• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Priključci (tvornički i homemade)

jove2011

Novi član
Tu od
5 Ruj 2015
Poruka
5
Zdravo
Novi sam na forumu pa treba mi mala pomoc
Jel moze neko mi dati dimenzije za vadilica za krompir koje cu koristiti na tomu 821
 

breganabronx

Član
Tu od
15 Stu 2016
Poruka
124
Najvjerovatnije te muči nagib pluga... moraš plug nagnuti da donja strana bude više u lijevo kad gledaš od traktora. Najvjerovatnije ti lemeš ne zareže brazdu odozdo do kraja pa se ona vrati natrag.
Hmm.. ovo je sad neutralan polozaj pluga posto je okretač. znači kad ga nagnem da radim sa tim lijevim plugom (gledajući od traktora) trebo bi bit nagib kao i sad? Mislim, nezz, nije mi jasno, budem probo.
A kaj se tiče ovog noža ispred pluga, na kojoj on mora bit visini? da je doljnja strana u ravnini sa doljnjom stranom pluga ili?
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Na sliki sam označil brojevima:
1 i 2 - podešavanje desnog i lijevog nagiba pluga. Trebaju biti jednaki.
3 - ručka za podešavanje dubine oranja.
4 - okretač mora biti prikopčan u srednju rupu. Ako nije lijeva i desna brazda nisu jednake širine.
Ovak kak je sad postavljen uzima desnu brazdu jako usku, a lijevu jako široku. Ako je brazda preuska, hoće se vratiti natrag u jarak.
Kojim traktorom oreš, odnosno koliki je unutarnji razmak između kotača?

Crtalo (nož) može biti nekoliko cm iznad špice lemeša.
 

Prilozi

  • 0_breg_3fa3d18cca1d4c6f1365d7cef2f92edd.jpg
    0_breg_3fa3d18cca1d4c6f1365d7cef2f92edd.jpg
    77.5 KB · Pregleda: 183

ssucur

Dobro znana faca
Tu od
2 Lis 2010
Poruka
1,644
Danas digitalna tehnika slikaj prije kemijanja, za dubinu imaš T šaraf i to je to, sredina mora biti kod obrtača:mur:
 

breganabronx

Član
Tu od
15 Stu 2016
Poruka
124
Imam okretac al orem samo sa jednom stranom, nisam jos probo sa okretanjem :)
Prvo kad sm probo orat (prije dana prije je malcirano) samo mi je nakupljo travu, nikak da se zapikne; il se zapiknuo i nakon 10 metara ode van i kupi travu.
Onda sam ga jako nagnul, da ide duboko, međutim onda sva zemlja nije isla bocno van, nego je jedan dio iso gore preko pluga, i nikak nisam uspjel dobit da dobro funkcionira. Poludel sam i zavrsil s tim :D



Poslano sa mog HUAWEI VNS-L31 koristeći Tapatalk
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
3,016
Plug ti nesmije previše pikirati jer onda imaš riper,a ne plug,plug ti mora stajat tako da ti lemeš i peta pluga stoje na podu i onda ga samo malo nagneš da pikira
A finese ćeš mu dotjerat u radu,najteže ti je prvu brazdu povuć,a kad jednom otvoriš poslije ide sve bolje
Teško da ćeš ga iz prve dobit,ako nemaš iskustva,ali treba smirit živce i polako :mur:
 

breganabronx

Član
Tu od
15 Stu 2016
Poruka
124
A nis, budem se pozabavil jos koji dan, pa bum probavo kak ste mi objasnili :) hvala ;)

Poslano sa mog HUAWEI VNS-L31 koristeći Tapatalk
 

ssucur

Dobro znana faca
Tu od
2 Lis 2010
Poruka
1,644
Kako reći kako treba, prvo širina traktora zavisi od obrtača-drugo spuštaj plug da ti čisti brazdu? ako razumiješ-brazda mora biti čista i gladka.......:mur: guglaj aco93 prikazuje čisu brazdu........
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Na sliki sam označil brojevima:
1 i 2 - podešavanje desnog i lijevog nagiba pluga. Trebaju biti jednaki.
3 - ručka za podešavanje dubine oranja.
4 - okretač mora biti prikopčan u srednju rupu. Ako nije lijeva i desna brazda nisu jednake širine.
Ovak kak je sad postavljen uzima desnu brazdu jako usku, a lijevu jako široku. Ako je brazda preuska, hoće se vratiti natrag u jarak.
Kojim traktorom oreš, odnosno koliki je unutarnji razmak između kotača?

Crtalo (nož) može biti nekoliko cm iznad špice lemeša.

Kako reći kako treba, prvo širina traktora zavisi od obrtača-drugo spuštaj plug da ti čisti brazdu? ako razumiješ-brazda mora biti čista i gladka.......:mur: guglaj aco93 prikazuje čisu brazdu........


