• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Samohodna kosilica - preporuka

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,737
Koje "auto" ulje bi bilo dobra zamjena za SAE 30 za kosilice,jer mi se čini da nas na tim uljima deru?
Ono koje ti ostane po kanticama iza zamjene u auru, motoru...
 

amajic

Aktivni član
Tu od
10 Kol 2021
Poruka
162
Jel imate neku kosilicu za preporuku?
Ne mora biti samohodna, kositi okucnicu i bitno da ima korpu za skupljnje.
Da zadovoljava klasnica 2 hrvatska uvjeta da je sto jeftinija i sto bolje :D
 

Petretic549

Dobro znana faca
Tu od
19 Lis 2011
Poruka
1,374
Evo mene ponovno sa ovim zlom od SRK 70 kosilice..
Karburator sam rješio bilo je potrebno samo kvalitetno čišćenje koje mi je susjed odradil jer ima ultrazvučnu kadu pa je nakon toga karburator bio fabrika 😎
Naime kod košnje vinograda mi se počelo dešavat da je u lijevom kotaču počelo krulit i prestal se je vrtit na trenutak pa kada ga rasteretim počne se ponovno vrtit i tako u krug.
Ja pretpostavljam da se neki ležaj razletil ili se piksa poderala pa osovina na kojoj je ovaj zupčanik ima lufta i pod opterećenjem preskače.
Sad me zanima kako se skida ovaj mali zupčanik dolje? Jel na konus možda ili? Ako cu ga morat grijat budem li mu poremetil cementaciju pa ne bude dugoga vijeka?
IMG_20230511_195900.jpg
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,750
Zupčanik je zašerafljen na osovinu. Mislim da je sa te strane kontra navoj, ne sjećam se točno.
Najlaše ti je to odšerafiti da skines cijeli taj nosač dolje jer moraš osovinu zablokirati, a to sad ne možeš.
Nosač demontiraš na način da sa druge strane ispod opruge izbiješ elastični zatik.
 

Petretic549

Dobro znana faca
Tu od
19 Lis 2011
Poruka
1,374
Uspil sam raskopati, lager na tom lijevom ekscentru za podizanje i spuštanje kosilice, koji drži poluosovinu u centru se raspal, tj. ispala je trećina kuglica iz lagera i pretpostavljam da bi kod opterećenja se ona zamaknula i zato preskakala. Vidit cu nakon kaj ju sastavim kakve budem sreće...
IMG_20230512_155443.jpg
IMG_20230512_155617.jpg
IMG_20230513_215001.jpg
 

domy_os

Iskusan lik
Tu od
18 Lip 2021
Poruka
749
Zar ti nije bolje prvo očistiti kosilicu pa onda šarafati? Ne znam, tako ne bih mogao raditi. U toj travurini se svašta može zagubiti, ne vidiš realno stanje stvari i smeta kod montaže novih dijelova.
 

Petretic549

Dobro znana faca
Tu od
19 Lis 2011
Poruka
1,374
Istina bilo bi bolje da sam ju opral, al ne volim prati takve kosilice jer voda uđe svagdje, a i ovo sam na brzinu radil pa nisam imal vremena prati i kad ju operem onda fantazira ovo sam malo počistil rukama oko čega radim jer nema se tu kaj previše izgubiti svega desetak dijelova ima nije ko da radim generalku cijele kosilice pa da je u komadima....
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,797
@Lee Champa a gdje ti je onaj započeti ili nezavršeni dvomotorac za košnju? Ti više niti sam ne znaš kaj si sve započel, a nigdar završil, skoro sam i ja takvi... Nalukni se u ono tvoje podzemno parkiralište za Đems Bond glisera, ta ti taj vrag nije u nutra opal i još se kupa 🤔😏🙃😜
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,961
Onog prvog sam davno prodal, još za dinare! Imam samohodno, ali nekad moram gurati pa dizati k paziti se.
A ovo kaj sam započeo i stalo ima više. Nekad nema materijala, nekad ideje (ne one iz flaše), nekad nije hitno i tak
 

tihokraj

Novi član
Tu od
29 Srp 2023
Poruka
3
U međuvremenu mi je komšija traktorom pokosio parcelu bez da sam mu išta rekao. :D A ja idem malo laganije u potragu...


Je li ovo OK kupnja? Kaže da nema brojač radnih sati, ali je malo korištena i napravljen je servis. Takva nova je cca 32000 kn.


Malo veće slike su niže...


[/QUOTE]

Trebao sam napisati odmah u gornjem postu pa spojite, ako hoćete...

Točan model je AS-Motor AS 65 2T ES i dole na linku se vide specs i ima jedan njihov video. Prilažem i jedan svoj malo kraći. Ako treba dulji, snimit ću kada se budem dalje probijao kroz onakvu šikaru jer nisam sve završio.

AS 65 2T ES | [HR] AS-Motor Kosilica za Nepristupačan i Težak Teren


U početku sam tražio nešto s većom širinom rezanja. Ovdje je širina rezanja uža, ali zato se probija i malčira što nijedna normalna kosilica ne može. Oko voćki optrčim za tren, po višoj travi i kosini špera dobro dođe, a nižu travu komotno kosim u najvećoj brzini i onda se može brzo hodati. Fino sve položi, samelje i izbaci iza van. Korov i grančice debljine prsta reže bez problema.

