• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Prskalice

Zac540

Član
Tu od
10 Stu 2010
Poruka
604
Ja također jučer uzeo 5 l tekučine za stakla te ovih dana moram stavit u prskalicu,ja sam isto mišljenja da je manje agresivna od antifriza
Kolega stavljao antifriz i nakon dvije godine mu več otišle membrane,možda nisu zbog toga,al nebi htio ipak testirat
 

soony-69

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
856
Kako to treba pravilno napraviti?Naliti antifriz i onda uklučiti da prođe do diza ili samo u pumpu?Koliko to onda antifriza treba ako je šprica 600l,dakle veča pumpa i oko 24 dize?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,703
Dosta ti je cca 5 litri da zaštitiš pumpu. Ispusti svu vodu, koja je ostala, naliješ tekućinu i pustiš ju da procirkulira kroz pumpu. Ako hoćeš, na kraju uključi mlaznice da prođe tekućina i kroz njih, pa dok se ne isprazni sva tekućina.
Cijevi i mlaznice ja uvijek otpojim i iscjedim tak da ostanu suhe.
Tekućina za pranje stakla je dovoljno dobra, a jeftina i nije ekološki problem poput antifriza.

Inače, naša šprica stoji na hladnom, a nikad nisam ulijeval tekućinu u nju, već ju samo uvijek dobro ispral, skinul sva crijeva i izbacil svu vodu koju je mogla baciti. Ne isključujem da je malo vode u pumpi i ostalo, no nakon 15-tak godina nije bilo nikakvih problema.

Jako je važno da prije svake zime skineš manometar da se ne smrzne. Nama se jednom smrzel (iznenadila me smrzavica), te je trebalo kupiti novoga jer više nije točno pokazival.
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Ja kao i ZJ skinem cijev od ulaza u pumpu i vrtim dok ide voda kad prestane vratim crijevo na ulaz i spremim šprica je 1991 godine dva puta mijenjano ulje u pumpi i prane dize do sad ok .
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Ja nikad nisam u špricu ulijeval nikakve tekućine protiv smrzavanja, šprica je iz 80.-ih godina i nikad nije ništ puklo od smrzavice, samo se odspoji glavno debelo crijevo od dovoda na pumpi i ispraznim svu tekučinu koliko je more izbaciti i to je sve ok, bez ikakvih problema.
Rijetko kad je moj pokojni deda znal otšerafiti pumpu i deti ju nekam na toplo do prolječa :)
 

MF 698 t

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2012
Poruka
1,649
Nisam ni ja nikada ništa radio kada sam imao KŽK špricu ali sada kada imam ovu drugu,ima više crijeva,filtera dva pa razvodnici,pa nekakvo crijevo sa koljenom,onada mi je jednostavnije usuti tekučinu za prat šajbe i pustiti u rad i to je to.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

kiraj

Član
Tu od
13 Ožu 2009
Poruka
303
Imam staru prskalicu iz 1983 godine i na njoj sam lako ispuštao vodu.
Ove godine sam kupio novu, koja ima raznih filtera i kojekakvih creva .Jednostavnije je uliti 8litara antifriza i 5-6 litara vode,nego je rasklapati.
U pitanju je vučena prskalica sa 15 m granama,triplex nosačima....
 

Kićo

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2008
Poruka
1,807
Kiraj prskalica ti je odlicna, svaka cast na izboru. Vidim i hrpu opreme... Za ove nase male parcele bas i nije ali po slavoniji i vojvodini ovo je zakon stvar.
Meni je najjednostavnije odvrnuti 4 sarafa i pumpu dolje i nju preko zime u podrum pa ne mislim, kakav antifriz kakvi bakraci.
 

MF 698 t

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2012
Poruka
1,649
Evo moje šprice.
 

Prilozi

  • 2013-04-23-423.jpg
    2013-04-23-423.jpg
    75.7 KB · Pregleda: 300
  • 2013-04-23-424.jpg
    2013-04-23-424.jpg
    67.2 KB · Pregleda: 170

Steyr 01

Član
Tu od
25 Kol 2012
Poruka
654
539 nema što raditi s njom, preteška je, to neki 4 cilindrični IMT dolazi u obzir. Ta ima samo 1 rezervar? Rađe potraži one s 3, zbog novih propisa.
 

TypeR

Član
Tu od
25 Velj 2013
Poruka
501
sa 540 ili 549 ovisno i sirini redova nosimo spricu od 600 litara, 540 treba utege i ima probleme,dize mu prednji kraj i problem je baratat s njom, ok je zito jos gdje imas manevar, ali ako ides u medurednu obradu nema nist od tog. naravno sa 539 zbilja ni po ravnom nema smisla. nece ju moc nosit
 

Mireek

Član
Tu od
6 Ruj 2011
Poruka
388
E to sam htio cuti....kolega me uvjerava da on to mora nositi, onda cu probati napikirat 400 litara samo neznam dal u ponudi imaju te male sa vise rezervara i nivelirajucim granama....
 

Steyr 01

Član
Tu od
25 Kol 2012
Poruka
654
Ima 400 l s 3 rezervara, ja sam je ove godine uzeo, i taman je za 539. Grane biraš po želji, to je dodatna oprema..:icon_biggrin:
 

Mireek

Član
Tu od
6 Ruj 2011
Poruka
388
Kolko novaca ako nije tajna...i gdje si je uzeo, sto ima jos od opreme??
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

TX75

Dobro znana faca
Tu od
5 Srp 2007
Poruka
1,276
533 sa prednjim utezima u felgama nosi mio 612, do 550l, za silu bi ju nosio i punu, te tako oprska par stotina hektara godišnje.
Ako nije velika razlika u cijeni rađe uzmi veću,(dobro, ovisi o potrebama) ne moraš ju sipat punu a nekad će ti zafalit baš tih 50-100l vode više ( govorim o ravnim površinama, u brdu nema smisla ni 400l ).
 

Steyr 01

Član
Tu od
25 Kol 2012
Poruka
654
Bila je oko 16 000 kn s 8 metarnim , običnim granama. Uzeo sam je u Agromehaniki u Bjelovaru, pitaj kod njih, al nivelirajuče grane, ti donose dosta višu cijenu, ta 400 ENL ti je taman, i tak još imaš 50 L rezervar, pa ako ti ponestaje vode, dodaš iz njega, pa još malo sredstva, promiješaš, i vozi dalje.. Ok, te nove šprice su uže, i višlje od starih, pa se s njima i smanjuje mogučnost dizanja prednjeg kraja traktora, al ipak ti 600 litara vode, + 200 kg masa šprice, previše za 539
 

markach

Iskusan lik
Premium
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
1,872
Danas spremio špricu za zimu..Oprana izvana i iznutra..Stavio sam malo antifirza i propustio kroz cijeli sistem da nebi izmrzlo kaj u zimi..

21257128.jpg

vidim da imas Leško ,kolko dugo? kaj ima od opreme? kaj bi jos možda preporučil? koji bi bili nedostaci?
Moram nekaj kupit do proljeća, cijenom mi ispada ko Agromehanika
potrebno mi je rez.800/1000lit, 12hd grane ,el.ventil....tak odprilike

iz zjb napravili ponudu za Vicon s ovako sličnom opremom ispada ludih 20t eura minus neki rabat plus pdv ,dok Lesko ili Agromehanika bit će 50t i kusor kn s pdv
 

Najnoviji postovi

Na vrh