• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Proizvodnja rajčice

angy

Novi član
Tu od
12 Sij 2013
Poruka
12
u početku je tretiran sa previcur energy,zatim daconilom,pa zatim dihtane i melody duo.signum je isto korišćen i pyrus protiv truleži.za sad je zdrav ali me zanima sa čim bih mogla nastavit tretiranje da ostane zdrav.
 

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,419
:(clap)::(clap):

Samo ne znam ko jede te vaše plodove :icon_anal: , ja nisam poslije previcura ništa upotrebljavao...
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,844
Jedu ovi što kupuju u šoping centrima, kad sam vidio ministra Jakovinu kako hvali onu proizvodnju rajčice na umjetni način pitao sam se jel on jede tu rajčicu ili su mu spakovali onu uzgojenu u vrtu bez pesticida.
 
T

teodul

Guest
Narode, sta mislite o cijeni ove godine? Izgleda mi da se necemo bas proslaviti :) Imali ko kakvu prognozu?
 

angy

Novi član
Tu od
12 Sij 2013
Poruka
12
:(clap)::(clap):

Samo ne znam ko jede te vaše plodove :icon_anal: , ja nisam poslije previcura ništa upotrebljavao...

Joj Samko daj molim te samo si na previcuru ostao.Ne bih to rekla po tvojoj rajčici jer se na listu vidi da je špricana a previcur ne ostavlja tragove i koristi se kad je rasad mali.Na ovako loše kišno i vlažno vrijeme zaštita se mora napravit i to svaki proizvođač zna pa i ti.Zato laži nekog drugog.I ja dok sam u vrtu uzgajala za svoje potrebe onu rajčicu što košta kartica 5 kn nisam ni sa čim špricala pa sam imala pet puta za ubrat i gotovo.
 

denisv

Član
Tu od
18 Svi 2012
Poruka
635
I ja dok sam u vrtu uzgajala za svoje potrebe onu rajčicu što košta kartica 5 kn nisam ni sa čim špricala pa sam imala pet puta za ubrat i gotovo.

Pa jedeš li sad tu što ne uzgajaš za svoje potrebe ili još uvijek imaš sa strane za svoje potrebe?

Edit: ja samka znam samo sa foruma, al' nikako ga ne bi nazvao lažovom. Naprotiv, nazvao bi ga jednim izuzetno vrijednim i poštenim čovijekom koji je spreman svakome pomoći. Ne bi bilo loše da određeni članovi prvo provedu neko vrijeme na forumu pa tek onda daju sud o karakteru pojedinog forumaša.
 
Posljednje uređivanje:

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Joj Samko daj molim te samo si na previcuru ostao.Ne bih to rekla po tvojoj rajčici jer se na listu vidi da je špricana a previcur ne ostavlja tragove i koristi se kad je rasad mali.Na ovako loše kišno i vlažno vrijeme zaštita se mora napravit i to svaki proizvođač zna pa i ti.Zato laži nekog drugog.I ja dok sam u vrtu uzgajala za svoje potrebe onu rajčicu što košta kartica 5 kn nisam ni sa čim špricala pa sam imala pet puta za ubrat i gotovo.

Čemu špricati i trošiti novce i vrijeme ako nema nikakvih bolesti na pomolu?
Ja svoje nisam ničim tretirao i zdrave su ko dren...ali treba vlagu u plasteniku držati u granicama normale,znači redovito prozračivanje i nema šanse da se pojavi plamenjača,botritis ili cladosporium...
 

angy

Novi član
Tu od
12 Sij 2013
Poruka
12
Naravno,moja rajčica je još zelena i ima još dosta do berbe,ja se srogo pridržavam dopuštenog broja tretiranja i karence i zato ne brinem ni za svoje zdravlje niti za zdravlje mušterija.Nisam se došla ovdje svađat nego pitat za savjet nekog tko zna svoj posao a svi vi koji imate neke frustracije u životu istresajte se negdje drugdje jer mislim da ovdje nije mjesto za to.
 

denisv

Član
Tu od
18 Svi 2012
Poruka
635
.Nisam se došla ovdje svađat nego pitat za savjet nekog tko zna svoj posao a svi vi koji imate neke frustracije u životu istresajte se negdje drugdje jer mislim da ovdje nije mjesto za to.

Naravno da ne, al' retorika kojom počinje post i izjava kojim se on nastavlja jasno pokazuje ko bi trebao smiriti živce, odnosno ko je frustriran.

Joj Samko daj molim te samo si na previcuru ostao.Ne bih to rekla po tvojoj rajčici jer se na listu vidi da je špricana a previcur ne ostavlja tragove i koristi se kad je rasad mali.Na ovako loše kišno i vlažno vrijeme zaštita se mora napravit i to svaki proizvođač zna pa i ti.Zato laži nekog drugog.I ja dok sam u vrtu uzgajala za svoje potrebe onu rajčicu što košta kartica 5 kn nisam ni sa čim špricala pa sam imala pet puta za ubrat i gotovo.

