• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Rotobrane / Rotodrljače

  • Temu pokrenuo IMT560
  • Datum prvog posta

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,203
nisam probao u prvoj,jer je dosta grbavo,mazao sam cetvrtom sporom. rd je jos od ljeta spustena na full dubinu,a ja otisao na polje bez ključeva...prvi trag sam izrotirao tako da je stari sa traktorom i sijacicom skoro propao u zemlju,kasnije sam ju drzao na hidrauliku. :)
ja imam sijacicu od 3 metra,tak da mi ne pase,a malo sijem,pa necu mijenjati. radili smo sa Z 7340 i kombinacijom V&N i Amazone od 2.5m, ali smo nakon par ha odustali,nije to za male parcele gdje je puno okretanja, na svakom kraju njive neka šikara,ili jarak,ide bez brige ali brze je raditi s dva traktora,a nije neka razlika u gorivu...
 

ibosilj

Aktivni član
Tu od
26 Pro 2012
Poruka
1,056
Bas bi ju rado isprobal na svojem ficeku, a svi 'mestri' mi ne preporucaju vecu od 230, a vidim da ti pjevas s 250 sa slabijim traktorom.:icon_sad:
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,448
Jedan sa Case jx60 radi sa RD 3m, kako radi i to ne znam! RD je sa paker valjkom!
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,272
Kod mene je čovjek radio sa Ursusom 360 i rd 3 metra cijevasti valjak. I radio je tako jednu ili dvije sezone i generalku je radio.
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,203
Bas bi ju rado isprobal na svojem ficeku, a svi 'mestri' mi ne preporucaju vecu od 230, a vidim da ti pjevas s 250 sa slabijim traktorom.:icon_sad:

sve zavisi od zemlje i traktora,najbolje bi bilo prije kupnje isprobati,pa tocno znas kaj moze,a kaj nemoze...
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,108
Veilike su razlike u potrebnoj snazi motora za određenu širinu dljače , na to najviše utiče ''težina'' zemlje a drastična razlika se pojavljuje u brzini kretanja
Da bi povećao brzinu kretanja za jedan stepen prenosa mjenjača treba ti znatno jači motor , tako da i sa slabijim motorom neko kaže da tjera RD od 2,5m ali nije to to

Recimo od mene komšija pozajmljuje RD i tjeraj je sa rakovicom , ide on ali nije to to , ono snage između njegovi 65 konja na rajki i mojih 80tak na rusu velika je razlika
Čak sam i vladimircom probao tu drljaču od 2.5m i radio je , ali to je smiješan rad , najsporija i pun gas i teško mu je u lakšim uslovima zemljišta , imati na umu da ta ista drljača mi se dešavalo da ugasi rusa u teškim uslovima kao sijalicu

Znači sve kobinacije rade ali nisu ludi proizvođači koji preporučuju snagu motora
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,203
Kad pogledaš,traktori od 150ks uredno rade sa 3 metra RD, a mi sa duplo slabijima radimo s 2.5 metara... za ratarske kulture nije problem,70ks i 2.5m su dobra kombinacija,i u teskoj zemlji,postize se jako dobar ucinak.ja sam mogao rotirati skoro toliko brzo,koliko brzo je stari bacao umjetno gnojivo. A zatim,cim se dublje ide,tim se brzina smanjuje.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,108
.... i smanjuje brzina i takav rad zahtijeva puno više snage
Ja sam na brdovitom terenu i kada u teškim uslovima naiđem recimo na prevoj koji nije dobro uzoran a idem punom dubinom rusa ugasi časkom , nije mi se jednom dešavalo to , samo sada sam se utrenirao pa mogu da prepoznam situaciju i samo malo zadržim na kvačilu dok sažvaće
To mi se daleko više izražava sada sa novim klinima , dok su bili klini potrošeni jadan nije ni mogao da zagrize u dubinu
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,203
rd od tri metra ugasi Df Agrotrona od 120ks kao da si gurnuo neki štap u motor (prema rijecima gazde :) ),a covjek radi usluzno,i nikad ne ide dublje od 10-15 cm... meni je najextremnija bila priprema prirodno teske zemlje na punu dubinu s novim nozevima,nije ni promrzlo,a voda stajala tri mjeseca gore,e tu nije bilo dovoljno niske brzine,ni dovoljno visokog gasa...
 

