• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Prikolice iz kućne radinosti

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,078
Re: prikolice iz kucne radinosti

@puknuti pa neka odna stavi 2 osovine :mrgreen:
islo bi to bez problema te gume se lagano mogu duvati na 4 bara
a imas ih i sa 10 plata ;) \
vidis da se covjek do sada sluzio sa ficinim gumama

moze da stavi neke niskoprofilne 15ke , to je mozda najbolja opcija

a pojavit ce mu se drugi problem , kako na tako nisku prikolicu montirati kiper
dok se stavi gornja sasija i klip :scratch ode to opet previsoko dzaba niske gume

a sta je (su) "KOLA" sta pod time se misli , gume mozda ? :scratch
 
B

Bobo

Guest
Re: prikolice iz kucne radinosti

savoris kaže:
a sta je (su) "KOLA" sta pod time se misli , gume mozda ? :scratch

Ja sam skuzio felge, ili kompletni tockovi... Najprije sam mislio glavcine, al kad je napisao da ima kola 16" onda su to najvjerovatnije felge.
 

nparat

Novi član
Tu od
16 Stu 2008
Poruka
25
Re: prikolice iz kucne radinosti

Glavčine su standardne s 6 rupa a kola su guma+felga sad sam pokušao staviti kola od tamića koja su 8cm manja i to je nešto za početak još ću usporediti nekakve gume od kombija isto 16 cola,ove originalne gume su dosta debele.Nabavio sam cilindar za kipanje od originalne TV prikolice tako da namještanje cilindra tek sljedi.
http://img530.imageshack.us/img530/347/img0068q.jpg
http://img514.imageshack.us/img514/64/img00339.jpg
http://img144.imageshack.us/img144/8843/img00340p.jpg



 

petar

Aktivni član
Tu od
15 Pro 2007
Poruka
1,261
Re: prikolice iz kucne radinosti

Pa skini gibnjeve, što će ti oni, i bit će odma dosta niže, samo blatobrane makneš ili digneš višlje.
 

nparat

Novi član
Tu od
16 Stu 2008
Poruka
25
Re: prikolice iz kucne radinosti

Skiniti će se ali zbog širine kola sad idu ispod koša.Ovo su slike kad je došla prikolica sad je sve ogoljeno poslikati ću popodne.
 

petar

Aktivni član
Tu od
15 Pro 2007
Poruka
1,261
Re: prikolice iz kucne radinosti

Stari je prošle godine uzeo nove gume 8 platana, 7.50x16, cijena sitnica, felga od tamića, izvađeno srce i stavito jače, i nije uopće visoka, služi nam kao mala šumska prikolica, dužine je 3m. Čak mi je i to za malog ferdinanda veliko, 4m drva ima što vuć (da nekažem jedva) i 3 sporom po našim brdima.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,078
Re: prikolice iz kucne radinosti



evo kako u konacnici izgleda ovaj dio sto pomijera rudu
crijeva nisu originalna nego sam nesto nakrpio samo da probam

inace ovaj sistem je fenomenalan , nevjerevatno kolika je sada manevarska sposobnost iako je prikolica mozda poduga za svoje gabarite , kada obilazim oko drveta mogu sa traktorskim tockom proci tik pored njega odmah poceti motati i opet prikolica nece zakaciti za drvo
fantazija
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: prikolice iz kucne radinosti

Pazi da ne pretjeraš kod nakretanja rude .
Ako je teret na prednjoj strani ili kajjaznam, kotaci daleko unatrag (filozofiram) ..ti nakreneš rudu ...bude bilo kipanje prije cilja .
Daj slikaj s krova štale /kuće kad je max. nakrenuto (tako da se vidi cijala prikolica) .... pa iznajmi komšiju od 100 +kg nek stane na prednji vanjski kut tovarnog prostora . ;)
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,078
Re: prikolice iz kucne radinosti

naravno da postoji i "rizicna" situacija , al dok je par puta ne prevrnem nemozem ti nista rec :blackeye

jbga niko u od komsija nema 100+ , moram pogledati komsinice prije ce to da se nadje :mrgreen:
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,078
Re: prikolice iz kucne radinosti

prvi teret je prevezen bilo je cca 4m drva

preprezadovoljan sam sa cudesom :p
 

edosoko

Dobro znana faca
Tu od
5 Svi 2008
Poruka
1,381
Re: prikolice iz kucne radinosti

savoris kaže:
.....ostaje odhrdjavajne i farbanje i da nekako smislim nacin kocenja iste

posto su na glavcinama diskovi najlakse bi mi bilo staviti originalne celjusti sa disk plocicama i sve to spojiti na izvod za kipanje , mozda bi dodao i neki hidroakumulator da moze drzati kocnicu kada se otkaci
al bojim se da ne bi bilo previse nekih 130 140 bara , celjusti bi vjerovatno izdrzale taj pritisak ali bi mozda prije doslo do blokiranja tocka nego kocenja :scratch \

