• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Poboljšivači tla, biološki stimulatori ....

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Agrostemin je najbolje folijarno gnojivo ikad proizvedeno, dok ga je moja obitelj nekada koristila u povrtlarstvu prinosi i kvaliteta su bili i do 50 posto veći nego bez njega. Proizvodi se u Srbiji, vrlo rijetko se može naći u HR, potaknuli ste me da se opet raspitam o njemu.

ajde pa javi.
 

plevak

Član
Tu od
14 Velj 2010
Poruka
698
građevinsko vapno

Razmišljam malo i kopka me , da li bi bilo rezultata koristiti obično građevinsko vapno umjesto kalcija, budući da je to praktički 100% CaO. Nemojte se smijati, Tko pita ne skita :)
 

PetullaRZ

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
852
Razmišljam malo i kopka me , da li bi bilo rezultata koristiti obično građevinsko vapno umjesto kalcija, budući da je to praktički 100% CaO. Nemojte se smijati, Tko pita ne skita :)

Koliko mi je poznato koristili su ga za kalcifikaciju tla, kod niskog ph, čini mi se 1,5t/ha dok nije bilo sadašnjh materijala za kalcifikaciju.
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Koliko mi je poznato koristili su ga za kalcifikaciju tla, kod niskog ph, čini mi se 1,5t/ha dok nije bilo sadašnjh materijala za kalcifikaciju.

Ima sve opisano kod našeg doktora http://www.gnojidba.info/

A evo i odlomak iz toga mislim da se doktor neće ljutiti.

Zašto građevinsko vapno?
Pa zato što je lako nabavljivo; u svakom malo većem mjestu postoji nekakav dućan građevinske opreme i materijala koji između ostalog sadrži i vapno. Čak su i vreće lagane od 30-tak kila.
Ali ima li kakvih problema sa primjenom vapna?
Ima, i to dosta problema. Prije svega radi se o kalcij-hidroksidu, vrlo agresivnom materijalu; kako u tlu tako i na sluznicu čovjeka. Isto tako radi se o praškastom materijalu koji se jako praši kod primjene i vrlo teško pravilno raspodijeljuje, a upravo je to najvažnije tehnička postavka kalcijizacije; pravilno rasporediti i u tlo unijeti vapneni materijal.
 
Posljednje uređivanje:

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,556
Ima sve opisano kod našeg doktora http://www.gnojidba.info/

A evo i odlomak iz toga mislim da se doktor neće ljutiti.

Zašto građevinsko vapno?
Pa zato što je lako nabavljivo; u svakom malo većem mjestu postoji nekakav dućan građevinske opreme i materijala koji između ostalog sadrži i vapno. Čak su i vreće lagane od 30-tak kila.
Ali ima li kakvih problema sa primjenom vapna?
Ima, i to dosta problema. Prije svega radi se o kalcij-hidroksidu, vrlo agresivnom materijalu; kako u tlu tako i na sluznicu čovjeka. Isto tako radi se o praškastom materijalu koji se jako praši kod primjene i vrlo teško pravilno raspodijeljuje, a upravo je to najvažnije tehnička postavka kalcijizacije; pravilno rasporediti i u tlo unijeti vapneni materijal.

Nema ljutnje, štoviše "Neka se glas struke čuje".

Evo još i male dopune odgovoru, a tu su faktori konverzije između različitih materijala:

Evo brojeva:
Ako je
1 t CaCO3........ indeks 100
onda je:
CaO (živo vapno).............. indeks 179
Građevinsko vapno (Ca(OH)2)..... indeks 125

ili u praksi; ako piše 1 t vapnenca onda se može zamjeniti sa 0,8 t građevinskog vapna.

Razmišljam malo i kopka me , da li bi bilo rezultata koristiti obično građevinsko vapno umjesto kalcija, budući da je to praktički 100% CaO. Nemojte se smijati, Tko pita ne skita :)
Plevak, prije nego primjeniš vapno, odnesi uzorak tla do laboratorija (ima jedan u Čakovcu) i neka izmjere hidrolitski/ili supstitucijski aciditet.
I na osnovi toga ide proračun količine vapna.
8)
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

PetullaRZ

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
852
Evo, relativno novih biofizioloških aktivatora tla u HR. to su dva pripravka iz Stocton Chemical Corp.Group: prvi je PRP SOL (ekološki proizvod)biofiziološki aktivator tla, a drugi je AMALGEROL PREMIUM organski biostimulator i poboljšivač tla. Ured Stoctona je u Ivanić Gradu a ispitivanja su izvršili stručnjaci sa instituta ZZJZ Nova Gradiška i došli do izvrsnih rezultata. Po ovom objavljenom sručnom radu inžinjera instituta radi se odličnim pripravcima koje svakako treba početi primjenjivati.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,728
evo za okolicu Karlovca...u Mahičnu pogon Linde plina daje besplatno tekuće vapno (ako ste bliže, to besplatno vam čak i dovezu i ugrade na njivu)...

