• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Rotobrane / Rotodrljače

  • Temu pokrenuo IMT560
  • Datum prvog posta

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,554
Od kad sam sam udarnom busilicom razbijao zemlju da bi je skinuo odem kuci cim se pocne hvatat
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,271
Dečki ne hvata se ako se tera brzo :). Proljetos sam prolazio kroz blato sa proximom drugom direkt i prelazio sam bez ikakvog lijepljenja. Ali 6245 radi s tom drljom 3,4 spora i nek je malo mokro, lijepi se i uz sebe moraš imati kolac i čistiti. Ili dignuti valjak uvis i držati na hidraulici i to sam radio..
 

MF 698 t

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2012
Poruka
1,649
To se i meni dešavalo u mokrom,dok nisam probao sa pakerom,e to je druga priča,a mislio sam da paker nije toliko bolji,ali je neusporedivo bolji.
 

BELEC7340

Član
Tu od
10 Srp 2009
Poruka
691
Hehe, amateri!

Ja sam samo jedanput moral pajserom rokati izmedu cijevi na valjku, i to ove god!

Inace, to se radi ovak.
Kad primjetis da se zpunio valjak, prva slobodna "tvrda" povrsina, npr poljski put i samo sa se valjak vrti po tlu...i frajer se tak brzo zavrti da se sve rasturi.
Kraj price.

No kad je gore sijacica, to je malo hebeno...
Zato i jesam moral pajserom ove god.

Zetorproxima, ova rotobrana izgleda mi dečija, a 6245 mora 3.
Ili je glina ili radiš pepeo :)
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,271
Kažem kako je. Sad su se već potrošili noževi, ali dok je bila nova 6245 je išao većinom trećom sporom, a u proljetnoj spečenoj brazdi drugom. Takva mi je zemlja koju imam, a i teren. Ove godine je radio s njom 4-tom bez problema u sjetvi kukuruza. A i rd nije baš dječja, na pločici piše 816kg..

A ova tvoja teorija da se spusti valjak na poljskom putu neznam baš kako bi to išlo. Morao bi odvrtati prvo valjak do kraja i onda odvrnuti toplinger. Najviše je stvar u brzini u kojoj se radi. Ako se ide brže, nema teorije da se nalijepi. Brat je radio sa 6245 na jednoj njivi i prošao 5,6 puta i napunio pun valjak. I ja prekačio za proximu i cijelu njivu odradio bez greške prvom direkt, u blatu drugom samo da što prije izađem.
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,271
Pranje rotodrljače i spremanje u garažu:




noževi su na nekih 17-18cm tako da ćemo ih vjerovatno promijeniti ovu zimu..



I da probavao sam onu Belcovu teriju.. dakle napunim ja valjak izađem iz njive i 3 direkt sa Zetorom, a ono zemlja nejde nikud. I tako par puta dok nisam uzeo kolac i u udri! Tako da dečki tu teoriju zaboravite na težim zemljama.

ovako je izgledao valjak:
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,448
Točno to! Ne zna njih tu dosta šta je masna zemlja, to kad se pohvata, to ni vrag ne skida. Srećom ja nemam puno takve zemlje.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
Dečkiiiiiiii!!!!

I masna zemlja se lijepo obradi kad je normalne vlažnosti, naravno da se lijepi za valjak kad je mokro-blato!
Budimo realni, kad su dobri uvjeti takvih problema nemate, jel' :)
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,954
Kod mene nije baš dobra zemlja ali još nikad nisam zaštopal valjak bar zadnjih 10godina ako je blatno malo podignite valjak i ne štopa se .
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,108
Dečkiiiiiiii!!!!

I masna zemlja se lijepo obradi kad je normalne vlažnosti, naravno da se lijepi za valjak kad je mokro-blato!
Budimo realni, kad su dobri uvjeti takvih problema nemate, jel' :)

A šta kada nije normalna vlažnost a pritiskaju te termini :icon_butt:
 

kec-m

Član
Tu od
6 Ožu 2011
Poruka
465
Ja imam cjevasti valjak na svojoj rotobrani i još mi se nikad valjak nije zaštopal . Ove jeseni sam par puta skapal zemlju i kukuruzovinu s noževa i to ne na svojoj zemlji jer uvijek izorano ostavim dan dva da se ocijedi koliko uvijeti traže i dopuštaju .
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,448
Je ŠANANA kad su uvjeti dobri naravno nema štopanja. Ali u ovoj jesenskoj sjetvi nema takvih uvjeta, barem kod mene. Znam kada sam završavao oranje i ostalo zemlje na dasci pluga, morao udarati nogom pravo da ju skinem. Lakša zemlja iako bude vlažna donekle se i rasipa! Zetorproxima gledao sam jednog u takoj teškoj zemlji i nije mu se ljepilo za paker valjak, jedino malo mu štopalo na noževima jer kuruzovina nije bila idealno zaorana! Čim mu nož uhvati kuruzovinu zemlja se hvata kao blesava.
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,203
meni se nikad nije paker zastopal,ako su cistaci dobri,i dobro slozeni,oni skidaju sve s njega...
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,271
Onda kad budem mijenjao rd obavezno sa packerom. Ali to neće biti tako skoro. Ovoj ću promijeniti noževe i ide ona još puno godina.
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,203
Meni se na sjetvospremacu zastopa valjak kad je mokro,a vrti se 5 put brze nego na RD... Svoje prednosti ima i šuplji i puni valjak,ali kad vidim kak se šuplji štopa...
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,954
Kad sam kupoval rd po savjetu drugih sam tražil Leli sa šupljim valjkom i kosim klinovima nakon 20 godina u upotrebi i nije mi žal valjak mi se nikad nije zaštopal a klinovi koji stoje u koso kako se okreču tako se i čiste . Valjak puni bi možda bil bolji radi drobljenja no i ovaj mene služi a dosta se vozim u rikverc manje trese .
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,203
Koji je nedostatak punog? Jel puno zgazi zemlju kad je mokro??

kad je jako mokro,ne treba ni raditi nista sa rd, ja sam presao sa s njom preko jedne depresije gdje je u proljece jos stajala voda,valjak se nije zastopao,ni nozevi,jednio je traktor slomio osigurac na kardanu,i skoro se ugasio,a sad dal je puno zgazio zemlju ne znam, ipak je to dosta velika gazna povrsina valjka,pa ne vjerujem da je jako sabio zemlju...
 

Najnoviji postovi

Na vrh