• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Samohodna kosilica - preporuka

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,533
Mogla bi i ova, barem izgleda malo robusnije (gledajući kotače) , još ako su pogonski.
Ovako nešto je pravi stroj.:geek: IMG_20170529_195412[1].jpg
Ili ova Tomos - Batuje, nije baš nešto.
IMG_20190919_164332[1].jpg
Možda ovako nešto, nepoznate marke, dvotaktni motor cca 3,3 KS.
IMG_20191010_170510[1].jpg
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,912
a to mije iydvojena yemlja, i tu kosilicu bih ostavio u supi kod te yemlje, a supa nije bas velika pa mi to malo preveliko ya ostaviti, drugo to je malo komplikovaniji stroj od ovog sto sam poslao, ynaci moguci su kvarovi, poogon ovo ono, dok kd ove rotacione noy kao u kosilice s tim da ima otvor da baca travu van da je ne gusi. ya ovih max 1000m2 misli da ta sa noyem sto si poslao je pre profi.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,533
A nisu baš, ova prva je najbolja (od ostale dvi), druga i treća su podjednake, one su dvotaktni (snage cca 2,5KS). Prva je četverotaktna 6KS.
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
2,967
Ma to ti je sasvim dovoljno,ako je bude gušilo,podigneš otkos i smanjiš širinu,(uzimaš pola zahvata,samo kod visoke trave ti je problem što ona mora nju najprije polegnut,e tu nastaje problem u pogonu,ti pogoni u takvim kosilicama znaju imati plastične zupčanike koji u teškim uvjetima brzo stradaju,a uglavnom ih nema kao rezervnog dijela nego mijenjaš komletni pogon(oko 700-800 kn
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,912
ih te kosilic su nekada kosile hektre i hektre, 8l dizela i cijeli dan kosi, sigurno da su mogli i 2ha na dan
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,533
mislim na ovu, 4t, 5,5 ks

Kratko sam ti komentirao u prethodnom postu što se tiče ove kosilice.
Evo malo duže da obrazložim zašto NE ova koslica za tvoje potrebe. Kako si naveo da bi je kosio voćnjak 1 -2 godišnje ( ta znači da trava neće biti mala). Ova kosilica ima dovoljno snage da može kositi veću travu. Ali nema dovoljnu (ukupnu) težinu koja bi joj omogućila da može pogoniti (preko uskuih ) kotača tjetati kosilicu napred (bez da je guraš). Drugi argument zašto NE, Prednji mali kotač koji samo smeta ( i priječi) da trava dođe pod nož. Dalje i da nema tog kotača kosilica mora najprije polegnut travu da bi dospijela pod nož. Pogotovo ako je trava preko pola metra, ta kosilica neće moći napraviti ni prvi korak da polegne travu (a kamo li da je odreže), bez da je guraš cijelo vrijeme ko vol.
Kad bi imao prilike probati sa takvom kosilicom kositi da se sam uvjeriš što ona može , a što ne.
Još jedna bitna stvar (samo za usporedbu), zahvat ove kosilice je cca 50 cm, dok recimo neke strižne 1 m.
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,912
a strizne su mi komplikovanije i vjerovatno skuplje, Ovu sa oglasa dobijam za 130 eur, a travu necu nikad pustiti do pola metra. I da hocu ovdje ne smijem, ja mislim da ako tri puta kosim da nece biti prevelika, nije problem kositi ni 4 u usporedbi sa obicnom kosilicom gdje bih sigurno puno vise puta morao kositi. Ali sad opet razmisljam o tvom komentaru vjerovatno pises iz iskustva.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,533
Ma da, iskustva imam (što se tiče košnje) o ho ho, isto tako predpostavljm da imaš iskustva sa ovim rotacionim drndalicama. Ova strižna moja (na prvoj slici) stara je cca 60 godina i još kosi odlično. Ako usporediš neku (novu) strižnu cijenovnog ranga do cca 5000 kn, neće nikako odraditi ni 10 % posla koliko je odradila ova moja.
 

damirko

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2016
Poruka
1,424
Tko ima iskustva sa ovakvim kosilicama malčerima? Prostudirao sam sve i svašta i nekako mi se ova čini kao najbolji izbor. Čuo sam da se dosta prodaje u RH. Saznao sam i da mnogi ne znaju razliku između stupnjeva i postotka nagiba. Meni treba za 18 stupnjeva, iliti 34%. Ovu kosilicu pogoni honda GCV 190, i za taj motor sam se raspitivao o radu na nagibima. Dobio sam svakakve info i da može i da ne može na brdo. Meni treba da kosim između redova ono što ostane iza traktora. To sad kosim sa trimerom. Povećao sam površine pod lijeskom i treba mi nešto da ubrzam košnju i mislim da bi ta kosilica bila brža i lakša za kositi od trimera, i trebala bi moći prići dosta blizu sadnice što s trimerom baš i ne ide. Postoji i mogućnost da uzmem roto malčer s ticalom ali ne bih ga mogao koristiti na polovici nasada koja je na brijegu. Zato mi se kosilica uz malčer čekićar čini kao prikladno rješenje.
 

