• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Rezidba zapuštenih voćaka

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
Re: Orezivanje voćaka

najbolje malčirati jer je paljenje veći posao i veći gubitak.

ako ima puno onda sa drobilicom za grane sve isjeckati i eto nakon nekoliko mjeseci humusa prve klase.
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,844
Re: Orezivanje voćaka

jabuka.jpg


Ima li ovdje spasa? Premazao sam voskom, imam dvadesetak takvih, prokleti miševi.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: Orezivanje voćaka

:shock: za ne povjerovati :shock: Jesi li trovao miševe? Ima spasa, pravi 20 premosnica.
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,844
Re: Orezivanje voćaka

Kontam kaže:
:shock: za ne povjerovati :shock: Jesi li trovao miševe? Ima spasa, pravi 20 premosnica.

Nego što nego sam trovao, samo se zimi nakotilo dok je bio snijeg, a oni ispod radili, neću radit premosnice, ako potjera ispod pustiti ću da izraste nova jabuka, a ako ne odrezat ću dolje i cijepiti sve iduće proljeće, znam čovjeka koji je rezao 100 stabala da izmjeni sortu pa mogu i ja ovo. Netko mi rekao da gadovi ne napadaju starije jabuke, ove moje imaju 5 godina već, moraću malo po malo neku žicu stavljat, al opet ispod zemlje dođu, katastrofa...
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: Orezivanje voćaka

Koliko sam ja skužio, ovdje kod nas kad truje Žito svi trujemo, tako da vjerovatno uspijemo ih suzbiti u neke minimalne okvire. Ja sam primjetio nove rupe ali to je možda 5% onog koliko ih je bilo, naravno u predjelu samo gdje podrivač nije išao uz stupove. 5 godina čekao i sad ćeš je prerezati :cry:
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,844
Re: Orezivanje voćaka

Kontam kaže:
Koliko sam ja skužio, ovdje kod nas kad truje Žito svi trujemo, tako da vjerovatno uspijemo ih suzbiti u neke minimalne okvire. Ja sam primjetio nove rupe ali to je možda 5% onog koliko ih je bilo, naravno u predjelu samo gdje podrivač nije išao uz stupove. 5 godina čekao i sad ćeš je prerezati :cry:

Ionako nikakva korist kad se uvozi jabuka po 70 lipa izvana.
 

DELO1

Član
Tu od
9 Ožu 2009
Poruka
378
Re: Orezivanje voćaka

Ima li ovdje spasa? Premazao sam voskom, imam dvadesetak takvih, prokleti miševi.
[/quote]

Mislim da tu nema puno sreće ja sam prije 2g imao takvih problema pokušao spašavati i na kraju ove godine sve povadio i posadio nove više se isplati nego se zafrkavati sa tim oglocanim...

Inače kako ide rezidba jabuka evo ja imam još 1/10 od 2,2 ha ubi me ova zima i vjetar, grane žena izvlači u međured i prođem malčerom, samelje 80% ostlo će kada budem travu kosio bitno da se može prolaziti kroz red
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
Re: Orezivanje voćaka

DELO1 kaže:
Ima li ovdje spasa? Premazao sam voskom, imam dvadesetak takvih, prokleti miševi.

Mislim da tu nema puno sreće ja sam prije 2g imao takvih problema pokušao spašavati i na kraju ove godine sve povadio i posadio nove više se isplati nego se zafrkavati sa tim oglocanim...

Inače kako ide rezidba jabuka evo ja imam još 1/10 od 2,2 ha ubi me ova zima i vjetar, grane žena izvlači u međured i prođem malčerom, samelje 80% ostlo će kada budem travu kosio bitno da se može prolaziti kroz red[/quote]



hajd postavi jedan video malčiranja grana ako ikako možeš molim.
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
Re: Orezivanje voćaka

...evo, završio pola rezidbe bresaka, šljive i vinogradi orezani... :D
 

raff34

Novi član
Tu od
18 Velj 2010
Poruka
7
Re: Orezivanje voćaka

Da li se i kako orezuju mlade voćke koje su posađene na jesen 2009. g.?

Naime posadio sam po 50 kupina, 50 malina, 2 trešnje, 2 višnje, šljiva, dunja, dud, breskva, marelica, kruška, aronija i američka borovnica.
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,844
Re: Orezivanje voćaka

Gustavo kaže:
jabuka.jpg


Ima li ovdje spasa? Premazao sam voskom, imam dvadesetak takvih, prokleti miševi.

