• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Prijenos, mjenjač, hidraulika, upravljanje, kočnice.....

mac1

Član
Tu od
5 Svi 2012
Poruka
38
Nesto me usporava u leru ??

Pozdrav !

Daklem problem iz naslova , kad se spustam u dol u leru nesto mi usporava tomicu , prvo je bilo malo sad u zadnje vrjeme sve jace se osjeti .
Kaj bi to moglo bit ?

P.S. Rucna nije :icon_mrgreen:
 

edosoko

Dobro znana faca
Tu od
5 Svi 2008
Poruka
1,381
šta zoveš ler, ler motora ili ler mjenjača? provjeri ti ipak kočnice, da nisu pretegnute, upalo blata unutra, poluge kočnica štekaju, prikolica koči.....
Šta se desi kad stisneš kvačilo? Praska li šta u mjenjaču?
 

mac1

Član
Tu od
5 Svi 2012
Poruka
38
ler motora , mada sam juce stavil i u ler mjenjaca i nije bilo razlike . Nisam primjetil neko kvrckanje kad pritisnem kvacilo , nema veze jel idem s prikolicom ili bez . A kocnice mi cvile ali koce :^):
 

tomotraktor

Aktivni član
Tu od
16 Pro 2012
Poruka
412
Digni na dizalicu, pojedinačno svaki točak pa probaj rukom okrenuti, možda nešto osjetiš bolje. Prvo probaj zadnje, pa budeš vidio.:icon_thumright:
 

davax

Novi član
Tu od
25 Svi 2014
Poruka
4
Pozz
Imam tomu 821
Zanima me kad ukljucim špero (blokadu difrencijala)
ne smijem uopste skretat moram samo vozit ravno ?
ili se smije skrenut za 30°-40° a da nista ne ostetim ?

i kako vrte kad ukljucim (blokadu difrencijala) sva 4 vrte ?

Hvala
 

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,429
Šperu izbegavaj samo po asfaltu,po makadamu,zemlji,šumi nemaš se što brinut jer mogu točkovi proklizit.Kod špere vuku oba prednja točka a pozadi je još uvek u radu diferencial tak da na puno vuku samo tri točka.:icon_smile:
 

davax

Novi član
Tu od
25 Svi 2014
Poruka
4
A dal se nesmije uopste skretat moram samo ravno vozit kad ukljucim špero ?
ili se smije skrenut za 30°-40° stupnjeva a da nista ne ostetim
 
Posljednje uređivanje:

ssucur

Dobro znana faca
Tu od
2 Lis 2010
Poruka
1,644
Šperu=Isključi-uključi, motaj, isključi-uključi, motaj itd...................
 

edosoko

Dobro znana faca
Tu od
5 Svi 2008
Poruka
1,381
mi u oranju skoro uvijek koristimo blokadu, brazde su uvećini slučajeva prave osim malo korigovanja zbog klizanja u zavisnosti od terena. Kad pustim plug i krene da prevrće brazdu stisnem lagano blokadu, kako točkovi pomalo proklizavaju tako i blokada uklopi i imam manje proklizavanja i brže kretanje traktora.
U prevozu po potrebi, odnosno ne čekam da prokliže pa da tek onda uključujem, ako vidim da bi moglo bit škakljivo opet nagazim blokadu koja uskoči sama kad počne proklizavat, skrećem ali ne mnogo, nebih to sad znao brojevima izrazit koliko, uglavnom poenta je da pravim dužu krivinu. Puno prije krivine malo držim zategnut volan koji popušta odnosno zakreće traktor kako točkovi proklizavaju. Na mjestima gdje treba naglo skrenut nemaš vremena odradit gore opisano i onda je nezgodno koristit blokadu.
UGlavnom treba imat dobro podmazanu sajlu blokade (pričam za seriju 800) sve one polugice da glatko idu i sposobnu oprugu na polugi koja ulazi u rukavac, kad skloniš nogu s pedale da se blokada sama isključi, treba malo pomoć trzanjem volana lijevo-desno.
 

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,429
Kad imaš na sva 4 točka utege od 50 kila češ šperu vrlo rijetko upotrebit.Ja za u šumu kad izvlačim trupce stavim još 25 kila uteg odsprijeda pa ak zakopa i špera ne pomogne dosta.Šperu izbjegavaj samo na asfaltu zbog gripa a na ostalim terenima možeš i pod šperom bez problema motat sa volanom bez straha da če se nešto polomit.
 

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,429
Nije kriva šuma več rudo od prikolice ti ne pritišče na traktor.Trebo bi prestavit osovinu od prikolice više prema zadnjem kraju prikolice da bi ruda više opteretila zadnji kraj TVa.TV 420 ima male utege od 25 kila pa se i to poznaje kod gripa.:icon_wink:
 

independent

Član
Tu od
17 Pro 2012
Poruka
161
Imam 522 i kad uključim šperu u oranju osjetim samo da je teže skretat, a i dalje samo zadnji kotač vrti. Jel to neki kvar ili normalno :icon_eyes:
 
Posljednje uređivanje:

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,671
Blokadu imaš samo na prednjim kotačima,a otraga klasični pogon
 

independent

Član
Tu od
17 Pro 2012
Poruka
161
Uopće ne vrte prednji kotači kad uključim blokadu, Samo osjetim teže okretanje volana i dalje se isti zadnji kotač okreće (koji ima manji otpor ,normalno). Sam traktor zna ostat vrtit na mjestu tak da moram silazit i pogurat:mur:
 
Tu od
27 Sij 2014
Poruka
395
Nije kriva šuma več rudo od prikolice ti ne pritišče na traktor.Trebo bi prestavit osovinu od prikolice više prema zadnjem kraju prikolice da bi ruda više opteretila zadnji kraj TVa.TV 420 ima male utege od 25 kila pa se i to poznaje kod gripa.:icon_wink:

Radit cu prikolicu na zimu, Maknut cu osovinu ka kraju prikolice. Znam da je to greska i da ga ne pritisce, nekad mi se zna desit da digne zadnji kraj
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Uopće ne vrte prednji kotači kad uključim blokadu, Samo osjetim teže okretanje volana i dalje se isti zadnji kotač okreće (koji ima manji otpor ,normalno). Sam traktor zna ostat vrtit na mjestu tak da moram silazit i pogurat:mur:
imaš lom u mjenjaču ....ili sredini , na kardanima
 

dragon730

Član
Tu od
12 Sij 2014
Poruka
81
Imam 522 i kad uključim šperu u oranju osjetim samo da je teže skretat, a i dalje samo zadnji kotač vrti. Jel to neki kvar ili normalno :icon_eyes:
Uopće ne vrte prednji kotači kad uključim blokadu, Samo osjetim teže okretanje volana i dalje se isti zadnji kotač okreće (koji ima manji otpor ,normalno). Sam traktor zna ostat vrtit na mjestu tak da moram silazit i pogurat:mur:

Ako se vrte bez blokade onda moraju i u blokadi daj malo bolje to pojasni jer ako se volan teško okreće to je dokaz da blokada radi i da je uključena.
nešta tu ne štima mislim u tvom objašnjenju ponašanja traktora.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Ako se vrte bez blokade onda moraju i u blokadi daj malo bolje to pojasni jer ako se volan teško okreće to je dokaz da blokada radi i da je uključena.
nešta tu ne štima mislim u tvom objašnjenju ponašanja traktora.
Nešto ne štima kod tebe , opis je vrlo jasan
Ako stisne blokadu a teško okreče volan to govori o stanju i ispravnosti blokade a ne o tome ima li ta osovina pogon ili ne :icon_mrgreen:
 
Na vrh