• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Samoutovarne prikolice

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,441
A gle prikolicu nisam još u živo vidio! Vidio samo slike! noževa nema a meni i netreba, A zašto mi treba : uzel bi ovu manju tak da mogu svašta prevest u njoj, a ovi kaj mi baliraju zafrkavaju tak da bi nesto sijena spremio u rinfuzi, a i za zeleno pokosim utovarim, pa puno brže nego ručno tovarit! Htio sam si kupit balirku pa sam došo do zaključka da nemam traktor za baliranje, pa si bum zel prikolicu! A slike buju u subotu!

Za suho ti ne trebaju noževi a i zelenu travu ako budeš vozio za ishranu takođe nisu neophodni, mada bi tu ipak koji nož dobro došao. Lakše bi to razmrsio i podjelio po jaslama.
A sjenažu ne planiraš raditi? Mislio sam da kad si tražio balirku da si htio i sjenažu raditi s njom.
Meni je za suho sijeno puno bolja samoutovarna prikolica nego visokotlačna (kockasta) balirka. Jeste da je sa kockastim balama brže raditi i treba manje prostora za skladištenje, al primjetio sam da krave bolje jedu sijeno kupljeno prikolicom.
 
B

BAGERISTA

Guest
Jeste da je sa kockastim balama brže raditi i treba manje prostora za skladištenje, al primjetio sam da krave bolje jedu sijeno kupljeno prikolicom.

Ovo potpisujem,,,,i kod nas se isto dešavalo(ali samo riječ o senu suhom)s ostalim nije bilo problema,,,ispadalo odlično..
 
H

Helena

Guest
Za suho ti ne trebaju noževi a i zelenu travu ako budeš vozio za ishranu takođe nisu neophodni, mada bi tu ipak koji nož dobro došao. Lakše bi to razmrsio i podjelio po jaslama.
A sjenažu ne planiraš raditi? Mislio sam da kad si tražio balirku da si htio i sjenažu raditi s njom.
Meni je za suho sijeno puno bolja samoutovarna prikolica nego visokotlačna (kockasta) balirka. Jeste da je sa kockastim balama brže raditi i treba manje prostora za skladištenje, al primjetio sam da krave bolje jedu sijeno kupljeno prikolicom.
Istina ,i ja sam dvije godine spremao suho sijeno sa samoutovarnom prikolicom ,krave su i naj lošije sijeno jele ko manite, dok sad kockaste moraju biti ekstra ali ono baš ekstra da bi je smazale kao refužu .
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,441
Problem je vjerovatno što visokotlačna balirka (kocka) usitni sijeno i odbije većinu lista ako je jako suho. Dok prikolica ili rolo balirka dosta nježnije postupaju sa sijenom. Ja sam jednom radio i sa onim ventilatorom (puhalo) za sijeno. Joj, ono je tek bilo katastrofa!! Meni je sijeno onako "na oko" izgledalo dobro, fino sitno, čak i ono naj krupnije je bilo nježno kao otava. Međutim krave ne da ga neće jesti, nego neće ni da pogledaju. :madmana: A na samom sijenu nigdje ni jednog listića, ma ni za čaj, sve je to izduvalo između crijepova vani. Jedina korisna stvar s tim ventilatorom je ta što očisti svu paučinu, osinjake i prašinu sa crijepa. :mrgreen:
Po mom mišljenju jedino samoutovarna prikolica i rolo balirka mogu fino spremiti sijeno. Mada bih prednost svako dao rolo balirci zbog lakoće spremanja i manipulisanja sijenom.:gitarist:

Kod prijatelja sam gledao sjenažu rađenu silokombajnom za travu i onako na prvi pogled nije mi se nimalo svidjela. Previše je sitna, isečena i oštećena stabljika. A i on sam kaže da su mu krave puno bolje jele onu koju je radio sa prikolicom nego ovu rađenu silokombajnom.
 

joža

Član
Tu od
15 Velj 2011
Poruka
247
Pa i ja dajem prednost rolo preši, ali sam skužil da nemam trktor za tu prešu a kocku neču iz nekog drugog razloga! A kaj veliš da sa puhalnikom nije dobro dizat na štalu?
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,441
Meni se taj ventilator za sijeno nimalo ne dopada. Prvo je što odbije svo lišće sa trave pa ostanu samo stabljike, kao na metli. Drugo, to sijeno na štali bude kao pjena naduvano pa ga moraš svako malo gaziti. Dok dižeš sijeno tj. dok ventilator radi nema šanse da možeš biti na štali i gaziti sijeno. I treće a što je i najgore, krave ga skoro nikako neće jesti. Najbolje je za prostirku, fino, meko i nježno samo što slabo upija vlagu.
Sve u svemu ako možeš ručno ili onom trakom za kukuruz onda diži tako a ako ne onda pravi neki sjenjak. Ventilator ili kako kažeš puhalo ne bih ti preporučio.

A visokotlačna balirka je robija! Kad sa njom baliraš sve što imaš familije u kući mora ići na njivu. Gledam kod komšije idu svi radno sposobni iz kuće. A sa samoutovarnom prikolicom ideš sam na njivu. Praktično ne trebaš stati nogom na njivu, sve radiš iz traktora počev od košnje pa sve do kupljenja i prevoza. Takođe sijeno ne diraš rukama dok ne dođe kući. Po meni je samo rolo balirka bolja za sijeno od samoutovarne prikolice. Kocke su samo nužno zlo, ako nemaš dovoljno prostora onda moraš s njima. I ja ih ponekad koristim pa znam koliko je teško raditi s njima.
 
