• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Samohodna kosilica - preporuka

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,750
Nekak mi se čini da nije motor problem. Skini auspuh pa poslikaj klip. Moguće da ga nešto u prijenosu blokira.
Taj tip kosilice baš ne melje travu tak da je pravih 6ks(ta kosilica to ima) dovoljno za odsjecanje tog šipražja.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,552
Onda je to neki stroj koji jede travu , i kao takvu smjesu pretvara u električnu energiju.

Ako pak NE melje travu, onda se postavlja jedno očito pitanje. Zašto ima dva noža, različitih oblika? Snage ima za odsijecanje trave, ali onda je onaj drugi nož viška, tj. za ukras!

Kućište kosišta je zatvoreno sa tri strane, otvor je samo ispred na kojega travna masa ulazi u kosište. I gdje ta travna masa izlazi? Da izlazi n a prednji izlaz , onda bi dolazilo do sukoba interesa!
 

ROADRUNNER

Iskusan lik
Tu od
17 Stu 2013
Poruka
968
Domy, moja sucut s Ozimcem.

Radje bi crnom vragu otpeljal nekaj na servis nego njemu.

Reci ce ti da si preslabu mjesavinu koristio.
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,750
Onda je to neki stroj koji jede travu , i kao takvu smjesu pretvara u električnu energiju.

Ako pak NE melje travu, onda se postavlja jedno očito pitanje. Zašto ima dva noža, različitih oblika? Snage ima za odsijecanje trave, ali onda je onaj drugi nož viška, tj. za ukras!

Kućište kosišta je zatvoreno sa tri strane, otvor je samo ispred na kojega travna masa ulazi u kosište. I gdje ta travna masa izlazi? Da izlazi n a prednji izlaz , onda bi dolazilo do sukoba interesa!
Ja ti velim kakva je situacija sa tom kosilicom. Ima otvoreno kučište i ne melje naročito travu, slično ko mio honda sa onom svojom rotokosom. Da moraš kositi engleski ljulj od metar visine bio bi problem, ali ovo šipražje ne.
 

zoran89

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
2,999


Ljudi moji ja imao briks neku sa najjačim motorom onom 8xx serije, pa ju prodao.

Pa je nagovorili da uzmem Husqvarnu 4wd...


Prodao ju....

Išao uzeti as... Skupo ko suho zlato..

Naletio na ovaj vari f550..

Znači. Neuništivo. Kosi sve što staviš pred nju... Travu 2m...cigle,kamenje,granje, panjeve...

Evo 3 godine ju ubijam i nisam još jedan šaraf na njoj pipnuo osim zamjene ulja svako proljeće.

Uzeo ju iz Slovenije. Ne znam točno koja firma...

Oko 1000 eura me došla... Vjerujem da je sada skuplja
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,552
Ma nije problem ljulja od 1 m, jer on se kosi za sijeno. Jako dobar za ishranu stoke.

Problem je korov i ostalo od 2 m visine, kako je slikama u prilogu.
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,750
Ma govorim o količini zelene mase koju kosilica treba progutati.
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,568
Ja kada sam kupovao traktorić za kositi travu došao je sa standardnim kućištem,a postajala je i opcija kućišta za visoku travu koja je bila malo drugačijeg dizajna a naravno i koštao je kao pola traktorića. Poanta je u tome da kosilica od kolege nije predviđena za tu masu,ajde recimo trave, koju je on kosio,i tu onda prvi nastrada motor,odnosno radilica,i onda imaš problema sa dokazivanjem na servisu.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,552