osobno sam nakon jedne davne analize koristio hidratizirano vapno, jednom i nikad više...300 kg na 5000 kvadrata i nastao je problem.
njiva je na očigled "potonula" u odnosu na okolni teren, a pojavljivala se i neobično debela pokorica nakon svake malo jače kiše...
zemlja je aluvij, ph je bio 6.0, humus 2%...umjereno opskrbljena hranjivima...
što se dogodilo?
vapno je ubilo dio mikroorganizama u zemlji, a zbog malog postotka humusa te sastava tla došlo je do problema...tu godinu sam na toj površini imao u planu mrkvu i peršin, a na kraju sam jedva uspio dobiti bundeve jer mrkva nije uspjela probiti pokoricu..
zato sam odustao od hidratiziranog vapna, a ni ovo tekuće ne obožavam, već koristim otpad ispod mlina u kamenolomu (nula, ili filer kako ga kod mene zovu) kojeg isto tako dobijem za 0 (nula) kuna... platim samo prijevoz 15 kubika za 500 kuna i sam ga izlopatarim po njivama...

istu stvar sam dao prijatelju da naprave kakvu takvu analizu na agronomskom u zg, rezultat je bio da se radi o dolomitnoj stijeni s sporom aktivacijom te preporukom za ugradnju "po vlastitom nahođenju" tj. gotovo je nemoguće tu stvar predozirati...
moj recept je svakih 5 godina ubaciti oko 4-5 tona po hektaru, sav ph mi je u rasponu od 6.8 do 7.2...
i još jednu stvar su primjetili lani ljudi iz ine kad su radili pokus na mojoj zemlji, to je izuzetno brza mineralizacija organske tvari na istoj, tako da što god uradim ne uspijevam dobiti humus iznad 3.5%...

osvrt na trif,tref,traf, mega, fito... netreba vam to ako nemate problema...široki plodored, zaoravanje biljnih ostataka u jesen (higijena), primjena organskih gnojiva i zelena gnojidba, neutralan ph i to je to...
imam i nešto malo plastenika, sam radim prijesadnice i nema venuća, dok moji kolege koji su vozili od provikanih zg flanc-majstora praktično ne sade papriku koja je meni osnova ljetne proizvodnje u plastenicima...
eto, i moja kap...:mrgreen:
 
Tu od
15 Kol 2011
Poruka
46
Malo informacija o gljivi Trichoderma harzianum soja T-22.

Trianum T-22 dostupan u dva oblika.

Trianum P(vodotopivi prah):
Sadrži spore gljive T.harzianum u količini od 1*10E+9 spora po gramu.
Trianum P je u obliku vodotopivog praha i služi za aplikaciju kroz sistem za navodnjavanje ili preko zalijevanja.
Trianum P je dostupan u pakiranju od 500 g

Trianum G (granulirani oblik)
Sadrži spore gljive T.harzianum u količini od 1,5 * 10E+8 spora po gramu
Trianum G u obliku granula služi za aplikaciju razbacivanjem po proizvodnoj površini ili pri miješanju sjetvenih supstrata
Trianum G je dostupan u pakiranju od 5 i 20 kg

Slike primjene Trianuma P pri proizvodnji presadnica i slike pakiranja Trianuma P i G:



Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us
 

PetullaRZ

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
852
Ja koristim pripravak Trifender sa sporama antagonističke gljive Trichoderma asperellum 2 x 1 000 000 000 kom/g i ako je uspoređujemo sa pripravkom Trianum i gljivom Trichoderma harzianum soja T-22 čini mi se da Trifender ima bolji i veći učinak na više štetnih gljiva u tlu. Ne znam cijenu Trianum-a, ali s obzirom da se upotrebljava u više navrata tijekom vegetacije ispada i skuplji od Trifendera (preporučena doza im je podjednaka)? Cijena Trifendera je 400kn/kg i tretira se dva puta godišnje(proljeće i jesen) tako da praktično ispada da na plastenik od 1.250m2 godišnje potrošim 400kn (dva tretiranja po 1/2kg trifendera).
Šta kažeš arian kakva je tvoja računica sa Trianum-om?
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Ja koristim pripravak Trifender sa sporama antagonističke gljive Trichoderma asperellum 2 x 1 000 000 000 kom/g i ako je uspoređujemo sa pripravkom Trianum i gljivom Trichoderma harzianum soja T-22 čini mi se da Trifender ima bolji i veći učinak na više štetnih gljiva u tlu. Ne znam cijenu Trianum-a, ali s obzirom da se upotrebljava u više navrata tijekom vegetacije ispada i skuplji od Trifendera (preporučena doza im je podjednaka)? Cijena Trifendera je 400kn/kg i tretira se dva puta godišnje(proljeće i jesen) tako da praktično ispada da na plastenik od 1.250m2 godišnje potrošim 400kn (dva tretiranja po 1/2kg trifendera).
Šta kažeš arian kakva je tvoja računica sa Trianum-om?


