• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

SIJAČICE ZA KUKURUZ

Ž

žex

Guest
Planiram kupiti neku mehaničku sijačicu za svoje potrebe, pa me zanima par stvari.
Uglavnom su u ponudi OLT i IMT.
Olt ima dva modela onaj stariji sa posebnim posudama za gnojivo i novi sa jednom metalnom posudom.
Dali je jedino razlika u ovome i dal je sistem za sjeme isti na oba? Koji model je po vama bolji ?
Covjek sto ih prodaje kaže da je stariji model bolji za brda.
Kakav je odnos OLT vs IMT u istoj klasi ?
 

igor_peradar

Član
Tu od
24 Sij 2007
Poruka
277
Ja također namjeravam kupiti neku sijačicu, kako sad izgleda moraću uzeti novi, jer su me ovi kod preuzimanja leasinga zeznuli pa mi prednji utovarivač za Claas tek sada negdje dolazi a pošto je to iznos financiranja 63000,00 kn na to onda ne mogu dignut kapitalna, tako da moram nešto još uzet.

Zanima me vaše mišljenje, preporuka; dakle treba mi 4-reda sa deponatorom kao npr;
Gaspardo (cca 50000,00 kn)
Olt Ps (42000,00 kn)

Molim za savjet? :scratch :scratch
 

igor_peradar

Član
Tu od
24 Sij 2007
Poruka
277
jel ona stvarno tolko kvalitetnija kolko je razlika u cijeni, znam da se kod gasparda vrlo jednostavno mjenjaju sjetvene ploče i štela razmak i još neke stvari. Koja bi još bila prednost u odnosu na druge, možda neka sijačica drugog proizvođača koja je jeftinija?
 
R

Ratarko

Guest
Vjerujem da je Gaspardo bolja sijačica ali daleko od toga da ti OLT neće dobro raditi .
Imamo kući OLT PSK 4 reda već 20 godina i dan danas sije kao i prvog dana ali doslovno je tako bez pretjerivanja .
 

igor_peradar

Član
Tu od
24 Sij 2007
Poruka
277
Gaspardo je super sijaćica, a ova moja me koštala 2400 eura

Daj mi reci gdje si je kupio, vidim da je u dobrom stanju. Kad si malo premislim ti si platio 18000,00 kn, a ako ja uzmem novu recimo gaspardo 4 reda, pa pogodim dobru cijenu, odbijem pdv i dignem kapitalna dođe mi skoro pa na isto :scratch
i naravno nemoram imati keš od jedanput već plačam obročno rate kredita.
 
P

Picek

Guest
igor_peradar kaže:
Gaspardo je super sijaćica, a ova moja me koštala 2400 eura

Daj mi reci gdje si je kupio, vidim da je u dobrom stanju. Kad si malo premislim ti si platio 18000,00 kn, a ako ja uzmem novu recimo gaspardo 4 reda, pa pogodim dobru cijenu, odbijem pdv i dignem kapitalna dođe mi skoro pa na isto :scratch
i naravno nemoram imati keš od jedanput već plačam obročno rate kredita.
kontaktiraj Messis..
mislim mogu ti i ja reći cijenu ali najbolje da to središ sa njima..
 

igor_peradar

Član
Tu od
24 Sij 2007
Poruka
277
Da namjeravam ih sutra kontaktirati, nego ako imaš nešto konkretno za ponudit što ide preko tebe, javi na PM
 
P

Picek

Guest
igor_peradar kaže:
Da namjeravam ih sutra kontaktirati, nego ako imaš nešto konkretno za ponudit što ide preko tebe, javi na PM
monosem ima katastrofalne rokove isporuke a Messis si vjerojatno već i zvao..
 

igor_peradar

Član
Tu od
24 Sij 2007
Poruka
277
by Ratarko on Sun Jan 20, 2008 1:49 am
Vjerujem da je Gaspardo bolja sijačica ali daleko od toga da ti OLT neće dobro raditi .
Imamo kući OLT PSK 4 reda već 20 godina i dan danas sije kao i prvog dana ali doslovno je tako bez pretjerivanja .

Ratarko pošto već imaš obje vrste sijačica kod kuće molim te da mi napišeš njihove prednosti i mane.
Veliš da koristite OLT 20g bez greške, kako se kod nje podešava širina redova, preciznost sjetve, deponator (imam staru OLT mehaničku dvorednu sa deponatorom na princip slobodnog pada, kad je deponator pun to funkcionira donekle al prema kraju baca negdje malo više gnojiva negdje malo manje), izmjena sjetvenih ploča....
 
R

Ratarko

Guest
Pomoći ću koliko mogu ali nemam sve odgovore . Netko drugi neka nadopuni molim :)

Moja OLT pneumatska sijačica nema deponatore za gnojivo jer je sa njom radio IMT 539 pa smo mislili da bi mu bilo previše . Čak smo joj odsjekli noseću gredu sa obje strane tako da se više nije moglo od nje napraviti 6-redna sijačica . Podešavanje širine redova je vlo jednostavno riješeno i nije nikakav problem . Izmjena pločica se radi za manje od minute po redu . Koristio sam pločice za kukuruz , soju i suncokret . Repu nisam nikada sijao sa njom jer mi se nije dalo skupljati redove na 50 cm a i imam samo 4 reda pa bi to bilo premalo . Poznanici iz sela su uredno sijali i još uvijek siju repu sa OLT PSK 6 rednom sijačicom . Ulaganje u zemlju je odlično , preciznost također odlična ... naravno ako održavaš plazove da nisu tupi i ako paziš na pločice i skidače zrna da su dobro podešeni . Radna brzina pri sijanju kukuruza je redovito viša od 10 km/h , čak i sada nakon 20 godina . Mali nedostatak ima u zagrtanju reda i nabijanju reda što mi Gaspardo odradi bolje a to je za šećernu repu dosta bitno jer se sije pliće nego kukuruz .

Moja Maschio sijačica je nova a ima i elektroniku koja prati svaki red tako da nije fer usporedba sa starom OLT sijačicom ali možda samo da napišem kako samo elektronika košta 12.000 kuna + PDV ... da se zna :|

Eto to bi bilo ukratko a neko drugi neka me nadopuni jer te sijačice nisu rijetka pojava kod nas.
 
R

ROKI

Guest
Radio sa sa IMT-533 sa PSK 4 sa kutijama za gnojivo i malo mu je to punu i sa tegovima naprijed. Takodjer sam radio i sa PSK-6 u sjetvi soje i to mu je stvarno puno. OLT PSK sije dobro samo treba ju redovno održavati i servisirati. Za nju je vrlo važna kvalitetna priprema tla za sjetvu (uostalom kao i za sve sijačice). Stvar je u tome što naši ljudi te sijačice teraju ko vrag svoju mater po busama, nepodmazuju ih, nemjenjaju redovno potrošne djelove itd. Dobar dio ljudi ih nezna pravilno niti koristiti, a bome niti uštimati.
 

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,295
Ujak Olt-ovu PSK 4 nosi sa IMT 539 bez problema. I tako več dosta godina mislim da je 20 i koja god. Nikakvih večih kvarova nije bilo , podmaži redovito i vozi.A naradila se ajooj.
 
A

agrotehničar

Guest
Neki dan sam kupio polovnu oltovu pneumatsku sijačicu 6 redi. Sad bi ju želio pripremit za sezonu, a pošto još nisam imao takav stroj neznam na što sve moram obratit pažnju, tj. što sve prije sezone ne njoj valja dobro pretrest :scratch :scratch :roll: :?: :?:
 

Najnoviji postovi

Na vrh