• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Priključci (tvornički i homemade)

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Kardan sa sigurnosnim šerafom nije za malčere, za malčer su kardani sa protočnom ( frajlauf) spojkom. Jer ih ima i sa lamelom ( spojkom) koja proklizava i koja se mora poštelat na šerafe prije prve upotrebe i poslije svakog proklizavanja štelat na novo.
Roto malčerima se ne kosi dignutim na hidraulici osim ako ne kosiš kakav drač pa ti nije bitno kako izgleda i koja je visina košnje.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Pa taj kardan ti je bolja opcija ali to je na tebi,trebao bi imati sigurnosni vijak i protočnu spojku ako je nema u reduktoru,a izvedba onog gore nije loša jedino ti kotači nemaju baš neku funkciju,jer je kad radiš je najbolje ispred amlo podignuti na hidraulici ljepše guta travu,a otraga naslonit na valjak,mada puno njih stavlja samo sanjke sa svake strane,jer se na valjak lovi trava i blato pa se zna zablokirat :icon_butt:

Hele,
kolega bane je dal najsigurnije rješenje (obje spojke), samo je takav kardan malo teže pronaći i skuplji je.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Ispričavam se, nisam dobro pročitao. Sam složiš takav kardan makar mislim da nema potrebe, kolega će malčirat voćnjak pa zna da nema panjeva i kamenja.
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
3,147
Ako si siguran u teren dovoljna je protočna spojka :icon_thumright:
Ali zlu ne trebalo šaraf nije na odmet
Ja sam malčirao kukurzovinu sa traktorom sa običnim kardanom,ali to je moja odluka i moj rizik, i to neću nikom preporučit ,ali meni je išlo jer sam imao posuđen malčer a kardana nije bilo a bilo mi je skupo kupovat novi kardan za nekoliko sati rada
Neku odluku moraš i sam donijet
 

damirko

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2016
Poruka
1,470
Ako si radio s obicnim kardanom, onda se vjerujem radi o prvoj kategoriji kardana, a ta kategorija je sama po sebi najslabija karika u cijelom prijenosu
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,535
Novi malčeri imaju u prenosu da prokliže pa ne treba poseban kardan
Novi normalni malceri, vecina ovih rotomalcera(kosa, helikoptera) nema.

Pije bi reko da je TV-ov mjenjac najslabija karika.
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Nije veliki problem običan kardan na traktoru sa duplom spojkom ali je veliki problem i jako opasno na traktoru sa jednom spojkom.

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
 

Drug Mile

Član
Tu od
24 Stu 2010
Poruka
99
Ako malčer ima lance umjesto noža, onda je manje osjetljiv na prepreke? Računam da lanci ne mogu baš toliko prenositi eventualne udarce kao kruti nosač noževa?
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Tako je ali mislim da ti treba više gasa za isti posao. Nemoj misliti da je to kao od pekmeza ali nije niti neuništivo.

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Udariš li s nožem ili lancem u prepreku ponašanje je slično. Jadan i drugi se odbiju od prepreke i zaokrenu. No ako udariš s nosačem, a to je samo nakon 20-25 cm, ili cca 2-3 sekunde kretanja traktora nakon što je nož udaril u prepreku, onda je to druga priča. Za taj udarac treba osiguranje. Kad nož udari po kamenu to se jako čuje, ali udarac noža po panju može nekad proći nezamijećen. Pogotovo na glasnijim traktorima tipa TV.
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
3,147
Nož pravi manji otpor i ljepše "brije",a lanci bolje amortiziraju udarce i trbaju više okretaja za isti učinak :s:
 

Drug Mile

Član
Tu od
24 Stu 2010
Poruka
99
Nož pravi manji otpor i ljepše "brije",a lanci bolje amortiziraju udarce i trbaju više okretaja za isti učinak :s:
Onda bi sajle bile neki kompromis? Jel probao netko sajle zavrtiti po livadi?
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,060
Bez uvrede mile ali cemu izmisljat nesto novo kada postoji oprema koja provjereno radi a vjerujem i to da ako su sajle bolja opcija vjerovatno bi se toga netko vec sjetio
 

Drug Mile

Član
Tu od
24 Stu 2010
Poruka
99
Istina to što kažeš ali postoje flakserice koje uspješno kose travu po kamenjaru. Tako da sajla i nije nešto baš toliko novo, meni je veće iznenađenje vidjeti kako onaj debeli lanac sječe tanku travu.
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,060
Je da flakserica koja u promjeru ima 20-30cm a ne 1m a lanac nisam vidio da ima vodoravno, vidio sam samo malcere sa okomitim lancima na zemlju
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,060
Nezz bas koliko se samogradnja isplati, koliko si uopce vjest sa alatima jesi radio kad slicnu stvar? Kad uzmes u obzir da za 3-4t kn imas gotov cemu sam radit? Ja sam davno odusto od tog sporta sta mi treba kupim i gotovo
 

Najnoviji postovi

Na vrh