• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

PLUG

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Ma ne ustručavam se ja od tih plugova, samo želim plug koji ima konstantno uvijek dostupne original potrošne dijelova, jer neželim plug da mi kovač po uzorku mora raditi nešto zato jer to nevalja, to su preloši materijali i kratko traju.
 

razor604

Član
Tu od
19 Lip 2014
Poruka
95
Kaj se tice djelova za plugove ne isplati se raditi kod kovaca jer za te novce kod PSC Ferencaka dobijes originalni dio :)
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Bilo bi lakše odgovoriti da si napisal za koji traktor, odnosno više podataka o traktoru.

Prvi se već dugo prodaje. Čak sam razmišljal da ga idem pogledati kad sam tražil plug za sebe, ali sam odustal jer sam malo skeptičan prema automatskom okretanju. Ako je traktor dupljak s dosta težine njega bi trebal vući. Iako ni to nije sigurno jer se neki plugovi teže vuku, a neki lakše (za istu colažu). Onaj drugi je 2x12" i možda bu ga vukel u laganoj zemlji, a u teškoj ne vjerujem. Pokušaj pronaći jednobrazdnoga. Dosta su rjeđi, ali naiđe pokoji. Pogledaj na slovenske oglasnike.
Možda netko ima iskustva baš s tim markama pa bu njegovo mišljenje mjerodavnije.
 

zagi01

Član
Tu od
20 Pro 2013
Poruka
296
bilo bi za štore 402.. A bil bi mi ok jer ga nizbrdo bi mogo vuč., a ne vjerujem da su tolko teski za nosit
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Ako se odlučiš za Eberhard, budi spreman kupiti utege za zadnje kotače i moral buš imati dobre gume. Kad san je kupoval plug gledal sam jednog jednakog kao moj, samo je imal dodatno ugrađen hidraulični cilindar i ma Štoreu 402 je ima utege na zadnjim kotačima i naprijed (ukupno 200 kg). Čovjek mi je rekel da je oranje na vagi, nejde baš lako.
Ja sam zato tražil plug koji se može suziti, a ovaj Eberhard se ne može, bar ne jednostavnim premještanjem zadnje glave kao kod mojeg Regenta.
Ja bi otišel pogledati u Sesvete (to nije daleko od tebe). Kroz razgovor s prodavačem se da dosta toga doznati ako se postave prava pitanja. Ventzki ti je još bliže pa možeš i jednim putem pogledati oba. Ja sam svojega išel gledati 200 km, a prije nekoliko njih u krugu 80-ak km.
Nije da te puntam, ili pametujem, samo prenosim svoja iskustva.
 

MARIETO88

Član
Tu od
22 Lis 2013
Poruka
349
ekipa, okretac mi se ne okreće... nezzz jesam kaj krivo spojio ili nekaj fali plugu,,? znaci sve spojeno namješteno i kad želim plug okrenut dođe u položaj u kojem su brazde vodoravno okrenute i dalje neće.. zaglavi u tome položaju i niss... znaci cilindar mi je pod 90° prema zemlji..???

Poslano sa mog SM-G920F koristeći Tapatalk
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,965
Jel se to i prije događalo ili okrećeš plug prvi put?
Jel dvoradni cilindar ili jednoradni s oprugama?
 

Marex

Član
Tu od
11 Sij 2015
Poruka
72
1. Pokusaj pojacati obrtaje motora - dodati gas
2. Ako su 2 crijeva na plugu na razvodniku guraj jednu ručicu prema naprijed drugu prema nazad, ili obje prema naprijed ili nazad, probaj ove kombinacije ,vjerovatno prvi put radiš sa okretačem pa tu šteka .
 

MARIETO88

Član
Tu od
22 Lis 2013
Poruka
349
@ZJ, prvi put radim s tim okretacem, dosad sam radio s ravnjakom i okretacem sa oprugom.
dvoradni je.

@Marex
1. sam pokusao i miss da ni stihh u tome, posto ga na leru gasa okrece ko propeler...
2. znaci prikopcan je na dvoradni izvod i imam samo jednu rucicu za taj izvod
(X-N-X polozaj rucice), sada ide plug u oba smjera, ali kad dođe u taj polozaj nista...


