• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Samoutovarne prikolice

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,441
Našo sam na netu istu takvu K-550 25 m3 ali ima 24 noža ....cjena 1 800 eura....

Mene interesuje čisto onako solidna neka stvar ali da se s njom moze uraditi neki posao, vrijeme mi nije bitno niti brzina rada... stoga zna li iko koliko bi otprilike bilo potrebno noževa na samoutovarnoj da se odradi sjenaža...konkretno graška...ali i ostalih trava...a da nema bojazni od pokvarenog...u stvari da li noževi uopšte utječu toliko na pokvarenost....

Mozda je pitanje za temu "krmno bilje" ....ali se ipak tehnički gledano odnosi na prikolice ...:D

Ovih "K 550" ima više izvedbi, npr. kod mene se ruda hidraulično pomjera gore-dolje, a gledao sam istu ovakvu gdje se ruda pomjera lijevo-desno kao na visoko tlačnoj balirci. Dali je ta što si gledao bila zelena ili narandžasta? Kod ovih prikolica je standardna oprema 17 noževa tj. jedan red a ostalih 16 se kupuje kao dodatna oprema. Tako da ta što si gledao vjerovatno ima mjesta za 33 noža samo nisu svi kupljeni i montirani.
Na to hoće li se sjenaža pokvariti i kakva će biti utiče jako mnogo faktora a među prvima je kvalitet sabijanja tj. gaženja silirane mase. Broj noževa utiče na dužinu reza a što je masa sitnija lakše i bolje se sabija, manje zraka ostaje unutra pa je i manja mogućnost za razvoj plijesni i gljivica.
Što znači da nemoraš nikako sjeći masu i gaziti nekim buldožerom i biće super, a opet možeš je raditi i silokombajnom a na brzinu zgaziti malim IMT 533 i biće pokvarene.
Kvalitet zatvaranja silosa isto utiče na to hoće li se kvariti ili neće. A ako radiš silažu više dana onda utiče i to kako zatvaraš silos nakon svakog dana dok radiš. Zapravo ovo više utiče na temperaturu fermentacije a samim tim na kvalitet i hranljivost silaže.
Jako puno faktora utiče na kvalitet silaže, naravno da je bolje što je više noževa na prikolici ali to ti ne garantuje da neće biti pokvarene silaže, ako nešto drugo u toku siliranja ne uradiš kako treba.
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,441
mene zanima koliko mora biti snažan traktor da to vozi ali ne da se pati nego nalagano bez siljenja sigurno jedno 70
da li se meni to čini ili ti na zetoru imaš okrenute felge

Kod mene su brda a ova 69-radi bez problema s ovom prikolicom. Tako da je 70 KS sasvim dovoljno. Nije toliko problem pogon prikolice kardanom, mada i za to treba snage, nego njena težina. Ova je prazna teška nešto samo malo manje od 2,5 t. A na to dodaj još 10-ak kubika srednje sabijene zelene mase, tu ti ukupna težina ide i preko 5 tona. A pored tolikog tereta treba još i sjeći travu. Mislim da, što se tiče snage traktora, ispod 70 KS ne treba puno ići, možda gdje je ravnica može i slabiji al u brdu ipak treba snage.

Jesu okrenute feluge na 77-ici al to ne smeta u poslu, sve radi normalno, jedino nije za berbu kukuruza, al za to ima 69-ka.
 

igordulic

Član
Tu od
12 Velj 2010
Poruka
226


Kolko bi mogla da kosta ovakva prikolica i jel puno 1800e za nju? s obzirom da je dosta stara,tacnije 1982.godiste,oznaka K327.
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,441
koliko ima noževa, koliko je kubika, ima li hidraulično podizanje pikapa i dali može dizati i spuštati rudu? Gledaj u kakvom je stanju i kako je opremljena godine nisu bitne. Ovako na slici ne izgleda loše, e sad kakva je iz bliza neznam. Pogledaj malo pod haubu ima li puno lufta na piksnama.
Može li još koja slika?
Ako je dobra onda vrijedi te pare.
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,441
Poslao sam meil pa cu da vidim ako mi se uopste ko javi.

