• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

PLUG

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Tih par mm lufta naprijed je centimetar-dva lufta nazad,kod zadnje brazde,a ti vražji okretači su jako osjetljivi na to,jedan krug poluge za kontrolu bočnih sila određuje dal će traktor veselo vuči plug,ili će se mučiti. To je jedino kaj mi smeta,ali inače je Optiquick genijalno rješenje,i stvarno se lako štelaju,lakše nego drugi...
A da su kvalitetno napravljeni,jaki i odlični orači,to je istina...
 

VuckoH

Član
Tu od
11 Svi 2015
Poruka
620
Nema veze težina,to sam se uvjerio.
Imao sam Lemken Opal 080,prednji kraj rukama digneš u zrak,i sad Kvernelanda koji je tri puta teži,a lakše se vuče...

Ovo napisano nema nikave logike, ako s lemkenom digneš prednji kraj u zrak lagano,kak može tri puta taži plug uopće dic i vozit se s njim.


Inače teško da se može baš luft na polugama za stelanje pojavit ako je sve ok na plugu, ja na svom nikavih promjena ne vidim kad se jednom poštela.

Što se vožnje tice lemken opal 090 3 brazde nije problem za agroplusa a vogela 2 brazde same istih dimenzija/težine jako osjeti, mnogo je masivniji i teži, po meni za naše zemlje nepotrebno.
 
Posljednje uređivanje:

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Prednji kraj PLUGA digneš rukama u zrak,time sam htio dočarati koliko je lagan bio,po mojoj procjeni plug je imao malo više 200kg,a Kverneland ima oko 600,možda i više.
Pojavi se luft kad-tad,vidjet ćeš nakon kaj više izoreš,koliko sam shvatio,nemaš plug dugo vremena,i zemlja je lakša...
Ima kolega godinama Opal 090,prekrasan,sa rešetkastom daskom,i svom opremom,poderao je više setova potrošnog materijala i prezadovoljan je,ali su već par puta piksirali te polugice,ostalo sve je savršeno...
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
080-greda je 8x8 cm.
090-greda je 9x9 cm.
I tako dalje,sve do Opala 160.
Proporcionalno su sve masivniji i ostali dijelovi plugova,kako brojka raste.
Isti model može imati različitu visinu,i dužinu između brazdi,na kakvog se naleti.

E,ovo za težinu si mi rekao ti,a ja sam se u praksi uvjerio... :)

Gogo, najljepše zahvaljujem. :drink:
I ja sam mislil da je tak, ali nisam bil siguran. Znači, ak je manja oznaka, lakši je plug.
 

VuckoH

Član
Tu od
11 Svi 2015
Poruka
620
Re: Vogel&Noot plugovi

Kolega ima ko šananin same, imaju koliko sam vidio isti takav dvobrazni plug vogel i noot,sameu je u biti težak za vozit a i kod oranja ga dosta osjeti.

Bio je neki dan posudit za probu naš lemken opal 090 trobrazni pošto ga mi s 85ks vučemo bez brige, koliko stari kaže igra se same s njim tako da vjerujem isto tako da je kupovina premasivnog i još dvobraznog pluga pogreška za takav traktor, a 2+1 trobrazni lakši plug idealan izbor.
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
Re: Vogel&Noot plugovi

Ako ovakav Same ko šananin,ima problem sa nošenjem,i oranjem sa DVOBRAZNIM plugom bilo kakvim,onda to ne spada u kategoriju traktora,nek mi niko ne zamjeri..
Ja imam dvobrazni plug,koji je sigurno teži za nosit od toga lemkena 090,i radi s njim MF 590-75ks bez prednje vuče,plug je 14cola.
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Re: Vogel&Noot plugovi

Kolega ima ko šananin same, imaju koliko sam vidio isti takav dvobrazni plug vogel i noot,sameu je u biti težak za vozit a i kod oranja ga dosta osjeti.

Bio je neki dan posudit za probu naš lemken opal 090 trobrazni pošto ga mi s 85ks vučemo bez brige, koliko stari kaže igra se same s njim tako da vjerujem isto tako da je kupovina premasivnog i još dvobraznog pluga pogreška za takav traktor, a 2+1 trobrazni lakši plug idealan izbor.

Znači da taj Same 2x14" teško nosi i vuče a pod 3x14" pjeva? Plugovi su po masivnosti tu negdje.
Pajdo,Lemken se lakše vuče od Vogela,ali baš toliko?
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: Vogel&Noot plugovi

Nerazmem ja vas dečki.

Najvjerojatnije budemo kupili Lemkena 090, 2x14", visina 78, razmak 95, toliko smo sad dugački s lovom, nek ore koju godinu, pa kasnije se plug zamjeni boljim, za sad bude moral biti i ovaj dobar.

Nečemo patiti traktor sa 3x14" jer nemože u svim zemljama s njim orati, još pogotovo u lošim uvjetima. Želja je 2+1 plug, ali takva želja je samo više od 20.000 kn, kaj nam za sad nije prioritet, kak je oral s 2x14" sve ove godine, bude još malo, ali kud i kam s boljim plugom.
 

VuckoH

Član
Tu od
11 Svi 2015
Poruka
620
Ako ovakav Same ko šananin,ima problem sa nošenjem,i oranjem sa DVOBRAZNIM plugom bilo kakvim,onda to ne spada u kategoriju traktora,nek mi niko ne zamjeri..
Ja imam dvobrazni plug,koji je sigurno teži za nosit od toga lemkena 090,i radi s njim MF 590-75ks bez prednje vuče,plug je 14cola.

