• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Rotobrane / Rotodrljače

  • Temu pokrenuo IMT560
  • Datum prvog posta

Dado121

Aktivni član
Tu od
14 Kol 2010
Poruka
2,118
Svaka polovna rotodrljača je dobra dok je ispravna,dobre su eberherdtove lako se teraju i nisu teške za nosit. Noževi obavezno ai packer valjak.
 

soony-69

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
864
A šta mislite koji traktor (koje snage i težine minimalno ) bi trebao da može raditi sa kombinacijom RD+sijačica 2,5m,ako je paker valjak na RD?
Ima li tko kakva iskustva?
 

Steff

Aktivni član
Tu od
23 Pro 2010
Poruka
487
Mislim da bez 100 ks nemaš kaj tražiti...

Ja sam radil sa 90 ks i takvom kombinacijom samo sa cijevastim valjkom, i kad je sijačica puna, jako mu je na knap...
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,203
da,nije problem vuci,nego nositi. a ako su male parcele,isplativije je i brze ici s dva traktora...
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
5,894
To s malim parcelama mi nije jasno..
Svi koji siju u kombinaciji,mi vele da je to dobro baš za male zemlje..
Jedan prohod i napraviš sve,ne treba ič dalje gazit zemlju,sabijat uvratine za okretanje bezveze i tak..

Nevidim,gdje je takvi problem sijat s kombinacjom na malim zemljama ??
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
Slažem se s markom, na isto ti dođe bila mala ili velika parcela, ne vidim problema.
 

ibosilj

Aktivni član
Tu od
26 Pro 2012
Poruka
1,056
ja bi se ovdje više složil s kolegom Gogo, kad imaš malu parcelu i sjetvenu kombinaciju na nekom manjem traktoru, to je više S***a nek rada, to je isplativije na velikim parcelama koje su duge i ravne, spustiš RD, spustiš sijačicu i gas, i voziš se 10 min pa se okrećeš, a dok ti imaš parcelu 50*5m, više vremena izgubiš na okretanje i napelavanje s tim, nego radiš...
pogotovo ako imaš veći i manji traktor doma, s većim pripremiš, s manjim odmah iza siješ, čak i da imaš jedan srednji traktor, po meni je bolje sve prvo pripremiti, zamijeniti priključak i onda posijati...
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,203
tak je kak kolega ibosilj veli. objasnjaval sam to koju stranicu prije. pa kad ti je odmah na kraju zemlje suma i sikara,ili jarak od 6 metara,a sjetvena kombinacija i traktor su znate i samo koliko dugacki,onda tek imate dosta uvratina i gazenja istih. ne znam,mozda se nekome to dopada,i ima drugacije iskustvo... ili je nekome mala parcela 1 ha. meni je mala parcela 0,25ha,i jos je šira nego duža.
 

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,387
Sa sjetvenom linijom se mozda malo duze, sporije okreces i namjestas, ali.. Stavi na papir koliko ti traje jedan odlazak na polje sa sporijim okretanjem (u radu je brzina ista) , a koliko traju dva odlaska na polje, dva okretanja, prekopcavanje prikljucka + gorivo za sjetvu. Na neku povrsinu se i toga skupi.
Ako su 2 sofera onda nema gubitka vremena ali trebaju biti slobodna 2 sofera i 2 traktora u tom trenutku.
Po meni je svakako prednost na strani sjetvene linije. Kad probate vidjet cete.
Druga stvar je rd+sijacica za kukuruz. To se ni meni ne svidja. Ali nisam probao, samo sam gledao u radu..
 

soony-69

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
864
Pa s dva traktora se duplo okrećeš i gaziš na uvratinama i onda se to samo može plitko zabrcati a RD to bar dublje obradi.I još mi se čini prednost što iza kombinacije nema ulegnuća na zemlji poslije tragova kotača.Jedino je problem težina.Imam fiata 80 90 sa 300kg utega naprijed a nemam gdje isprobati da li bi mogao nositi RD i sijačicu.Vrtiti bi mogao sigurno.
 

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,387
Jasno,ako to nemas s cime nositi sve pada u vodu.
Neku laksu kombinaciju bi sigurno nosio. Ja sam nasu probao nositi sa mf-om 294 bez utega ali s utovarivacem. s praznom sijacicom je isao,s puno pitanje jel bi mogao.
Istu rd i iza gamu 18 smo probali zakopcat za mf-a 3050 sa skoro 300kg utega.
Kad smo dvojica jos stali na rd nije mogao krenuti u dvoristu na laganoj uzbrdici.
Rd je bila 2,5m s pakerom i hidro liftom.
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,203
Sa sjetvenom linijom se mozda malo duze, sporije okreces i namjestas, ali.. Stavi na papir koliko ti traje jedan odlazak na polje sa sporijim okretanjem (u radu je brzina ista) , a koliko traju dva odlaska na polje, dva okretanja, prekopcavanje prikljucka + gorivo za sjetvu. Na neku povrsinu se i toga skupi.
Ako su 2 sofera onda nema gubitka vremena ali trebaju biti slobodna 2 sofera i 2 traktora u tom trenutku.
Po meni je svakako prednost na strani sjetvene linije. Kad probate vidjet cete.
Druga stvar je rd+sijacica za kukuruz. To se ni meni ne svidja. Ali nisam probao, samo sam gledao u radu..

