• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Rotodrljače, freze, tanjuraće...

B

Bobo

Guest
Re: Rotodrljače, freze, tanjurače ...

Pa, ne vuce gredu kroz zemlju...

Ako malko bolje razmislis, takav plug ima brazdni tocak, koji ga drzi na zadnjoj strani, a hidraulik na prednjoj, tako da je opterecenje u 50 kg +/- na hidrauliku a ne 300. A greda ako je jaca, tih 300 kg ce se osjetiti samo u transportu po cesti, mada ni to nije nista strasno, Krx-ov traktor mora nositi taj plug bez problema.

Uglavnom, ne trebaju njemu neke lude kile da ide u zemlju, no ako je jaci, onda je i cvrsci. Sto cvrsci, to bolji. Ljudi su se zgrazali nad IMT plugovima kad su izasli, jer su bili glomazniji od drugih. Danas se ja njima smijem, jer je moj IMT jos uvijek u dobrom stanju i ispravan, dok su njihovi "lagani" plugovi pomotani kao sajle. Mislim da je tako i u ovom slucaju, i da se traktor nece nesto pretjerano muciti s njim.
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Re: Rotodrljače, freze, tanjurače ...

Nosit će on plug valjda samo dosta utega naprijed treba, moj Lambo koji ima 6 cilindara se teško okreće na uvratinama bez utega naprijed a plug ima gredu 120.

KRX koliko ti traktor ima kg s utezima?
 
R

Ratarko

Guest
Re: Rotodrljače, freze, tanjurače ...

Bobo kaže:
Pa, ne vuce gredu kroz zemlju...

Ne , nisam niti rekao kroz zemlju ali ju vuče zar ne ?

Ako malko bolje razmislis, takav plug ima brazdni tocak, koji ga drzi na zadnjoj strani, a hidraulik na prednjoj, tako da je opterecenje u 50 kg +/- na hidrauliku a ne 300.

Nitko nije pričao o hidrauliku i opterećenju na njega nego u vući dodatnih kila za sobom .

A greda ako je jaca, tih 300 kg ce se osjetiti samo u transportu po cesti, mada ni to nije nista strasno, Krx-ov traktor mora nositi taj plug bez problema.

OFF TOPIC . Nisam pričao o nošenju pluga na hidrauliku i ne želim pričati o nošenju u kontekstu sa krx-om i njegovim MF-om .

Uglavnom, ne trebaju njemu neke lude kile da ide u zemlju, no ako je jaci, onda je i cvrsci.

Ti si bio rekao da mu kile trebaju da ide u zemlju a ja pak da je greda 160 overkill za taj plug .

Sto cvrsci, to bolji.

Tri brazdni plug sa gredom 120 mm je dovoljno čvrst za traktor od 100 KS . Sve preko toga je nepotrebno , pogotovo za vašu zemlju .

Ljudi su se zgrazali nad IMT plugovima kad su izasli, jer su bili glomazniji od drugih. Danas se ja njima smijem, jer je moj IMT jos uvijek u dobrom stanju i ispravan, dok su njihovi "lagani" plugovi pomotani kao sajle. Mislim da je tako i u ovom slucaju, i da se traktor nece nesto pretjerano muciti s njim.

Ako već pričaš o mučenju traktoru će biti nepotrebno i teže raditi sa 160 gredom nego sa 100 ili 120 gredom u svakom slučaju .
 
B

Bobo

Guest
Re: Rotodrljače, freze, tanjurače ...

Bit ce mu teze, no vjerovatno mu je taj plug povoljno uletio, pa ga je kupio. No daleko od toga da traktor nece moci raditi s njim...

pa, kad vuce plug s vecom gredom u njivi, to je isto kao da ides povuci prikolicu koja u sebi ima 3, i drugu koja ima 3.5 tone. Kad krene ide, samo je pocetak malo tezi
 
R

Ratarko

Guest
Re: Rotodrljače, freze, tanjurače ...

Naravno da će MF raditi sa tim plugom , nisam mislio niti naslutiti drugačije .
Kolega mi ima Rabe plug sa četiri brazde i 120 gredu a traktor mu ima 240 KS . Gredu zadnju slomiš na plugu .
 
R

ROKI

Guest
Re: Rotodrljače, freze, tanjurače ...

Å to je plug teži teže ga je za vući. U toj klasi traktora dovoljna je greda oko 100 mm. 300 kg +/- na oko 700-800 kg je velika razlika! Moj Lemken ima gredu 90 mm i sa svom opremom koju imam teži 630 kg, a vagao sam ga na vlastitoj kolnoj vagi tako da podatak nije iz prospekta. Takodjer teži plug pati hidrauliku i motor traktora u oranju i transportu. Kad su raonici dobri plug ulazi bez brige u zemlju i netrebaju mu dodatni kilogrami. Vući će on njega, ali ne tako slatko kao lakši plug. Oranje nije isto što i transport.
 