hodor​

Kažeš "ima otvoreno kućište i NE melje travu"
"Ma govorim o količini zelene mase koju kosilica treba progutati"
Dvije kratke rečenice koje su u sukobu interesa, ustvari govore jedna jedno , dok druga govori suprotno spram prve.
Da točno je ima otvoreno kućište za ulaz trave (zelene mase), ali nema izlaznog otvora (na koji bi izbacila travu i zelenu masu. Znači da zelenu travnu masu mora samlijeti , i tu je problem velika količina travno - zelene mase za koju treba samlijeti "NEMA DOVOLJNO SNAGE" .
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,750
Šipražje je laše pokositi jer nema toliko zelene mase kao recimo livadna trava iste visine.
I svakoj kosilice je teže probaviti puno mase nego odsječi koju tvrdu grančicu makar bila i prst debela.
A otvoreno kučište lakše probavlja, ali ne melje travu u mjeri kojoj to rade zatvorena kučišta.
Ova kosilica nema nož na radilicu i tu radilica ne trpi udare u toj mjeri.
Još kad bi mogli shvatiti da vrtne kosilice iskorištavaju puno manje snage nego što to uvriježeno
mišljenje o snagama motora govore...ja samo tvrdim da 6ks(pravih) može pokretati ovu kosilicu.
I pokreće ju več 50 godina
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,552
Radilica - klipnjača (i njihovi ležajevi) - klip - karike - cilindar, znači kompletan motor trpi opterećenje koje ne može savladati. Tu kosilicu pogoni dvotaktni motor, i kao takav mora se vrtjeti na određenim okretajima da bi mogao isporučiti potrebitu snagu za zadani zadatak. Može se zaključiti da je motor bio preopterećen, i u tom slučaju dolazi da pada okretaja i sa padom okretaja motor se slabije podmazije i grije.

Naravno da je snaga tog motora dovoljna za košnju, samo je pitanje koliku ukupnu količinu može progutati.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
koliko sam ja skužio iz svega, pa taj motor je radio oko 5 sati prije kvara...alooooo...
netko je nekog zahebo prikom kupoprodaje kosilice...složena za udaju!
 

domy_os

Iskusan lik
Tu od
18 Lip 2021
Poruka
736
Nekak mi se čini da nije motor problem. Skini auspuh pa poslikaj klip. Moguće da ga nešto u prijenosu blokira.
Taj tip kosilice baš ne melje travu tak da je pravih 6ks(ta kosilica to ima) dovoljno za odsjecanje tog šipražja.
Sad sam u Osijeku, ali svakako ću je probati raskopati. Barem da motor odvojim od kućišta i ostalog pa ću onda vidjeti vrijedi li se mučiti ili slati nekome na servis.

Domy, moja sucut s Ozimcem.

Radje bi crnom vragu otpeljal nekaj na servis nego njemu.

Reci ce ti da si preslabu mjesavinu koristio.
Zar su stvarno toliko loši? Mislio sam prvo njega zvati jer je najbliži. A kakvi su u Pile&Vile?

Radilica - klipnjača (i njihovi ležajevi) - klip - karike - cilindar, znači kompletan motor trpi opterećenje koje ne može savladati. Tu kosilicu pogoni dvotaktni motor, i kao takav mora se vrtjeti na određenim okretajima da bi mogao isporučiti potrebitu snagu za zadani zadatak. Može se zaključiti da je motor bio preopterećen, i u tom slučaju dolazi da pada okretaja i sa padom okretaja motor se slabije podmazije i grije.

Naravno da je snaga tog motora dovoljna za košnju, samo je pitanje koliku ukupnu količinu može progutati.
Ma trebao si je čuti dok je kosila tu travuljagu, ni da štucne, nikakvog gušenja i pada okretaja nije bilo. Ugušila se tek kad sam pobrao žicu od ograde. Gas je uvijek na max i prva brzina, ubrzam samo u nižoj travi.

koliko sam ja skužio iz svega, pa taj motor je radio oko 5 sati prije kvara...alooooo...
netko je nekog zahebo prikom kupoprodaje kosilice...složena za udaju!
Tako nekako, možda i manje. Zvao tipa koji je prodao kosilicu, naravno izgovara se, ne ide više na teren, prodao auto, nije kod kuće itd. Pas mater...

