• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

PŠENICA sjetva-žetva, 2011.-2012.-2013-2014

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
yes ,da ,ako vršim prskanje žita običaj je proljetno prskanje,radi vremena i financijski mi povoljno a i uspješnost je velika ,mada iskustva od drugih ljudi isto govore i o drugim preparatima ali ja sebi koristim zasad taj:axe:

Koristim isto sredstvo i u istom periodu špricanja ko i ti, zadovoljan sam, pšenica i ječam budu jednostavno bolji na kraju.:mrgreen:
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
A sto mislite jel bi proslo bez spricanja ozime psenice sa bilo cime?
Mislim proslo bi,ali kako bi se odrazilo na prinos.

Jer kada sam imao ozimi ječam nismo sa nicim spricali i korova je bilo samo onih niskih,tako da u tijeku kombajniranja i spremanju zrna ih nije niti bilo tj. nisu pravili probleme.
A mozda je i takva godina bila,pa su korovi slabo krenuli :D
Za manju površinu moglo bi proći; ali za neku ozbiljniju proizvodnju, prevelik rizik. Iako je primjena herbicida trošak; velika je mogućnost da se polje pšenice bez herbicida pretovori u polje korova :rolleyess: (a ima i nekih pjesama o crvenim makovima u polju žita:lol:).
Od kada je pšenica prestala biti okopavina (da, da, nekada se pšenica okopavala :shock:), herbicid je obavezan.
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
moraš znati s kakvim korovima na pojedinoj njivi imaš posla! Ako imaš ljetne korove, onda jednostavno moraš špricati jer kad ti oni budu vidljivi više nećeš moći špricati pa ćeš vršit mak,lobodu,čičak,suncokret ...



sječam se jedne kišne godine i problem sa pšenicom, iako smo špricali, bilo je korova......i to dosta, neznam koja vrsta točno, al sječam se ambrozije.......i pri vršenju su puštali i podizali vlagu u zrnu, te godine su svi imali problema, a oni koji nisu špricali, mogli su samo preorati......
 
I

ihorzic

Guest
pitaj boga da li je stradala pšenica na ovom minusu bez snjega
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
stradala je sigurno ali sad joj je milina ispod snjega i bude ona dobro još ako bude novaca za kan još i bolje
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Evo snijeg odlazi. Bio danas na pšenici vidjeti stanje i super je preživjela zimu. Sad ću gledati trenutak da je još malo pomrznuto ujutro, a da se očekuje kakva kišica i sa kanom 150 kg/ha. Ako ne bude kiše nejdem u prihranu...
 

fric1993

Aktivni član
Tu od
26 Kol 2010
Poruka
1,400
trebalo je jučer ujutro bacit,sve smo spremili i onda su me odgovorili,a nebude više minus možda od sljedečeg tjedna tek u ponedjeljak a dalje plus:supris:
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
trebalo je jučer ujutro bacit,sve smo spremili i onda su me odgovorili,a nebude više minus možda od sljedečeg tjedna tek u ponedjeljak a dalje plus:supris:

Kod mene još ima snijega malo, tak da nisam htio. Ja ću u ponedjeljak ak budu rekli kakvu kišu za koji dan. Ako ne onda se ne isplati jer će ostati gore.
 

drmr

Član
Tu od
28 Ruj 2009
Poruka
688
moja je žuta i ja ću 100 kg 3x15 u ponedjeljak

Zasto 3x15? Nemoj.
Napravi gnojidbu KAN-om.
P&K se sporo krecu u donju zonu, zonu korijena i ostaju pri povrsini zemlje i ako ti se to dogodi,a hoce psenica ce se plitko ukorjenit i moze doci do veceg polijeganja biljaka.

Jos gore,ako bude nekakvo razdoblje suse do 6-og mjeseca jer onda i urod bude umanjem.

Ja sam svoju prihranio KAN-om. U drugu prihranu mislim da necu niti ici zbog nekog izracuna sto sam radio pa sam skuzio da cu imati dosta N.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Meni je samo žao kaj mi financijski ne izađe da bacim 3x15 prije sjetve ujesen, a u prihranu samo KAN, vjerujem da bi žita bila puno bolja da se tak radi...3x15 baš i nema nekog smisla u proljeće, pogotovo ak je sušna godina...samo KAN 1 ili 2 puta. Nadam seda za koju god budem tak i radil.
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
...a u prihranu samo KAN, vjerujem da bi žita bila puno bolja da se tak radi...3x15 baš i nema nekog smisla u proljeće, pogotovo ak je sušna godina...samo KAN 1 ili 2 puta. Nadam seda za koju god budem tak i radil.
Potpisujem.
Ako baš postoji potreba za fosforom u rano proljeće, onda se ide folijarno (duga, hladna, vlažna zima i sl.), dok je za prihranu ipak puno bolje riješenje sa KAN-om, UREOM, UAN i sl.
 

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,332
28.02.2012.

DSC01713Kopiraj.jpg


DSC01715Kopiraj.jpg


DSC01716Kopiraj.jpg
 
Posljednje uređivanje:

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
kod mene isto ko i na slikama iznad, jučer bacio 150kg/jutru KAN......bilo smrznuto ujutro, pa otišao.......kasnije otpustilo, nakon sat vremena kako sam završio, danas snijeg pada, a u petak najavljena kiša, dok ujutro nije bilo nekog minusa, te za slijedećih 7 dana neće smrznuti, a vlage ima jako puno......
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,020
Pred sjetvu pšenice nismo bacili nikakvo umjetno,pa me sad zanima kak bi najbolje bilo obavit prihranu??

Da idem s KAN-om u kombinaciji s NPK ili samo KAN??

Iz priloženog sam uvidio da sad bacat NPK nema neke koristi ili ipak bi dobro došlo??????
 

djelac

Član
Tu od
9 Tra 2009
Poruka
532
ja bum krenul drugi tjedan sa 150 KAN a po hektaru i u drugu prihranu bum onda išel isto tak ,2 put bum išel još folijarno i to je to
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Pred sjetvu pšenice nismo bacili nikakvo umjetno,pa me sad zanima kak bi najbolje bilo obavit prihranu??

Da idem s KAN-om u kombinaciji s NPK ili samo KAN??

Iz priloženog sam uvidio da sad bacat NPK nema neke koristi ili ipak bi dobro došlo??????

A ja sam lani bacao 15-icu i nije bila neka pšenica tak da sam to izbacio. Njoj je sad bitan dušik da što bolje busa, a valjda će od broja klasova biti i nešto prinosa.
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.
Na vrh