• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Rotobrane / Rotodrljače

  • Temu pokrenuo IMT560
  • Datum prvog posta

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,271
Kod mene se štopa kad je mokro, a idem sporo , 2,3 spora. A proljetos sam prelazio prvom brzom kroz blato sa proximom bez problema. A brat je tu probao sa 6245 trećom sporom i naštopao je pun valjak.
 

friki

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
191
Molim za savjet, imam traktor od 50ks, dupli pogon (Antonio Carraro 5500) imam za njega frezu širine 170cm i ona mu nije nikakvo opterećenje. Radim oko 2,5ha zemlje i bavim se povrtlarstvom i pošto nisam baš iz poljoprivrednog kraja nisam nikad ima priliku vidit roto drljaču. Koja širina roto drljače bi bila odgovarajuća za moj traktor i ima li je smisla nabavljat s obzirom na malu površinu zemlje? Dobar dio površine sadim krumpir pa mi je potrebna što dublja obrada, a mislim da roto drljača dublje obradi zemlju od freze, a problem kod freze je taj šta usitni zemlju super površinski, al onaj dio ispod još više nabije, a to zbijanje tla kod roto drljače bi trebalo biti manje:confused:
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,271
Rotodrljaca ide do 28cm u zemlju. Po meni je teže tjerati rotodrljacu od freze, ali nisam probao pa necu tvrditi. A što se tiče širine možda bolje što manje, tako da možeš brže ići po zemlji
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,913
ja sam imao fendta 55 ks i roto drljacu sa klinovima 2,5 metara, to je bilo na knap, tebi onda po toj racunici, 2,0 do 2,2 m, sad neznam kakve su za pogoniti ove sa nozevima umjesto klinova. Jos se tu da podesavati, bar kod moje se moze podesiti prijenosno odnos vtnje nozvea u odnosu na okretaje motora, dakle ima dvije brzin koje se mijenjanju zamjenom zupcanika u kucistu, 5 min posla.
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,271
2m bi mu bila najbolja :). Ja sam dugo godina terao 2.30 sa 60ks i kod mene u tezoj zemlji mu nije nimalo i vukao sam se sa Zetorom druga, treća spora. Na mjestima sam mogao ići četvrtom.
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,430
Rotodrljaca ide do 28cm u zemlju. Po meni je teže tjerati rotodrljacu od freze, ali nisam probao pa necu tvrditi. A što se tiče širine možda bolje što manje, tako da možeš brže ići po zemlji
Nije rotodrljača plug da ide tako duboko,njena radna dubina je 5-10cm tj koliko je potrebno za sjetveni sloj.Dublje ide samo za krumpir ali pravi krumpiraši obično to rade rototilerom a ne rotodrljačom.Dublja obrada povećava potrošnju goriva a ima kontra efekt na kvalitetu sjetve jer sjeme mora ići na posteljicu a biti prekriveno rahlom i sitnom zemljom što kod duboke obrade nije slučaj.
 

friki

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
191
Gleda sam po oglasima, problem je nać polovnu drljaču 180-200cm, većinom su veće, od 225 naviše. Traktor mi ima spori i brzi izlaz za kardan, frezu vrtim ovim bržim, a drljača bi vjerojatno trebala ić na spori (540o/min)?
Ajmo stavit nastranu potrošnju goriva i brzinu rada (bitno je i to, al meni manje jer mi je mala površina) zanima me dal se drljačom može bolje pripremit zemlja za krumpir nego frezom?
 

ibosilj

Aktivni član
Tu od
26 Pro 2012
Poruka
1,056
Ne! Freza ima sama tendenciju zakapanja u dubinu, dok drljaca ako nije teska i pozabani su nozevi, ni nejde u zemlju, za krumpir bolje freza
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,203
Nijedna freza koju sam ja vidio ne ide u zemlju dublje od RD. Ja sam godinama pripremao za krumpir frezom,ali je bila lagana,i to nije posao,rotodrljača je majka za to, i razlika se odmah vidi...
 

ibosilj

Aktivni član
Tu od
26 Pro 2012
Poruka
1,056
u postu si objasnil zakaj RD ide dublje, jer je na istu širinu duplo teža, optereti frezu s dodatnim teretom da dođeš na težinu RD i zeko će plakati ko kišna godina... freza teoretski može u dubinu do gornje zaštitne pločevine, al to nije poanta, zar ne?
 

jozek

Član
Tu od
18 Stu 2008
Poruka
422
Pitanje kako radi rd s neparnim brojem rotora, tj dva se vrte u paru a zadnji neparni se vrti van dal on uopšte sitni šta? dal treba obavezno gledati s parnim brojem rotora ili i ove naprave isto.
 

karlo.bozic

Član
Tu od
27 Svi 2011
Poruka
703
Kol'ko para tol'ko muzike. Vrijedi oduvijek i zauvijek. Vjerojatno je dobra za obradjivanje manjih povrsina, do recimo 1,2,3 hektra. Kad bi s njom trebao pregazit 10-15 i vise, onda bi se vidjela kvaliteta.
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,203
u postu si objasnil zakaj RD ide dublje, jer je na istu širinu duplo teža, optereti frezu s dodatnim teretom da dođeš na težinu RD i zeko će plakati ko kišna godina... freza teoretski može u dubinu do gornje zaštitne pločevine, al to nije poanta, zar ne?

Frezi dubinu održavaju skije,one malo potonu,ali to je to...
 

ibosilj

Aktivni član
Tu od
26 Pro 2012
Poruka
1,056
Frezi dubinu održavaju skije,one malo potonu,ali to je to...

velim, optereti frezu s dodatnim teretom i pusti hidraulik do kraja, da vuče frezu pa ćeš vidjeti kako skije održavaju dubinu :eek::
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
Ja bi reko da je kineska, ima jedan tu iz sela takvu, 170 cm zahvata, ne radi puno, ali tjera ju s 542 večinom i radi ko i svaka druga.
 

Najnoviji postovi

Na vrh