• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Sijačica OLT 18 redova

  • Temu pokrenuo mboz245
  • Datum prvog posta

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
Ja sam isto ovu kupio u losem stanju poslozio i posijo za moje potrebe ok!!
A kaj se tice sarafa umijesto zakovica nisam skuzio sad neku razliku izmedu jer imam nesto ulagaca koje nisam diro bili su dobri!!
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,187
Samo mogu bizi bolji ovi vijci umjesto zakovica, jer je skidanje 100 % lakse dok ode lezaj, tako ima susjed na svojoj i posijao vec 100 jutara tako bez greske..
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,212
I mene to čeka.. Moja posijala uspješno 13 rali, otpao bio jedan disk, malo problema sa cijevima, ali sredili smo sve. Jedino mi puno sije, na broju 16 sije tritikal 150-160kg/ral.. Ječam slično tako.

Gume su 3.00x10. Zahvat je 175cm. Koliko puta moram okrenuti kotač da bi dobio površinu za jedan ar? Pa da pomnožim sa 100 i da dobijem za hektar?
 

grabik

Član
Tu od
12 Pro 2008
Poruka
149
Ovo sa dimenzijom ne pomaze, trebas znati obim kotaca , hektar ima 10000m kvadratnih , podijelis sa zahvatom 1,75m treba dodati jos jedan red odnosno 10-tak cm zahvatu i podjeliti sa obimom kotaca u metrima, dobijas imaginaran broj koliko se okrene kotac za jedan hektar i to onda podijelis recimo sa 100 da lakse izmjeris na vagi.

Recimo 10000/1,85 =5405 metara treba da prodje sijacica da poseje 1ha

Onda 5405 djelis sa obimom kotaca i dobijes broj koliko se kotac okrene za 1ha , teoretski odnosno bez proklizavanja.

onda taj broj koliko se okrene podijelis sa 100 radi lakseg racunanja i mjerenja dobivenog sjemena sa okretanjem na mjestu.


Nadam se da nisam nesto pogrijesio , ako ima nega greska nek neko ispravi.

Recimo kod mene ja racunam u katastarskim jutrima pa mi treba oko 18,5 ili 19 okreta gume i onda tezinu koju izbaci pomnozim sa 100. Recimo izmjerim 1,5kg sto dodje 150kg po kj.
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,807
Ima sve napisano samo treba potražiti.
Ako su gume originalne:
19 kruga kotača - sjeme vagni i pomnoži x 100 (to je za ral)
33 kruga kotača - sjeme vagni i pomnoži x 100 (to je za ha).
Ako sam pogriješio ne zamjerite mi
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,212
Kod mene to ne štima, okretao sam 19 puta i bude oko 130kg na ral, a u praksi 160..

Ovo sa dimenzijom ne pomaze, trebas znati obim kotaca , hektar ima 10000m kvadratnih , podijelis sa zahvatom 1,75m treba dodati jos jedan red odnosno 10-tak cm zahvatu i podjeliti sa obimom kotaca u metrima, dobijas imaginaran broj koliko se okrene kotac za jedan hektar i to onda podijelis recimo sa 100 da lakse izmjeris na vagi.

Zašto treba dodati zahvatu 10cm?
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,807
Piše i to da treba okretati kotače približno brzo kao i dok siješ ali ako i to ide punim gasom zaboravi na to.
To je i mene zezalo. Ne zatvara ti kako treba ona klapna na pločici.
 

grabik

Član
Tu od
12 Pro 2008
Poruka
149
Kod mene to ne štima, okretao sam 19 puta i bude oko 130kg na ral, a u praksi 160..



Zašto treba dodati zahvatu 10cm?

Da ne bi duplirao jedan disk. Ako su gume mekse imaju manji promjer od izmjerenog. Isto i ovo da kod testa moras priblizno istom brzinom okretati.

Takodje jako vazno svaka psenica drugacije curi , nije dovoljno na pocetku izmjeriti vec za svaku sortu ili drugacije sretstvo za tretiranje sjemena treba ponoviti.

Takodje moras prije testa barem jednom okrenuti jer ona puni ulagace i cijevi, primjetio si da tamo gdje stanes ostaje dosta sjemena na gomili, takodje kad kreces ona treba barem 70cm da pocne da sije kako treba.

Kad izmjeris kako treba ne odstupa vise od 5kg/kj.
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,212
Piše i to da treba okretati kotače približno brzo kao i dok siješ ali ako i to ide punim gasom zaboravi na to.
To je i mene zezalo. Ne zatvara ti kako treba ona klapna na pločici.

Nejdem punim gasom, sijem ko puž, treća lagani gas.. Gdje je krupno idem i drugom. Koja klapna jel možeš poslikati ili nešto? Kako si to sredio?

Pšenicu sam jako loše posijao puno curi u odnosu na tritikal..
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
Imam original uputstvo, ako nekom treba poslikam, kad malo uhvatim vremena
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,212
Po tablici mi uopće ne štima, na 16-18 sijem ječam i tritikal, a trebalo bi preko 20 po tablici, oko 25 da bi to bilo 150kg/ral.
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
Ni meni nesije po tablici, vec razmisljam da odem kupiti original onaj skidac sjemena, al opet sve ovisi o samom sjemenu
 

grabik

Član
Tu od
12 Pro 2008
Poruka
149
Isto ako ona plasticna spirala bude potrosena od dolje pa sjeme izlazi i ispod spirale, najpreciznije je namjestanje na vagu i za svaku sortu psenice posebno. Sijao sam i lucernu ali sa manjim plasticnom spiralom i isto se namjesti na digitalnu vagu i sije bez greske. Zavisno od pripreme sijao 8kg/kj pa kod losije 10-11kg/kj , isto taj disk ne smije biti visoko da sijeme ne ulazi ispod te plasticne spirale.

PS. ovdje se vecinom racuna na kj (katastarsko jutro = 5755 metara kvadratnih)
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,212
Ni meni nesije po tablici, vec razmisljam da odem kupiti original onaj skidac sjemena, al opet sve ovisi o samom sjemenu

Koliko dođe novi taj skidač? Ma ja ću svoju na zimu rastaviti skroz i uzeti šta treba i pobojati je, ako budemo imali vremena budemo i ležajeve na diskovima promijenili tako da bude sve kako spada.
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,431
Zašto bi mjenjao ležajeve ako su dobri, možeš samo gore staviti, ja na svojoj nisam niti jedan promjenio, ali ne perem ju u vodi, malo počistim špahlom i to je to i naravno u suhom je.
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,807
Koja klapna jel možeš poslikati ili nešto? Kako si to sredio?

Sutra ujutro ču mjenjati sito pa ti poslikam. Valjda nebum zaboravio. Original zatvarač je limeni pa se hoče pomotati i onda ne zatvara kak treba i to odma nije kak treba. Moral sam i pločicu obraditi da se lijepo zatvara. Djetelina mi je curila na do kraja zatvoreno. Kad sam skužio šta me zeza rauolu mi je posijala od početka do kraja kak sam ju naštimao.
Na tablicu nemoj puno gledati. najbolje je probati i vagnuti sjeme ka smo ti napisali. Nije 5 min posla ali 15 min jeste.
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,212
Ajde baš mi to poslikaj ako ikako možeš da i ja svoju naštelam kako treba jer ću sijati lucernu nagodinu pa da posije kako treba.
 

Najnoviji postovi

Na vrh