Driver

Član
Tu od
26 Srp 2013
Poruka
396
@ibosilj ide ficek sa 2,5m samo tako već provjereno i mislim da bi 2,3m bila na knap za pokriti trag naročito ako njiva ide u zavoj
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,108
Pa i kod mene kada se gasi to se desi toliko brzo da odmah pomisliš da je motor zaribao :icon_mrgreen:
Prvi put kada mi se desilo bio me strah da zaverglam ponovo i pogledam u kazaljku manomera ulja u motoru :icon_rofl: toliko je to ''drastično'' djelovalo , kasnije se navikneš :(whew):
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,203
hehe,mogu misliti! :)
prosle godine sam rotirao kolegi jedan vinograd gdje su posjekli trsove,kakva je to zemlja,za ne povjerovat! spustio sam slucajno RD na neizorano,presla je preko toga i napravila prah i pepeo. mekana,i sto je najbitnije,neugažena zemlja... bez brige bi radio sa tri metra,samo bi bilo problem nositi to uzbrdo...
 

SonnYYY

Aktivni član
Tu od
15 Lis 2012
Poruka
425
Pa kod mene ima MF 3630 i RD 2.5m pa ima šta tjerat, samo ne znam na koju dubinu ide.
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,272
Meni je rd od 2.30 ugasila proximu od 90 ks, u ilovaku... Tako da sve ovisi o puno faktora, a najviše o zemlji.. Kad su bili novi nozevi na dubini od 10-15 cm Z6245 ima punu kapu posla trecom sporom. A sad ide četvrtom sporom na nekoj plicoj dubini, jer za žito ne idem preduboko.
 

ibosilj

Aktivni član
Tu od
26 Pro 2012
Poruka
1,056
@ibosilj ide ficek sa 2,5m samo tako već provjereno i mislim da bi 2,3m bila na knap za pokriti trag naročito ako njiva ide u zavoj

bi se napravilo, ak sam ove godine sve pofrezal s frezom 180 širine na fičeku, 230 bi bilo ko as na cenera :(happy):

a skeptičan sam jer frend ima new hollanda 106 konja i maschio 2,5 metra pa veli da ju osjeti itekak, ali on sadi puno krumpira i povrća pa ide vjerojatno jako duboko..
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,203
da,za povrce je potrebna jako duboka i fina obrada,cak postoje i posebne rotodrljace za tu namjenu. Uglavnom straznja daska zaustavlja traktor,nozeve je same po sebi lakse vrtjet,ali kad se daska spusti,tad ide teže.
 

ibosilj

Aktivni član
Tu od
26 Pro 2012
Poruka
1,056
meni treba samo za pripremu u proljeće za kukuruz i na jesen za žito, al to ne treba duboko, do 10 cm je sasvim ok tak da bi vjerojatno i išel s 2,5 m
 

karlo.bozic

Član
Tu od
27 Svi 2011
Poruka
703
@ibosilj, pa ja ti jos dam svoju frezu 120.. Nadostukas na svoju i bog te veseli... :icon_super: 3 metra bus frezal ko nis.. hahahah
 

MF 698 t

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2012
Poruka
1,649
Ako je dobro izorano,da ne morate iči duboko,terate bez brige 2.5 m sa 70 ks,ali ako je jako đombasto,neravno izorano,onda se javlja problem jel morate dublje pustiti RD da napravi sjetveni sloj,tako da je jako bitno oranje.
 

kole

Član
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
148
koju marku polovne roto drljače preporučavate, obzirom na kvalitetu, dostupnost i cijenu dijelova i težinu (potrebnu snagu) rada s njima?? ..šta je bolje sa klinovima ili sa noževima?? ..paker ili cjevasti valjak?? ..za traktor 75 ks
 

Najnoviji postovi

Na vrh