktor. samo treba imati malo volje i sve se da postelati, no nekima ne vrijedi govoriti dok drugi jedva cekaju da ih netko nauci necemu sto do danog trenutka mozda i nisu znali.

Tko zeli slusati, ja cu mu pomoci koliko god mogu, a tko ni ne pita za pomoc, hvala, dovidjenja, necu se uopce ni raspravljati s takvima. I sad imam i dokaz da je to moguce a u komentarima ispod videa o ovom plugu je krenula rasprava da se na nagnutom terenu ne moze orati s otpustenim spanerima i da ovaj ne zna sto prica :(



Po pitanju plasticnog deflektora: Jedno je teorija a drugo je praksa. To sto kazu cesce od plastike a rjedje od celika dokazi pa mi pokazi i jedan drugi plug na svijetu koji ima plasticne deflektore a da nije IMT... Radi se o pojeftinjenju proizvodnje i vise nicemu. Ti deflektori na jednobraznim plugovima ili na 14" i 16" zahvatima traju tocno pola sezone u zaoravanju kukuruznjaka ili jednu sezonu u preoravanju poprasenih strnjaka... zasto? zato sto jednostavno PUCAJU kao da su stekleni i nedaj boze da ti plug prezimi vani, mozes ga na proljece pogledom polomiti koliko postane lomljiv.


Imas na zapadnim plugovima metalnih deflektora da su se pojeli da ih zemlja vise ni ne dodiruje a plasticne nisam kod nikoga vidio da ih je uspio potrositi nego su svima popucali...
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Svako oruđe za rad zahtjeva poneko održavanje, zar ne? Jednostavno ti plastični deflektori su jeftini i lako se promjene. Neće pukniti na 1ha a kad ode nakon jedne sezone oranja promjeniš ih i gotovo. Kod nas je sve bila žutulja, kod nas ima još žutulje samo kod gazdi koji su izbacili oranje. Inaće Novi Agrar (Žito d.d.) sve i jednu njivu ore, plugovi su najčešće 4 brazde preokretači, čak ima često i 5 glava. Sad pohvalno je što se ljudi još uvijek odlučuju na oranje i nisu "popušili" foru No Till obrade. Tako da bi se plogovi su budućnosti mogli još usavršavati.
 
B

Bobo

Guest
No till mi nikako ne ide u glavu... OK, jeftinije je , manja potrosnja goriva, manje prohoda, cuvanje vlage, ali zasadi bascu bez prestijavanja...

Jednostavno misljenja sam da se francuzi nisu dzabe vratili na oranje iako su masovno poludili za no-till tehnologijom... Aj, no till u Australiji i USA ide zbog ogromnog postotka pijeska u zemljistu pa je svaki korak kojim okreces njivu kritican, ali opet tamo zaoravaju cestice gline ne bi li dobili malo povezanije zemljiste za daljnju obradu.

Plug kao takav vjerujem da nece nikad biti izbacen iz proizvodnje i u kombinaciji s podrivanjem svakih 4-5 godina da tu nema greske.


Cak mi se i min till ne svidja ali ubrzava neke procese i recimo potanjurati sojiste pa posijati psenicu, zasto ne svake druge godine da malo ubrzamo stvari.


Nista ne moze bolje zatrpati, umjesati gnojivo i zetvene ostatke sa zemljom nego plug. Oranjem se dobije dubinsko prozracivanje zemljista koje takodjer nesto znaci kao i dubinsko cuvanje vlage...

Plug je ZAKON ;)
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,753
Vjerojatno, ma sigurno su Amerikanci sve to stavili na papir, i podvukli ekonomsku bilancu. Njima je samo bitno rezanje troškova, a ne što će iz njih ostati......a oni i dalje spavaju snom pravednika:mur:
 
D

DevelopmntDiggie

Guest
Kod mene su crtala namestena da idu do kucista crtala,na solidnoj dubini ,i to jos da drljaju kucistem po zemlji dobrih centimetar ipo :D
 

Najnoviji postovi

Na vrh