• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

SIJAČICE ZA KUKURUZ

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
72 cm, standard je 70 cm, kaj ne, ova talijanka ima čini mi se 72 ili 73 cm, morao bih ponovo izmjeriti, zaboravil sam! ;)
 

vedrankc

Aktivni član
Tu od
10 Kol 2007
Poruka
1,195
ŠANANA IMT 565 kaže:
72 cm, standard je 70 cm, kaj ne, ova talijanka ima čini mi se 72 ili 73 cm, morao bih ponovo izmjeriti, zaboravil sam! ;)
Hmm, čudno... vi tamo oko Đurđevca obično imate razmak redova u kukuruzu manji od 60cm ;) :D
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Kaj misliš da su svi lakomi, pa bi moral i ja :lol: :lol: :lol: :lol: , nema toga kod mene, na staroj oltovoj je bilo 70, a ova je 72, malo sam kultivator raširio i deri, paše mi i za berač bez frke, ne igraju ti centimetri neku ulogu!

Nego nisam još nigdje vidio da bi neko imal sijačicu na 60 cm :?: :blackeye :blackeye :blackeye , mislim to su bedaki koji tak delaju, veli mi stric dok me pital koliko je razmak, a ja velim 72, veli on u pak ti manje redov stane na zemlju....mislim, stvarno specijalc! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :lol: :lol: :lol:
 

vedrankc

Aktivni član
Tu od
10 Kol 2007
Poruka
1,195
Znas kak uživam dok dođem u vaš kraj kombajnirati, redovi na 60, a spojni redovi na 50 cm, sad ti kombajniraj. ;)
Mislim da su i kod tebe prije bili takvi redovi ;) , ali tebe je Bourgoin naučio saditi ;) , jer iz tvog kraja neznam stvarno nikog da sije normalno na 70 cm. :D
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
DF&Torpedo kaže:
Znas kak uživam dok dođem u vaš kraj kombajnirati, redovi na 60, a spojni redovi na 50 cm, sad ti kombajniraj. ;)
Mislim da su i kod tebe prije bili takvi redovi ;) , ali tebe je Bourgoin naučio saditi ;) , jer iz tvog kraja neznam stvarno nikog da sije normalno na 70 cm. :D

a els probo iz deutza naručit special edition adapter za kukuruze , koji bi imao namjenu kombajniranja samo u kraju kod šanane, mislim da se taj adapter u deutzu zove bunačevica limited corn super ultra small edition :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
 

vedrankc

Aktivni član
Tu od
10 Kol 2007
Poruka
1,195
bogec kaže:
DF&Torpedo kaže:
Znas kak uživam dok dođem u vaš kraj kombajnirati, redovi na 60, a spojni redovi na 50 cm, sad ti kombajniraj. ;)
Mislim da su i kod tebe prije bili takvi redovi ;) , ali tebe je Bourgoin naučio saditi ;) , jer iz tvog kraja neznam stvarno nikog da sije normalno na 70 cm. :D

a els probo iz deutza naručit special edition adapter za kukuruze , koji bi imao namjenu kombajniranja samo u kraju kod šanane, mislim da se taj adapter u deutzu zove bunačevica limited corn super ultra small edition :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Ma neidem ja njima kombajnirati više, a još da su samo redovi problem. Njihova prosjećna parcela je veličine 0,5 jutara. :?
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Ne brini se DF, ak budeš kod mene kombajniro čeka te red 72 cm, eventualno na spojevima može bit 70 cm, al od toga manje nikako, kad sam sijao s starom oltovom 4 reda, točno znam napamet da je red bio na svkih 70 cm jer drugačije moj Zmaj nebi brao te kukuruze :mrgreen: , bourgion je beba koja je kasnije došla, mučo, mučo kasnije ;)
Sad je ta oltova kod tebe u novigradu, možda si je i vidio :lol: :lol: :lol: :mrgreen:


Nego znam jedno starog dedu koji sije kukuruz sa olt 2reda, ali još sije i red između ovih dva reda, specijalac, a kaj se tiče zemlji, istina male su, al kaj češ kad su ljudi glupi ko te zemlje!

Ja nemam svoju niti jednu ispod ral, a u prosjeku su sve oko 1,5 rali, imam nekoliko parcela po 1 ha i nekoliko po 2 rali u komadu!
 

jozek

Član
Tu od
18 Stu 2008
Poruka
422
Ne bi se složio da je gubljenje vremena stavljati gnojivo u redove, jer ako pogledamo vrijeme (a i novac) gubimo ak na njivu idemo s dva traktora dok rasipano umjetno pa onda opet dok sijemo (imam samo dva traktora), a između priprema. Kod dosipanja umjetnog se ne gubi tako puno vremena da bi to značajnije usporilo sijanje, nemožeš staviti u red neku abnormalnu količinu gnojiva jer se znaju maksimalne doze koje se preporučuju, a dozatori se daju lijepo podesiti da to rasporede po njivi moje mišljenje i bolje od rasipača, pa otpada dosipanje pri svakom okretu (jedino ako nemaš kilometar dugu). Kod kukuruza se može i vidjeti gdje je kako rađeno po redovima kraj međe s rasipačem su slabije razvijeni od onih u sredini, a kod deponatora je sve jednolično.
 
