• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Prskalice

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
Kolega sa čime ti tretiraš korove sa vodom ili sorgum i samba?
Ja recimo sa equip i dikamba razrijedim u vodi i sa time prskam danas recimo dize 02 pritisak 2bara i brzina 7 km/h utrošak škropiva 131 l/ha. Nekoliko agronoma mi je savjetovalo da folijarno prskam sa što manje vode uz uvjet da ne letim pre brzo po njivi optimalno 6-8 km/h. Ujedno mi je jedan rekao dali mogu podesiti prskalicu da troši 5 l/ha ako mogu da prskam tako bitno je da pravilno rasporediš određenu količinu djelatne tvari po jedinici površine. U svijetu a več i kod nas postoje prskalice koje prskaju direktno sa ćistim sretstvom recimo Herbokor ili cidokor vidio na svoje oči radi se o programu u povrtlarstvu i vočarstvu. Tako da moje mišljenje da nema svrhe puno vode trajat i zagađivat okoliš a i nafta baš nije za badava.

Jasno mi je sve...mlad sam, učim se još...

Probao sam i drugi puta otići, puna prskalica je 375 litara i išao sam 1. direktnom sa IMT 540 na oko 1100 okr (nezanm koliko je to kmh)!
Pošpricao sam oko 2,25 rali s tom količinom vode, što bi bilo oko 166 lit/rali škropiva.

Neznam više ni sam, gledam onu tablicu i kak da preračunam koliko sam trošio na hektar??? Ako sam potrošio 375 lit na 2,25 rali??? Koliko je to na HA??
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
to ti je oko 1,28 hektra......

jer 1,75 rali (jutara) ide u hektar.....

pa 2,25 podjeliš sa 1,75 i dobiješ 1,28 hektra

ili jutro je 5700m2 puta 2,25 (količina koju si pošpricao)= 12825m2 podjeliš sa 10 000, pa je to 1,28 hektra


prema tome, 293 litre ti ide na 1 hektar......




po ovoj tablici neštima za 02 dizne, nego ista količina vode ide kao da imaš 04 dizne, tlak 3,5 bara i brzina 7km/h
 
Posljednje uređivanje:

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
Zahvaljujem, moram još to u praksi malo bolje utvrditi...šugav mi je regulator na prskalici (a kupil sam novi lani)...pa malo pritisak zeza, al tu je na nekih 3,5 bara...
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
5,894
Zahvaljujem, moram još to u praksi malo bolje utvrditi...šugav mi je regulator na prskalici (a kupil sam novi lani)...pa malo pritisak zeza, al tu je na nekih 3,5 bara...
Nema tu "nekih 3.5 bara".to mora bit 99% točno..

Po svemu kaj pričaš,kaj če ti dizne 0.2?

Za špricat kuruzu više od 300l škropiva na HA nemoj trošit,jer bezveze bacaš sredstvo..
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
Ma more biti točno 99%...na šprici staroj 25 godin....na nekoj novoj možda more...ali...nebitno, moje kuruze su čiste, nigda me neje zeznula!

Kaj če mi dizne 02????

Pa da smanjim količinu vode!!!! neg za kaj drugo...

I smanjil sam ju, duplo!!
 
S

seljaček

Guest
Ma more biti točno 99%...na šprici staroj 25 godin....na nekoj novoj možda more...ali...nebitno, moje kuruze su čiste, nigda me neje zeznula!

Kaj če mi dizne 02????

Pa da smanjim količinu vode!!!! neg za kaj drugo...

I smanjil sam ju, duplo!!

Smanji pritisak, herbicide nema svrhe prskat na 3,5 bara pritisak od 2 bara je plafon za herbicide više od 2 bara je za fungicide.
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
5,894
Šprica u radu,prošla je godina dana i za sad sam zadovljan kak radi..
Može se precizno odredit utrošak škropiva a to mi je bitno.:
19761016.jpg
 

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,356
Imaš uske ili normalne gume?
Koliko redova loviš i kolika je širina traktora?
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
5,894
Imaš uske ili normalne gume?
Koliko redova loviš i kolika je širina traktora?
Gume su normalne,14.9R30.
Šprica 16 redova,7 sa svake strane i 2 po sredini traktora.Traktor je širok 190cm,vanjska širina guma.
 
B

Bobo

Guest
Ma more biti točno 99%...na šprici staroj 25 godin....na nekoj novoj možda more...ali...nebitno, moje kuruze su čiste, nigda me neje zeznula!

Kaj če mi dizne 02????

Pa da smanjim količinu vode!!!! neg za kaj drugo...

I smanjil sam ju, duplo!!

Mileni, hoces reci da si do sad prskao s 600l sredstva 1 ha tj 350l na kj (ral)?!?


To je puuuuno previse...

Osobno sam danas prskao s "cetvorkama" na 2 bar pritisak jer ih je poderala rastopljena suboticka UREA koja se nije dobro bas rastopila no to nije bitno... S 440l (Prskalica puna do vrha da ne stane vise ni kap) oprskam 2 ha ko od sale i posto su mi sad "cetvorke" gotove, uzet cu u na jesen Gudovcu "trojke" (plave) i nema problema... Na njih ide isto sito kao i za cetvorke ali samo treba paziti cime se prska i da nema kojekakvih taloga kao sto je bilo kod mene u UREI...

