• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

PLUG

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Svako oruđe za rad zahtjeva poneko održavanje, zar ne? Jednostavno ti plastični deflektori su jeftini i lako se promjene. Neće pukniti na 1ha a kad ode nakon jedne sezone oranja promjeniš ih i gotovo. Kod nas je sve bila žutulja, kod nas ima još žutulje samo kod gazdi koji su izbacili oranje. Inaće Novi Agrar (Žito d.d.) sve i jednu njivu ore, plugovi su najčešće 4 brazde preokretači, čak ima često i 5 glava. Sad pohvalno je što se ljudi još uvijek odlučuju na oranje i nisu "popušili" foru No Till obrade. Tako da bi se plogovi su budućnosti mogli još usavršavati.

Nebi se složio s tobom u vez plastičnih deflektora.
Istina je jedna, nakad kad si kupio original IMT plug i dobio ZELENE plastine deflektore s njim, e ti su izdržali po 15-20 god, jer je bila neka luda palstika, a ovi što se danas proizvode, sive boje, vjeruj mi krenu orat neku normalnu zemlju (ne pjesak) i puči če ti pri dubini od 30 cm u prva 2 kruga!
Recimo, plastični deflektor košta nekih 30-ak kn, a kupiš metalni koji je 80-ak kn i miran si 20 god dok se god ne potroši, a neče ni za toliko :)
To govorim iz iskustava, orem godišnje do 50 rali s raznoraznim plugovima IMT, Vogel-Noot, Kverneland i Lemken proizvodnje i nema do metalnog deflektora na dobro uštimanom nosaču. Plastiku jednostavno zaboravite!!
 

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
pa drže i plastični...ali samo dok okreču niti 5cm zemlje:D::D: ma najbolji su željezni i oni drže par dosta dugo samo naravno kolko zemlje i kakve radiš...
 
B

Bobo

Guest
Ne znam ja za vas ali oni nekadasnji zeleni su jednako pucali kao i ovi sivi/crveni koje danas mozes naci po trgovinama... zeleni nisu voljeli biti izvan supe. recimo sunce, pa mraz, snijeg, tu su postali jako krti i znali su puci kad se malo na njega naslonis...

A ovo da metalni deflektori traju po 20 godina... to bas i ne znam. Ovi Lovrencecovi kojih ima na svakom cosku (100kn komad u mom kraju) se na kraju sezone skidaju i s donje strane napravim sto grublji prolaz elektrodom da mu nanesem novi sloj koji je zemlja tokom godine odnesla. Ujedno taj var drzi deflektor da se ne ispravlja. da ovo ne radim, donjeg djela deflektora ne bi bilo, i nakon 3-4 godine bi bio neiskoristiv. Ne znam sto ti ores, ali u mojoj zemlji na ocigled nestaju i daske i lemesi i deflektori.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Neznam kolega, kod mene na 12" plugu su ti zeleni deflektori sigurno trajali 15 god oranja.
Što se tiće metalnih, nit ih skidam, nit ih navarivam, dobro, možda sam malo pretjerao o trajnosti od 20 god, ali takvi metalni se ne mjenjaju često, to definitivno.
Na 12" plugu imam neke kovačke metalne, baš onako pravo debele i ti su gore več jedno 10 god, ni ne poznaje se da su nešto radili, a oralo se dosta s njima.
Na 14" plugu sam prije 2 god stavio prednji deflektor novi metalni, isto tako neki malo deblji i ore se dosta pjesak koji u djedovom kraju jede lemeše i daske ne očigled, ali deflektor mi je na oko isti ko i prije, Zdnji deflektor je star kojih 15 god sigurno i tog sam prije par godina pokrpao i sada mi dura pa nek bude još koju godinu. Tanak je i kad pukne , bude išo novi gore.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Mislim da je rekao da pravi original košta 80 eura ili se to odnosilo na nešto drugo. Nego Bobo ja mislim da je to pravi plug za tebe. Radiš ponešto uslužno imaš manji traktor imaš veći traktor. Plug nije skup a nije ti daleko ni poneka prepravka ni mastorija. Brzo bi ga otplatio. Mislim da mu je i namjena za uslužna oranja. Baš zbog manjeg opterečenja traktora i od sigurnosnih vijaka. Znači na nepoznatoj zemlji nema što da se desi. To bitvoj 549 vukao sa smanjenim zahvatom i ako je tvrđa zemlja malo pliće ;) Dok se ne uradi. Ja plaćam uslužno oranje i nikada to ne bi pokušao naučiti :)
 

drazenhonda

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
2,726
negdje sam čitao o tome, negdje mislim u Nizozemskoj kiše ispiru plodni sloj zemlje u dubinu, i onda neznam msvakih 5-10 godina, dižu taj plodni sloj zemlje gore sa ovakim plugovima
 

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
negdje sam čitao o tome, negdje mislim u Nizozemskoj kiše ispiru plodni sloj zemlje u dubinu, i onda neznam msvakih 5-10 godina, dižu taj plodni sloj zemlje gore sa ovakim plugovima

pa to treba i vuči...taj plug sigurno ide prek 2 metra v zemlju...
 

Dado121

Aktivni član
Tu od
14 Kol 2010
Poruka
2,144
Neznam kake ima velike koristi od toga da tak duboko oru,pa kolko oni samo goriva potroše,kolko im se strojevi trgaju.Sam nek oni oru tak ako imaju neku računicu.
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
A s cim pripremaju tu zemlju poslje takvog oranja kakvi su to prikljuci:icon_question:
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
A s cim pripremaju tu zemlju poslje takvog oranja kakvi su to prikljuci:icon_question:

Neznam kake ima velike koristi od toga da tak duboko oru,pa kolko oni samo goriva potroše,kolko im se strojevi trgaju.Sam nek oni oru tak ako imaju neku računicu.

Dečki zamarate se s glupostima.
Nizozemci su specijalci za poljoprivredu i njihova je poljoprivreda na nivou, a ne ko naša.

Bobo je več nekoliko puta objašnjavao da je to oranje poldera, umjetnog kopna kojeg su nizozemci napravili i pregradili more, pošto su oni niži od mora. To je sve fantastika i naravno da im je isplativo sve što rade jer znaju što rade :)
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
šanana krivo si me shvatio ja znam sta oni rade i sve to al mene zanima jel imaju neki poseban prikljucak s kojim idu na tu brazdu ili sta jer izoru veliki komad zemlje koji treba s necim usitnit pa ako ima kakva slika da vidim!
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Ma sigurno imaju nekakve velike freze s kojima to obrađuju kasnije, nebi to radili da nemogu kasnije obraditi.
Ja sam vidio u živo ta njihova polja tulipana i tih ostalih zajebancija s čime se oni igraju, vrlo zadivljujuče i vrlo zanimljivo je to što rade :)
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
Stvarno znaju sta rade i zanimljivo mi je gledat kad rade kopno svaka im cast:icon_pray:
 

ZULJE

Član
Tu od
12 Pro 2012
Poruka
208
Evo malo i plugova
208k2fn.jpg

2927mvo.jpg
 
D

DevelopmntDiggie

Guest
Ima neka fora kod njih da tako naprave plodnije zemljiste..primera radi,italijanima ti je normalda dubina oranja 45 cm,kao kod nas 25-30
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Evo od dioničara Belja stroj i oruđe. Slikano iz auta slabije se vidi ali...
fendtd.jpg
 

Najnoviji postovi

Na vrh