• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Pogon prikolice preko diferencijala

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Ripne su takve kakve su , u planu je stavljati lance za ekstremne uslove , ne isplati se uzimati dobre (skupe) gume pošto one brže stradaju na rasijecanje ili slično nego li se potroše.

Gume su 300/nešto X 20.
Diferencijal je od turbo zete ili velike zastave , tako su mi rekli.

Danas sam pribavio u prednji dio gdje će da se oslanja ruda , tu je ''U'' profil 180mm a za rudu pošto ona ide u ''V'' sam uzeo dvije kvadratne cijevi 120X60X4 , na kritičnim dijelovima će biti ojačane flahovima sa bočnih strana , mislim da će to biti dovoljno.

Predviđena nosivost bi trebala biti do 5 metara drva.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
kad bi ti se dalo , ispiliti drvo pa nagurati u cijev , nema šanse da se prelomi
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Ali neda mi se , nemam onda kuda provući kabal za signalizaciju.:icon_fU:
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Hm, nije problem , da ne petljaš po rudu, bušiš ga , oslabljuješ , ovo , ono kabel plstičnom vezicom pričvrstiš uz kardan , ne boj se , dosta su žilave
term_385_0.jpg
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Danas se radilo oko rude , biće još nekih ojačanja.
Uspio sam rudu napraviti i sve popikovati , i diferencijal je centriran i pikovan.
Sutra radovi oko okretne rude i većina varenja ako budem dobre volje.
 

Prilozi

  • IMG00458.jpg
    IMG00458.jpg
    38.1 KB · Pregleda: 223

bduda

Član
Tu od
24 Stu 2013
Poruka
71
Danas se radilo oko rude , biće još nekih ojačanja.
Uspio sam rudu napraviti i sve popikovati , i diferencijal je centriran i pikovan.
Sutra radovi oko okretne rude i većina varenja ako budem dobre volje.
Kako ceš brzinu prikolice i traktora uuskladiti?

Poslano sa mog HummerLE koristeći Tapatalk
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Kako nije bitna? Ako se prikolica vrti sporije od traktora, onda tu nema kruha...
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Usklađenost je jako bitna , čak i u blatnjavim uslovima.
Ako nije usklađeno pogon crpi daleko više snage koje ti uvijek fali.
A pogon se koristi i u uslovima gdje treba i ne treba pa neusklađenost dovodi do havarija.
Ako već nije usklađeno bolje je da je prikolica sporija od traktora jer obrnuto je jako nezgodno za nizbrdice pošto u sekundi dobiješ ''ispaljivanje'' i neznaš šta te snašlo.

Prenos ću uskladiti nekako , ili će biti neki mjenjač od kamiona ili neki drugi prenos , zavisi šta se uklopi redukcijom.
 

Prilozi

  • IMG00459.jpg
    IMG00459.jpg
    37.7 KB · Pregleda: 200
  • IMG00460.jpg
    IMG00460.jpg
    40.4 KB · Pregleda: 203
  • IMG00461.jpg
    IMG00461.jpg
    42.1 KB · Pregleda: 205

mikser

Član
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
322
Ja sam probo da traktor mnogo manje zapinje kad je ukljucena kardanka. Nego kad sam vuce i pomalo slajfuje.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Planiras li toliko uskladiti da mozes stalno voziti s ukljucenim pogonom?

Baš toliko je skoro nemoguće uskladiti jer je dovoljan i različit teret na tovarnom prostoru ili potrošenost guma da to opet bude neusklađeno , čak i ako ti gume nisu dovoljno naduvane dođe do razlike koja može da napravi havariju na suvoj podlozi jer u igri su velike sile.

Jedno (ne)praktično rješenje je kardan sa frajlauf spojkom ali onda gubiš kočenje niz brdo i vuču prikolice u rikverc.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Vrijedno je truda vjeruj mi , imao sam slučaj usklađene i neusklađene prikolice , razlika je ogromna.
 

bduda

Član
Tu od
24 Stu 2013
Poruka
71
kada bi ugradio hidro pogon na diferencijal mogao bi fino regulirati brzinu prikolice a k tome bi hidro pumpu mogao prikljuciti na kardan preko brzina.

Poslano sa mog HummerLE koristeći Tapatalk
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Neće Savo ništa slomiti a ako i slomi nije mu problem isto popraviti. Nekako sam stekao dojam da imamo slične uvjete u šumi samo što on vozi i po blatu a ja pazim da bude suho.

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
 

Philby

Član
Tu od
21 Tra 2014
Poruka
530
Približno se može sinhronozovati i sa lančanim prenosom, samo je pitanje mogu li se jeftino naći odgovarajući lančanici.
 

Najnoviji postovi

Na vrh