Nije mi jasno zakaj neki kolege jako šparaju s detaljima koji se koji put od njih zatraže. :icon_sad:
Da je odgovoreno na moje pitanje, bili bi svi skupa malo pametniji i nebi nagađali. :icon_e_wink:
 

breganabronx

Član
Tu od
15 Stu 2016
Poruka
124
Nije mi jasno zakaj neki kolege jako šparaju s detaljima koji se koji put od njih zatraže. :icon_sad:
Da je odgovoreno na moje pitanje, bili bi svi skupa malo pametniji i nebi nagađali. :icon_e_wink:
Sooorry :) TV 523, a sirinu ne znam na pamet, moram izmjerit. Mislim da je od ruba do ruba kotaca 110. Znaci ako su gume sirine cca 20cm, onda je unutarnji razmak cca 70-80 cm. Al moram provjerit ako je potrebno tocnije :)

Poslano sa mog HUAWEI VNS-L31 koristeći Tapatalk
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Taj plug ima ima dobar zahvat za TV523 (osim ako traktor nema duple proširivače).
Jesi li kod problematičnog oranja imal plug zakačen kak je na sliki?
Ako jesi, plug je na desnu stranu uzimal preusku brazdu. To je plug od 10" (25 cm) i najljepše okreče ako je brazda širine 28-30 cm i dubine 20 cm.

Uzmi si malo vremena, deni živce na hosentregere i polako pokušaj podesiti plug.
Postavi ga u srednju rupu na gredi.
Nagib podesi na graničnikima 1 i 2 tak da ti crtalo (nož) bude okomit na zemlju kad si sa dva kotača u jarku, a sa dva na neizoranom.
Dubinu podesi tak da peta pluga ne dopusti dubinu veću od željene (oko 20 cm). To podesi na onoj ručki (t-vijak) 3.

Potegni par metri brazde, pogledaj kak ide i po potrebi promijeni jedan parametar. Najbolje je uvije mijenjati samo jedan parametar pa probati jer buš tak mogel zaklječiti na kaj ta promjena utjeće.

Siguran sam da buš nakon malo početnih problema uspjel dobro podesiti plug.

Još nekaj. Ako je plug prije dobro oral, zmisli se kaj si poslije tog dobrog oranja mijenjal. Ako nisi ništa, onda je velika vjerojatnost da je plug samo zakopčan u krivu rupu.
 

breganabronx

Član
Tu od
15 Stu 2016
Poruka
124
Hvala ti na opsirnom objasnjenu. Imam prosirivace al mislim da nisu dupli... sa svake strane nekih 15cm.

Na onom T-vijku podesim da je peta par cm vislja od spice naprijed? Milsim znam da je to tesko ovak rec kolko tocno cm, pa cu probavat.

Jedino kaj sam primjetil da je bilo drugacije od kad je pocel cudno orat je to da su se dva vijka koja mu omogucuju da plese lijevo/desno otpustila. Al tad sam vec probo druge stvari korigirat i sad vise ne.znam di sam.

Probat cu po vasim uputama pa cemo vidjet kaj ce bit :)

Najvise me pred kraj mucilo kaj se nije htjel upiknut u zemlju dok nisam T-vijak tak podesil da je plug bil skroz upiknut u zemlju.

Poslano sa mog HUAWEI VNS-L31 koristeći Tapatalk
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
3,016
To kaj ti neće u zemlju zna ponekad i zemlja bit pretvrda kad je izgažena po blatu :icon_e_surprised:
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Potegne se po potrebi na početku jedna ili dvije brazde poprek na smjer oranja i onda se odmah zapikne u zemlju.
 

breganabronx

Član
Tu od
15 Stu 2016
Poruka
124
Da ta zemlja nije orana valjda 20god, a mozda cak i nikad :) al sam mislil da bi svakak moralo ic

Poslano sa mog HUAWEI VNS-L31 koristeći Tapatalk
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Danas dotjerao novu skalameriju u dvoriste :D OLT neki 12", al ide prepravak za tomeka.

Nacin za smanjenje brazde sam nasao, samo nosac 2 brazde prebacim u desno i dodam distancu od flaha da dobije 5 cm, a prednju normalno nariktam na gredici.

Jedino nezz ocu morati kratizi nosace zbog klirensa, al prvo moram vidit oce moc ovako dignit masina. TV 730 u pitanju. Da znam da djeluje veliko za njega, al' za pare koje sam ga uzeo isplati se malo pozabaviti. Orao sam sa olt 10" i ide tomek bolje nego IMT :D
 

Prilozi

  • 20170412_184623.jpg
    20170412_184623.jpg
    72.6 KB · Pregleda: 132
  • 20170412_184634.jpg
    20170412_184634.jpg
    66.1 KB · Pregleda: 125

Najnoviji postovi

Na vrh