K

krx pozega

Guest
Re: Rotodrljače, freze, tanjurače ...

Deči ovako, rekao sam da mislim da je 160 pošto je imao jednog takvog na lageru prodanog pa mu stoji takav jedan u njemačkoj sličan koji dolazi idući tjedan..tako da nezna ni on točno kako izgleda..uglavnom uzimam ga na blef tj. nemoram ga uzeti ako mi nije po volji ali ako bude u ovakvom stanju kao taj kojeg sam gledao nekidan..kupujem..cijena je oko 3000eura bila za taj prodani koji mu nije dugo stajo a plug je bio zbilja u skoro pa izvrsnom stanju

Å to se tiče grede 160 nije puno pošto mu je radni zahvat do 16coli a dosta je nizak tako da nije ni pretežak..mislim da smo razgovarali o nekih 900kg što je u mojim okvirima..nek je on malo teži ;) ..a nije

Ratarko inače ti je stijenka debljine takove grede max.6mm što je na razliku 120 i 160mm ne više od sto kila...slažem se da je taj što sam ja gledao plug malo jači ali je kažem dosta nizak i ne predugačak..na oko jako čvrst rekao bih meni savršen..a još Kvarnerland ;)..inače orem strno ovih dana sa 577 te stricevim 3puta12 Eberhartom te ga nosim bez tegova i vučem bez prednje vuče..nigdje ne orem ispod deset,rekao bih i 15cm..

Mario traktor ima 4000kg,ali dečki što se snage tiče iznenadili bi se koliki kapacitet ima taj traktorčić..ja sam vozio svašta a istina da nemam previše iskustva sa većim traktorima ali kažem vam da fino ide...traktor ima po mome mišljenju punih sto konja i još malo više
 
R

Ratarko

Guest
Re: Rotodrljače, freze, tanjurače ...

krx pozega kaže:
Å to se tiče grede 160 nije puno pošto mu je radni zahvat do 16coli a dosta je nizak tako da nije ni pretežak..mislim da smo razgovarali o nekih 900kg što je u mojim okvirima..nek je on malo teži ;) ..a nije

Govorio sam da je nepotrebno za tvoj traktor da ima plug sa gredom od 160 mm , nisam rekao da je ta greda nepotrebana za taj plug jer bi sa njime mogao raditi i neki puno snažniji traktor , recimo sa RX-om sam vukao 3x16 cola dugo godina . Mislim da je greda na Kverneland plugovima te klase 100x200 mm ali budemo to vidjeli kada plug stigne , zar ne .

Ratarko inače ti je stijenka debljine takove grede max.6mm što je na razliku 120 i 160mm ne više od sto kila...slažem se da je taj što sam ja gledao plug malo jači ali je kažem dosta nizak i ne predugačak..na oko jako čvrst rekao bih meni savršen..a još Kvarnerland ;)..inače orem strno ovih dana sa 577 te stricevim 3puta12 Eberhartom te ga nosim bez tegova i vučem bez prednje vuče..nigdje ne orem ispod deset,rekao bih i 15cm..

Å ališ se ili ? Oreš na 10 - 15 cm , misliš tanjuraš ili grebeš ili tako nešto ;) :blackeye
 

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,295
Re: Rotodrljače, freze, tanjurače ...

10-15cm to je pravo prasenje strnista a ne da vadis kineze na 30-40
 
R

Ratarko

Guest
Re: Rotodrljače, freze, tanjurače ...

zvona kaže:
10-15cm to je pravo prasenje strnista a ne da vadis kineze na 30-40

Slažem se ali to je dosadno raditi sa običnim plugom .
Postoje plugovi sa malim brazdama za tu namjenu , ne preporučam ih da se odmah razumijemo nego samo kažem da bi nekako i pretrpio da moram sa takvim plugom prašiti strnjak .

Po meni bi bolje bilo tanjuranje nego 10-15 cm duboko oranje , ustvari ja to ne mogu zvati oranje ali ajde radi se sa plugom pa valjda je .

Kako sam vidio kod vas na Belju vi ne prašite strnajke niti toliko duboko , to mi je još bolja opcija , do 10 cm dubine !!!
 
S

sapat

Guest
Re: Rotodrljače, freze, tanjurače ...

Mi obično prašimo bar dvadesetak cm, ove godine podrivamo... tanjuraća baš i nemislim da je najsretnije rješenje
 
R

Ratarko

Guest
Re: Rotodrljače, freze, tanjurače ...

Ne tanjuram niti ja ali prije bih i potanjurao strnjak nego li ga orao na tu dubinu zbog uštede u vremenu i gorivu .
Za prašenje stranjaka mi je 20 cm malo duboko , prije bi korovi ponikli ako se obrađuje samo površinski dio . Drugi prohod za kojih mjesec dana može ići dublje .
 
