• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

PLUG

B

Bobo

Guest
Re: Massey Ferguson

Ratarko: Imas plugove koji se okrecu preko grede kao tvoj, a imas i one koji se okrecu ispod grede, znaci da prednja brazda u okretanju ide dolje, a ne gore, pa je u okretanju ona najniza tocka... Na takvim plugovima nema potrebe za suzivanjem pri okretanju, ali se suzivaju svejedno.

Citao sam po kverneland stranici o njihovim plugovima i koliko sam skuzio da se svaki njihov plug moze okretati i ispod i iznad grede, kako kome pase... Te da suzivanje nije zbog zapinjanja u zemlju, nego da se smanji stres na hidrauliku traktora...
 
R

Ratarko

Guest
Re: Massey Ferguson

Naravno da se smanji potrebna hidraulična sila kada se vrti suženi plug nego kada se okreće maksimalno raširen plug .
Daj objasni te termine ispod grede i iznad grede i kakve to veze ima na okretanje pluga ?
 
K

krx pozega

Guest
Re: Massey Ferguson

Bob...stres na hidrauliku će ostati isti jer se ne mijenja dužina pluga ako se isti suzi(mislim da su sile na cilindar zanemarive u odnosu kad je plug sužen ili raširen)..nego prilikom okretanja sužen plug okreće pod manjim kutem mahanja...u tome je stvar
Bobo da nemisliš smjer u kojem se odvija operacije okretanja pluga.... :? :D
 
B

Bobo

Guest
Re: Massey Ferguson

Mislim na slijedece:

Ores na njivi i koristis "desne" daske. izlazis iz njive i okreces plug. E kod ratarka se plug okrece preko grede, dakle prednja brazda ide gore i lijevo, a zadnja dolje i desno.

Plug koji se okrece ispod grede se okrece tako da mu prednja brazda "propada" a zadnja se dize gore...

Preko grede:
[youtube:8b98a]0Dd71c5p3Zo[/youtube:8b98a]

Ispod grede:
[youtube:8b98a]_T2IY6015n4[/youtube:8b98a]
 

frks

Član
Tu od
12 Pro 2007
Poruka
75
Čini mise da taj zglob ima svoju funkciju gdje su uski prilazni putevi njivi. Koliko sam ja vidio kod susjeda on ima dosta takvih problema. Ja osobno nemam takve strojeve i iskuskvo pa je moguče da griješim :oops:
 
B

Bobo

Guest
Samim time sto su velike i dugacke, ta greda bi trebala biti iz komada, jer zglob na pol grede mi se ne cini kao najsretnije rjesenje na velikom plugu s velikim i dugackim daskama...
 

frks

Član
Tu od
12 Pro 2007
Poruka
75
ne kažem danebi greda trebala biti iz komada zbog snage dapače ali zbog prakticnosti je bolji ovakav.gle nismo vidjeli i nismio probali možda lupamo praznu slamu
 
R

robert

Guest
Re: Massey Ferguson

sad kako se to okretanje zove ne znam,al kod mene se okrece to sto bi reko iznad grede,to je i bolje rjesenje,nego clip ispod.ako mislite na plug nabaciti ''cesalj'' da reze brazde,to se na plugu na gornjem clipu moze napravit,na doljnjem ne.
a i preko grede je puno zastupljenije,ispod grede,ima jako malo okretaca..
 
B

Bobo

Guest
Re: Massey Ferguson

Koliko sam skuzio da svaki kverneland moze i preko i ispod...
 
S

seljaček

Guest
bok ljudi danas sam išao put zg-a preko zeline i na čošku od autoceste ljevo za zagreb desno zelina a nacamom križanju tip prodaje polovne strojeve između ostalog overum plug 3 brazde predplužnjaci visine oko 75cm kotać za 5000 vjerojatno kuna.
 
M

Mata imt 540

Guest
hehe baš sam danas gledal svoj plug i mislim si jel bi se dalo iz dvobraznog složit trobrazni .....i videl sam da bi se dalo nekaj skemijat :lol: ,ali ko zna možda i probam složit nekaj hehe,nego vidim frks ti si iz kupinečkog kraljevca....recimo dosta blizu...
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,078
seljaček kaže:
bok ljudi danas sam išao put zg-a preko zeline i na čošku od autoceste ljevo za zagreb desno zelina a nacamom križanju tip prodaje polovne strojeve između ostalog overum plug 3 brazde predplužnjaci visine oko 75cm kotać za 5000 vjerojatno kuna.
Jel' to na izlazu ceste iz Sv. Helene na Varaždinsku cestu?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,078
Koliko coli otprilike? Okretač ili obični? Bi se dal skratiti na 2 brazde?
 
S

seljaček

Guest
ZJ kaže:
Koliko coli otprilike? Okretač ili obični? Bi se dal skratiti na 2 brazde?
COLE NEZNAM OBIČNI JE AKO SKINEŠ ZADNJU BRAZDU ONDA BI ALI MOŽE SE DODAT 4 BRAZDA MISLIM DA JE ŠTELAJUČI ZAHVAT NISAM SIGURAN.
 
M

Mata imt 540

Guest
evo dragi moji ja sam bas jucer orao jednu zemlju skroz uz sumu .....i stvarno sam se zacudio kad sam poceo orat mislio sam da bude islo tesko,ali naprotiv islo je ko po loju....s tim da sam na jesen orao pola te zemlje nije islo nikak..morao sam svako malo ukljucivat speru t te pizdarije...i evo jos nekaj tj jedno pitanje ....kolko cola ima jednobrazni plug IMT 610-10...hvala unaprijed i pozdrav....
 
G

GROF

Guest
poštovani forumaši trebam vašu pomoć!
evo o čemu se radi., ja imam traktor tomu vinkovića 30 ks., za njega imam orginalni plug; dvobrazdni, 10 coli., ali imam i jedan stari plug od starog tome., A TO JE DVOBRAZDNI PLUG, 8 COLI, SLOVENSKI - BATUJE., i za ovaj plug mi fali spojka., tj. kopčanje u tri točke..., ako neko ima za prodat staro., ili ako neko zna kadi bi bilo za kupit novo..., zval sam i u sloveniju., u samu tvornicu batuje., rekli su mi da više ne deladu takovu vrstu plugov... i nemadu ji...!!!

unaprijed zahvalan na bilo kakovoj pomoći! bog grof
 
R

ROKI

Guest
Takav sam ja imao. Odsjekao sam tu osovinu i dao istokarit deblju da bi pasala za priključnicu od mog Tome. Grofe ti si možeš jednostavno sam napraviti priključenje u tri točke. Malo željeznih profila, elektroda, klikeranja i truda i posao je gotov. ;)
 

Najnoviji postovi

Na vrh