• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Priključci (tvornički i homemade)

Drug Mile

Član
Tu od
24 Stu 2010
Poruka
99
Ravna podloška mi odgovara na mnogim mjestima, gdje vijak (osovina) prolazi kroz tanak lim. Ali ima mjesta gdje treba zavariti malo veću, deblju ploču, recimo oni zglobovi odmah kod donjih ruku traktora, jer Tomo nema kopčanje u 3 točke, tu moram napraviti zglobove na nosaču kible. Onda gore gdje je kuka, možda i tamo gdje se hvata topling... Ima dosta mjesta gdje treba ručno raditi ploćice recimo od 1cm željeza, pa svaku ploćicu bušiti na 20 ili više mm promjera. Zato sam mislio ako ima negdje takve ploćice za par kuna, pa da si malo uštedim vremena.

P.S. Zapravo si me odlično sjetio, potražio sam "sqare washers" ili "kvadratne podloške" i to je vrlo blizu onom što tražim.
 
Posljednje uređivanje:

sduspara

Član
Tu od
30 Sij 2010
Poruka
118
Ova donja šipka što se kači na onaj "vagir" na traktoru, ili kako se već zove, i vrti se samo kod podizanja ili spuštanja, je 32mm.
Šarafi na kojima se okreće kibla kad kipuje su 16mm.
Kiblu sam još pojačavao (zaboravih koliko), a u profil nisam, mislim da je dovoljno debeo
A ovaj za topling je 12 mm ( na traktoru je čini mi se 18 ili 20, nisam siguran)...
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
2,985
Ravna podloška mi odgovara na mnogim mjestima, gdje vijak (osovina) prolazi kroz tanak lim. Ali ima mjesta gdje treba zavariti malo veću, deblju ploču, recimo oni zglobovi odmah kod donjih ruku traktora, jer Tomo nema kopčanje u 3 točke, tu moram napraviti zglobove na nosaču kible. Onda gore gdje je kuka, možda i tamo gdje se hvata topling... Ima dosta mjesta gdje treba ručno raditi ploćice recimo od 1cm željeza, pa svaku ploćicu bušiti na 20 ili više mm promjera. Zato sam mislio ako ima negdje takve ploćice za par kuna, pa da si malo uštedim vremena.

P.S. Zapravo si me odlično sjetio, potražio sam "sqare washers" ili "kvadratne podloške" i to je vrlo blizu onom što tražim.
Tu smo zato da si pomognemo koliko možemo
To je ponekad tako da od šume ne vidiš drvo,tj. jednostavna riješenja su nam ponekad na dohvat ruke, a ne vidimo ih :icon_eek:
 

Drug Mile

Član
Tu od
24 Stu 2010
Poruka
99
Hvala obojici za savjete. Mislim da ću danas imati spisak potrebnog materijala pa krećem u nabavku i izradu.
 

Prilozi

  • 2018-01-19 11_15_36-Greenshot.jpg
    2018-01-19 11_15_36-Greenshot.jpg
    21.9 KB · Pregleda: 68
  • 2018-01-19 11_17_23-Greenshot.jpg
    2018-01-19 11_17_23-Greenshot.jpg
    27.9 KB · Pregleda: 67
  • 2018-01-19 11_18_54-Greenshot.jpg
    2018-01-19 11_18_54-Greenshot.jpg
    17.7 KB · Pregleda: 66
Posljednje uređivanje:

Drug Mile

Član
Tu od
24 Stu 2010
Poruka
99
Lim 5mm, 1×2m
U profil 100mm, min. 2m
Pravokutni profil (traka) 50x10mm, min. 2m
Pravokutni profil (traka) 50x5mm, 3m
Okruklo željezo 20mm, min. 1m
Kvadratne podložne ploče 50x50mm, rupa 20+ mm, ako nađem onda 10-ak komada
Par okruglih podložnih ploćica za M20 vijak
 

Drug Mile

Član
Tu od
24 Stu 2010
Poruka
99
Slika je od ARNO.Lepo je izračunano koliko može nosit na velikoj šasiji a na malom tomi se sve to još smanji.Ne očekuj previše jer neče ič.
free jpeg images

Za koji je ovo TV, neki veći serija 7? Koliko je on teži od četvorke, odnosno za koliko bi "od oka" ove brojke trebalo smanjiti?
 