Trianum p t-22 500grama 1303 kuna. Trianum g dolazi sredinom mjeseca za sada nema cjenu.
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
preskupo.trifender od pola kile 100-150 kn

Ja mislim da nije problem cjena koliko je to sve nepoznato. Nisam nigdje naišao da je netko usporedio dva ili više proizvoda pa da se može sa sigurnošću reći "ovaj proizvod je preskup za ono što daje". Svi tvrde da je ono što trentno koriste najbolje što nemora biti i točno a možda i je problem je u tome da nema uporišta toj tvrdnji zbog toga što nitko nije obavio ispitivanje.
 

Miladin

Dobro znana faca
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
1,264
Evo jednog podatka sa mog terena o trifenderu. Ja sam ga koristio prošle godine u plastenicima i imao sam uvenuća maksimalno 10struka na 11000 sadnica, a kolega iz drugog sela je koristio isti trifender od jednog prodavca smo ga kupili, i kod njega je bilo uvenuća minimalno 90%. Praktično posle prve berbe čovijeku je stradalo 2800m2 paprike u plasteniku i nije više ni brao papriku do kraja godine. Pošto taj čovijek zna da govori engleski razgovarao je sa nekom firmom proizvođačem trifendera, čini mi se iz holandije, o njegovom slučaju i taj proizvođač mu je ponudio svoj trifender koji je nekoliko puta skuplji od ovoga što je on koristio uz sigurnu garanciju da nesmije biti uvenuća.
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,556
Evo jednog podatka sa mog terena o trifenderu. Ja sam ga koristio prošle godine u plastenicima i imao sam uvenuća maksimalno 10struka na 11000 sadnica, a kolega iz drugog sela je koristio isti trifender od jednog prodavca smo ga kupili, i kod njega je bilo uvenuća minimalno 90%. Praktično posle prve berbe čovijeku je stradalo 2800m2 paprike u plasteniku i nije više ni brao papriku do kraja godine. Pošto taj čovijek zna da govori engleski razgovarao je sa nekom firmom proizvođačem trifendera, čini mi se iz holandije, o njegovom slučaju i taj proizvođač mu je ponudio svoj trifender koji je nekoliko puta skuplji od ovoga što je on koristio uz sigurnu garanciju da nesmije biti uvenuća.

Miladine bilo je priče o biostimulatorima u prijašnjim postovima (http://www.poljoprivredni-forum.com/showpost.php?p=688283&postcount=97).
Da se sada ne ponavljam, to su ipak živi preparati, i postoji cijeli niz čimbenika koji utječu na njihovu učinkovitost (od transportno-skladišnih uvjeta; zatim čuvanje prije primjene, sama primjena i stanje u tlu; naročito toksičnih tvari...) i naravno imaju rok trajanja.
 
S

salel

Guest
Ja mislim da nije problem cjena koliko je to sve nepoznato. Nisam nigdje naišao da je netko usporedio dva ili više proizvoda pa da se može sa sigurnošću reći "ovaj proizvod je preskup za ono što daje". Svi tvrde da je ono što trentno koriste najbolje što nemora biti i točno a možda i je problem je u tome da nema uporišta toj tvrdnji zbog toga što nitko nije obavio ispitivanje.

ja koristim trifender već godinama i osvjedočio sam se u njegovu učinkovitost.trianum je ista stvar samo drugi soj,što ništa ne govori ako ne znaš što te konkretno muči.Najvažnije je pravilno koristiti i u optimalno vrijeme tako da potraju u tlu.U mađarskoj je quizdin trifender 200 kn kila.
 
Tu od
15 Kol 2011
Poruka
46
Trianum p t-22 500grama 1303 kuna. Trianum g dolazi sredinom mjeseca za sada nema cjenu.