ja to racunam kao dva sofera i dva traktora,ako imas sve uzorano, samo pripremas i sijes,a traktor sa sijacicom nema neko opterecenje da bi potrosio veliku kolicinu goriva. naravno,to je za manje povrsine,i za nas koji malo sijemo. onaj tko puno radi,vec ima i stroj koji se igra s kombinacijom,i hrpu pomagala,tako da je to druga prica...
 

alenvw

Član
Tu od
6 Pro 2009
Poruka
422
pozdrav pukla mi glavna osovina na rotodrljači znači ona šta pogoni i srednje klinove drljača je kvarneland 220 dali možda tko zna gdje bi se to dalo nabavit
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,203
Daj neku sliku stroja,Kverneland je inače u vrhu po kvaliteti.
Za dijelove možeš upitati u tvrtci Interexport,oni su generalni zastupnik za Hr.
 

diabola1210

Član
Tu od
25 Tra 2011
Poruka
590
Obično nema ništa možeš RD kad nije za traktorom nagnuti prema napred da ti ne curi uje skines poklopac videces dva velika zupcanika gornji i donji, izbroji zube na njima da vidiš možda je već ubrzana, znaci ako hoćeš da se brže vrti gornji zupcanik mora biti veći tj imati vise zuba a donji manji, zupcanike skidas lako samo ih svuces sa osovine i tako ih vraćas nazad gledaj da su u istoj vertikalnoj ravnini jer prilikom okretanja zupcanika može se zupcanik zarotirati za 180 stupnja ili na nekim ima distanca pa gledaj kad ih vratis da su na jednakoj ravnini jer poklopac ili deklin ti ujedno i drži te zupcanike umjesto matice ili Segera znaci mozes ih obiljeziti se necim,pripazi kad vraćas poklopac da dihtung dobro sjedne da ne curi ulje na njemu uostalom kad skines poklopac sve će ti biti jasnije
Evo par slika. Cini mi se da su ti zupcanici jednaki. Moze mala pomoc
1837e7c4746fa8a8d5008749c6bba7ee.jpg
981f21a9a22c098d26d9503fc4849280.jpg
 

ivica 4

Aktivni član
Tu od
16 Tra 2011
Poruka
144
Diabola ,samo zamijeni mjesta zupčanicima ovaj zupčanik što ti je prišerafljen šerafom stavi tamo na mjesto onog drugog zupčanika i to ti je to posao od 10 min imam takvu istu rotodrljaču tako da to nije problem .
 

MF 698 t

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2012
Poruka
1,649
Ako trebaš šta od dijelova,Kušec u Bjelovaru odradi sve što ti treba,kvalitetno i provjereno.Što se tiče sijanja u liniji,glupo je opče raspravljati o tome,jedan traktor pripremi i sije.Kako se okrečeš za pripremu tako usput i siješ,i nema veze koliki je komad,možeš uratnicu napraviti tri traga ako ti dva nisu dovoljna,i uvijeti su ove godine loši za sijat,a iza mene je sve ravno jel ako je i negdje mekano,iza traktora RD poravna i sijačica posije,a i stvar je u vremenu,puno brže odradim sjetvu nego da idem poslije pripreme sijati,kada bi to sam stigao,
 

diabola1210

Član
Tu od
25 Tra 2011
Poruka
590
Diabola ,samo zamijeni mjesta zupčanicima ovaj zupčanik što ti je prišerafljen šerafom stavi tamo na mjesto onog drugog zupčanika i to ti je to posao od 10 min imam takvu istu rotodrljaču tako da to nije problem .
Budem probao. Samo mi ona stanga iza smeta da skinem poklopac. Morat cu je maknut
 

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,387
Ova Maschio rd je posuđena ili si se ti to ponovio? Koji model, koja širina?? ..

evo da odgovorim u odgovarajucoj temi. dakle, zamjena za staru forigo drljacu - maschio drago dc, 2,5m.

DSC_0272Kopiraj_zpse148c54f.jpg


DSC_0280Kopiraj_zps010cfc12.jpg


DSC_0305Kopiraj_zps8afcbd99.jpg
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,271
Koliko je teška?? Kolika je preporučena snaga?? Kako bi lijepo pasala za moju proximu :):
 

Najnoviji postovi

Na vrh