• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

PLUG

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Istina, nisam dobro gledao, fokusirao sam se na konstrukciju. Ovo bi bilo puno lakše i napravit da je barem 2 brazde, onda bi bilo i više mjesta za čitavu konstrukciju nosača, ovako se sve tiska na par cm.
Ispočetka sam mislio da napravim to radno tijelo, nebitno, valjak, tanjurača ili što već tako da pokriva barem 75 cm, pa da se može koristiti i za 2x14, ali ništa od toga.
 

toma84

Aktivni član
Tu od
10 Velj 2008
Poruka
2,026
Ljudi može mi ko pojasniti koja razlika između lemeša koji su samooštreći i ovih običnih kaj se nose kovaču
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,980
Razlika ti je u gradnji. Na gornjoj stani imaju tvrdi sloj, a s donje strane mekši, koji se više troši od donjeg, pa na taj način uvijek ostaje tanka oštrica.
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,820
Sam naziv ti govori "samoostreci" na njima je noz napravit ko usno tako da kad se trose oni se ostre dok kod kovanih lemesa kako se trose postaju sve deblji i tuplji te se moraju kovat!!
 

stjepan168

Aktivni član
Tu od
6 Ožu 2013
Poruka
974
Eto imam viska ovu rucicu sa zubima za plug,pa ako je neko zainteresiran ,ljudi smo dogovorit cemo se.....moze na p.p . Rucica je inace rucni rad.
Photo0318.jpg
[/url]
host image[/IMG].
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

EMIR

Član
Tu od
29 Lis 2014
Poruka
293
Pozdrav, planiro sam pravit dubinski tocak na plugu, e sad ne znam gdje da ga stavim, vidi sam da neki stavljaju na sredi a neki na kraju pluga. Upitaju je Rabewerk taube 55
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,820
Bolje ti ga je stavit napred kod prve brazde jer ti ostaje veci razmak izmedju brazde i tocka te se isti manje stopa,,,
 

ibosilj

Aktivni član
Tu od
26 Pro 2012
Poruka
1,056
Dubinski kotac nema smisla naprijed, tamo imas hidraulik, zato ide uvijek od sredine prema kraju, pozeljno na kraj, nastimas dubinu oranja na hidrauliku, otraga na kotacu i plug samo plovi...
 

FeLiXxX

Aktivni član
Tu od
6 Pro 2010
Poruka
1,037
Ja sam na trobraznom prebacio na sredinu da mi ne stopa zadnju brazdu ionako su preniski a na dvobraznom mi je pozadi ali je odmaknut od tijela pluga 15 cm i opet zna zastopat :icon_winkle:
 

EMIR

Član
Tu od
29 Lis 2014
Poruka
293
Pa mislim ga cu ga stavit na sredu pluga, posto tu vec ima dvije slobodne rupe, predpostavljam da je tu bio tocak.
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,213
Ja imam kotač na dva dvobrazna. I na Imt 755 je na sredini i tu mu nikako nije dobro mjesto jer se štopa na to. A na posavcu imam nazad i kad je puno kuruzovine kad prebaci naštopanu kuruzovinu između prve i druge brazde nazad onda se štopa na kotaču..
 
Tu od
24 Svi 2015
Poruka
49
Imam pitanje.
Da li je bolje uzeti v&n lm950 ili pottinger servo 1? Iste su cijene. To bi vukao Zetor 7245. Da li to uopće može Zekan vuči?
c5cd924bc2f54dcf0d3c20ff5a84e5e5.jpg

6b2f71d14dce8072ea42bb14cae231c0.jpg
 

VuckoH

Član
Tu od
11 Svi 2015
Poruka
620
Koliko cola su plugovi ti ?

Djeluju dosta masivno i teško...ja bi na tvom mjestu potražio neke lakše izvedbe tipa lemken opal 090 i slično tome.
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Nema veze težina,to sam se uvjerio.
Imao sam Lemken Opal 080,prednji kraj rukama digneš u zrak,i sad Kvernelanda koji je tri puta teži,a lakše se vuče...
Vogela bih zaobišao,teško se vuče,ovakvog Pottingera sam zamalo kupio,ali na kraju odustao,izgledaju dobri na oko,a kako radi,to ne znam. Lemken je jako dobar,ali dobije brzo lufta na polugama za štelanje.
7245 i 2x14" dobar i jak okretač i ore gdje hočeš,ako je traktor OK.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Gogo,
možeš li mi pojasniti razliku između lemkena 080, 090 i 110. Kaj u biti predstavljaju te oznake?
Kao što veliš, potrebna vučna sila ne zavisi toliko od težine pluga koliko od geometrije lemeša i daski. Težina može biti problem kod lakših i kraćih traktora jer može dizati prednji kraj u transportu.
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
080-greda je 8x8 cm.
090-greda je 9x9 cm.
I tako dalje,sve do Opala 160.
Proporcionalno su sve masivniji i ostali dijelovi plugova,kako brojka raste.
Isti model može imati različitu visinu,i dužinu između brazdi,na kakvog se naleti.

E,ovo za težinu si mi rekao ti,a ja sam se u praksi uvjerio... :)
 

terminator99

Aktivni član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
283
gogo, kak si zakljucio da brzo dobije lufta? to tvoj?
probaj zakacit tog kvernelenda 3 glave i lemkena za zetora, pa javi koji je laksi :)

ovaj pottinger gore je vjerojatno 12 cola i 65 visok
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
I moj,i većina drugih 090 ili 110 kojeg sam vidio,slabe su kajle,i uha na polugama,to se hoće razmrdati... Kojeg Lemkena i kojeg KV-a da usporedim?
 

terminator99

Aktivni član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
283
ma tih mm lufta kaj ima tamo je nista. doslo ih je svakakvih i super oru, pod prevelikim traktorima i ne pucaju. ta serija je najprodavanija, idu ko ludi i svi prezadovoljni
meni se svida kaj je lagan, a posteno napravljen... a kverneland poput tvojeg s 3 glave... treba traktorcina da ga nosi, a nije nista veći
 

Najnoviji postovi

Na vrh