ima li ko kakvu ideju :?:
savo cestitam na odlicno napravljenoj prikolici
nisam nigdje vidio kako upravljas ovim cilindrom :scratch pretpostavljam da ovo zakacis za vladimirec jer on ima bateriju za dvosmjerne cilindre (i to dva komada)

nikako ti nebih preporucio spajanje kocnica na hidrauliku traktora, dobit ces trenutno blokiranje tockova
tako nesto sam ja pokusao na TV i originalnom prikolicom koja ima hidraulicne kocnice, i jos da napomenem da na rudi ima oprugu.....katastrofa ziva, ides niz brdo i osjetis potrebu za kocenjem, stisnes lagano kocnicu na traktoru i vuces komandu hidraulike prikolica toliko naglo zakoci da skoro pocne gasiti motor, kad otpustis polugu hidraulike onda te prikolica s teretom mlatne straga.....
jedino mi se svidjelo prilikom zaustavljanja, usporis kocnicom na traktoru i aktiviras onu na prikolici, onda se ukpa i nema mrdanja

mislim da je tu veci problem protok/kolicina ulja koju daje pumpa nego pritisak, jer pritisak mozes regulisati ispusnim ventilom (to je lako naci), eh jos regulacija protoka :roll: vjerovatno i za to postoji nekakav uredjaj
eh jos jedna stvar....baterija/komanda kojom bi upravljao tom kocnicom na prikolici, mislim da ona originalna na vladimirecu nije pogodna za to
mislim da bi trebao neki ventil koji kad povuces/aktiviras da isporucuje ulje ka cilindrima, te da cilindre oslobodi pritiska kad pustis/deaktiviras isti, neki ventil koji nema nekoliko polozaja izmedju aktivirano i deaktivirano.... :scratch uh sto ja ovo zakomplikova
pokusaj naci originalni ventil kocnice od TV-a
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,078
Re: prikolice iz kucne radinosti

a koji sistem ti je bio kocenja diskovi ili dobosi i od cega su bili ?

a nemam pojma kako izgleda ventil kocenja od TV , niti mi je to opcija posto taj dio ja nemozem nabavit
idemo dalje
protok ti apsolutno nije bitan posto je to veoma mala kolicina ulja koja je potrebna za kocenje , recimo ako bi bio neki veliki cilindar (velike zapremine) na kocnici a pumpa male litraze samo bi doslo do kasnjenja u kocenju a ipak bi zakocio dok napuni cilindar

znaci regulacija sile kocenja prikolice se regulise izlaznim pritiskom na izvodu hidraulike (u ovom slucaju kiper izvoda)
e sad i ja se slazem da je onaj orignalni vladimircov razvodnik komplikovan za kocenje preko njega zbog razloga koje si vec pomenuo , a i njegova konstrukcija je nekako specificna tako da ako bi posle njega u seriju stavio jos jednu komandu (razvodnik) doslo bi do povecanja pritiska u odvodnom vodu na originalnom razvodniku a samim tim curenja razvodnika na sve strane

e sad jedno misljenje smrljdsakhjfpa
ako bi se u seriju sa postojecim razvodnikom postavio jedan sigurnosni ventil sa regulacijom pritiska
ovaj


onda bi se na ovaj dio koji pokazujem prstom umjesto onoga vijka kojim se podesava pritisak mogla staviti samo jedan potiskivac koji bi radio zajedno za pedalom kocnice
znaci pedala pustena = opruga totalno otpustena = ulju je lakse da se vrati u rezervar nego da ide u klip
pedala pritisnuta = kolko pritisnes pedale tolko zategnes opruge (povecas pritiska)= ulje pritisne klip odredjenom snagom a sav visak ulja ide nazad u rezervoar i tako se zatvara krug
znaci na ovaj nacim bi mogao podesiti da ti u sistem kocnice ide recimo 30-50 bara (koliko sam ja uspio da saznam koliko je na autu radni pritisak ) i onda ne bi imao onaj efekat "zakivanja tockova" koji se tebi pojavljivao , nego bi imao postepeno kocenje
kada pustis kocnicu ulje ce da se vrati istim putem kojim je otislo

ubijedjen sam da bi ovaj sistem radio odlicno , jedine 2 man su komplikovana ugradnja (podesavanje) i to sto je onaj ruski razvodnik "mozda" slab i curio bi van ako bi mu se pritisak pojavio u odlaznom vodu


i nemoj mislit da samo ti mozes da zakomlikujes stvari :mrgreen:
sad sam g ai ja malo :toimonster:
 

petar

Aktivni član
Tu od
15 Pro 2007
Poruka
1,261
Re: prikolice iz kucne radinosti

Ideja je ok, ali to podesit da radi, hm...
A zašto nebi riješio povrat da neide preko razvodnika, nego direkt u rezervar?

