• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Rotobrane / Rotodrljače

  • Temu pokrenuo IMT560
  • Datum prvog posta

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,203
Nema šanse,probali smo sve i svašta... Postići dubinu nije problem, ovdje je dubina oko 15 cm,za plastenik ne treba dublje, problem je napraviti finu pripremu koja meni treba za povrće,a tu pomaže samo kad se spusti greda,tako da je kućište RD puno zemlje,i da RD zemlju gura pred sobom... A to je velik napor za traktor. Probao sam raditi na 25cm dubine sa dignutom gredom,slabiji traktor od 70 ks je bez problema vukao,ali čim se spusti greda,nastaju problemi...
Troše se glave,pa i vijke ću kod zamjene noževa morati odrezati jer su ima glave skoro okrugle,ali što je,tu je...
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,913
ne kazem da je traktor nemoguce ugasiti sa rd, ali kakvo je to rukovanje strojem ako ugasis traktor na pola ili cak vise gasa
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,203
Da, al u ratarstvu nije potrebna tak duboka obrada RD-om. Za plastenik i povrtlarstvo da, pa imas pravo.

Da,samo kaj u svojoj zemlji,i za kukuruz pripremam na sličan način...
Jer nije bitna dubina,ja rotiram i na 7-8 cm dubine,i opet mora cijela RD biti puna zemlje slićno kao i na slici... Znači,za sve radim jednako,samo dubina varira,ovisno o potrebama... Normalno da se ponekad radi i grublja priprema,npr. za kukuruz,kad se sije prije kiše,tad ne treba praviti prah...

Gogo,
Kojom brzinom ideš kod takve fine pripreme?

Ovdje na slici sam išao trećom sporom,kod pripreme za krumpir idem prvom sporom,dva put po tragu, za kukuruz,pšenicu,postrnu repu,tikve i takve slične kulture ide četvrta spora,ili prva brza koja je oko 6 km/h

ne kazem da je traktor nemoguce ugasiti sa rd, ali kakvo je to rukovanje strojem ako ugasis traktor na pola ili cak vise gasa

Gledaj,RD zavrtim u zraku, gas na 2000,polako krećem prvom sporom i puštam RD u zemlju,i opet se dogodi da ga ugasi... Nije baš stvar u tome da ja ne znam time rukovati.
 

soony-69

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
864
Koliko toćno znaće i koju ulogu imaju prednja a koju zadnja ravnajuča daska na roto drljačama, mislim koja je prednost ako ih RD ima ,a šta fali ako nema?
 

ibosilj

Aktivni član
Tu od
26 Pro 2012
Poruka
1,056
Prednja ti poravna brazde ispred noževa, a zadnja ravna veće grude iza rotora, u biti, sve što ne može proći ispod daske, ona gura pred sobom dok rotori ne usitne. Prednost je da u jednom prohodu imaš finiju pripremu i veće opterećenje na traktor.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
Računaj si da ti je prednja nebitna, važna je ona iza noževa, a prije valjka :)
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,554
Nebi se slozio nikako. Pa prednja poravna zemlju, razbije vece buse i svi rotori rade u jednakoj dubini i jednako duboko spremaju sjetveni sloj.
 
Posljednje uređivanje:

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
Posljednje uređivanje od moderatora:

ibosilj

Aktivni član
Tu od
26 Pro 2012
Poruka
1,056
To Trisa prodaje, ta firma je 5 km od mene, a mislim da ti je motohod tamo radio, ili još radi, probaj njega pitat.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
VogelNoo je u ogri definitvno, traži se nešto jeftinije ako postoji u tom rangu.
2.50m, cjevasti valjak.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
Neću paker jer mi bude preteška za nositi u kombinaciji, a i nemamo neke potrebe za paker valjkom pošto su 70% lagane zemlje.
Bitno samo da ima dasku između noževa i valjka i radi ona posao ko Bog.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
Nisu skupe ova male i lagane, ali meni treba jači model OMEGA, a taj košta više od V&N Terramat.
 

Najnoviji postovi

Na vrh