Ako tko ovdje želi pomoći, neka se javi, naravno ne očekujem džabe. Ako budem sam čačkao, onda će se odužiti do sljedeće sezone.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,741
Zaboravio sam gore napomenuti, ona nije stala u radu. Završio sam bio s košenjem, nikakvih čudnih zvukova taj dan nije bilo, potrošnja je isto bila normalna. Sutradan sam htio nastaviti i nisam je mogao pokrenuti pa sam krenuo istraživati što je.
Evo da i ja malo zakompliciram s ovim boldanim /naglašenim detaljima. Možda su ipak forumašu samo u strahu velike oči.
Potrebno je strpljivo "prepoznati" što se točno dogodilo, ili defektirati kvar.
Izgleda da mi je ova kosilica prdnula u fenjer. Odjednom je više ne mogu pokrenuti, špaga ni da mrdne. Kada spojim kvačilo za noževe i rukom ih krenem vrtiti, onda čujem da nešto u motoru zastruže kada dođe na određeno mjesto. Kroz rupu od svjećice vidim da se klip miče, više od toga ne. Razumije li se tko u te motore da pomogne? Problem je što nemam kako prevesti do servisa, ove kurirske službe neće voziti. Jedino da unajmim kombi pa odbacim do Ozimeca ili nekoga od vas.
Znamo da špaga za paljene ni ne mrdne, a da se klip miče. Moje razmišljanje ide u smjeru da je neki vrag od tog nereda koji kosi ušao u nutra u uređaj za startovanje motora s špagom i blokirao ga, ili oštetio.
Da je taj potezni starter ispravan onda bi se događalo i kretanje klipa, kad forumaš vidi da se klip giba.

Dakle kolega: prvo ti skini taj starter za paljenje drže ga pretpostavljam 3 ili 4 šarafa pa ga malo temeljitije pogledaj. Dok ti je u rukama probaj onda povlačiti tu njegovu špagu, što se događa?

Dok imaš taj starter dolje izvadi van svjećicu i probaj prstima pokretati za ventilator taj tvoj motor. Ako se giba lagano, opiši nam, ako ne opet nam opiši što doživljavaš. Hebiga vrag je defektirati na daljinu.
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
2,992
Probaj vidjeti oko pogona da nije neka šiba došla negdje i drži pogon stalno uključenim i zato nemožeš potegnuti špagu
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,741
Sad sam u Osijeku,

Ako tko ovdje želi pomoći, neka se javi,
Kolega "javiii seeeee" :eek:, naj čekati drugu sezonu...

Nema nam kolege, da nije završio na previše Osječkog piva :devilish:.
Ma možda i bolje, jer ga sada želim samo još malo dodatno izmaltretirati. Ovako on drži komande, "muči se i kosi":
IMG-20210726-203522.jpg
Kolega dragi, podesi si te vražje komande na tvojoj kosilici, da hodaš "kao ovaj maneken iza frezice", ovo je posuđena, ali je to meni jako draga slika:
Hodanje sa stavom.jpg
I svi drugi koji mislite da to nije moguće onda "probajte" moguće je, itekako, a i tijelo Vam bude zahvalno. :devilish:
Odoh ja u nove radne pobjede, ipak sam ja penzić koji nikada ništa ne radi 🙃 ;)
 

drazenhonda

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
2,717
Spomenuo je u jednom od postova da je to slikano u momentu kad se sagnuo ispod vočke.
A inače je visok skoro 2m......
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,552
I tako neki od novijih strojeva su konstruirani tako da ih ne možeš upravljati (da uspravno hodaš za njima) kao gospodin čovjek. Nego im je upravljač taman ni - mimo. Tako da rukovaocu ne omogućuje hod po koljenima, a kamo li uspravno, tako da se moraš (htio ili ne ) u polu pogrbljenom položaju kralješnice gombati s njima.

Ova druga slika prikazuje kako treba izgledati motokopačica za sve uzraste. I to napravljena prije 35 godina i ima za podešavanje ručica po visini i lijevo - desno. Plus sve to još ima mogućnost preklapanja ručki i svojom težinom od 37 kg omogućuje da se je može prevoziti u svako autu od onoga vremena kad je napravljena, a pogotovo u ovim sadašnjim.
Nema nikakve prepreke za nju osim visoke trave.:hahah:
 

Najnoviji postovi

Na vrh