• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

PLUG

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
@KREŠO je dal odgovor temeljen na iskustvu. I logično razmišljanje vodi do tog odgovora.

Znači najbolje bi bilo imati i vertiakalne noževe za odrez u dubljem sloju i kružno nazubljeno crtalo za odrez mase i gornjih 5 - 6 cm.
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,820
Kolega ako cete radit noz napravite ga tako da nije ravan nego da ide u polukrug znaci da ima radijus meni se tako pokazalo bolje i netreba biti duzi od 12-15 cm.
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,492
Crtalo ionako treba ici do dubine plaza, a to pokriva dobar dio cela daske pa ne vidim vise svrhu noza. A da ide lakse sa nozem nego crtalom u to me ne moze nitko uvjerit. Pa sama logika nalaze da to ne moze biti tako. Da je isprobati na istoj njivi u istim uvjetima u istom danu i onda po potrosnji reci jel lakse ovo ili ono onda bi bilo neke koristi. Subjektivna zapazanja u razmaku od godine do godine i u razlicitim uvjetima mozete macku o rep objesit. Koliko bi traktoru moralo biti tesko da se takav mizeran dodatak osjeti uhom...
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,820
To stoji samo sto to nije tako sa malim traktorima i niskim plugovima gdje nemozes stavit veliko crtalo pa se isto stopa u tom slucaju nozevi odradjuju svoj poso a crtalo nemora ici do plaza.
Dok sam se sluzio sa starim 533 svaki detalj se osjetio naravno da to jaci traktori ne osjete.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Sve dobro zboriš @matozdenci. Nož ne treba biti veći od 15 cm. Malo crtalo kod niskog klirensa se kod više mase prestane okretati ako je u zemlji skoro do polovice (do nosača). Masa spriječi okretanje crtala. Zato držim da je najbolje rješenje nož + crtalo za za gornji sloj i masu. Za sada ne bum radil nož, ali ako bum imal bum na umu savjet da treba biti malo srpast (hvala na savjetu), iako mislim da i kosi ne bi bil preloš.
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,820
U svakom slucaju!!!
Nije niti kosi los bitno je da nije okomit onda se na njega hvata korjenje i druga masa a kad je on kosi ili srpasti kako kazes onda se on sam cisti kako reze zemlju,,,
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Crtalo ionako treba ici do dubine plaza...

Ako se ore oko 30 cm, i malo mora nosač biti iznad zemlje da se ne nabija masa na njega, to crtalo bi onda moralo biti promjera oko 600-700mm!
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,492
Evo sad sam malo premjerio. Od dna raonik je visok 10 cm pa nož od 15 i ne radi nešto.
A od dna do ruba crtala ima citavih 3cm, a promjera je 450mm. Tako je orao cijelu jesen i ni jednom mi nije zagusio. S tim da nikad ne orem ispod 30
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,820
Noz se ne nalazi na dnu lemesa nego iznad lemesa pretezno na mjestu gdje prestaje daska i pocinje lemes i u tom slucaju je noz sasvim dovoljan duzine 15cm.
ako ti je crtalo 450mm znaci da je pola 225mm a vislje je od dna lemesa 3cm to je onda 255mm a ti ores 300mm u tom slucaju ti je to crtalo malo ili sam ja nesto krivo razumio?
 
Posljednje uređivanje:

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Crtalo je dobro jer na površini odreže biljne ostatke,da se ne nabijaju na plug.
A uz to ako ide do 15cm dubine odreže gornji sloj zemlje gdje ima razno raznog korjenja i automatski je lakše okrenut brazdu i traktor se ne muči toliko naravno manje troši goriva.
A onaj unutarnji nož reže zemlju iznutra i biljne ostatke ne.
Tako da se slažem sa kolegom @NEWHOLLAND manji je otpor kotrljanja kod crtala tanjura nego kod navarenog noža na lemešu ili iznad lemeša.

Upravu su i oni koji vele da kod manjeg pluga se štopa masa na crtalo jer je sve dosta nisko,al takvi niski plugovi nisu za kvalitetno zaoravanje recimo kukuruzine,nakon berača.

I jedan i drugi način ima prednosti,al ja mislim da je možda diskasto crtalo učinkovitije.To je samo moje mišljenje.
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Mato, 243 strana, moj plug sa navarenim noževima, tema oranje. Jel takve opisuješ ?
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,820
Meni se pak crtalo najvise svidja zato sto ostaje cista brazda pa traktor neskace jer se nista ne zarusava!

E tako slicno samo sto sam ja noz zavario na plaz u pravcu gdje se spaja lemes i daska koliko vidim vas noz je varen za lemes?
Kakvo je vase iskustvo u vezi nozeva?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Ne mogu još o iskustvu, jer sam premalo orao s tako složenim plugom. Razloge sam naveo u temi "Oranje" pa dase ne ponavljam ...
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,820
Ja imam niemayera okretaca 12" koji je nizak pa mi je jedino rjesenje bilo nozevi jer nemogu staviti veca crtala a ova mala se stopaju.
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Ja sam stavio veča crtala na postoječe nosaće originalnih od mog PTO 2.25, al nije dobro. Štopa se. Zato sam išao na ovu varijantu.
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,820
Ma ja sam poludio sa crtalom kad sam oro kukuruznjak poslje kombaja stopalo se ko blesavo pa sam ih skinio a kasnije napravio nozeve.
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Nosači su največi problem. Ako ne bude ovo rješenje, proradit ću na nosačima.
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,492
Noz se ne nalazi na dnu lemesa nego iznad lemesa pretezno na mjestu gdje prestaje daska i pocinje lemes i u tom slucaju je noz sasvim dovoljan duzine 15cm.
ako ti je crtalo 450mm znaci da je pola 225mm a vislje je od dna lemesa 3cm to je onda 255mm a ti ores 300mm u tom slucaju ti je to crtalo malo ili sam ja nesto krivo razumio?

Nije malo. Racunica ti je dobra. Nije bitno sto onaj vodoravni nosac ide u zemlju, bitno je da 'koljeno' gdje se spajaju vodoravni i okomiti nosac ide par cm iznad zemlje. Mogu ti i poslikat koliko se pojelo zeljeza od ribanja o zemlju.
 

Vlah

Član
Tu od
12 Srp 2014
Poruka
64
Nisam još probal kupljenog Alkara 14 cola visokog klirensa s mojim malim Ursusom. Gledajući odokativno, to je previsok plug za moj traktor (ima cca 70 cm do kopči hidraulike od poda). 2x10 Batuje mi ima normalnu visinu, a ovaj mi se čini previsok. Kad nalijem vodu u kiler i zapalim budem ga probal. To bude za nekih 15 dana ja se nadam.
Ak neko od forumaša ima takvu kombinaciju, molil bi ga da mi napiše jel to ide ili ne? Jel ima mjesta za dizanje koji centimetar iz brazde?
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Nije malo. Racunica ti je dobra. Nije bitno sto onaj vodoravni nosac ide u zemlju, bitno je da 'koljeno' gdje se spajaju vodoravni i okomiti nosac ide par cm iznad zemlje. Mogu ti i poslikat koliko se pojelo zeljeza od ribanja o zemlju.

A kaj je s otporom ako nosač crtala ruje zemlju? Jel i dalje manje nego kod noža?
 

Najnoviji postovi

Na vrh