• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

PLUG

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,820
Antonio procitaj post od NEWHOLANDA pa ce ti bit jasno zasto je ivanho postavio takvo pitanje.
ja smatram da crtalo tako nesmije raditi i da je neminovno stopanje u kukuruznjaku.
Naravno da crtalo na taj nacin stvara dodatan otpor pa i veci od noza kada nosac crtala ruje po zemlji.
To nikako nije dobro:icon_pray:
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,492
A kaj je s otporom ako nosač crtala ruje zemlju? Jel i dalje manje nego kod noža?
Pa je. Dira mozda centimetar dva+ 6 do 7 cm. sto traktor ugazi posto ide po tragu kotaca +22cm. crtala i eto 30 cm. Da se razumjemo imao sam noz pa imam nekog iskustva i s njim.

Ne moze nikako gusiti kad crtalo reze ispred tog dijela nosaca. Da ono koljeno ide po zemlji onda bi svakako gusilo.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Upravu si mato,al samo kod niskih plugova je ta pojava česta,zato mnogi skinu dolje crtala.
Al kod visokog pluga,kad je dobro podešen nema štopanja.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Upravu si mato,al samo kod niskih plugova je ta pojava česta,zato mnogi skinu dolje crtala.
Al kod visokog pluga,kad je dobro podešen nema štopanja.

Slažem se s naglaskom na podebljano, ali govorimo o tome kad je crtalo do polovice ili čak više u zemlji. Mato je u pravu, jer to nije dobro podešeno. Čim naiđe na masu crtalo se prestane okretati i postaje nož visoko iznad zemlje. Kao takvo postupno skuplja sve više mase dok se na zaštopa.
 

krunich2103

Član
Tu od
10 Velj 2015
Poruka
259
ma možeš ga nastelat kak hoces ak ti dođe mužan sa kombajnom ko kod mene i ostavi pol metra stabljike. imam imt 12 " visoke i skinul sam prvo crtalo i islo je super sam nisam bil prezadovoljan sa kukuružinjem kaj je tu i tam ostalo vani. posle sam probal sa 16" jednobraznim i islo je ko zmaj nist ni ostalo vani. :icon_pray:
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Nisam još probal kupljenog Alkara 14 cola visokog klirensa s mojim malim Ursusom. Gledajući odokativno, to je previsok plug za moj traktor (ima cca 70 cm do kopči hidraulike od poda). 2x10 Batuje mi ima normalnu visinu, a ovaj mi se čini previsok. Kad nalijem vodu u kiler i zapalim budem ga probal. To bude za nekih 15 dana ja se nadam.
Ak neko od forumaša ima takvu kombinaciju, molil bi ga da mi napiše jel to ide ili ne? Jel ima mjesta za dizanje koji centimetar iz brazde?

Ja sam imao Alkara i nema šanse da ga dižeš dovoljno od zemlje. Jednostavno je to preveliki plug za 335.
 

Kićo

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2008
Poruka
1,807
Mala prinova Olt Ratar 3x14"

10944671_10206263533776758_1558672961_n_zps7d46koii.jpg


11015390_10206263536416824_161811189_n_zpswkukjoll.jpg
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
Kićo, prosvjetlio si me......:eek::icon_pray:

imam dva raonika, original iz OLTa, i nikako nemogu točno naći na koji plug idu, i sada vidim da je to za RATAR :icon_hang:

ako nije problem, da mi samo izmjeriš razmak rupa između vijaka na njemu i razmak rupe od špica raonika......moji također imaju navarene špiceve
 

Kićo

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2008
Poruka
1,807
Juce sam mu mjenjo daske i lemese, nije jos gotovo treba to sve zategnit da se smanje zazori i namjestit deflektore i preostala pera. nadam se da ce ovo cudo dobro raditi.
Sutra premjerim razmak rupa...
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
E onda još junior špricu u ruke i obavi posao do kraja,poznavajući te, to bude garant odrađeno do prvog oranja,priznaj da bude Brena bavila prvu brazdu:rolleyes::rolleyes:
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Kićo, čemu ravnjak pored onakvog Overuma??

Koji traktor bude zadužen za tog Olta?
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,820
Dobro si uredio plug svaka cast!!!
Samo prije oranja uzmi brusilicu i cetku pa skini farbu sa dasaka jer tako ce biti tesko orat pogotovo ako je mokro.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Kićo

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2008
Poruka
1,807
Overum je dobio zamjenu samo za najteze zemlje, problem je zahvat kojeg na šveđanu nemogu smanjit manje od 16 cola. Trenutno je na 17. U normalnim uvjetima ide bez ikakve brige i predobro radi samo u mokrom bi za njega trebao traktor od 150-160 konja i tonu tezi. Overum se stela od 16-22 cola, za mokro tlo je ipak malo prevelik zalogaj za Masnog. S ovim 3x14 cola se nadam da ce ici bez problema u svim uvjetima a imam jos dosta za oranje. Trazio sam ravnjaka vec duze vremena a ovo mi je ispalo najpovoljnije, bumo vidli sto rekli slijepci
 

Vlah

Član
Tu od
12 Srp 2014
Poruka
64
zgzac!
kaj nema šanse da ga dižem bar 15 cm? Nemam neke predaleke transporte i ne po javnim cestama tak da bi se zadovoljil i s manjim dizanjem. Ak ne, onda ga mjenjam za "niski" jednobrazni koji ide na malog Ursusa 12 do 14 cola!
Jel ima zainteresiranih? Može i moj transport.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,991
Produži visinu kvačenja treće točke na plugu. Na taj način ga budeš mogel podići više. Osim toga, skrati podizne poluge koliko god se dade, tak da su ti kugle na polugama čim više.
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
vlah-mali Ursus je u pitanju? On ima samo jednu poziciju kačenja gornje poluge,ne? Mi smo kačili jednobrazdnog Olta 16 cola na mali Ursus,i stvarno mu je previsok. Po ravnoj je još ok,al čim ideš preko rupa,špica zapinje za tlo. Jedva smo došli do zemlje,a i okretanje je problem.Poluge su bile dignute skoro do kraja na navojima,samo su zapekle pa ih nismo mogli skroz dignuti,al to je par cm., Probaj pa budeš vidio...
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,991
Koliko mogu kugle biti najviše od tla?
Ja ih na Štoreu držim na 85cm, a desnu još podižem po potrebi. Plug je visok 70cm do rame. Bolcni su 5-10cm nize.
 

Najnoviji postovi

Na vrh