• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Radovi u šumi, izrada drva

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,937
Nasuprot mojeg vinograda več mjesecima traju radovi u šumi, ja tvrdim da se događa devastacija šume.
Išla je neki dan supruga potražiti koju gljivu, nekada ih je bilo puno.
Donijela je kanister s nekakvim crnim uljem, netko je ili namjerno ostavio ili zaboravio. Lancol ili dvotaktol sigurno nisu, jedino za potpalu otpadnog materijala. Šuma je puna odbačenih limenki pive od strane "novokomponiranih drvosječa". Motorke pile brundaju, ekipe stoje uz improvizirane prikolice i "cugaju". Onda vidim da zakopčaju dva traktora da izvuku na cestu metar drva. Ostaci drva uzduž i poprijeko po šumi. Naleti par njih s nekakvim vitlom na traktoru, ali sve ih popiša mladi susjed koji stanuje gore na brijegu. On je sad nabavio i "štorea firaksera", vidi se da on zna, a ostala većina se zna napuhavati, ne zna raditi ni motorkama ni traktorima u šumi. Sve su to razlozi da se događa prava devastacija. Previše pametnih na par stotina stabala 😖
Ovdje se vide majstori tog zanata u praksi, kod mene ja gledam užas a ne šumske radnike.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,543
@plus,
nažalost nije tragedija devastiranja šuma samo kod tebe, Izgleda da je to posvuda naveliko uzelo maha. :mad:
Obožavam šumske šetnje, ali se zgrozim kad vidim koliko plastičnog i limenog smeća od ambalaže ostaje iz nesavjesnih pojedinaca. Kao da je neki problem pokupiti prazne limenke. Ipak su lakše nego su bile kad se išlo u šumu.
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,070
Postoje al nijedna nije ko npr tvoja na koltivatoru, ovo je sve prva pomoć.
Pa nije baš tako, nekad su pogonske bile rađene od zadnjeg difa od traktora...znači u 0 pogođeno razlika dođe samo kod skretanja, a nove sve imaju reduktore i tvde gume da se čak ni tu ne dešava velika razlika, a po meni to bi trebo imat svaki koji se bavi šumom.
Ta od kultivatora je prerađena za AC, bez staha bi je vozio po cesti sa pogonom.
20220319_150055.jpg

Ja jos uvek ne mogu da verujem koliko je to dobra stvar. Jeste 4x4 mocan, ali 6x6 je prava moc. Ja sam koliko znam prvi i jedini koji je napravio kardansku prikolicu u mom kraju, a mnogima bi dobro dosla.
U mom kraju ih ima vjerujem više nego u cijeloj hrvatskoj skupa i to govorim baš za prikolice od traktor ne racunam i mtk još..samo mene to žalosti, gledam videa di se strojevi ubijaju čupaju, putevi i šume sve se raskopa a za metar drva, ovo sjedneš i ideš ne moraš cekat suho ni proljeće kad ne možeš u polje ideš u šumu.
Evo to su te kombinacije, čak imaju i blokadu difa na prikolici, i obje na traktoru, stvarno ne znam kuda to nebi prošlo
20220916_150933.jpg
 

NikolaT55

Iskusan lik
Tu od
17 Velj 2020
Poruka
1,965
Usput i prošetao svojom šumom u nadi da pronađem vrganje, ali ih nažalost nije bilo. Malo sam poslikao kako to izgleda kod nas, lišće smo pograbili i pospremili, sitno granje se pobralo i sve očistilo. Ono što smo obarali smo pilili, cjepali i sve odvezli kući. Sada to izgleda ovako:
 

Prilozi

  • IMG_20221002_103314.jpg
    IMG_20221002_103314.jpg
    110.3 KB · Pregleda: 41
  • IMG_20221002_103243.jpg
    IMG_20221002_103243.jpg
    87.6 KB · Pregleda: 41
  • IMG_20221002_103214.jpg
    IMG_20221002_103214.jpg
    109.7 KB · Pregleda: 41
Na vrh