Z

zrine892

Guest
jozek kaže:
Ne bi se složio da je gubljenje vremena stavljati gnojivo u redove, jer ako pogledamo vrijeme (a i novac) gubimo ak na njivu idemo s dva traktora dok rasipano umjetno pa onda opet dok sijemo (imam samo dva traktora), a između priprema. Kod dosipanja umjetnog se ne gubi tako puno vremena da bi to značajnije usporilo sijanje, nemožeš staviti u red neku abnormalnu količinu gnojiva jer se znaju maksimalne doze koje se preporučuju, a dozatori se daju lijepo podesiti da to rasporede po njivi moje mišljenje i bolje od rasipača, pa otpada dosipanje pri svakom okretu (jedino ako nemaš kilometar dugu). Kod kukuruza se može i vidjeti gdje je kako rađeno po redovima kraj međe s rasipačem su slabije razvijeni od onih u sredini, a kod deponatora je sve jednolično.


nije mi jasno? jel vi samo bacati kombinaciju? a sta je sa ureom ? znaci ako rasipate gnojivo sa dozatorom nije li valjda da miješate ureu i kombinaciju?

puno se vremena izgubi na tome...jer svaka dva kruga napravis i onda sipas gnojivo u dozatore...i za to ti treba najmanje 15 minuta...i kakve smo srece oni nama isporucuju gnojivo od 50 kg pa izvoli se barataj s time...i jos ako ne uspijes dobro odrezati vrecu pa se patis i tako slicno....i racunaj na 20 jutara i svaka dva tri kruga stajes i punis..i nedaj bože ako imas oni grumencica u gnojivu ili kamen kako bi drukcije rekao pa se zaštopa i onda u nekom djelu ne rasipa......bolje ti je da kada ides kultivirati pa onda u dozatore bacis gnojivo...tu se puno vise vidi razlika nego kada ides u sjetvu sa gnojivom u dozatore....jer mi bacamo gnojivo pred zatvaranjem zimske brazde....napravim tragove sa sjetvospremacem bacim gnojivo i zatvorim zimsku brazdu i to je to...e kada dojde sjetva onda jedanput ili dva puta idemo sa sjetvospremacem i to je dovoljno za sjetvu i onda sijem...sasvim dovoljno...bude dosta sitno...sijacica lijepo sije...mozes i do 10 km/h ici i to je to....ako imas dobru sijacicu i za jedan dan mozes posijati i do 30 jutara...ako dobro uranis..(ispravite me ako sam pretjerao)..
 

vedrankc

Aktivni član
Tu od
10 Kol 2007
Poruka
1,195
zrine892 kaže:
jozek kaže:
Ne bi se složio da je gubljenje vremena stavljati gnojivo u redove, jer ako pogledamo vrijeme (a i novac) gubimo ak na njivu idemo s dva traktora dok rasipano umjetno pa onda opet dok sijemo (imam samo dva traktora), a između priprema. Kod dosipanja umjetnog se ne gubi tako puno vremena da bi to značajnije usporilo sijanje, nemožeš staviti u red neku abnormalnu količinu gnojiva jer se znaju maksimalne doze koje se preporučuju, a dozatori se daju lijepo podesiti da to rasporede po njivi moje mišljenje i bolje od rasipača, pa otpada dosipanje pri svakom okretu (jedino ako nemaš kilometar dugu). Kod kukuruza se može i vidjeti gdje je kako rađeno po redovima kraj međe s rasipačem su slabije razvijeni od onih u sredini, a kod deponatora je sve jednolično.


nije mi jasno? jel vi samo bacati kombinaciju? a sta je sa ureom ? znaci ako rasipate gnojivo sa dozatorom nije li valjda da miješate ureu i kombinaciju?

puno se vremena izgubi na tome...jer svaka dva kruga napravis i onda sipas gnojivo u dozatore...i za to ti treba najmanje 15 minuta...i kakve smo srece oni nama isporucuju gnojivo od 50 kg pa izvoli se barataj s time...i jos ako ne uspijes dobro odrezati vrecu pa se patis i tako slicno....i racunaj na 20 jutara i svaka dva tri kruga stajes i punis..i nedaj bože ako imas oni grumencica u gnojivu ili kamen kako bi drukcije rekao pa se zaštopa i onda u nekom djelu ne rasipa......bolje ti je da kada ides kultivirati pa onda u dozatore bacis gnojivo...tu se puno vise vidi razlika nego kada ides u sjetvu sa gnojivom u dozatore....jer mi bacamo gnojivo pred zatvaranjem zimske brazde....napravim tragove sa sjetvospremacem bacim gnojivo i zatvorim zimsku brazdu i to je to...e kada dojde sjetva onda jedanput ili dva puta idemo sa sjetvospremacem i to je dovoljno za sjetvu i onda sijem...sasvim dovoljno...bude dosta sitno...sijacica lijepo sije...mozes i do 10 km/h ici i to je to....ako imas dobru sijacicu i za jedan dan mozes posijati i do 30 jutara...ako dobro uranis..(ispravite me ako sam pretjerao)..
potpisujem u potpunosti...
 