Do sad sam prskao s "cetvorkama" na 3bar pritisku, 2. direktna i 540 okretaja kardana (1500 okretaja motora s 539) i islo je takodjer ravno 2h.
 

daniel2356

Član
Tu od
14 Svi 2009
Poruka
551
Vec godinama prskam sa 100 litara po hektaru, znaci 02 dizne, 3 bara, 9,5 km/h. i nikad problema sa korovima.
Prskalica je Leško 2000 litara vucena,
 
B

Bobo

Guest
100l/ha mi se nekako cini onak, malo... Vjerujem da moze raditi, zasto ne ali ipak ja volim kad se iza mene pozna malo vlaznija zemlja...
 

dino

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2009
Poruka
1,500
Gdje kupuješ dizne za prskalicu na sajmu? imaju i ostalih dijelova? poput barometra?

ništa se ne čudim ako je šanana prskao sa 600 l/ha .
tako su nekad moji radili,ako se nije poznao trag iza njih,nije valjalo,njihovo mišljenje je bilo što više vode to bolje. Moji su trošili prskalicu 440l na ral .
To je naravno puno previše,kako je kod starijih ljudi teško uvest promjene,jedva sam ih uvjerio da to nevalja,ja sad prskam prskalicu 350l na hektar,što je također pri vrhu dozvoljenog,jer prskanje preko 400 l/ha se ne preporuča kao ni ispod 100 l/ha.
I još ću to smanjit,trenutno imam 04 dizne,nagodinu idem sa 03,da još više smanjim utrošak škropiva po hektaru.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
A čuj Bobo, za zemljišne herbicide je bilo tak kak je...300 lit/ral s 04 diznama i na 4-5 bara...tak se špricalo kod mene 25 godina...naravno kasije i preko lista i sve skupa....moj deda i moj tata, pa i ja unazad 2-3 godine...no fala bogu imamo forum da neke stvari promjenimo.

Stavio sam sad 02 dize i trošim do 150 lit/ral na 3,5 bara, slagao sam i regulator i pumpu i sad to sve bude radilo kako treba.
Za zemljišne herbicide vračam nazad 04 dizne jer mi odlično uspjeva prvo špricanje prije nicanja s njima, odnosno večom količinom vode, ali naravno probat či s 03 kak ti kažeš, jer mi vrag neda mira isto kao što sam i sad probao s 02 diznama prskanje s sistemicima preko lista...:)
Sad isprobavam, kasnije budem znao jel valja il ne.

Kak veli dino...ni ja nemarem deda uvjeriti u to koji 40 god šprica s 04 i troši 330 lit/ral škropiva, to je za njega zakon bez obzira s čim i što šprica i uvijek je zadovoljan rezultatom i nebude mjenjal, samo sad mene blijedo gleda i sumnjičav je prema tome da može uspijeti prskanje s 150 lit/ral škropiva....
 

daniel2356

Član
Tu od
14 Svi 2009
Poruka
551
smanjivanjem kolicine vode po hektaru povecava se koncentracija otrova u škropivu....
stoga bi nekak bilo logicnije da sto manje vode, bolje bi trebalo uspjeti prskanje, pod uvijetom da je relativno mirno vrijeme,
jer veliki pritisak i male dizne rezultiraju maglom...
zaboravio sam napisati u proslom postu da za zemljisne idem sa 200l/ha, 0,4 dizne, 3 bara, 9,5 km/h.
Nedavno sam kopao po kompjutoru od prskalice i nadjem da imaju jos manje dizne, 0,15 i 0,1 ako sam dobro zapamtio... morat cu detaljnije prouciti o njima
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
5,894
Pa koliko znam,nije bitno koliko se vode potroši,nego se mora potrošit određena količina sredstva po jedinici površine..

Npr;Laudis ide 2.25l/ha,ful doza,i sad dal se stavi 100 ili 400l voda nebi smjela bit razlika ako se ta količina od 2.25l utroši na 1ha..
 

daniel2356

Član
Tu od
14 Svi 2009
Poruka
551
Evo jedan primjer, ides sa 100 i sa 400 litara vode, voda hladna iz bunara, vani 25 stupnjeva, i kaj mislis kaj bude manje sokiralo biljku, 100 ili 400 litara vode po hektaru. Voditelji proizvodnje iz secerane preporucaju 100l/ha, i da se voda prethodno zagrije u prsklalici na vanjsku temp. a uz sve to koncentracija otrova je jaca, tak da iz mog iskustva je bolje prskati sa manje vode...
 

Kićo

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2008
Poruka
1,804
Doslo vrijeme da se ide u kupnju nove traktorske prskalice pa s tim i briga oko izbora. Ponuda je sarolika i ima svega na trzistu volio bih cuti vasa misljenja. Zanima me prskalica kapaciteta 600lit, tri posude, 12m nivelirajuce grane, triplex dize. Pasalo bi mi kad bi je mogao uzet bez pumpe jer ju imam 105 litasku skoro pa novu (godinu i pol dana staru).
Agromehanika je najpopularnija u nasim krajevima i kvaliteta je neupitna samo jedna stvar ju bas ne krasi a to je cijena koja je manje popularna.
Leško je cijenovno prihvatljivija, oprema na njoj slicna samo cujem okolo glasine kako ljudi nisu bas najsretniji s njima. Navodno price oko kvalitete plastike i jacine rame.
Poljoopskrba nudi nekakve poljske "Akpil" koje opet imaju talijanske pumpe, austrijeske dize i razvodne ventile koji se navodno ugradjuju u Rau prskalice. Cijene su oko 50% manje od Agromehanike...
Kojakave Noname ne dolaze u obzir zbog mogucih problema sa dijelovima.
 

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,356
Ja bih preporučio Agromehaniku. Mislim da cjenovno nije baš tolko brutalno skuplja,
a kvaliteta je definitivno bolja po mojem mišljenju, a Agromehanika će biti i moj izbor.
 

Najnoviji postovi

Na vrh