U jednom dijelu sam zakvačio pletenu žičanu ogradu, bilo je žice dole po travi, nisam vidio i prešao sam preko toga. Kosilica se ugušila, mislio sam da je gotova, međutim, kad sam je podigao, vidio sam da ništa nije oštećeno pa sam samo komadiće žice sklonio jer ju je samljela, kresnuo i nastavio dalje.

Ostaje mi još 3500 m2 što je vremenski nekih 5-6 h. Tako sam i računao, oko sat i pol za 1000 m2 kada je trava preko metra i ispod sat vremena kada je trava do 20-30 cm. Ovih 1500 m2 mi je oduzelo cca tri sata jer sam se još upoznavao s kosilicom i imao sam taj gore problemčić s ogradom. Moram i upravljač podići na najviši položaj jer za mene od skoro 2 m je ovo sad nisko.

Na ovoj slici se već krećem sagibati ispod voćke pa sam zato tako bezveze ispao. :D Inače kosi skoro do ruba, ostaje možda 2-3 cm nepokošeno.

IMG-20210726-203522.jpg
Bok, moze pitanje sto se tice as kosilice, kako je s njom kositi niz brdo, ja imam nagib od oko 25 %, a to sa Srk 70 ne mogu nikako, pa sam racunao ovako nesto kupiti :)
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

domy_os

Iskusan lik
Tu od
18 Lip 2021
Poruka
749
Nagib od 25% nemaš sigurno, možda 25°? Jedan par gumenih kotača ti možda neće biti dovoljan. Kad kosim kanal koji je sličnog nagiba, idem bočno uz kanal i pomalo klizi prema dole iako je špera aktivna. Ti vjerojatno ne bi išao tako nego uz/niz padinu. Treba probati pa dokupiti metalne kotače, ako proklizava. Kosilica je inače za moje trenutne potrebe dosta glomazna i teška i rijetko je palim, većinu toga odradi trimmer i obična kosilica guralica.
 

tihokraj

Novi član
Tu od
29 Srp 2023
Poruka
3
Da, tako je 25 ° 🤣🤣...
Sa srk 70 idem gore-dolje, gore ide odlicno, ali dolje je problem, pa moram radit krug da kosim samo uz padinu sto mi oduzima dosta vremena, a kad idem bocno onda klizi jer je teska, opcija mi je uzeti i samohodnu obicnu pa kombinirati nju uz trimer..
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

domy_os

Iskusan lik
Tu od
18 Lip 2021
Poruka
749
Možeš probati kositi kasno popodne kad je trava skroz suha, malo ispuhati gume da bolje prianjaju i obuti neku obuću s dobrim džonom.

Običnu samohodnu bez brzina na bih razmatrao jer bi te mogla vući prebrzo dole, jedino ako dole misliš ići bez pogona. Imam jednu kojom kosim udaljeni plac i po ravnom je dosta brza. Ako trava malo preraste, baš se muči. Obične guralice su lakše i mogao bi je držati dok hodaš polako dole. Samo je riješi viška dijelova jer ove nove imaju previše nepotrebne plastike. :D

I pitanje na kraju, koliku površinu kosiš?
 

sanjar

Aktivni član
Tu od
15 Stu 2015
Poruka
134
Da li neko ima ovakvu kosilicu ili da je radio sa njom . Skidao sam noževe kada sam oštrio i pazio sam da ih vratim u smjeru kako su bili, ali međutim dešava mi se da ostane ne pokošenog. Najviše izraženo na motanju
 

Prilozi

  • IMG_20230610_171512.jpg
    IMG_20230610_171512.jpg
    75.8 KB · Pregleda: 20

mbukal

Član
Tu od
8 Tra 2017
Poruka
52
moram sebi i ocu kupiti zajedničku samohodnu benzinsku kosilicu, neka koja ima pouzdan dobar prijenos na "zadnje" kotače ,b&s motor, kučište koje če izdržati više od 8 godina ( n.n. na zadnjoj 7. godina vrisnuo prijenos a kučište počelo cvasti nakon 8. godine, B&S motor radi i dalje kao prvog dana,još prije n.n. na guranac kučište procvalo nakon 12 godina a B&S motor ostao kao movi/prodan), na brzinu sam preletio po pevexu i bauausu i u cjenovnom rangu zapele ove :
POWERED PWRB-BS 51R 4 IN 1-EU -2,48 kW, 161 cm³, Širina reza: 51cm ,samohodna (GT prijenos 85190-A-16863) = 420,00 eura - Bauaus
SMARTOOL PRO S531VHY - 2,8 kW, 161 cm3, Širinareza reza: 52,5 cm ,samohodna (GT prijenos 85022-A-19300) = 420,00 eura - Pevex
AL-KO Benzinska kosilica 520 SP-B Premium - 2,3 kW, 150 cm3, Širina reza: 51cm ,samohodna (ALK prijenos 362 NP Italy) = 440,00 - Bauaus
(trenutno u Bauausu nije dostupna)
svaka preporuka u ovom cjenovnom rangu a zadovoljava navedene kriterije je dobrodošla, trgovine u Zagrebu i zagrebačkoj županiji, zahvaljujem
 

Najnoviji postovi

Na vrh