• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Pogon prikolice preko diferencijala

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,084
Imamo jednu karetu koja ima lančani prenos , nakon 100 metara uzbrdice iz lanca se puši da na njemu jajca možeš peći , možda da se zatvori lanac u neku kutiju sa uljem da ga hladi i i podmazuje , ovako otvoren lako se zaprlja.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,084
Do ovdje je dotjerana sada malo pauze pa ide akcija produžavanja kardana i konačne montaže mjenjača , ujedno i prednji kroneri da se prilagode.
Za sada toliko.
 

Prilozi

  • IMG00462.jpg
    IMG00462.jpg
    58.6 KB · Pregleda: 221
  • IMG00463.jpg
    IMG00463.jpg
    83.3 KB · Pregleda: 204
  • IMG00464.jpg
    IMG00464.jpg
    76.9 KB · Pregleda: 203

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,084
Čisto sumnjam da varijabilna remenica može da ostvari dovoljan obrtni momenat na prečnicima koji su razumni za montiranje.
 

mikser

Član
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
322
Imamo jednu karetu koja ima lančani prenos , nakon 100 metara uzbrdice iz lanca se puši da na njemu jajca možeš peći , možda da se zatvori lanac u neku kutiju sa uljem da ga hladi i i podmazuje , ovako otvoren lako se zaprlja.

Nesto mi to cudno jel to zoves uskladjeno il obrnuto,ja sam za dan preso 50km kakvo pusenje lanca. Jos moj kardan brz preko menjaca.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,084
Usklađeno je ali u igri su velike sile , na točkovima prikolice su lanci i uzbrdica je do jajca.
 

Slobec

Novi član
Tu od
8 Ožu 2020
Poruka
1
Pozdrav drustvo ima li neko da je uradio kardanku prikolicu za ursusa 335 interesuje me od cega bi pasovao most bez nekog reduktora ??
 
Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,293
Zanimljive su ove prikolice na kardan, ali lak vidim nikome baš nije najbolje složeno da to bozi 100%.
Pa od čega bi pasal diferencijal da to paše kak treba?
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,886
Zanimljive su ove prikolice na kardan, ali lak vidim nikome baš nije najbolje složeno da to bozi 100%.
Pa od čega bi pasal diferencijal da to paše kak treba?
Dopusti mi nekoliko pitanja:
1. S kojim bi ti traktorom vršio pogon preko kardana te nekakve prikolice?
2. Koliki je broj okretaja na izlaznoj osovini tog traktora za pogon kardana u prvoj, drugoj, trečoj brzini vožnje traktora, odnosno za vrijeme vožnje u reduktoru?
3. Kakvi su ti planovi koristiti kardan za pogon prikolice preko getribe, ili neki inovativniji preko motora?
4. Koja bi dimenzija kotača bila na prikolici, koji put prijeđe prikolica za jedan okret tih kotača?
5. Koji ti prijenosni omjer ima raspoloživi diferencijal, možda ti bude ispred njega trebao i nekakav međureduktor?

(Da pogodim unaprijed, sad mi budeš napisao odgovor da sam ti previše zakomplicirao temu. Oprosti, nisam htio zakomplicirati nego te potaknuti na konstruktivno razmišljanje.)
 
Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,293
Ne nisi zakompliciral, jer raketa skojom bi vozil je imt 539 i on ima položaj kardana da se brzine sihroniziraju sa kardanom. I sigurno je izvedivo to, a ja bi si malu prikolicu napravil za šumu, i to bi bilo upaljeno samo u šumi.
Sad me zanima od čega paše diferencijal da to bude kak spada.
533_vr10.jpg vratil10.jpg
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Prikolica od ZJ-a ima jednu odličnu stvar za šumski prijevoz. Bočne reduktore koji znatno povečaju klirens. Osovine koje imaju ispod difa 20 ili manje cm su prikladne za tvrde puteve, ali ne za šumske (osim ako nemaš u šumu tvrdi put).

Najdi dvije jeftine osovine s diferencijalom i ostalo bumo, prema tome, riješili da bu sve štimalo kak vurica. ;)
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,084
Neznam kako si ti zaključio da niko nije složio prikolicu kako valja?

A evo da ti i ja zakomplikujem situaciju iznijet ću ti jedan podatak . Razlika u jednom krugu pređenog puta zadnjeg točka traktora između nove i potrošene gume ti je oko 15cm.
Pa bih ja tebe pitao kako misliš da bi se to moglo riješiti?
 
Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,293
Pa vidim da nema takvih prikolica kojih voze, svi slagali al niko nije baš zadovoljan, ili sam u krivu? Pa iskreno neznam jer još nisam došao do toga dijela, ali sigurno postoji način na koji se to riješi, al sigurno ima način da se sve to dobro složi da bude kako treba biti. Naravno govorim za 539.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,953
@Kupljenec, negdje mora pisati koliko okretaja ima kardan za 1 okretaj zadnjih kotača. Obično piše i koliko je okretaja za metar pijeđenog puta s određenim gumama.
To su ti ulazni podatci. Isto tak, zavisno o veličini guma na prikolici i prijenosnom omjeru diferencijala dobiješ podatke o broju okretaja kardana za metar prijeđenog puta. Kad usporediš ta dva podatka, znaš omjer između kardana na traktoru i diferencijalu.
Ako se smjerovi poklapaju, izrađuješ dva lančanika, ako su kontra, onda zupčasti prijenosnik.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
ZJ,
sad si otel posel. Više ne bum u priliki ispuniti obećanje. o_O :hahah: :hahah: :hahah:
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,886
Najgore je ako se takve "samogradnje" shvate "olako". Moj je stav da traktor i jedna takva prikolica u prometu nisu isto što i freza / motokultivator sa SSM prikolicom.
Naravno da se danas može puno toga realizirati u samogradnji kao kvalitetan SSM projekt, ali zato se mora imati "u vidu" jako puno tehničkih podataka i parametara.
(Znam da se ne bi baš odmah usukavale nekakve debele poluosovine, ili pucale, ali tko zna kakvih bi se sve posljedičnih anomalija javljalo - ukoliko se ne bi na startu projekta napravila dobra sinhronizacija / ugađanje. Zaista bi bilo "nestručno" da se kotači na prikolici vrte tako da u jedinici vremena prolaze manji, ili veči put, od pogonskih kotača traktora. Što bi više trpjelo u takvoj "neharmoniji" - teško je sad nagađati, ali sigurno bi trpjelo sve i svašta.)
 

Dejo_92

Novi član
Tu od
22 Tra 2021
Poruka
1
Pozdrav ljudi!
Imsm u planu da napravim sumsku prikolicu sa pogonom preko diferencijala, pa ako moze neko da mi pomogne odgovorom na moja pitanja bio bih mu zahvalan...
Naime, imam IMT 539 sa gumana 11.2 28,pa me interesuje od kojeg bih vozila mogao da upotrebim diferencijal i sa kojim gumama?
Hvala unapred!
 

TihiR

Novi član
Tu od
25 Pro 2021
Poruka
1
Dakle, kako bi tačno odredili potrebni prenos za reduktor, potrebno je otvoriti diferencijal koji će se ugradjivati na prikolicu i pazljivo prebrojati zupce na pogonskom (malom) te gonjenom (velikom) koničnom zupčaniku (kod većine diferencijala se koristi hipoidni zupčasti par). Prenosni odnos diferencijala je:

i = Z2 / Z1,

gdje je Z2 broj zubaca velikog, a Z1 broj zubaca malog zupčanika. Diferencijal se mora ostaviti u nedirnutom stanju, dakle ne smiju se blokirati sateliti inače se gubi diferencijalni efekat (dif. radi u blokadi, a to nije zdravo u krivinama).

PS84_Diff1.gif


A_Differential_gear_rdax_95.jpg


Potom je potrebno znati broj obrtaja na kardanu traktora i označimo ga sa N. Prenosni odnos se preko broja obrtaja računa kao:

i = Nul/Niz, gdje je Nul ulazni broj obrtaja a Niz je izlazni.

FarmallSeries-00406.jpg


U slučaju našeg diferencijala, ulazni broj obrtaja bi bili obrtaji koje ima kardan, a izlazni bi bili obrtaji točkova na prikolici. Pošto mi znamo prenosni odnos diferencijala, broj obrtaja točkova na prikolici za neki broj obrtaja kardana (npr 540) bi bio:

N =Nul / i, gdje je "i" ono koje smo dobili brojeći brojeve zubaca u diferencijala i dijeleći veći sa manjim.

Sada, stvar je u tome da bi mogli direktno, bez ikakvog reduktora, prikopčati diferencijal na prikolici na kardan na traktoru, ali bi sinhonizaciju morali izvršiti povećavanjem ili smanjivanjem dimenzija točkova na prikolici, kako bi obezbjedili da zadnji točkovi na traktoru i točkovi na prikolici prelaze isti put. Jasno je da za isti broj obrtaja dva točka različitih dimenzija neće preći isti put.

Pošto nije praktično na prikolici nositi gume visoke npr. 2 metra, sinhronizaciju moramo izvršiti preko reduktora, ali moramo znati broj obrtaja točkova traktora u odnosu na broj obrtaja kadrana (najbolje bi bilo kada bi bio 1:1) te dimenzije točkova traktora (obim) kao i isto to za prikolicu. Kada se sve to sračuna (to ću za vikend detaljno odraditi i postaviti ovdje), dobija se tačan prenosni odnos koji reduktor za sinhronizaciju mora imati, a posle toga je lako, jer je samo potrebno izraditi isti ili naći odgovarajući ili neki koji ima kakvo malo odstupanje (ali samo par procenata).

Eto, nadam se da sam pomogao, vidite da nije slozeno uopšte.
 

Najnoviji postovi

Na vrh