Poslano sa mog SM-G920F koristeći Tapatalk

ab7e41a22ae37da0cdcc67bd70494e31.jpg


jel ima možda ova kocka utjecaja na to, posto ima jos 2-3 rupe za crijeva i neki cudan dio!?

Poslano sa mog SM-G920F koristeći Tapatalk
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Ja vjerujem da je do kocke. Jesi probal ručicu na jednu i na drugu stranu od N?
Ne znam točno kak funkcionira kocka, ali sam čul da je u njoj jedan element koji djeluje kao ventil i da se pomoću nje može okretati s kiper ventilom. :icon_scratch:
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,965
Koliko vidim, to nije originalni cilindar. Originalni cilindar ima kocku na vrhu i unutar cilindra "plunger" koji automatski mijenja smjer ulja kad dilindar dođe u GMT, odnosno plug na sredinu.

Ova kocka izgleda kao obični stop ventil za treću točku, a ne za okretanje. Dakle, sumnjam da plug možeš okretati samo jednom akcijom ručice. Dakle, za okretanje pluga, ručica se vuče uvijek na istu stranu, a kocka sama promijeni smjer.
Da bi uspješno okrenul plug, kad ti plug dojde u horizontalu, trebaš na razvodniku (ručici na traktoru) promijeniti smjer. Dakle: uvlači-0-izvlači.

Na žalost, ne vidi se cijeli mehanizam, pa da ti mogu sa sigurnošću reći.
 

MARIETO88

Član
Tu od
22 Lis 2013
Poruka
349
iwanho, ZJ, uspio sam okrenuti tako da prilikom uvlačenja cilindra, naglo moram prebaciti u drugi položaj ručicu i onda okrene, iako to ni riješenje.
Da pitam odmah:
1. dali moram promjeniti cijeli cilindar, da stavim tu kocku za automatsko okretanje?
2. kako radi to kada u istom smjeru uvijek pritiscem rucicu za okretanje?
3. dali mi treba taj stop ventil za treću točku, i ako da jel bi je vi stavljali/ostavljali?
4. mozeli mi neko napisti kako se zovu nazivi tih djelova i sto mi treba za ugradnju, trgovina po mogucnosti u ZG?
usput hvala na pooći :)
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,965
To je jedino rješenje s tim cilindrom.
No, da te utješim, mnogi su tvornički plugovi isporučeni s takvim načinom okretanja.

Ak želiš zamijeniti taj cilindar, trebaš kupiti novi, namjenski za okretanje pluga, koji ima tzv "flip over" kocku.
Nisam baš siguran da buš to našel kod nekih koji prodaju hidrauličke cilindre, jer to je namjenska stvar koja se rijetko kupuje i još rjeđe sretne za kupiti.

Probaj poiskati na Njuškalu ili u Rosi Tehu.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
ZJ, ti imaš više iskustva jer ja u praksi nisam radil s hidrauličnim okretačem.
Međutim imam malčer s bočnim hidrauličnim pomakom. Cilindar nema nikakve dodatne elemente. Jednostavno je jedno crijevo spojeno na jedan kraj cilindra, a drugo na drugi. Kad ručicu dignem malčer putuje na jednu stranu, a kad je spustim na drugu. U srednjem položaju miruje.
Po mojoj logici bi jednako trebalo funkcionirati na plugu ako crijeva spojiš izravno na cilindar bez kocke.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,965
Neki plugovi imaju i tak, samo ti su stariji i rijetki.
Dakle, kad je cilindar uvučen onda je na, recimo, desnoj strani, a kad je uvučen onda na lijevoj.

No, ovaj Marietov plug ima cilindar na sredini, a on drži plug u oba položaja kad je cilindar izvučen. Uvlači se samo kad se započinje okretanje i to do sredine. Kad se plug premetne, cilindar se opet počinje izvlačiti, te ga gura do graničnika.

Na ovom cilindru treba ručno početi uvlačiti, a kad dođe na sredinu (plug se premetne), brzo promijeniti smjer na ručici hidraulike.
Cilindri s "kockom" za automatsko okretanje to rade sami, i dovoljan im je jednoradni izvod hidraulike (sa slobodnim povratom). Na njima se ručica drži u jednom položaju sve do završetka okretanja pluga.
 

Najnoviji postovi

Na vrh