S

sapat

Guest
Re: Rotodrljače, freze, tanjurače ...

Napisao si vrlo realan odgovor, pa ustvari i mi se vrtimo oko 20 cm zavisi gdje je koja njiva koliko ugažena, npr. tamo gdje sam presao slamu i tovario je traktorom idemo malkoc dublje ili gdje su ostali tragovi od prihrane i špricanja
 
R

Ratarko

Guest
Re: Rotodrljače, freze, tanjurače ...

Samo sam htio ukazati na to da se prašenje strnajaka zove tako valjada baš zbog te plitke dubine obrade , jel tako ?
Ako mi idemo u ljeto sa nekom operacijom od 20 i više cm dubine onda je to teško spada u kategoriju prašenja stnjaka .

Ma zar je uopće bitno kako se zove . Evo krx radi sa plugom kako je opisao na 15 cm dubine , ja radim sa gruberom na 10 - 15 cm dubine , ti podrivaš na 50 cm dubine , bobo ore na 25 cm ... radimo kako nam uvjeti dozvole i kod svih valja , bitno da se zemlja okreće i korov ne raste .
 
S

sapat

Guest
Re: Rotodrljače, freze, tanjurače ...

Ratarko kaže:
Samo sam htio ukazati na to da se prašenje strnajaka zove tako valjada baš zbog te plitke dubine obrade , jel tako ?
Ako mi idemo u ljeto sa nekom operacijom od 20 i više cm dubine onda je to teško spada u kategoriju prašenja stnjaka .

Ma zar je uopće bitno kako se zove . Evo krx radi sa plugom kako je opisao na 15 cm dubine , ja radim sa gruberom na 10 - 15 cm dubine , ti podrivaš na 50 cm dubine , bobo ore na 25 cm ... radimo kako nam uvjeti dozvole i kod svih valja , bitno da se zemlja okreće i korov ne raste .

e ovaj dio sa gruberom mi se sviđja... ja i stari se nikako nemožem dogovoriti oko kupnje. Ja bi ga uzeo, ali on i ne baš... Kakav ti imaš, s ćim ga vućeš?
 
R

Ratarko

Guest
Re: Rotodrljače, freze, tanjurače ...

Mogu reći sve najbolje o poslu koji gruber ili plitki podrivač radi .
Naravno mudro biraj jer uz duboki podrivač to mi je najteži stroj za rad , teže radim sa njim nego sa plugom jer se u pravilu sa njim radi malo brže pa se traktor može lako preopteretiti .

Evo par slika što sam pronašao na hardu .
Prvi je širine 4.5 metara a drugi 3 metra , oba su Rabe.
Rade prilično različit posao na njivi zbog izvedbe radnih tijela . Savjet je da probaš raditi makar sa dvije vrste radnih tijela ( znam da ima jedno 4 - 5 vrsta radnih tijela za odabir pri kupnji ) i onda odabereš ono što ti više odgovara za tvoju zemlju i kulture koje siješ .

Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
 
Č

Čugi

Guest
Re: Rotodrljače, freze, tanjurače ...

Ratarko kaže:
Ma zar je uopće bitno kako se zove . Evo krx radi sa plugom kako je opisao na 15 cm dubine , ja radim sa gruberom na 10 - 15 cm dubine , ti podrivaš na 50 cm dubine , bobo ore na 25 cm ... radimo kako nam uvjeti dozvole i kod svih valja , bitno da se zemlja okreće i korov ne raste .

Kod mene se to zove ugarenje, i isto radimo, ko sa kojim plugom stigne, na 10-15cm maximalno.
 
S

sapat

Guest
Re: Rotodrljače, freze, tanjurače ...

Ratarko kaže:
Mogu reći sve najbolje o poslu koji gruber ili plitki podrivač radi .
Naravno mudro biraj jer uz duboki podrivač to mi je najteži stroj za rad , teže radim sa njim nego sa plugom jer se u pravilu sa njim radi malo brže pa se traktor može lako preopteretiti .

Evo par slika što sam pronašao na hardu .
Prvi je širine 4.5 metara a drugi 3 metra , oba su Rabe.
Rade prilično različit posao na njivi zbog izvedbe radnih tijela . Savjet je da probaš raditi makar sa dvije vrste radnih tijela ( znam da ima jedno 4 - 5 vrsta radnih tijela za odabir pri kupnji ) i onda odabereš ono što ti više odgovara za tvoju zemlju i kulture koje siješ .

Znaći prava pila je potrebna za rad.... mislim da ću još koju godinu pričekati...
 
R

Ratarko

Guest
Re: Rotodrljače, freze, tanjurače ...

Tvoj Ares bi odlično radio sa 3 metra gruberom . Samo mu još odabereš prava radna tijela kao i valjak po tvojem izboru i to je to .
 

Najnoviji postovi

Na vrh