E i taj sigurnosni ventil, u kojem području radi, mislim jel obuhvaća to do 50bar, da nebi bilo da mu je slučajno minimum bubam 100bara. Pade mi sad na pamet onaj razvodnik što imaš (mislim) i na vectri na zadnjoj osovini, u biti određivač sile kočenja zadnjih kotača u ovisnosti od tereta (sjedne zadnji kraj pa se poveća sila kočenja zadnje osovine), jel bi što pomogao? Ali kako mi se čini ne, jer mislim da on nemože do kraja zatvorit protok, a i malo veći tlak bi ga raskupusio..
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,824
Re: prikolice iz kucne radinosti

Dečki, pročitajte temu Hidraulične kočnice.
 

edosoko

Dobro znana faca
Tu od
5 Svi 2008
Poruka
1,381
Re: prikolice iz kucne radinosti

savoris kaže:
a koji sistem ti je bio kocenja diskovi ili dobosi i od cega su bili ?

a nemam pojma kako izgleda ventil kocenja od TV , niti mi je to opcija posto taj dio ja nemozem nabavit
idemo dalje
sistem je identican kao na ovoj slici
t6s32c.jpg

istina ovaj cilindar ima mali precnik......to je otezavajuca okolnost
a ventil za TV je bio nov za kupiti u Gracanici, trgovina Zlatno polje...mislim da je cijena bila oko 50tak KM, ako nista ne rijesis napisat cu ti broj tel. putem pp

mislim da je kod tebe problem sto hoces da zadrzis originalne cilindre i diskove (kako sam ja razumio)....ne znam kako ce to reagovati na pojavljivanje zraka prilikom spajanj/otpajanja crijeva :scratch to je samo moja misao, ne znam dali se uopste pojavi zrak na spojnici prilikom spajanja/otpajanja

ne znam koliko je izvodivo, i koliko ti se ta varijanta svidja, da stavis na prikolicu glavni kocioni cilindar od auta zajedno sa bocicom za ulje a njime da upravljas sa traktora.....sajlom ili....time bi rijesio onaj problem potrebe za upaljenim motorom zbog pumpe hidraulike, mogao bi kociti otkacenu prikolicu (ne znam koliko ti je to potrebno)
znam da je ovo komplikovana varijanta :roll:
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,078
Re: prikolice iz kucne radinosti

ovako to izgleda u konacnici ;)
 

petar

Aktivni član
Tu od
15 Pro 2007
Poruka
1,261
Re: prikolice iz kucne radinosti

Evo, nastavak čišćenja radione.. Stari ''gumenjak'' ili kod nas ''platon'' što su nekad davno vukli konji, doslovno drvena prikolica, nakon raspada jesenas došla je na red i ona, željeza se nakupilo od kojekakvih pizdarija i red ju je složit do siliranja kukuruza, jer to je jedina dvoosovinka koju imamo a otac ide svaku večer i naslilira svježeg kukuruza po uvratinama (ne još naravno, ali doći će to sad ubrzo) i sl. lakši prijevozi.. Gore još će ići drvene povišice, ove su 45cm visine i to je dovoljno za prijevoz kukuruza, žita.. jer ni gume nemogu više..


I imala je bezobrazno uzak trag pa je malo i proširen..


ps. manu joj znam, al stari kaže ako nebude ok, da će prepravit... Neće da me sluša, jer ima jedna u komšiliku koja već pun kufer godina služi a isto tako je napravljena. Budemo vidjeli, ionako silaža je lagana, a za veće terete imaju ostale 3 prikolice..

Treba napraviti još bočne stranice, rudo, pod... Najbitnija stvar je da do sada je koštala samo dosta reznih ploča (jer je sve od otpadnog materijala), i kutija elektroda.. Otići će još kutija dok se sve povari, jer je većina stvari ''pripecana''.. U biti, koštat će samo par kila boje (i ona je ispod pulta ;) )..

Budem poslikao i ostale iz kućne radinosti, jbg uvjek zaboravim..
 

petar

Aktivni član
Tu od
15 Pro 2007
Poruka
1,261
Re: prikolice iz kucne radinosti

Ma ne, to su obične čelične s opela (zadnja godina kadeta i prva linija vektri (A)).. Nedostaju još ratkape..
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: prikolice iz kucne radinosti

Pali Smiljan malo ;) Ali dobar rad majstore, ali da je jeftinija od moje... A dobro sklepao si je od svega i svačega ali služit će svrsi.
 

Najnoviji postovi

Na vrh