Posljednje uređivanje:

toma84

Aktivni član
Tu od
10 Velj 2008
Poruka
2,026
Da ali kao ti treba puno sijena, samoutovarna je katastrofa, a i ko bi ručno prebacao po 3-4 prikolice od 26 kubika dnevno da nije ventilatora, još ako je onaj sistem nadosušivanja sijena u sijeniku kao kako smo mi radili dok ni bilo balirki... Kocka nam bila preporod, a rolo da ne pričam...
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,441
Pa tri, četiri prikolice bi prebacili radnici ili traka, ventilator sigurno ne bih koristio. Jer šta vrijedi toliko sijeno ako ga krave neće jesti. Radije platim dva radnika da mi pomognu nego da to dižem ventilatorom.

Ovo sa dosušivanjem nisam radio pa neznam kako bi to izgledalo kad bi se radilo ventilatorom. Ako je sijeno malo sirovije možda ga nebi toliko obijalo pa bi možda i išlo. Ali suvo sijeno sigurno nebi dizao ventilatorom. Pa makar ga kupio dva dana.
 
Posljednje uređivanje:

joža

Član
Tu od
15 Velj 2011
Poruka
247
Lako ode na otpad 500kn! :rolfer: Ili bum slamu bacal na štalu sa njim a sijenu u parmu slagal, velika je za dvije krave i jednu junicu i dva konja bom složil!
 

fendonja

Član
Tu od
11 Pro 2010
Poruka
327
Ovo prvi put cujem da treba jos dodatno gazit..ma mozes ti, ali nema potrebe
meni je sijeno bas dobro sabijeno..puhalnik je himel, 7,5 kw..vec sa metar, metar i pol od njega uvlaci sijeno
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,441
Ja sam pozajmio od prijatelja SIP-ov ventilator na traktorski pogon i imao je jedan nož. Radio sam snjim nekoliko prikolica i nije mi se nimalo svidjelo kako radi. Neznam kako je taj Himel uspio nabijati sijeno al ovaj SIP nije mogao. Kad bi mu došlo sijeno gore do cijevi odmah zaštopa tj. neće više da vuče. Al nije meni to problem što moram gaziti ili sklanjati nego mi se ne sviđa to što obije svu travu. Nigdje ni jednog listića, ma ni za čaj nema. Krave takvo sijeno jako slabo jedu, to je najgore kod tog ventilatora i zbog toga mi se ne sviđa!!
 

joža

Član
Tu od
15 Velj 2011
Poruka
247
Uzeo prikolicu Samoutuvarku! Deda je pital jel to vredi 500 kn, ja ko iz topa: Valjda i uzmem da bum iskren nisam to opče gledo oni su dizali sa tim sijeno još je složen( pogon na kardan) danas bi to sve trebalo stič kući, evo čekam transport!
 
Posljednje uređivanje:

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,441
a to je onda slabi neki..samo jednu lopaticu ima na onom rotoru?

ima tri lopatice na rotoru i jedan nož ispred rotora a mogu se montirati ukupno tri noža.
Ma opet ponavljam nije uopšte problem u snazi kojom on diže sijeno nego u tome što odbije sav list i takvo sijeno nije nizašta. Taj ventilator se može koristiti samo za slamu a za sijeno nikako!!
Uzeo prikolicu Samoutuvarku! Deda je pital jel to vredi 500 kn, ja ko iz topa: Valjda i uzmem da bum iskren nisam to opče gledo oni su dizali sa tim sijeno još je složen( pogon na kardan) danas bi to sve trebalo stič kući, evo čukam transport!

pa za te pare bi bilo šteta da ga nisi kupio. Da ga daš na otpad vrijedi više, al naći će on već svoje mjesto i primjenu. :gitarist: u svakom slučaju dobra investicija, trebalo bi to zaliti :drinkers: :drinkers:
Ne zaboravi slike!! :)
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
858
Puhalnik u principu treba veliku, slobodnu i što višu prostoriju.

Znači, pod krov objekta širokog nekih 7-8 m nemaš s njim što stavit.

Probaj ga koristit ispod kakve lope, da možeš napravit boks visok kakva 4metra. Brzo budeš promjenio mišljenje.

Danas se uz njih koriste i dozirne mize s trakom, teleskopske cijevi i ventilatorske sušione.

Ima o tom dosta slika na slo forumu.
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,441
Pa to si u pravu da njemu treba veliki prostor da se može vidjeti njegova efikasnost. Al meni se on ne sviđa zbog toga što praktično odbije svo lišće sa sijena. Probaj recimo s njim dizati lucerku, šta ćeš dobiti na izlazu. Samo gole stabljike bez igdje ijednog listića, ...to krave neće jesti. Veličina prostora i još kojekavi dodaci ne mogu pomoći da se sačuva list na sijenu. Korištenje ventilatora u dosušivanju sijena svakako ima svoje mjesto. Samo za dizanje suvog sijena, on nije baš naj sretnije riješenje.
 

Najnoviji postovi

Na vrh