Kak bi ovo bolje potjeralo odozdo, da ostavim ovako ili da odrežem na 10 cm, teško ću moći cijepiti ili premoštavati sada jer je skoro do zemlje oglodano. Inače sam već imao takvih slučajeva i tu je jak korijen i potjera puno bolje i brže nego nova sadnica, a ionako nisam baš bio zadovoljan s većinom tih jabuka pa bi ih cijepio s idaredom koji mi se jako dobro prima.
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,844
Re: Orezivanje voćaka

Evo ja sam malo danas rezao, dva-tri sata, ova prva slika je jabuka prije orezivanja, a ova druga poslije pa ako ima profića da daju još koju sugestiju jel treba jače i što orezati.

jabuka1.jpg


jabuka2.jpg


Evo još par orezanih malo jače.

jabuka3.jpg
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,844
Re: Orezivanje voćaka

Jel svi orezujete noć i dan pa nitko da baci neki komentar?
 

drmr

Član
Tu od
28 Ruj 2009
Poruka
688
Re: Orezivanje voćaka

Gustavo kaže:
Jel svi orezujete noć i dan pa nitko da baci neki komentar?
:mrgreen:

Ja kako god orezao,uvijek onih vodopija puno.
Sad cu i ja ovako derat kako vidim na slikama skoro do gola sve,pa nek se slikaju.

Zasadili smo 20ak cacanskih ljepotica,a za njih cu zvat nekog vocara koji zna orezivat da ih ja ne upropastim.
Kad odem kuci stavit cu fotku kruske i jabuke u dvoristu da vidite te vodopije kolike su.
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
Re: Orezivanje voćaka

...Gustavo, ovo kako si orezao je čisti užas...samo tako nastavi i imat ćeš svake godine izvanredan prinos...mlazova ili tzv. vodopija :scratch
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
Re: Orezivanje voćaka

...zaboravio si jedan od osnovnih principa rezidbe: "ili odreži do kraja ili ne diraj"...pojednostavljeno: granu koja smeta ili odreži do kraja (bez ikakvog tzv. "štrljka") ili ako je trebaš prikratiti ne prikraćuj je gdje ti padne na pamet već uvijek na neku neskraćenu bočnu grančicu, tj. neposredno iznad nje...tj. svaka grana treba završavati neprikraćenim jednogodišnjim izbojem...
...naglašavam: NEPRIKRAĆENIM!
...ovako bezveze srezane voćke iduće godine proizvest će samo još veću "šumu" mlazova...ukratko: umjesto roda ti proizvodiš drvo... :mrgreen:
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
Re: Orezivanje voćaka

može li koja fotka pravilnog orezivanje,prije i poslije, ali izbliza ako je ikako moguće??
 

zvonis01

Član
Tu od
2 Ožu 2009
Poruka
792
Re: Orezivanje voćaka

gustavo,ovo mi liči na vješalicu za kapute,što nisi zvao nekog sa iskustvom :scratch ,kao što ti kaže breskvar gdje su ti rodne grančice,samo ostale debele
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,844
Re: Orezivanje voćaka

J... rezat ću samo vodopije dalje, a ovo ostalo nek ostane. Mada sam i ovo tako odradio, rodnih valjda nije ni bilo :(, sad ću rezat samo okomite vodopije pa vidjet rezultat, da je bar prije netko nešto napisao ne bi orezao toliko.
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
Re: Orezivanje voćaka

Gustavo kaže:
J... rezat ću samo vodopije dalje, a ovo ostalo nek ostane. Mada sam i ovo tako odradio, rodnih valjda nije ni bilo :(, sad ću rezat samo okomite vodopije pa vidjet rezultat, da je bar prije netko nešto napisao ne bi orezao toliko.
...bilo je rodnih grančica ali si ih uklonio. A ponegdje valja ostaviti i mlaz ako postoji neka praznina u krošnji...iz dobro položenog mlaza može se za 2 - 3 godine dobiti dobra rodna grana...
...ali OK, probaj na ostalima samo u potpunosti odrezati sve okomite mlazove i onda fotkaj stabla pa ti mogu reći što da radiš dalje...
 

Najnoviji postovi

Na vrh