Prilozi

  • Screenshot_20210322_203237_com.android.chrome.jpg
    Screenshot_20210322_203237_com.android.chrome.jpg
    20.1 KB · Pregleda: 28

damirko

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2016
Poruka
1,424
Sam ću sebi evo odgovoriti.
Nedavno sam uzeo Pubert xplorer kosilicu sa honda gcv 160 motorom. Kupio sam je za košnju unutar redova lijeske. Kosilica je predviđena za travu do 50cm. Jučer sam je isprobao na najvećoj livadi i zadovoljan sam promjenom u odnosu na košnju sa trimerom unutar redova. Duplo brže, puno lakše i manje trave na cijelom tijelu. Odlično manevrira zbog tri kotača i ogromnih zadnjih kotača. Pogon je putem lanca. Probu sam ranije odradio i sa običnom kosilicom na guranje i samohodnom kosilicom sa jednakosnažnim motorom kao i na pubertu. Razlika je ogromna. Pubert se ne guši u travi, ne proklizava, ne štopa i puno bolje skreće. U prijašnjem postu sam se osvrnuo na košnju na brdu, i saznao sam da ti mali motori honda gcv serije mogu skoro i do 45 stupnjeva ali problem je u pogonu kosilice koji bojim se nema mogućnost držanja iste brzine i na nizbrdicama. Kosilica je jako robusna čvrsta i ne mogu vjerovati koliko malo osjeti krtičnjake. Ipak, imam i prijedloge za poboljšanja. Stavio bih malo jači motor čisto jer mislim da bi onda mogla i metar trave savladati, smanjio bih malo veličinu zadnjih kotača jer nisu potrebni baš ovoliki i najvažnije suzio bih trag zadnjih kotača tako da bude uži od kosišta pa da se može malo bolje zavući pod lijeskin grm.
I na kraju, oleo Mac i husqvarna (dby 51) imaju jednake kosilice u ponudi, samo je razlika u boji, mislim da su kupili licencu od Puberta... Vjerujem da je pubert originalni proizvođač šasije.
 

Prilozi

  • IMG_20210612_102722.jpg
    IMG_20210612_102722.jpg
    77.5 KB · Pregleda: 26

zaja

Administrator
Osoblje foruma
Tu od
16 Tra 2007
Poruka
1,921
Imam mogućnost kupiti rabljenu SABO samohodnu kosilicu, profi linija al staro vjerovatno dvadesetak godina. Sach dvotaktni motor 6 konja. Teška i robusna, izgleda moćno na prvu. Danas sam ju testirao i stvarno melje sve živo.
Kupiti ili ne, na što da pazim? Kako je sa servisom za SABO?
 

Prilozi

  • PXL_20210616_124258921.jpg
    PXL_20210616_124258921.jpg
    60.2 KB · Pregleda: 25
  • PXL_20210616_124247884.jpg
    PXL_20210616_124247884.jpg
    75.6 KB · Pregleda: 25
  • PXL_20210616_124245425.jpg
    PXL_20210616_124245425.jpg
    132.1 KB · Pregleda: 24

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,844
Ne znam koliko ti ide mehanika od "ruke"? Ali ako si bar malko doma s tim, kupi. A motor možeš uvijek zamijeniti, ako je ovo ostalo u redu.
 

zaja

Administrator
Osoblje foruma
Tu od
16 Tra 2007
Poruka
1,921
Na potrošnju goriva :)
Kaj puno troši ta mašina?
Ma nemam ja tak puno da mi je to prevažno.
Kaj ti veliš ZJ, jel to vrijedi kupovine?

Ne znam koliko ti ide mehanika od "ruke"? Ali ako si bar malko doma s tim, kupi. A motor možeš uvijek zamijeniti, ako je ovo ostalo u redu.
Slabo mi ide mehanika al ako to vrijedi kupovine odneo bi ju na servis pa nek srede kaj god treba jer mi izgleda baš strojčina i pol.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,577
@zaja
Molim g. Admina da ne piše uzastopne poruke
:ROFLMAO:

Ako treba višestruki citat, to je bar jednostavno: klikneš Odgovori na prvoj poruci koju želiš citirati, eventualno napišeš odgovor, pa zatim klikneš Odgovori na drugoj poruci koju želiš citirati ...i tak redom :)
 

Najnoviji postovi

Na vrh