Dakle da se vratimo temi. Uopšte nije nužno tretirati svakih sedam dana počevši od faze rasada pa do faze berbe zadnjih plodova.
 

angy

Novi član
Tu od
12 Sij 2013
Poruka
12
Ma ne čini ti se,definitivno nisam frustrirana,ja sam samo zamolila za savjet i rekla sam sa čim sam ja tretirala,a gospodin je prvi započeo jer je rekao da kao ne zna tko jede te plodove.Ok neko šprica više neko manje netko ovako,netko onako.Iskreno meni je ovo prva godina da radim u plasteniku rajčicu i tek učim i uvažavam svaki savjet.Nisam htjela Samka nazvat lažovom eto tako je ispalo.Možda nije u redu što sam se tako izrazila ali isto tako i nije u redu što su me odmah napali.Eto tako su mogli lijepo odgovorit poput vas ili temptationa i sve ok.
 

denisv

Član
Tu od
18 Svi 2012
Poruka
635
Ma ne čini ti se,definitivno nisam frustrirana,ja sam samo zamolila za savjet i rekla sam sa čim sam ja tretirala,a gospodin je prvi započeo jer je rekao da kao ne zna tko jede te plodove.Ok neko šprica više neko manje netko ovako,netko onako.Iskreno meni je ovo prva godina da radim u plasteniku rajčicu i tek učim i uvažavam svaki savjet.Nisam htjela Samka nazvat lažovom eto tako je ispalo.Možda nije u redu što sam se tako izrazila ali isto tako i nije u redu što su me odmah napali.Eto tako su mogli lijepo odgovorit poput vas ili temptationa i sve ok.

Nije problem, dalje idemo konstruktivno. :icon_winkle:

Ja sam u prvi mah pomislio da se radi o vanjskom paradajzu kad su tolika tretiranja u pitanju. U zaštićenom prostoru tratiranja u odnosu na vani (što se tiče gljivičnih bolesti) možeš prepoloviti. Insekti su već druga priča. Jednio trebaš paziti na provijetravanje, odnosno da Rh bude oko 60-70% jer je zaštićeni prostor bez dobrog provijetravanja i uz gusći sklop idealan za razne vrste truleži. Koliko god da pažnje posvetiš plamenjači (čega se ljudi i najviše boje zbog predrasuda) toliko pažnje moraš posvetiti i sivoj i bijeloj truleži, crnoj pijegavosti itd...
 
M

MAVRIN GARDEN

Guest
Pozdrav svima,
Trebam jednu informaciju.
Da li je prekasno za sadnju rajcice u plasteniku?
Unaprijed zahvaljujem...
 
M

MAVRIN GARDEN

Guest
Nije. Ako je rasad spreman onda imaš dobar kasni paradajz.
Hvala na brzom oridg...
Ostalo mi je nekih 3500 presadnica Jasminie od RZ,pa se sada dvoumim što sa njime,a bas sam rijesio salatu iz plastenika.
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Hvala na brzom oridg...
Ostalo mi je nekih 3500 presadnica Jasminie od RZ,pa se sada dvoumim što sa njime,a bas sam rijesio salatu iz plastenika.

Zadnji rok je 15.06. ali ako imaš grijanje može i kasnije...
 

denisv

Član
Tu od
18 Svi 2012
Poruka
635
Hvala na brzom oridg...
Ostalo mi je nekih 3500 presadnica Jasminie od RZ,pa se sada dvoumim što sa njime,a bas sam rijesio salatu iz plastenika.

Računaj da bi trebao stići krajem osmog, tako da ćeš moći izvući jedno 4-5 etaža. Što ostane, može i zeleno na dozrijevanje.
 
M

MAVRIN GARDEN

Guest
Računaj da bi trebao stići krajem osmog, tako da ćeš moći izvući jedno 4-5 etaža. Što ostane, može i zeleno na dozrijevanje.

Hvala na odg.
Do sada sam samo radio salatu od povrca,a prosle god je bilo cvijece u plasteniku.
Tako da sam friski sa proizvodnjom povrca.
Ostalo mi je jos dosta presadnica od patliđana,paprike,krastavaca salatara,rajcice pa sad razmisljam sta je najbolje staviti u plastenik,a sta van.
 

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,419
Joj Samko daj molim te samo si na previcuru ostao.Ne bih to rekla po tvojoj rajčici jer se na listu vidi da je špricana a previcur ne ostavlja tragove i koristi se kad je rasad mali.Na ovako loše kišno i vlažno vrijeme zaštita se mora napravit i to svaki proizvođač zna pa i ti.Zato laži nekog drugog.I ja dok sam u vrtu uzgajala za svoje potrebe onu rajčicu što košta kartica 5 kn nisam ni sa čim špricala pa sam imala pet puta za ubrat i gotovo.

Na previcuru sam stao i s time sam tretirao dva puta jer znamo kakvo je bilo vrijeme u 1. mjesecu.Plastenik se mora stalnoprovjetravati. Žao mi je što sam to napisao u afektu i ovim putem se ispričavam, bio sam već s tim špricanjem na rube jer me svako malo netko pita ; jeli špricano ? Pa hebemu nečim se uglavnom mora tretirati, a i da jesam uvijek pazim na dozu i sigurno ne bih za par kuna nekoga imao na savjesti. Previše olako neki ljudi shvaćaju uputstva i ograničenja (pritom mislim na one koje poznajem) i mućkaju sve sa svačim i boli ih briga tko će to poslije konzumirati i onda meni netko kaže jesam li tretirao mrkvu.

Ja volim upotrebljavati što manje pesticida i upotrebljavam ih jedino kada baš moram. Naravno preventivno tretiranje nama povrtlarima daje barem ono malo sigurnosti jer ovisimo o svemu; cijeni nafte, kiši, suncu, ledu, vjetru, divljim životinjama i o ostalim pošastima, a silne industrije i radna mjesta podupiremo. Razmislite malo kome sve idu naši novci ali nema veze valjda će i za nas doći bolja vremena, a ne da čekamo neku babu da nam iz novčanika istrese zadnje lipe.

Otišao sam malo u off ali nema veze, angy još jednom moja isprika.


Imam jedno pitanje, naime sljedeće godine bih isprobao rajčicu queen od nirit-a pa ako netko ima iskustva i ako ih ima volje podjeliti ,neka to i napravi.
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Na ljestvici od 1- 10 queen kod mene ima samo 4 ni trunke više.Paradajz koji nije ništa posebno ima daleko boljih od njega.
 

Najnoviji postovi

Na vrh