Dvobrazni plug koji ima gredu duplo vecu od našeg lemekena i konstrukcija mu je bar triput jača,rekao bi da ima preko 1200kg sam plug taj dvobrazni, mozda i više, po konstrukciji bi rekao da je predviđen za dodat još dvije brazde gore.

Bez ljutnje, ali možda se stari samo malo hvali ?
Ti nisi oral sa njim ?

Ako naš agroplus 85 se igra s lemekenom trobraznim našim mora se i same igrat pošto ima 10ks više jos i radi na sličnoj zemlji.

Kažem samo da si svakako razmisli 2+1 plugu jer 90 posto sigurno mu nece biti žao i nece morat micat trecu brazdu,osobito ako uzme 14 cola plugove.

Cijene variraju prilično a lova za plugove je večini problem,ali bolje pričekat još malo pa kupit trajno rješenje nego dat novce za polovično tj dvobrazni plug, a to ce mu potvrdit bilo tko sa traktorom slične snage.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: Vogel&Noot plugovi

Čekam jednu pošiljku plugova u petak, doći će par komada 2+1 kod jednog švercera, to budemo išli pogledati pa budemo vidjeli u kakvom su stanju i za koje novce. Za vikend možda več padne nekakva kupovina.

Vućko, tvoj 090 je visok 70cm i razmak mu je 85 jel?
 

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,337
Re: Vogel&Noot plugovi

Ako je trobrazni VN 1200 kg sa pojačanom gredom, onda dvobrazni ne može bit 1200 kg sigurno, a bolje da je teži neg lakši.
Reko sam već 2x16 za taj Same di ćes bolje, jos ak je malo veći, nešt kakvog je imao gogo.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: Vogel&Noot plugovi

E onog goginog smo prepustili, a to je bila prilika.
 

VuckoH

Član
Tu od
11 Svi 2015
Poruka
620
Re: Vogel&Noot plugovi

vina.

Vućko, tvoj 090 je visok 70cm i razmak mu je 85 jel?

Moram pogledat,ne znam više čini mi se veci da je razmak,sad sa svim novim i dužim daskama još lakše ide i ljepše okrece brazdu.

Idealno bi ti bilo da možeš probat dva tri pluga koji su ti interesantni svojim traktorom, idealno 2+1 jer cijene plugova padaju i sad ako kupite dvije brazde (kao što smi i mi planirali ali nas poznanik odgovorio) možeš se slikat,samo izgubiš u prodaji jer kod kupovine vec znaš da to nije idealno ni trajno rješenje.
Imaš plug koji ti nije idealan a platio si ga možda 2000kn manje od nekoga koji ce ti biti puno bolje rješenje i univerzalan za tvoje potrebe/zemlje, a ako nemaš stalno dvadestak tisuca keša prvo moraš proda taj plug da bi kupio drugi...nema ništa gore kad si onda nasilu prije sezone moraš kupit plug.

Razradiš šarafe si na spoju i kad trebaš za 10min makneš trecu brazdu, ja sam tako planirao ali plug/traktor nas je pozitivno iznenadio i jednostavno nije se pokazalo da igdje treba skračivat plug.
 

razor604

Član
Tu od
19 Lip 2014
Poruka
95
Re: Vogel&Noot plugovi

Sanana ajde mi reci gdje u Prugovcu i Budancevici imas jaku zemlju da bi patio traktor? Naš Same vuce 3x16 i jos nesem nigdi osetil da se pati ili da mu je sad nekaj pretesko... A kad vidim tvog ujaka da ore s plugovima kakve vuce nas Imt 560 presmjesno mi izgleda Same... I lani u jesen u ekstremnim uvjetima je isel sasvim solidno
 

terminator99

Aktivni član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
283
Re: Vogel&Noot plugovi

Vuckov je 95 razmak i 73 visok kao skoro i svi... nezz da ima taj od 78, a i nije ti to neka pomoc.. kad je nastelan super radi i ovaj najmanji od 68 cm...
sanana nije moja odluka, al rade uzmi neki 3 glave potrosen pa ga obnovis kad se skupi proracun i imas super plug... s 2 ga patis u višoj brzini, milju okretanja... ima susjed agrofarm 100.. ore 100 jutara s gassnerom kaj je jako tezak za vuc s 3x14 i ide trecom....i brzo gotov i ne pati se.. uzmi 3 glave nece ti bit zao, nemora ni biti 2+1, skines zadnje glave a osovina nek štrši :)
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Re: Vogel&Noot plugovi

Slažem se da se na visinu pluga ne treba toliko obazirati.
Kukuruzovina je najgora za zaoravati,dovoljno je da padne malo kiše ili rose na nju,i može se bez brige orati...
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: Vogel&Noot plugovi

Dečki, sve stoji, samo je jedan problem, nema dobrog 3 brazde pluga a da je ispod 3000€, a to sad nemremo dati za plug jer ima još par drugih stvari za srediti.

Najvjerojatnije idući tjedan stiže Opal 090 2x16", poslužil bude par godina.

O vuči 3x16" plugova i SAME traktoru neću previše komentirati, znam kaj taj traktor može i koliko mu je ponekad teško.
 

toma84

Aktivni član
Tu od
10 Velj 2008
Poruka
2,026
Re: Vogel&Noot plugovi

Same vuče sad 3x14" u 4-toj radnoj bez problema. Inače sam olta u 1-voj transportnoj.
 

same1993

Član
Tu od
30 Sij 2014
Poruka
154
Re: Vogel&Noot plugovi

Kako ovdje ima smjesnih komentara od pojedinaca... jebes taj traktor od 95 konja koji nemoze vuc 3 brazde bilo gdje..to su gluposti decki. Niste vi jos pravi poso ni vidjeli... velim pojedinci
 

Najnoviji postovi

Na vrh