ARNO

Dobro znana faca
Tu od
10 Sij 2011
Poruka
1,585
Seria 800 to jest tip 818 , i nije računato nego mjereno dinamometrom , težina traktora nije bitna za podizanje , već pritisak , promjer cilindra , i krak . Cilindar je isti , krak sličan a i pritisak je sličan malo veći ili manji u zavisnosti od naštelanosti ventila i istrošenosti pumpe ,,,,, a koliko će moći nositi to zavisi od stabilnosti traktora , nagiba terena , tržine ( koliki su utezi ) i tome slično u glavno misim da bi 150 kg tereta bilo ok. :(whew):
 

Drug Mile

Član
Tu od
24 Stu 2010
Poruka
99
Znači prilikom "podizanja" tih maksimalnih težina nije dolazilo do podizanja prednjeg kraja?

Možda sam nešto krivo shvatio ali držao sam da hidraulika može podići mnogo više nego je dovoljno da podigne traktor.
 

ARNO

Dobro znana faca
Tu od
10 Sij 2011
Poruka
1,585
Ne nije ga podizalo ni na tonu dok traktor stoji na miru I u pravcu , ali kada bi ga opteretio sa tonom na kraju ruke onda bi ga prekretao a isto bi ti bilo sa recimo špricom od 300 litara I samo malo zakrenutim volanom ,,,
 

sduspara

Član
Tu od
30 Sij 2010
Poruka
118
Znači prilikom "podizanja" tih maksimalnih težina nije dolazilo do podizanja prednjeg kraja?

Možda sam nešto krivo shvatio ali držao sam da hidraulika može podići mnogo više nego je dovoljno da podigne traktor.

Neće podignuti čitavi prednji kraj, nego "moment"(sila) kardana odigne desni prednji točak, kad ide naprijed, pa se nakrivi i nije baš ugodna situacija.
Lakše mu odignut prednji desni točak nego prijeći zadnjim točkom sa teretom preko neke izbočine na putu.
Ovo mi se litos desilo dvaput, jednom sa šticarom i drvima i drugi put sa korpom...
E, kad se ovo desi nije mi baš palo na pamet da slikam...
 

ARNO

Dobro znana faca
Tu od
10 Sij 2011
Poruka
1,585
To ti je isto kao da te neko pita da li se želiš prekrenuti na lijevu ili desnu stranu
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Zglobnjaci su najstabilnij kad su kotači ravno. Čim više smotan volan, nestabilniji traktor. S dignutim teretom na hidraulici se treba uvijek tako okretati da je teret na višoj strani terena.
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
2,985
Nema pravila nego uvijek gledaš da ti kotači stoje na šire na onoj strani di je nagib terena,znači kad sjediš na traktoru ako ti je nizbrdo s lijeve strane ,motaš u desno i obratno,jer čim su ti kotači skupljeni gubiš ravnotežu,onda ispadne kao da s jedne strane imaš jedan kotač,a s druge dva kotača :icon_e_surprised:
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Nemoj sam sebi proturiječit. Vidiš da ima pravila, a tvoje je sukladno mojemu. :(rofl):
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
2,985
Mislio sam na pravilo lijevo,desno,ali mi smo se "razmeli ne":(rofl):
Kad ga jednom skoro prevrneš brzo naučiš što smiješ,a što ne
 

Drug Mile

Član
Tu od
24 Stu 2010
Poruka
99
Mogu li se na Tomu sa starim priključkom kardana kačiti priključci za motokultivatore, npr. kardanska prikolica od Labin Progres, freza i sl? Da li se i na tim motokultivatorima kardan vrti ulijevo?
 

Najnoviji postovi

Na vrh