J

jokapz

Guest
DF i zrine slažem se s vama.....
Dozatore na sijaćici to je neko ljepo zamislio al nije to tak u praksi jednostavnije je to gnojivo u kultivaciji bacit....
ja imam psk OLT 4 reda i što kaže Zrine ak uraniš i ak su dobri komadi 30 jutara bez problema....
 

jozek

Član
Tu od
18 Stu 2008
Poruka
422
gore sam napisao samo moje mišljenje to jest kako ja radim, a što se tiče uree to bacam ujesen po kukuruzovini prije zaoravanja jer urea pospešuje razgradnju biljnih ostataka tako da od njih dobimo gnoj.
Inače sad sam kupio sijačicu i s deponatorima za insekticide-pesticide pa bih molio neke savjete o tome.
 
Z

zrine892

Guest
ali to samo mogu raditi oni koji malo rade zemlje...jer u suprotnome kakva nam jesen bude da bude kao u ljetu...urea ihlapi na temperaturi oko 15 stupnjeva....tako da ju moras sto prije zaorati... a sto se tice onoga sto si kupio za pesticide takva su sredstva skupa i nisam bas upucen u to...jer kod to jos niko ne koristi...to su ona gnojiva sa mikrogranula ili nesto slicno...i to takoder moras precizno rasipati poput sjemena :) a kakvu si ti sijacicu kupio ?
 

vedrankc

Aktivni član
Tu od
10 Kol 2007
Poruka
1,195
zrine892 kaže:
ali to samo mogu raditi oni koji malo rade zemlje...jer u suprotnome kakva nam jesen bude da bude kao u ljetu...urea ihlapi na temperaturi oko 15 stupnjeva....tako da ju moras sto prije zaorati... a sto se tice onoga sto si kupio za pesticide takva su sredstva skupa i nisam bas upucen u to...jer kod to jos niko ne koristi...to su ona gnojiva sa mikrogranula ili nesto slicno...i to takoder moras precizno rasipati poput sjemena :) a kakvu si ti sijacicu kupio ?
To mi se već bolje sviđa nego deponatori za umjetno gnojivo... dal ima kakva iskustva sa gnojivom u mikrogranulama? Koja je cijena?
 

jozek

Član
Tu od
18 Stu 2008
Poruka
422
Ureu bacam neposredno prije oranja, a ne mjesec dana prije, zbog hlapljenja kao što si napisao a i zbog "bisera" koji pale kukuruzovinu pa nerijetko gori i cijelo polje pa i ono neobrano pa bi onda i moja urea otišla u dim.
Sijačica je rabljena Gaspardo.
 

TOMICA7340

Član
Tu od
1 Pro 2008
Poruka
118
zrine892 kaže:
Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.


evo stigla je....i jos cekam da stignu pare pa narucujem elektronsku kontrolu nad sijacicom....

Točno takvu sijačicu imam i ja precizna je ko švicarski sat... koliko košta elektronska kontrola nad sijačicom??? ako smijem zant? pa bi i ja to stavio... zašto nisi uzeo s dozatorima gnojiva?
 

jozek

Član
Tu od
18 Stu 2008
Poruka
422
na takvu sijačicu se mogu montirati dvije vrste elektronike.
ove podaci su iz MESSIS-ovog kataloga od 2006 god. kad je takva sijačica došla 41419 kuna sa pdv.

el. kontrolni sustav G 800 s monitorom koji uključuje:
-kontrolu sjemena; brojač hektara za SP 4 9028,00 kn sa pdv

el. kontrolni sustav MCE 6000 s monitorom koji uključuje;
-alarm za svaki pojedini red; kontrolu sjemena; kontrolu količine sjemena po hektaru;
brojač hektara; indikator (pokazivač) razmaka između sjemena; kontrolu prijeđenog puta;
kotrolu određene površine; kontrolu isključivanja redova za SP 6 15494,00 kn sa pdv

pa pošto je sad Zrine svoju sijačicu platio 47000 sigurno su i ove cijene malo skoknule
 
Z

zrine892

Guest
tomica zetor kaže:
koliko košta elektronska kontrola nad sijačicom??? ako smijem zant? pa bi i ja to stavio... zašto nisi uzeo s dozatorima gnojiva?


elektronska kontrola nad sijacicom kosta oko 5,600 kuna sa pdv-eom i sa ugradnjom...ta elektronika je od privatnika iz Visnjevca ili Josipovci u blizinu Osijeka...a zasto nisam uzeo dozatore za gnojivo ima rasprava o tome par stranica unazad


Jozek tako je...to je standarna oprema i jako je poskupljela u zadnje vrijeme...od nove godine je poskupljela jos 30% :)
 

Najnoviji postovi

Na vrh