Trianum P: U obliku praha, a velika razlika od Trifendera ako zanemarimo soj koji je kod Trianuma (Trichoderma harzianum T-22) je koncentracija koja je:

Trichoderma harzianum strain T-22: 1.0 x 10E+9 spores per gram, znaći 10 000 000 spora po gramu!!!!!

Pakiranje je od 500 g

Cijena je 1 303 kn s PDV-om

Trianum G: Granulirani oblik, a koncentracija je Trichoderma harzianum strain T-22: 1.5 x 10E+8 spores per gram, znaći 1 800 000 spora po gramu!!

Pakiranje je od 5 i 20 kg.

Cijena 5 kg je oko 700 kn!

Sve vrste Trianuma su od Kopperta

Znaći da ne bude zabune kod svakog preparata bilo od koje kuće koristite pogledajte koncentracije pa usporedite cijene!!!!

Informacije:

Trianum P: http://www.koppert.com/diseases/overview/products/detail/trianum-p-2/


Trianum G:
http://www.koppert.com/diseases/overview/products/detail/trianum-g-2/

Ja koristim pripravak Trifender sa sporama antagonističke gljive Trichoderma asperellum 2 x 1 000 000 000 kom/g i ako je uspoređujemo sa pripravkom Trianum i gljivom Trichoderma harzianum soja T-22 čini mi se da Trifender ima bolji i veći učinak na više štetnih gljiva u tlu. Ne znam cijenu Trianum-a, ali s obzirom da se upotrebljava u više navrata tijekom vegetacije ispada i skuplji od Trifendera (preporučena doza im je podjednaka)? Cijena Trifendera je 400kn/kg i tretira se dva puta godišnje(proljeće i jesen) tako da praktično ispada da na plastenik od 1.250m2 godišnje potrošim 400kn (dva tretiranja po 1/2kg trifendera).
Šta kažeš arian kakva je tvoja računica sa Trianum-om?

Vrlo jednostavno u tvom slučaju bih koristio Trianum G (1.5 x 10E+8 spores per gram) koji je iste slične koncentracije kao Trifender (2 x 1 000 000 000 kom/g.), a 5 kg košta oko 700 kn tako da....

Ja koristim Trianum P kroz drip irigaciju jer se ne proizvodi u zemlji!!!

Također cijena je Vama bitna razlika, jer je Trianum P skuplji ali se i vidi zašto, a Trianum G je što se tiće koncentracije isti a cijena 5 kg je oko 700 kn!!??

Da dalje ne govorim o Harzianum soju....

Ako te zanima način
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Vrlo jednostavno u tvom slučaju bih koristio Trianum G (1.5 x 10E+8 spores per gram) koji je iste slične koncentracije kao Trifender (2 x 1 000 000 000 kom/g.), a 5 kg košta oko 700 kn tako da....

Ja koristim Trianum P kroz drip irigaciju jer se ne proizvodi u zemlji!!!

Također cijena je Vama bitna razlika, jer je Trianum P skuplji ali se i vidi zašto, a Trianum G je što se tiće koncentracije isti a cijena 5 kg je oko 700 kn!!??

Da dalje ne govorim o Harzianum soju....

Ako te zanima način

Arian mene to zanima pošto imam namjeru koristit tranum dali p ili g vidjet ću ali kad si ovako počeo objašnjavat molim te da i nastaviš kako bi svi dobili što bolju sliku o trianumu.
 
Tu od
15 Kol 2011
Poruka
46
Arian mene to zanima pošto imam namjeru koristit tranum dali p ili g vidjet ću ali kad si ovako počeo objašnjavat molim te da i nastaviš kako bi svi dobili što bolju sliku o trianumu.

Javi mi na mail pa ti pošaljam način primjene jednog i drugog Trianum-a!

UKRATKO:

Trianum T 22 dostupan je u dva oblika

Trianum P sadrži spore gljive T.harzianum u količini od 1*10E+9 spora po gramu
Trianum P je u obliku vodotopivog praha i služi za aplikaciju kroz sistem za navodnjavanje ili preko zalijevanja
Trianum P je dostupan u pakiranju od 500 g
Prvu aplikaciju je najbolje obaviti tijekom uzgoja presadnica, drugu dva tjedna nakon presađivanja i ako je potrebno treću nakon 10-12 tjedana nakon druge aplikacije
Doziranje ovisi o kulturi koja se uzgaja

Trianum G sadrži spore gljive T.harzianum u količini od 1,5 * 10E+8 spora po gramu
Trianum G u obliku granula služi za aplikaciju razbacivanjem po proizvodnoj površini ili pri miješanju sjetvenih supstrata
Trianum G je dostupan u pakiranju od 5 i 20 kg



Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Najnoviji postovi

Na vrh