Jel ova prikolica sa nekog oglasa? Možeš li otići da je pogledaš?
Ja imam sličnu, samo je kod mene oznaka K 550 i zelene je boje. Prije nekih 5 - 6 godina plaćena je 2000 € i to je tad bilo debelo ispod cijene.
 

joža

Član
Tu od
15 Velj 2011
Poruka
247
Jel netko zna koliki je razmak osovine (od kotaća do kotača) Na prikolici Mengele 16m3 Mislim da je takvu imo Član po imenu Ajkula!!
 
Posljednje uređivanje:

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,441
@Joža
Zašto ti je bitan razmak točkova? Uglavnom kod većine samoutovarnih prikolica sanduk tj. Tovarni prostor je malo širi od točkova.
 

joža

Član
Tu od
15 Velj 2011
Poruka
247
@Joža
Zašto ti je bitan razmak točkova? Uglavnom kod većine samoutovarnih prikolica sanduk tj. Tovarni prostor je malo širi od točkova.

Bitno mi je radi transporta! Na mengele 33m3 je vanjski rub guma 1,70 m a neznam koliki je na ovoj manjoj, velika ima ispod kotače a mala sastrane! :shock:
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,170
Bitno mi je radi transporta! Na mengele 33m3 je vanjski rub guma 1,70 m a neznam koliki je na ovoj manjoj, velika ima ispod kotače a mala sastrane! :shock:
Bolje ti je da je širja, jer je osjetno stabilnija. I mi smo imali istu dilemu, pa smo ipak kupili prikolicu s kotačima izvan šasije.
 

joža

Član
Tu od
15 Velj 2011
Poruka
247
Možda sam krivo postavil pitanje! Naznam dali če mi stat na prikoliu (vučnu sluzbu) Ali nije kamion nego prikolica za transport automobila!
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,170
Možda sam krivo postavil pitanje! Naznam dali če mi stat na prikoliu (vučnu sluzbu) Ali nije kamion nego prikolica za transport automobila!

A zakaj ju polako ne dovleče iza sebe? Pa nije jedna tak prepeljana. Osim toga, možete skinuti kotače i nek se vozi na klocnima.
 

joža

Član
Tu od
15 Velj 2011
Poruka
247
120km x2 poderem gume na asfaltu! Ali stat če na prikolico 1,85 je od gume do gume vanjskog ruba! A prikolica je široka 2m
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
120km x2 poderem gume na asfaltu! Ali stat če na prikolico 1,85 je od gume do gume vanjskog ruba! A prikolica je široka 2m

Samo jedno pitanje:
Zakaj podereš gume???????
Jel se budu ti kotači okretali ili kočili :D
 

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,397
pingo je svojevremeno stavio na onaj cini mi se forum izracun u kunama koliko mu se na mf-u potrose gume u jednoj turi do silosa i natrag. zanimljiv je podatak bio. dobro, tu je rijec i o puno vecim/skupljim gumama, ali hocu rec da se svaka guma trosi na asfaltu. sada jel se isplati ili ne u to nebi htio ulazit.
svatko zna za sebe..
 

joža

Član
Tu od
15 Velj 2011
Poruka
247
Pa po ljetu sam išu mekoliko puta 60 km po asfaltu i to se na očiked gume deru. dobro možda sad po zimi ne tolko! Ali za 500kn mi ju rođo natovari na prikolicu i doveze, mislim da mi je to bolja solucija! :scratch A da pa kotači bi se valjda trebali okretat!!!!
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Aha, nisam ja skužil da se radi o traktoru, a e o prikolici...moja greška!
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,441
joža
Kakva je prikolica, u kakvom je stanju, koliko ima noževa? Za šta ćeš je koristiti, za suho ili misliš i sjenažu raditi s njom?
Ne zaboravi staviti slike.
 
Posljednje uređivanje:

joža

Član
Tu od
15 Velj 2011
Poruka
247
A gle prikolicu nisam još u živo vidio! Vidio samo slike! noževa nema a meni i netreba, A zašto mi treba : uzel bi ovu manju tak da mogu svašta prevest u njoj, a ovi kaj mi baliraju zafrkavaju tak da bi nesto sijena spremio u rinfuzi, a i za zeleno pokosim utovarim, pa puno brže nego ručno tovarit! Htio sam si kupit balirku pa sam došo do zaključka da nemam traktor za baliranje, pa si bum zel prikolicu! A slike buju u subotu!
 

Najnoviji postovi

Na vrh