• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Proizvodnja rajčice

PetullaRZ

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
852
petula kako to da smanjuješ rajčicu ove godine?jesi li bio zadovoljan sa mahitosom?

Ipak neću smanjiti, predomislio sam se, sa rajčicom idemo u dva plastenika sa ukupno 9.100 sadnica. Uglavnom CintoRZ, nešto 205-iceEZ
CintoRZ se pokazao kao sorta koja je postojana u svim rokovima i vremenskim prilikama i neprilikama. Odlična oplodnja,krupnoća i čvrstoća ploda, ukusan, zdrav, prodajan. Jednako je bio odličan 2013 i ove godine a znate da su bila dva sasvim različita proljeće i ljeta.
MahitosRZ nam je ove godine bio ispod prosjeka zbog lošeg vremena (prevladavalo je oblačno i kišovito vrijeme u proljeće i ljeto), za razliku od 2013.godine kada je bio sjajan ali je tada bilo puno toplije proljeće i ljeto. Za pretpostaviti je da se loše vrijeme ove godine neće ponoviti, ali svejedno, Cinto je siguran - Go safe - grow CintoRZ
 

Bratko

Iskusan lik
Tu od
26 Velj 2014
Poruka
853
Ima li zainteresiranih podjelu sjemena paradajza koje želimo isprobati.. Naime predlažem da se kupi sjeme pa da se podijeli sjeme i naravno troškovi. Mene konkretno zanima rugantino (RZ) i esmira(RZ), a za pokus bi bilo dovoljno 20-30 sjemenki.
Mene prvenstveno zanima ukusni hibridni paradajz.
 

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,420
Ja sam tražio i tražio i nisam u 30 godina bavljenja povrtlarstvom uspio naći hibrid za niske plastenike kao što je mondial ez , ukus mu je odličan, mana oplođivanje na gornjim etažama ako je temp. visoka ali na 5 grana rastura sa prinosom, prozračan je i otporan na trulež i mušterije ga obožavaju, rana proizvodnja

Drugi odličnog okusa je cinto i on je prikladan za dulju proizvodnju i više katova, više od ovih 2 hibrida ne trebaš.

Ali ideja je dobra, samo bih ja htjeo da netko tko kupi sjeme i ima nekoliko desetaka zrna više napiše tu da je voljan donirat nekom ili zamijenit jer sad da se kupuje npr. taj hibrid koji si naveo, teško da će ga netko kupiti.
 

plevak

Član
Tu od
14 Velj 2010
Poruka
698
Prijatelju, ništa posebno, nema debljinu, a krajem proizvodnje i šuplji. Ima mnogo drugih boljih sorti.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,420
Hvala puno, imas neki prijedlog za pokus od 100sjemenki ? Sadim 4 biljke na kvadrat u tunele, za sad mi je tu najbolji mondial, znaci rajcica mora imati dobar okus.
 

Bratko

Iskusan lik
Tu od
26 Velj 2014
Poruka
853
Moj favorit što se okusa tiče je cristal (Clause) dobri su i mondial i rally (EZ) probao sam i tex 2721(Takii) on bi trebao imati umami okus. Želim probati esmiru i rugantino baš zbog okusa i zato tražim nekog sa foruma s kim bi podijelio sjeme i troškove.
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Ne znam jel ti to za vlastite potrebe ili za prodaju?
Ti paradajzi ti baš nemaju dobre karakteristike logistike ili dužeg skladištenja...
Rok trajanja im je max. 2 dana nakon berbe...
 

Loncin

Član
Tu od
31 Kol 2011
Poruka
550
Dali itko ima za prodati par sjemenki stare sorte-Bracki jabucar, sibenski sljivar, makedonska rajcica?
 

Loncin

Član
Tu od
31 Kol 2011
Poruka
550
trebaju mi zamoj vrt za osobne potrebe tako da mi skladistenje ne igra ulogu, hvala ti na upozorenju ;-)
 

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,420
Moj favorit što se okusa tiče je cristal (Clause) dobri su i mondial i rally (EZ) probao sam i tex 2721(Takii) on bi trebao imati umami okus. Želim probati esmiru i rugantino baš zbog okusa i zato tražim nekog sa foruma s kim bi podijelio sjeme i troškove.

Da cristal ima najbolji okus koji sam probao ali sitan je poprilično bio kod mene, rally sam isto imao dobar je u to nema sumnje. tex 2721 kakav je to umami okus?
 

Bratko

Iskusan lik
Tu od
26 Velj 2014
Poruka
853
Utipkaj umami okus u google i vidi objašnjenje.Meni se najviše sviđa prijevod slastan, okus koji ostane u ustima kad se hrana pojede.
 

aksamovic

Član
Tu od
31 Kol 2013
Poruka
37
pozz imam jedno pitanje nisam se do sad bavijo proizvodnjom paprike ali u planu sam da pokusam ove godine pa bih zamolijo za par savjeta u plastenik sam planiro neku sortu babure paprika blondy f1 jer mi izgleda privlacno sta mi mozete reci o toj sorti ili mi preporucujete neku drugu sortu babure i koje vrjeme sjetve mi preporucujete planiro sam grijati plastenik
a na otvorenom sam planiro slonovo uvo za njega me zanima samo vrjeme sjetve da bi za berbu stiglo tamo negdje oko 10.09.2015 hvala unaprjen na odgovorima
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Možeš Blondi - pazi na trpse,vole je,ali je jako lijepa paprika,debelog perikarpa.To je ak se ne varam, vegetativni hibrid, pazi na višak zelene mase ako je bideš radio na dva stabla. Inače nema greške - jedina joj je mana što iz žute prelazi u žute prelazi u naranđastu (ili žutu - e,sad se baš ne mogu sjetiti - tko zna nek rekne),a ne crvenu.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Ovisi kada budeš sadio u plastenik.
Za sadnju oko dvadestog trećeg - ako imaš na plasteniku duplu foliju i mogučnost dogrijavanja,i temperatura tla na sadnoj dubini ti neće biti niža od sedamnaset stupnjeva - vrijeme je. Bar do petnaestog.Može se to i kasnije i sa visokim temperaturama isforsirati flance za pedeset dana - ali....onda tako mimozaste sadnice, navikle na toplo i maksimalnu pažnju staviš u hladniji ambijent i budu one šokirane - reći će brrrrrrr - zguriti će se i skupiti i neko vrijeme stajati dok se ne prilagode.
Pa je moj stav - bolje u rastu presada dva tjedna duže nego izgubiti u proizvodnom plasteniku zbog šoka dva tjedna.

Ja uvijek sadim u plastenik oko dvadesetog trećeg - imam duplu foliju,termogen od 120 kw,plastenike visoke 5,5 metara - već sam negdje rekla što to znači..... - pa nek ti oni koji sade kasnije reknu kada za te termine siju.
 

Morrison

Novi član
Tu od
27 Pro 2013
Poruka
19
Pozdrav svima,ja sam takodjer uzeo za probu tex 2721(Takii) i nije bas jeftino sjeme (250 sjemenki oko 390 kuna) napomena je da je vise tamno roze nego crven i da je odlicnog okusa.
 

asestic

Član
Tu od
12 Sij 2010
Poruka
601
A ja ostao vjeran svojim izraelcima Z 304 i 72018 prošle godine bilo super.
Pozdrav!
 

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,420
Kakav je okus to mi reci? Piše da su oba odličnog ali piše i na tarabi pa me interesira iz prve ruke.
 
Na vrh